ZCASH – Jak Działa, Gdzie Warto Kupić i Jak Kopać


Zcash (w skrócie ZEC) to cyfrowa waluta, która powstała w 2016 roku. Handel Zcash odbywa się w ramach sieci płatniczej o tej samej nazwie, która jest zdecentralizowana i oparta na otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że sieć składa się z komputerów poszczególnych użytkowników i nie ma centralnego serwera, który rejestrowałby wszystkie płatności. ZCash jest globalną walutą cyfrową, więc umożliwia szybkie i tanie płatności bez względu na to, skąd i dokąd wysyłasz pieniądze.

Strona domowa projektu ZCash

Jak działa ZEC?

Aby wysyłać i odbierać płatności w sieci musisz stworzyć wirtualny portfel. Na każdym portfelu możesz wygenerować adres, na który będą wysyłane płatności. Zcash, podobnie jak Bitcoin, wykorzystuje technologię blockchain. Blockchain to publicznie dostępny plik, który zawiera informacje o wszystkich płatnościach w sieci. Zapisy transakcji są przechowywane w blokach, przy czym jeden blok jest tworzony co 2,5 minuty w sieci. Bloki są stopniowo łączone w całość, tworząc blockchain (stąd nazwa blockchain).

Waluta została zaprojektowana tak, by zapewnić silną ochronę prywatności. W rzeczywistości, dzięki tak zwanym adresom chronionym (lub transakcjom chronionym), blockchain może ukryć adres odbiorcy, nadawcy, a także przesłaną kwotę. Zcash pozwala na tworzenie zarówno adresów chronionych jak i transparentnych. Płatności w ramach transparentnych adresów nie są anonimowe. Możesz też wysyłać płatności między adresami transparentnymi i chronionymi nawzajem. W tym przypadku ukryty jest tylko adres nadawcy lub odbiorcy. Anonimowość nie jest więc elementem obowiązkowym w Zcash, tak jak na przykład w kryptowalucie Monero, ale jest opcjonalna.

Wydobycie i Kopanie Zcash (ZEC)

W sieci Zcash nie ma centralnego serwera, który potwierdzałby płatności i zabezpieczał sieć. Praca ta musi być więc wykonywana przez użytkowników, którzy sami siebie określają mianem górników. Górnicy mają komputer podłączony do sieci i program na swoim komputerze. Górnicy porównują nowe transakcje w sieci z najnowszą wersją blockchaina, aby użytkownicy nie mogli wysyłać pieniędzy, które już wydali.

Zapisy transakcji są przechowywane w blokach, które górnicy próbują przetworzyć. Górnicy mają za zadanie przekształcić dane z ostatniego bloku w krótki kod – hash. Otrzymany w ten sposób hash jest ciągiem symboli (liter i cyfr), które muszą spełniać określone wcześniej kryteria. Komputery górników szukają poprawnego rozwiązania, wstawiając do ciągu znaków losowe kombinacje symboli i sprawdzając, czy rozwiązanie jest poprawne. Jeśli jeden z górników wykryje prawidłowe rozwiązanie, blockchain jest aktualizowany i wydobywany jest nowy blok z nowymi transakcjami.

Jeden blok jest wydobywany średnio w ciągu 2 i pół minuty. Ponieważ jednak liczba górników stale się zmienia, a używane urządzenia stopniowo się ulepszają, zmienia się ogólna moc obliczeniowa wszystkich górników. Dlatego system musi okresowo dostosowywać trudność rozwiązywanego problemu tak, by nie zmieniał się przedział czasu przeznaczony na tworzenie bloków.

Nagrody dla górników

Górnik, który odkryje prawidłowe rozwiązanie, otrzymuje nagrodę. Wielkość nagrody za wydobycie bloku wynosi 12,5 ZEC, ale 20% wydobytych monet (2,5 ZEC) jest nagrodą dla twórcy Zcash. Opłata ta ma na celu wsparcie ciągłego rozwoju Zcash i będzie obowiązywać przez pierwsze 4 lata. Po upływie tego czasu opłata deweloperska zostanie zniesiona, a górnicy będą mieli do dyspozycji 100% wydobytych monet. Oprócz tej systemowej nagrody górnicy, którzy pomyślnie rozwiążą blok, otrzymają wszystkie opłaty transakcyjne za ten blok. Wielkość nagrody będzie zmniejszana o połowę raz na 4 lata, tak jak w przypadku Bitcoina. Maksymalna liczba monet w sieci jest skończona i nie przekroczy 21 milionów ZEC.

