Wynajem krótkoterminowy mieszkania – jak zacząć?

Wynajem krótkoterminowy w Polsce wciąż rośnie. Jesteś ciekaw jak zacząć? Czy takie mieszkania w ogóle zarabiają pieniądze dla właścicieli? O czym natomiast na pewno warto pamiętać, jeśli chce się w ten sposób rozpocząć działalność gospodarczą?

Właściciele mieszkań w całym kraju wykorzystują sytuację na rynku i wybierają raczej najemców krótkoterminowych niż długoterminowych. Właściciele tego rodzaju biznesu wskazują jednak na szereg pułapek tego systemu. Poza sezonem często trudno jest wynająć mieszkania, a początkowo atrakcyjnym zyskom towarzyszy szereg utrudnień i bardziej skomplikowana administracja.

Aby rozpocząć wynajem mieszkania na krótki termin, należy przygotować je pod ten rodzaj działalności. Musimy być przygotowani na często sprzątanie mieszkania oraz wymianę pościeli po każdym wyjeździe gości. Ofertę naszego mieszkania możemy zamieścić na takich portalach jak AirBnB, Booking.com czy OLX.

Chcesz zacząć od wynajmu krótkoterminowego?

Masz wolne mieszkanie i nie wiesz co z nim zrobić? Może zaczniesz dzięki temu zarabiać pieniądze. Jeśli masz odwagę spróbuj skupić się na wynajmie krótkoterminowym. W przypadku tych długoterminowych nie masz mieszkania dostępnego gdy go potrzebujesz. Terminy są dużo bardziej ograniczone. Podobnie jest z cenami. Po prostu musisz znaleźć więcej informacji na temat lokalnego rynku, obliczyć ile mógłbyś zarobić i ocenić, czy jest to dla Ciebie opłacalne. Wówczas, aby odnieść sukces wystarczy zaaranżować wnętrze w taki sposób, aby klienci chętnie do niego wracali.

Wypłata bez dużego nakładu pracy

Chciałbyś wejść w tego typu biznes, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Wynajem krótkoterminowy jest bardziej czasochłonny i trudniejszy logistycznie. W przypadku tych długoterminowych przekazujesz klucze i o ile nie ma problemów lub lokatorzy nie chcą się wyprowadzić nie masz powodu, by wchodzić do mieszkania. Krótkoterminowe najmy wymagają stałej opieki. Apartament musi być sprzątany przed każdym wynajmem. Wiele częściej komunikujesz się również z nocującymi lokatorami. To zajmuje wiele czasu. Istnieją jednak usługi zarządzania wynajmem krótkoterminowym. Są w stanie zorganizować wszystko – od doradztwa po sprzątanie.

Oto przykłady firm zajmujących się zarządzaniem wynajmem krótkoterminowym:

Zorganizują dla Ciebie sprzątaczkę, odpowiedzą na wszystkie pytania i z radością powitają Twoich gości. Zasadniczo, możesz odsunąć się na bok.

Chcesz wiedzieć, ile możesz zarobić na wynajmie?

Istnieje kalkulator zarządzania gdzie możesz wprowadzić indywidualne parametry swojej nieruchomości i od razu będziesz wiedzieć, na czym stoisz i co musisz poprawić. Możesz skorzystać z niego klikając TUTAJ.

Jak przygotować nieruchomość do wynajmu?

Wynajem krótkoterminowy jest specyficzny pod kilkoma względami. Nie tylko w swojej długości, ale także w sprzęcie, który jest potrzebny. Lodówka czy pralka na pewno się przydadzą. Pomyśl zwłaszcza o takich urządzeniach jak czajnik, toster i mikrofalówka. Goście nie zawsze wychodzą na posiłki do restauracji, ale lubią przygotowywać kawę i śniadanie w domu, dlatego warto wyposażyć kuchnię w podstawowe przybory kuchenne. Szampon, mydło i ręczniki są również częścią wyposażenia apartamentów wynajmowanych na krótki okres czasu. Jednak i w tej kwestii mogą pomóc Ci profesjonaliści.

