Wyrocznia z Omahy czyli Warren Buffet i jego historia

Inwestor, przedsiębiorca i filantrop, Warren Buffett, jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej skutecznych inwestorów wszech czasów.

Inwestor, przedsiębiorca i filantrop. Wyrocznia z Omahy czyli Warren Buffett, jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej skutecznych inwestorów wszechczasów.

Zaczynał od zera, praktycznie bez niczego, ale…

Według magazynu Forbes Buffett od lat znajduje się na liście najbogatszych ludzi świata. Dokładnie rzecz ujmując, w 2020 roku był na 4 miejscu z majątkiem wartym 63,2 miliarda dolarów.

Przez całą swoją karierę udowadniał światu, że jego strategia inwestycyjna działa. Strategia, którą nazywa „kulą śnieżną„, polega na ciągłym inwestowaniu i reinwestowaniu zysków, by przyspieszyć tempo wzbogacania się. W rzeczywistości wystarczy spojrzeć na wykres Berkshire Hathaway, firmy, poprzez którą dokonuje on swoich inwestycji, by przekonać się, jak dobrze mu się powiodło.

Dlatego też posunąłbym się do stwierdzenia, że niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym inwestorem, czy dopiero zaczynasz, poznanie jego historii i jego nauk jest koniecznością. Bez dalszych ceregieli zachęcam Cię do dalszej lektury artykułu, byś dowiedział się jak najwięcej.

Kim jest Buffett i jak zaczęło się jego zainteresowanie inwestowaniem

Warren Edward Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Omaha, w stanie Nebraska. Syn maklera giełdowego, już w młodym wieku rozwinął w sobie niebywałą zdolność do kalkulacji. Umiejętność, którą posiada do dziś i którą nie przestaje zadziwiać otoczenia.

Jako dziecko podczas gdy jego koledzy się bawili, on „poświęcił się” zarabianiu pieniędzy.

Jak? Wszystko zaczęło się, gdy miał 6 lat i kupił 6 opakowań Coca Coli za 25 centów i odsprzedał każde z nich za 30 centów (zyskując 5 centów).

W wieku 11 lat kupił swoje pierwsze akcje Cities Service Preferred, a dokładnie 6 akcji po 38 dolarów za sztukę. Pomimo tego, że cena akcji wkrótce potem spadła, Buffett zatrzymał je i sprzedał kilka lat później za 40 dolarów.

Jak sam przyznaje, ta decyzja była absolutną pomyłką ponieważ Cities Service wzrosła do 200 dolarów. To doświadczenie nauczyło go jednej z podstawowych lekcji na temat inwestowania. Lekcji, którą propaguje do dziś: „Cierpliwość jest cnotą.”

Wzorowy uczeń Benjamina Grahama

Warren Buffett zapisał się do Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii, ale później przeniósł się na Uniwersytet Nebraski (gdzie ostatecznie ukończył studia). Po ukończeniu studiów Buffett szukał stażu (ponieważ nie został przyjęty na Harvard na dalsze studia).

Czytał czasopismo i natknął się na artykuł profesorów Grahama i Dodda, po czym natychmiast napisał do nich list o następującej treści:

„Myślałem, że już umarłaś. Jednak teraz, gdy wiem, że żyjesz, chciałabym dowiedzieć się od Ciebie czegoś więcej.

Profesorowie uznali, że to bardzo sprytny sposób na zaprezentowanie się, więc postanowili przyjąć go na Columbię.

W ten sposób Buffett rozpoczął studia magisterskie z ekonomii w Columbia Business School, stając się jednym z najlepszych studentów Benjamina Grahama.

Warren Buffett nauczył się inwestować zgodnie z teorią Grahama„value investing”, strategią, która go naznaczyła i która, poprzez jej stosowanie (dodając kilka własnych teorii) doprowadziła go do stania się jednym z najlepszych inwestorów na świecie.

W czasie, gdy jego mentorem był Graham, Buffett opracował 3 zasady, którymi zawsze się kieruje i których nigdy nie łamie:

 • Zasada numer jeden: nigdy nie trać pieniędzy.
 • Zasada numer dwa: nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden.
 • Zasada numer trzy: nie zadłużaj się.