Podobnie jak większość znanych kryptowalut, Zcash pozwala na szybkie płatności na całym świecie. Płatności za pomocą Zcash są obecnie bardzo tanie, a opłaty transakcyjne nie przekraczają tysięcznych części dolara. Jednak wraz ze wzrostem liczby transakcji w sieci, opłaty mogą w przyszłości wzrosnąć.

W procesie wydobywania wykorzystuje się algorytm Equihash, który kładzie nacisk na pamięć obliczeniową. Dlatego wydajność wymagana do wydobycia zależy głównie od wielkości pamięci RAM. Obecnie Zcash jest wydobywany za pomocą procesorów (CPU) i kart graficznych (GPU). Wobec potężniejszych układów ASIC, które działają na niekorzyść górników z procesorami i kartami graficznymi, Zcash jest jak na razie odporny. W przyszłości algorytm powinien również umożliwiać wydobywanie surowców za pomocą smartfonów.

Zcash wykorzystuje technologię Zero-knowledge proofs, zwaną też zk-SNARK, która pozwala wykryć, czy ktoś próbuje oszukiwać lub kraść zaszyfrowane transakcje. Dlatego treść chronionych transakcji jest najpierw szyfrowana, a następnie weryfikowana za pomocą specjalnej metody kryptograficznej.

Zcash: Historia ceny (wykres)

Wykres historyczny ceny ZCash w latach 2017 – 2022

Historyczne wydarzenia związane z Zcash

Cyfrowa waluta Zcash jest zbudowana na protokole Zerocash, który został stworzony pod koniec 2013 roku. Zerocash miał być pierwotnie zaimplementowany w kodzie bitcoina, a więc miał umożliwić przesyłanie anonimowych płatności za pomocą blockchaina bitcoina. Wkrótce jednak stało się jasne, że implementacja do bitcoina nie nastąpi w najbliższym czasie. Dlatego autorzy postanowili stworzyć alternatywną walutę cyfrową opartą na protokole Zerocash – Zcash.

Kryptowaluta Zcash została wprowadzona dopiero 28 października 2016 roku. Za jego stworzeniem stoi zespół głównie amerykańskich deweloperów ZECC (Zerocoin Electric Coin Company), którym przewodzi słynny kryptograf Zooko Wilcox. Po wprowadzeniu na giełdę Poloniex, ZEC był najdroższą kryptowalutą, ponieważ liczba dostępnych monet była minimalna. W ciągu pierwszych 40 minut cena ZEC osiągnęła prawie 3300 BTC (2,3 miliona dolarów), jednak cena wejścia była znacznie zawyżona, więc bardzo szybko zaczęła spadać. Dopiero po około miesiącu cena ustabilizowała się na poziomie 30 USD. Jednak od początku 2017 roku cena ZEC zaczęła znacząco rosnąć, osiągając w czerwcu nawet 400 dolarów.

ZAKUP: Jak i gdzie kupić Zcash

Zcash możesz zdobyć, wydobywając go lub kupując. Zcash można łatwo wymienić (lub kupić) na bitcoiny lub tradycyjne waluty (głównie dolary amerykańskie i euro). Znane giełdy i kantory, takie jak Poloniex, Kraken i Bitfinex włączyły tę walutę do swoich portfeli.

Kupując na giełdach internetowych, możesz zatrzymać zakupione monety na swoim koncie i nie musisz ich przelewać do swojego portfela. Jednak giełdy kryptowalut są popularnym celem ataków hakerów i niejednokrotnie zdarzało się, że giełda traciła przechowywane na niej monety (np. głośna kradzież prawie miliona bitcoinów z giełdy Mt.Gox). Portfele sprzętowe są znacznie bezpieczniejsze, ale możesz też korzystać ze zweryfikowanych portfeli internetowych lub wirtualnych portfeli, które możesz pobrać na swój komputer lub telefon komórkowy.