Jaki wybrać styl mieszkania?

Przede wszystkim nie wynajmujmy mieszkania, które przypomina skansen lat 80, meblościanka zajmuje 70% przestrzeni, a na korytarzu straszy linoleum. Takie mieszkanie też może mieć potencjał, ale warto je dostosować do obecnych standardów. Nie oznacza to, że mamy całkowicie wyrzucić wszystkie meble. Przeciwnie, w połączeniu starych mebli z nowymi można stworzyć ciekawą, eklektyczną przestrzeń, która spodoba się wielu osobom. Zacznijmy od tego, co mamy i pomyślmy, jaki styl chcemy wprowadzić. Nie kupujmy też wszystkiego w IKEA – co drugie mieszkanie ma szafę ANEBODA i stolik LACK przez co niektóre z nich mają styl, który można by opisać jako kopiuj-wklej. Nie chcemy tego. Jeśli już wkładamy energię i pieniądze w to, aby przygotować mieszkać pod wynajem na doby, pomyślmy, co mogłoby wyróżnić nasze lokum. Zobaczmy, które z mebli nadają się do użytku, nie straszą poprzednią epoką lub można je odrestaurować, by nadać im dawnego blasku. Poszukajmy inspiracji w Internecie, choćby na Pinterest – znajdziemy tutaj dużo pięknych wnętrz, ale także tricków DIY na różne rozwiązania do domu. Jeśli nie chcemy oczyścić w całości swojego konta bankowego, postawmy również na kilka rzeczy, które możemy zrobić samemu. Nasze wnętrze nie powinno też mieć zbyt określonego stylu (np. intensywnych kolorów), wtedy bowiem może odstraszyć wiele osób. Neutralna kolorystyka będzie podobać się większości. Świetnie zatem sprawdzi się styl eklektyczny – trochę vintage, trochę nowocześnie. 

Warto także pomyśleć nad ustawnością mieszkania. Jeśli to mała powierzchnia, trzeba wykorzystać maksymalnie każdy jej metr, aby była funkcjonalna. Może zrobić antresolę? Zamienić wannę na prysznic? W zależności od funduszy i metrażu, możemy pomyśleć, jakie zmiany wprowadzić, aby mieszkanie spełniało wszystkie swoje funkcje.

Na pewno muszą znaleźć się w nim podstawowe sprzęty, z których korzysta się na co dzień, czyli:

  • pralka
  • lodówka
  • piekarnik
  • mikrofala
  • czajnik

Warto również wyposażyć mieszkanie w takie rzeczy jak żelazko, deska do prasowania, suszarka stojąca na pranie – nawet kilkudniowy pobyt wymaga czasem skorzystania z takiego sprzętu i niepakowanie go do bagażu podręcznego może zadecydować o tym, że to właśnie nasze mieszkanie zostanie wybrane. Poza tym warto również oddzielić strefę wypoczynkową od biurowej, czy to dwoma różnymi pomieszczeniami, czy sprytnymi rozwiązaniami w jednej powierzchni.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Często w mieszkaniach na krótki okres nie przewiduje się strefy do pracy, czyli biurka z wygodnym krzesłem, miejscem na komputer, kable etc., to błąd – zadbajmy o to, aby w mieszkaniu znalazł się taki kąt do pracy, ponieważ nasi najemcy będą wynajmować mieszkanie w różnych celach, nie tylko typowo wypoczynkowym.

Zadowolenie gości zwiększy doposażenie w takie sprzęty jak: zmywarka, ekspres do kawy, toster, odkurzacz. 