W rzeczywistości Buffett twierdzi, że „Inteligentny inwestor” Benjamina Grahama jest najlepszą książką o inwestowaniu jaką kiedykolwiek napisano.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Value Investing – filozofia inwestowania Warrena Buffetta

Zanim zagłębimy się w jego historię jako inwestora, ważne jest, by wiedzieć jaka jest jego metoda inwestycyjna.

Value investing to metoda inwestowania na giełdzie, którą Buffett stosował i nadal stosuje, aby osiągać zyski przekraczające 20% rocznie.

Metoda ta, opracowana przez profesora Benjamina Grahama polega na uważnym analizowaniu danych księgowych firm i inwestowaniu w te, które są niedowartościowane w przekonaniu, że w przyszłości ich cena wzrośnie, by odzwierciedlić rzeczywistą wartość akcji.

Buffett zawsze to podkreśla:

Najważniejszą rzeczą w inwestowaniu jest zdrowy rozsądek i panowanie nad emocjami.

Nigdy nie powinieneś dać się ponieść emocjom, bo jeśli wykonałeś dobrą pracę analityczną, to nawet jeśli cena akcji, które kupiłeś spadnie, wiesz, że prędzej czy później wartość tej firmy będzie zmierzać ku ich rzeczywistej wartości.

Poza tym wyjaśnia, że musisz pamiętać, że każda inwestycja, którą podejmujesz musi spełniać pewne założenia.

Cechy charakterystyczne tych inwestycji to:

 • Prostota: abyś był w stanie zrozumieć, czym się zajmują.
 • Przewidywalność: to znaczy, że ich zyski można przewidzieć ze względną wiarygodnością.
 • Wysoka stopa zwrotu z kapitału: stopa zwrotu, którą firma powinna osiągnąć bez żonglerki księgowej i nadmiernego zadłużenia.
 • Z silnym generowaniem przepływów pieniężnych.
 • Zarządzane przez menedżerów, którzy starają się generować wartość dla akcjonariuszy (a nie bogacić się): według Buffetta muszą to być firmy, którymi może zarządzać nawet osoba niedoświadczona.
 • Z długoterminową wizją: dlatego tak ważna jest dla niego umiejętność bycia cierpliwym.

To są założenia inwestycyjne Buffetta, idee, które jeśli zastosujesz również w swojej analizie, możesz dokonać bardzo udanych inwestycji.

W tym poście skupiłem się bardziej na opowiedzeniu Ci o nim z inwestycyjnego punktu widzenia, ale zrozumienie jego rodzinnego pochodzenia pomoże Ci także poznać jego osobowość i sposób patrzenia na sprawy.

Teraz, gdy znasz już jego podejście do inwestowania, przejdźmy do jego kariery.

Kariera i osiągnięcia inwestycyjne Warrena Buffetta

Jakiś czas po ukończeniu studiów magisterskich na wydziale ekonomii na Columbii, Buffett rozpoczął pracę w firmie inwestycyjnej Grahama, analizując dzień po dniu spółki giełdowe.

Wkrótce jednak odkrył, że mogą zarobić więcej pieniędzy wprowadzając pewne zmiany w podejściu Grahama, ale Graham mu na to nie pozwolił i Buffett w końcu odszedł.

Mimo to Buffett pozostaje wdzięczny za to, że tak wiele nauczył się od Grahama, bo bez niego nie doszedłby do miejsca, w którym dziś się znajduje.

Odejście z firmy Grahama doprowadziło go do założenia własnej firmy.

1. Pierwsza firma Warrena Buffetta

Buffett wrócił do rodzinnego miasta i odkrył, że kilka osób z jego rodziny chce inwestować na giełdzie. Zaproponował im założenie spółki partnerskiej, w której oni wyłożyliby pieniądze (105 100 dolarów, z czego Warren Buffett wyłożył tylko 100 dolarów), a sam podejmowałby decyzje inwestycyjne.

To właśnie wtedy Warren Buffett znał wszelkie fakty dotyczące spółek notowanych na Wall Street, których było wiele. Wykorzystał to, by inwestować według własnej strategii, znanej jako strategia „strategia niedopałków cygar” (szukanie niedopałków cygar, w których można jeszcze coś pyknąć).