Możesz skorzystać na zmianie kursu Zcash, nie posiadając tej kryptowaluty. Umożliwiają to brokerzy CFD, u których możesz inwestować na przyszłe wzrosty, ale także na spadki kursów. Chociaż wielu brokerów nie obsługuje jeszcze waluty ZEC, Zcash można już handlować, np. u regulowanego brokera. Co więcej, handel kryptowalutami można przetestować w tej firmie na darmowym koncie demo bez zobowiązań.

Kurs wymiany Zcash

Kurs ZEC/USD wskazuje cenę jednego ZEC w dolarach amerykańskich. Niektóre giełdy podają kurs wymiany w stosunku do euro (EUR) lub w stosunku do konkurencyjnych kryptowalut (najczęściej Bitcoin). Ceny różnią się między giełdami i podmiotami wymieniającymi, podobnie jak opłaty, które mogą pobierać te firmy. Kurs wymiany może być wyświetlany z kilkuminutowym opóźnieniem.

Kurs ceny kryptowaluty ZCash. Aby przejść do wykresu na żywo kliknij tutaj.

Wartość Zcash podobnie jak innych kryptowalut, jest dość zmienna i zależy wyłącznie od popytu i podaży użytkowników. Waluta ta nie jest niczym zabezpieczona, więc cała jej wartość jest tworzona wyłącznie dzięki zaufaniu użytkowników.

Jak czytać wykres Zcash?

Wykres pokazuje zmianę ceny ZEC w wybranym okresie, który możesz zmienić na lewym dolnym marginesie. Na prawym marginesie możesz ustawić sposób wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).

Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).

Prognoza i trend dla Zcash

Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory i wskaźniki. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który możesz zmieniać w zakresie od 1 minuty do 1 miesiąca. Wskaźnik pokazuje przewidywany rozwój sytuacji, przy czym niebieski obszar zapowiada wzrost ceny Zcash (Kup), podczas gdy czerwona strefa ostrzega przed możliwym spadkiem ceny (Sprzedaj). Informacje te mogą posłużyć jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty Zcash w wybranym okresie.

Trend zainteresowania kryptowalutą ZCash w Polsce za ostatnie 12 miesięcy:

Ryzyko i wady cyfrowej waluty

Grupa ludzi stojąca za stworzeniem Zcash i pracująca nad jego rozwojem (ZECC) nie jest otwartą społecznością (jak np. Bitcoin), ale zamkniętym stowarzyszeniem. Społeczność użytkowników ma jedynie decydować o tym, które z propozycji ZECC zostaną wdrożone, a które nie. Ponadto firma pobiera stosunkowo wysoką opłatę jako nagrodę dla założycieli. Opłata wynosi 20% wydobytych monet, ale powinna obowiązywać tylko przez pierwsze cztery lata. Nawet wtedy deweloperzy powinni zarobić 2,1 miliona ZEC, co stanowi jedną dziesiątą wszystkich monet, które kiedykolwiek znajdą się w obiegu w sieci.

Wielkim znakiem zapytania jest oczywiście przyszłość Zcash. W końcu, aby altcoin (waluta alternatywna dla Bitcoina) przyjął się na dłuższą metę, musiałby oferować coś unikalnego. Coś, czego bitcoin nie będzie w stanie przejąć. Jednak protokół Zerocash został pierwotnie stworzony po to, by zostać zaimplementowany do Bitcoina i go ulepszyć. W ten sposób anonimowość, która jest główną zaletą Zcash, może w przyszłości zostać przejęta przez Bitcoina.

Zcash jest nową kryptowalutą, więc nikt nie wie, czy zawiera ona błędy w kodzie źródłowym, które pozwoliłyby np. na ujawnienie anonimowych transakcji. A może tworzyć monety „z niczego”, tak jak to się stało na przykład z Monero. Jednak w przeciwieństwie do Monero, wzrost liczby monet Zcash byłby prawdopodobnie niemożliwy do wykrycia w blockchainie, ponieważ nie można zweryfikować całkowitej liczby monet w blockchainie. Jeden z takich błędów został odkryty przez programistów podczas testów.

Recent Content