Inwestowanie w Indeksy Giełdowe – Przewodnik na 2023


Indeksy giełdowe są bardzo ważną częścią rynków finansowych, a takie indeksy jak S&P 500, Dow Jones czy DAX należą do najbardziej znanych na świecie. W tym artykule wyjaśnimy czym jest indeks giełdowy i jak działa inwestowanie w oparciu o indeksy w 2023 roku.

Co to jest indeks giełdowy?

Indeks giełdowy mierzy wyniki cenowe grupy akcji na danej giełdzie. Na przykład indeks FTSE 100 odzwierciedla wyniki 100 największych akcji brytyjskich spółek notowanych na londyńskiej giełdzie. Jeśli większość z tych akcji rośnie, indeks FTSE 100 będzie rósł. Jeżeli większość akcji spada, indeks FTSE 100 również będzie spadał.

Jak wyliczane są indeksy giełdowe?

Indeksy giełdowe są zwykle obliczane na jeden z dwóch sposobów. Większość indeksów giełdowych jest ważona kapitalizacją co oznacza, że spółka o wyższej kapitalizacji rynkowej ma większy wpływ na cenę indeksu.

Niektóre znane indeksy (takie jak Dow Jones czy Nikkei) są ważone ceną co oznacza, że firma o wyższej cenie akcji ma większy wpływ na cenę indeksu. Na przykład w indeksie ważonym ceną firma, której cena akcji wynosi 100 dolarów, będzie miała dziesięć razy większy wpływ niż firma, której cena akcji wynosi 10 dolarów.

Typy indeksów

Istnieje kilka rodzajów indeksów giełdowych. Niektóre z najbardziej znanych typów indeksów to:

  • Indeksy sektorowe
  • Indeksy krajów
  • Indeksy wielorynkowe

Indeksy sektorowe mają za zadanie mierzyć wyniki i wartość akcji, które składają się na konkretną branżę (sektor) rynku akcji. Powodem tworzenia indeksów sektorowych jest pomoc inwestorom w zrozumieniu wyników osiąganych przez dany segment rynku. Przykładem jest indeks Next Biotech, który składa się z 25 spółek biotechnologicznych notowanych na giełdzie Euronext.

Główne indeksy, które oceniają wyniki krajowych giełd papierów wartościowych, nazywane są indeksami krajowymi. Znane indeksy giełdowe to WIG (Polska), FTSE 100 (Wielka Brytania), S&P 500 (USA), CAC40 (Francja) i DAX (Niemcy). Większość inwestorów giełdowych handluje krajowymi indeksami giełdowymi.

Indeksy wielorynkowe zazwyczaj zawierają indeksy z różnych krajów i są zaprojektowane tak, aby reprezentować wiele rynków akcji. Jest to przydatne dla inwestorów, którzy mają globalne podejście do inwestowania.

Na przykład S&P Global 1200 składa się z siedmiu głównych indeksów: S&P 500 (USA), S&P Europe 350, S&P TOPIX 150 (Japonia), S&P/TSX 60 (Kanada), S&P/ASX All Australian 50, S&P Asia 50 i S&P Latin America 40.

Najsłynniejsze indeksy giełdowe

  • Dow Jones Industrial Average (DJIA) – jeden z najstarszych i najbardziej znanych indeksów giełdowych na świecie. Mierzy wyniki 30 dużych amerykańskich spółek giełdowych. Znana jest również jako US30.
  • S&P 500 – amerykański indeks giełdowy, który składa się z 500 największych amerykańskich spółek, reprezentujących około 80% całkowitej kapitalizacji rynku amerykańskiego. Dlatego też S&P 500 jest uważany za dobry wskaźnik wyników gospodarki amerykańskiej.
  • DAX 30 – śledzi 30 największych niemieckich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie. Indeks giełdowy DAX jest uważany za barometr niemieckiej gospodarki.
  • Nikkei – ten japoński indeks giełdowy składa się z 225 spółek z giełdy tokijskiej. Do indeksu giełdowego Nikkei należą też znane japońskie firmy, takie jak Toyota i Panasonic.
  • EURO STOXX 50 – obejmuje 50 największych spółek w strefie euro. Inwestorzy uważają EURO STOXX 50 za wskaźnik zdrowia europejskiej gospodarki.
  • FTSE 100 – śledzi 100 największych brytyjskich spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
  • Hang Seng – śledzi wyniki 50 największych spółek według kapitalizacji rynkowej na giełdzie w Hongkongu. Hang Seng jest również powiązany z chińską gospodarką i szerszym rynkiem azjatyckim.
  • AUS200 – podstawowy indeks odniesienia w Australii, który śledzi 200 najlepszych akcji na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wiele z tych indeksów składa się z tzw. akcji blue chip. Blue chip to termin używany do opisania akcji największych i najbardziej dochodowych spółek, które są notowane na giełdzie, mają stały wzrost i regularnie wypłacają dywidendy.