Innymi słowy, szukał niedowartościowanych akcji. Dzięki tej strategii udało mu się urosnąć z początkowych 105 100 dolarów do 7 milionów dolarów w ciągu 6 lat. Za uzyskane w ten sposób osobiste korzyści kupił w 1958 roku dom, w którym mieszka do dziś.

2. Berkshire Hathaway: Najgorsza inwestycja Buffetta przekształciła się w odnoszącą sukcesy firmę inwestycyjną.

Dziś wiemy, że Berkshire Hathaway jest firmą inwestycyjną Buffetta, ale co ciekawe, pierwotnie była to firma tekstylna. Warren Buffett kupił pierwsze akcje Berkshire Hathaway w 1962 roku, w czasie, gdy przemysł tekstylny nie radził sobie zbyt dobrze. Firma była jednak na tyle niedowartościowana, że stanowiła dla niego interesującą inwestycję.

Początkowym celem Buffetta przy dokonywaniu tej inwestycji była zmiana zespołu zarządzającego i odsprzedanie akcji z niewielkim zyskiem. Ale w końcu cena akcji spadła, więc zamiast sprzedawać, kupił więcej akcji.

Ale nie zawsze wszystko idzie tak, jak sobie wyobrażamy. Jakiś czas później dyrektor zrezygnował z funkcji członka zarządu Berkshire Hathaway, stwierdzając, że nie może dogadać się z Buffettem.

Stojąc teraz za sterami Berkshire, Buffett przez chwilę próbował utrzymać firmę w ruchu. Jednak sektor ten nie przynosił dużych zysków i w 1967 roku Buffett zdecydował się przeprowadzić korporacyjną metamorfozę i przekształcić go w firmę inwestycyjną, która przejmowała inne firmy.

Pierwszym zakupem jakiego dokonali, była firma National Indemnity Company i tak po raz pierwszy w historii firmy Berkshire weszła w sektor ubezpieczeń, czyniąc z niej spółkę zależną. W 1985 roku Buffett zaprzestał ostatnich operacji tekstylnych i skupił się na sektorze ubezpieczeń i inwestycji. Decyzja, która doprowadziła go do spektakularnego sukcesu. Tutaj możesz zobaczyć jak od tego czasu zmieniał się kurs akcji firmy.

Kurs Akcje Bershire jest najwyższy w historii giełdy na świecie.

Buffett obliczył, że w ciągu 45 lat zatrzymał zarobek (biorąc pod uwagę procent składany) około 200 miliardów dolarów.

Buffett powiedział w 2010 roku, że zakup Berkshire Hathaway był największym błędem inwestycyjnym jaki kiedykolwiek popełnił. Według niego, gdyby zainwestował te pieniądze bezpośrednio w firmy ubezpieczeniowe zamiast kupować Berkshire, inwestycje te byłyby warte kilkaset razy więcej.

Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Zastosowanie mają również inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę etoro.com/trading/fees.

Mimo to warto zauważyć, że w 2021 roku akcje Berkshire Hathaway były najwyżej wycenianymi akcjami na świecie. Pojedyncza akcja była warta około $429,000 (co widać na powyższym wykresie).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej fascynującej historii i poznać nieco bliżej życie Warrena Buffetta, gorąco polecam Ci obejrzenie reportażu „Becoming Warren Buffett„.

3 błędy inwestycyjne, które popełnił Buffett

Warren Buffett przyznał się do popełnienia błędów w niektórych swoich inwestycjach.

Najbardziej znaczącym z nich był zakup Berkshire Hathaway, który ostatecznie udało mu się obrócić w bardzo dochodową inwestycję, o czym już się przekonaliśmy. Popełnił jednak więcej błędów, z których nie wyszedł tak zwycięsko, np:

Błąd 1: Zakup Waumbec Textile Company

13 lat po zakupie Berkshire popełnił ten sam błąd ponownie, kupując Waumbec. Wkrótce po jego przejęciu firma zakończyła działalność. Buffett nauczył się jednak pewnej lekcji. Jeśli na początku inwestycja nie przyniesie sukcesu, lepiej zmień strategię.

