Zalety inwestowania w kontrakty CFD – kilka powodów, dla których warto się nimi zainteresować

Kontrakty różnicy kursowej mogą być ciekawą alternatywą dla tych, którzy szukają metod na proste i szybkie inwestowanie, najlepiej bez potrzeby wychodzenia z domu. W czasach, gdy trading opiera się głównie na działaniach online, zawieranie tego rodzaju umów stało się niezwykle popularne, a dla niektórych osób także bardzo opłacalne. Dlaczego warto zainteresować się kontraktami CFD? Jakie zalety ma inwestowanie w oparciu o tego rodzaju produkty?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym są kontrakty różnicy kursowej, określane też jako CFD. To nic innego jak rodzaj specyficznej umowy zawieranej pomiędzy sprzedającym a kupującym, w której nabywca nie staje się właścicielem instrumentu bazowego (np. akcji, surowca). W takim kontrakcie zakłada się, że sprzedający zapłaci różnicę między aktualną wartością jasno określonego aktywu (w dniu wykonania umowy) a wartością w dniu ustalania kontraktu. Trading w takim przypadku opiera się więc na spekulowaniu i przewidywaniu cen. Inwestowanie w kontrakty CFD z technicznego punktu widzenia jest niezwykle proste. Wystarczy odpowiednio wybrana i renomowana platforma handlowa oraz odrobina własnych chęci, by świat inwestycji stanął przed początkującym traderem otworem.  Zanim jednak podejmie się decyzje o ulokowaniu kapitału w takich produktach finansowych, warto dokładniej poznać ich zalety. Najważniejsze z nich zostały opisane poniżej.

Możliwość inwestowania przy niewielkim kapitale

Podstawową zaletą inwestowania w oparciu o kontrakty CFD jest możliwość wejścia na rynek bez posiadania ogromnego kapitału początkowego. Jak zostało wspomniane – trader w takim przypadku nie staje się właścicielem aktywu bazowego. Nie ma więc konieczności ponosić takiego kosztu, jak miałoby to miejsce w przypadku klasycznej inwestycji. Jest to zatem doskonała alternatywa dla tych, którzy być może chcieliby obracać instrumentami o sporych cenach, ale nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na zasobność portfela.

Możliwość skorzystania z dźwigni finansowej

Niekwestionowaną zaletą inwestowania w oparciu o kontrakty CFD jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. W największym uproszczeniu zabieg ten polega na osiągnięciu wysokich zysków przy możliwie najmniejszym udziale swojego kapitału. Tu jednak należy być ostrożnym. Otwarcie zbyt wielu wysokich pozycji z niską kwotą wejścia często jest dla początkujących inwestorów prostą drogą do bankructwa. Dźwignia finansowa to broń obusieczna. Przy błędnym wytypowaniu kierunku kursowego wybranego aktywu przysporzy więcej problemów niż zysków.

Prostota

Kontrakty CFD są prostym produktem finansowym, a inwestowanie w nie, z technicznego punktu widzenia, nie wymaga wielkiej wiedzy. Zawierając taką umowę zajmuje się pozycję długą i spekuluje wzrost cen. W przypadku sprzedaży działa się odwrotnie – zajmowana jest wówczas pozycja krótka i ceny w mniemaniu tradera powinny spadać. Proces ten wydaje się jeszcze łatwiejszy, gdy używa się sprawdzonej i intuicyjnej platformy inwestycyjnej. Trudność tradingu na kontraktach CFD jest trudny, gdy przychodzi wybrać odpowiedni instrument finansowy oraz moment, w którym trzeba wejść w sprzedaż lub kupno. Na tym gruncie niezbędne jest doświadczenie, wiedza rynkowa, pokora, ostrożność, a także odrobina szczęścia.

Możliwość inwestowania bez wychodzenia z domu

Inwestowanie w kontrakty różnicy kursowej w całości odbywa się zdalnie. Od momentu pozyskiwania wiedzy o rynku, na jakim się działa, po zawieranie samych umów – wystarczy mieć dostęp do sieci oraz urządzenie mobilne. W ten sposób otwiera się świat naprawdę sporych inwestycji. Wejście w sam jego środek może okazać się bardzo opłacalne. Pamiętać jednak trzeba, że kontrakty CFD, tak jak inne aktywa, obarczone są pewnym ryzykiem utraty kapitału. Wbrew pozorom, nietrudno popełnić błąd, który może oznaczać nawet bankructwo. Dlatego bardzo istotne jest, by działać zawsze w oparciu o twarde dane, bez grama emocji oraz ze świadomością możliwości dokonania pomyłki.

Warto też zaznaczyć, że kontrakty różnicy kursowej są bezpieczne, przynajmniej pod kątem ochrony danych tradera i dostępu do jego portfela inwestycyjnego. Warunek jest jeden – należy korzystać tylko z renomowanych i sprawdzonych platform handlowych. Mało znane narzędzia tego rodzaju mogą zawierać np. luki, które bardzo chętnie wykorzystają hakerzy. Unikajmy zatem platform niewiadomego pochodzenia, o wątpliwej renomie itp.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.