Przykłady akcji blue chip to General Electric, General Motors, Bank of America, Apple, VISA, Intel, Johnson & Johnson, Microsoft, Airbus i Adidas.

Jak możemy handlować indeksami?

Jeśli chcesz inwestować w indeksy, musisz otworzyć konto u brokera. Broker to firma, która pozwala nam inwestować w indeksy z całego świata. Większość brokerów ma dostęp do światowych giełd, na które przekazuje nasze zlecenia do wypełnienia.

Jak inwestować w indeksy

W kolejnych częściach przedstawiamy kompletny przewodnik po tym, jak zacząć handlować indeksami.

1. Otwórz konto u brokera

Ten punkt na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, ale tak naprawdę jest najważniejszy. Można ją podzielić na trzy punkty:

  • Wybór wysokiej jakości brokera
  • Zakładanie konta inwestycyjnego
  • Deponowanie środków na rachunku transakcyjnym.

Wybór brokera online

W dzisiejszych czasach możemy wybierać spośród wielu brokerów online. Początkujący inwestor może szybko pogubić się w tej gamie firm.

Wybierając brokera do handlu indeksami, skup się na oferowanej platformie, opłatach, wysokości spreadu i jakości oferowanych usług. Nie zapominaj o dostępności różnych giełd. Pamiętaj, by pomyśleć także o bezpieczeństwie. Jednak jest to już oferowane przez większość renomowanych firm brokerskich na najwyższym poziomie.

Rzetelni brokerzy do inwestowania w indeksy

Inwestuj w indeksy giełdowe za pośrednictwem dobrej jakości brokera. W poniższej tabeli znajdziesz firmy, które są regulowane przez najbardziej rygorystyczne władze europejskie i zapewniają szeroki zakres indeksów giełdowych. Deponują fundusze klientów na oddzielnych kontach i zapewniają obsługę klienta 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Otwarcie konta handlowego

Po wybraniu brokera musisz otworzyć konto handlowe. Jest to zazwyczaj prosty proces, podobny do otwierania konta bankowego.

Zakładanie konta transakcyjnego przebiega następująco:

  1. Utwórz dane logowania do swojego konta inwestycyjnego.
  2. Wypełnij swoje dane osobowe.
  3. Zweryfikuj swoją tożsamość
  4. Wpłać pieniądze na konto handlowe.

Proces otwierania konta handlowego jest bardzo szybki i w niektórych firmach możesz je otworzyć w ciągu 10-15 minut.

Wpłacanie pieniędzy na swoje konto

Aby inwestować w indeksy giełdowe, musisz wpłacić pieniądze na swoje konto. Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto handlowe za pomocą przelewu bankowego lub karty kredytowej. Niektóre firmy umożliwiają także wpłacanie pieniędzy przez PayPal, Skrill lub Neteller.

2. Wybierz indeks

Najlepsi brokerzy pozwalają na inwestowanie w indeksy giełdowe z całego świata. W większości przypadków możesz wybierać spośród indeksów z USA, Wielkiej Brytanii, Europy, Australii i Azji.

U większości brokerów możesz handlować indeksami poprzez kontrakty CFD, Futures, opcje lub ETF. Polscu traderzy inwestują w indeksy głównie poprzez kontrakty CFD lub ewentualnie ETF-y.

Kontrakty CFD

CFD (po angielsku Contract for Difference) to finansowy instrument pochodny, który dokładnie odwzorowuje cenę aktywa bazowego, w tym przypadku cenę indeksu giełdowego. Dzięki kontraktom CFD możesz spekulować na wzrost lub spadek ceny indeksu giełdowego. W handlu kontraktami CFD inwestorzy wykorzystują dźwignię finansową, która może zwielokrotnić twój zysk, ale także stratę, jeśli transakcja nie wyjdzie na twoją korzyść. Dużą zaletą jest to, że niektórzy brokerzy nie pobierają opłaty za zamianę, gdy przenosisz otwartą pozycję na następny dzień. Na przykład, w handlu na rynku Forex opłata za swap jest czymś oczywistym.