Błąd 2: Inwestowanie w Tesco

Buffett zainwestował w tę brytyjską sieć supermarketów. Jednak firma zawyżyła swoje zyski i spowodowała spadek cen akcji.

Sprzedał część posiadanych akcji, zyskując w ten sposób 43 miliony dolarów, ale przyznał, że powinien był sprzedać całą pozycję, gdyż na drugiej części akcji poniósł stratę w wysokości 444 milionów dolarów.

Błąd 3: Zakup firmy Dexter Shoe Co.

„Jak dotąd Dexter jest najgorszą transakcją, jaką kiedykolwiek przeprowadziłem” – powiedział Buffett w oświadczeniu. Akcje Dextera kupił za 433 miliony dolarów za pomocą akcji Berkshire Hathaway. W 2014 roku (kiedy Buffett wydał oświadczenie w tej sprawie) akcje Berkshire Hathaway byłyby warte 5,7 miliarda dolarów.

Lekcja, której się nauczył, była taka, że nie pozbywasz się akcji, które mają duży potencjał wzrostu, by zainwestować w inne akcje.

Dziś akcje poszły do góry, więc wniosek jest jeszcze bardziej zgubny. Jak widzisz, nawet najlepszy inwestor na świecie może popełniać błędy.

10 słynnych cytatów Warrena Buffetta (które skłonią Cię do myślenia)

Cytaty Warrena Buffetta stały się bardzo popularne ze względu na mądrość, którą przekazują. Dlatego uważam, że ważne jest, by wymienić niektóre z nich.

 1. Cena jest tym, co płacisz, wartość jest tym, co otrzymujesz.
 2. Bądź bojaźliwy, gdy inni są chciwi, i bądź chciwy, gdy inni się boją.
 3. Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz.
 4. Gdy nadejdzie odpływ, będziemy mogli zobaczyć, kto pływał nago.
 5. Jeśli nie jesteś przygotowany na to, że twoja inwestycja spadnie o 50% bez wpadania w panikę, nie inwestuj na giełdzie.
 6. Włóż wszystkie swoje jajka do jednego koszyka, ale uważnie go pilnuj.
 7. Optymizm jest wrogiem racjonalnego inwestora.
 8. Umiejętność mówienia „nie” jest ogromną zaletą inwestora.
 9. Szukaj firm o dużej zdolności generowania gotówki, które po uruchomieniu nie wymagają dużych reinwestycji.

Zalecam, byś zachował te zwroty i zastosował je w swoich własnych inwestycjach.

W ten sposób zobaczysz, że będziesz działać w sposób znacznie bardziej selektywny i racjonalny; pozwoli ci to zmniejszyć ryzyko inwestycyjne i zmaksymalizować zysk.

Warren Buffett swymi decyzjami inwestycyjnymi i lekcjami życia tworzył (i nadal tworzy) historię.

Dla mnie Warren Buffett jest punktem odniesienia. W rzeczywistości jest on jednym z inwestorów, których najbardziej lubię i których najwięcej czytałem i studiowałem. Co więcej, jest on nie tylko geniuszem inwestycyjnym, ale także wspaniałym człowiekiem; skromnym, przystępnym i hojnym.

Choć nie zawsze był hojny, to jeśli przeczytasz jego biografię „Śnieżna kula”, zobaczysz, że na początku był bardzo skąpy co w rzeczywistości było częścią przyczyny jego sukcesu.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o jego strategiach inwestycyjnych, przedstawię Ci dwie wskazówki:

 1. Czytaj coroczne listy Berkshire do akcjonariuszy
 2. Jeśli masz czas, polecam obejrzenie nagrań ze spotkań akcjonariuszy, które są transmitowane publicznie i bezpłatnie.

Buffett zdaje sobie sprawę, że nie każdy ma tyle czasu i wiedzy, co on by stosować strategię value investing: Buffett zaleca, aby większość ludzi inwestowała długoterminowo w fundusze indeksowe. W rzeczywistości to jest to, o co prosił, by uczynić ze swoim dziedzictwem, kiedy nie będzie go już z nami.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.