ETF-y

ETF jest skrótem od Exchange Traded Fund. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj funduszu inwestycyjnego. W przeciwieństwie do tradycyjnego funduszu, ETF replikuje wybrany indeks giełdowy (S&P 500, NASDAQ, DAX, Nikkei i inne). Taki ETF jest również nazywany funduszem indeksowym. W ten sposób ETF nie musi być zarządzany przez menedżera, który dobiera odpowiednie tytuły uczestnictwa.

Korzyścią dla inwestorów są niższe opłaty i prawdopodobieństwo większego przyrostu gotówki niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Statystyki pokazują, że ponad 2/3 aktywnie zarządzanych funduszy nie osiąga lepszych wyników niż dany indeks.

3. Złóż zlecenie kupna

Jeśli otworzyłeś konto handlowe, wpłaciłeś pieniądze i wybrałeś indeks giełdowy, możesz złożyć swoje pierwsze zlecenie. Stosownie do wielkości zlecenia (kontraktu) wybierzesz kwotę, którą chcesz zainwestować. Czasami zlecenia były składane bezpośrednio na parkiecie giełdy lub przez telefon. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość zleceń składana jest za pośrednictwem platformy transakcyjnej online.

Platforma transakcyjna do inwestowania w indeksy

Platforma transakcyjna to program lub aplikacja mobilna, która pozwala nam inwestować w indeksy giełdowe na giełdzie. Platforma transakcyjna jest udostępniana przez większość brokerów za darmo i może być zainstalowana na twoim komputerze, laptopie, tablecie lub telefonie. Niektórzy brokerzy oferują także internetową wersję platformy transakcyjnej, do której logujesz się za pomocą przeglądarki internetowej.

Jakie są korzyści z inwestowania w indeksy?

  • Niska minimalna inwestycja – Możesz inwestować w indeksy nawet przy niewielkim kapitale finansowym. Na przykład, u brokera eToro możesz inwestować w indeks S&P 500 już od 200 USD.
  • Dywersyfikacja – Indeksy giełdowe składają się z wielu akcji dużych spółek. Na przykład indeks S&P 500 składa się z 500 akcji największych amerykańskich spółek. Jeżeli 10 akcji z indeksu osiągnie gorsze wyniki i spadnie, wpływ na wyniki cenowe indeksu S&P 500 będzie minimalny. Jeśli jednak zdecydowałbyś się zainwestować 50% swojego kapitału w te 10 akcji, spadek wartości tych akcji dotknąłby połowy twojego kapitału.

Dlatego inwestowanie w indeksy jest bardziej odpowiednie dla początkujących inwestorów, którzy nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia w analizowaniu i wybieraniu akcji poszczególnych spółek. W przypadku indeksu giełdowego Twoja inwestycja zostanie podzielona między akcje wielu z nich.

  • Niskie opłaty – Inwestując w akcje, możesz ponieść niższe opłaty niż przy inwestowaniu w inne instrumenty finansowe (Forex, towary). Dodatkowo, niektórzy brokerzy nie pobierają opłaty za przeniesienie pozycji CFD na następny dzień. W ten sposób możesz znacznie zaoszczędzić na opłatach podczas długoterminowego inwestowania.
  • Pasywność – Wiele funduszy indeksowych zarządza swoim portfelem zbyt aktywnie. Ogólnie rzecz biorąc, pasywność jest kluczem do udanego inwestowania na giełdzie. Istnieje ogromna liczba statystyk, które wskazują na to, że w wielu przypadkach inwestorom lepiej byłoby zainwestować bezpośrednio w indeks giełdowy i pozostawić tę inwestycję bez żadnych późniejszych zmian.
  • Dywidendy – Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie w indeksy poprzez ETF-y, w niektórych przypadkach możesz otrzymywać dywidendy. Na przykład fundusz ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF składa się z akcji spółek, które regularnie wypłacają dywidendy od ponad 25 lat.

Podsumowanie

Inwestowanie w indeksy jest niewątpliwie ciekawym zajęciem. Nie powinieneś jednak zapominać o możliwym ryzyku, dlatego zawsze inwestuj tylko te pieniądze, które masz w zapasie i nie są ci potrzebne na pokrycie bieżących wydatków.

Recent Content