W sypialni najlepiej postawić szerokie, duże łóżko z wygodnym, wysokiej jakości materacem, wszak sen to podstawa wypoczynku. Kupienie najtańszej opcji nie zwróci się – klienci na pewno nie zapomną wspomnieć o niewygodnej kanapie w opiniach. Materac to jedna z tych rzeczy, w którą warto zainwestować. Zaczynając wynajem, należy też mieć kilka kompletów pościeli i narzut, aby móc je przygotować dla nowych gości. Tak samo z ręcznikami, musimy mieć kilka zapasowych kompletów. Poza wspomnianymi rzeczami należy także zadbać o mniejsze, ale także ważne rzeczy, takie jak: płyn do zmywania naczyń, gąbka, ściereczka, papier toaletowy, chusteczki, mydło. To drobne przedmioty, które jednak bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeśli mamy większy budżet, możemy także dodać zestaw podstawowych kosmetyków. Wyposażenie kuchenne powinno zawierać sztućce, garnki czy patelnię – wszystkie rzeczy pierwszej potrzeby, dzięki którym nasi goście bez problemu ugotują obiad. Pamiętanie o takich drobnych rzeczach na pewno się opłaci. Na blacie warto postawić herbatę czy kawę, a w widocznym miejscu hasło do Wi-Fi, które obecnie jest standardem i lepiej zainwestować w szybszy Internet niż kupić najtańszy.

Wynajem krótkoterminowy - przykładowe ceny z serwisu AirBnB
Wynajem krótkoterminowy – przykładowe ceny z serwisu AirBnB

Ciekawym rozwiązaniem jest także zrobienie pakietów turystycznych, to znaczy przygotowanie małej broszury z atrakcjami turystycznymi w okolicy, listą fajnych knajp czy miejsc wartych odwiedzenia – to praktyczne, ale i pomocne rozwiązanie, którego nie spotyka się często. Goście na pewno poczują się zaopiekowani, a takie drobne gesty mogą podwyższyć ich opinie o ofercie.

Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym 

Musimy się zastanowić, czy to my sami chcemy zajmować się wszystkim – sprzątaniem po gościach i przygotowywaniem mieszkania na wizytę następnych gości, zajmowaniem się ewentualnymi drobnymi naprawami, uzupełnianiem kosmetyków, wyposażenia kuchni etc., czy może chcemy komuś powierzyć te obowiązki. Wtedy musimy wziąć pod uwagę wynagrodzenie dla takiego asystenta. Aby oszczędzić czasu każdorazowym przyjeżdżaniem do mieszkania w celu wydaniu nowemu najemcy kluczy, można ułatwić sprawę i zamontować elektroniczny zamek czy skrzynkę na kod, w której umieścimy klucze. Pozwoli to zaoszczędzić czas, nie trzeba będzie dostosowywać się do godziny najemcy. To także większy komfort dla najemcy – nie będzie zależny od godzin naszego możliwego przyjazdu. Zawsze możemy również, np. zostawić klucze w pobliskiej, zaprzyjaźnionej restauracji.

Przy wynajmie jednego mieszkania sprzątanie i pranie nie jest rzeczą zbytnio pracochłonną, jednak jeśli planujemy wynajmować kilka mieszkań jednocześnie, może się to stać kłopotliwe i zabierać dużo czasu, warto zatem podjąć współpracę z firmami świadczącymi kompleksowe usługi sprzątające, które także zadbają o to, by na stole była herbata i np. czekoladka przygotowana dla gości, a w łazience uzupełniony dozownik do mydła. Zawsze możemy też znaleźć jedną czy dwie osoby, które będą dbać o nasze mieszkania i pilnować takich rzeczy. To kwestia do ustalenia. Wtedy takie rutynowe obowiązki będzie można ograniczyć do minimum i zająć się tym, na czym zależy nam najbardziej – pozyskiwaniem nowych klientów krótkoterminowych.

Aby zarządzać wynajmem krótkoterminowym można również skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w tym obszarze, wtedy jednak należy mieć na uwadze, że część zysków z najmu trzeba będzie także przeznaczyć na zapłacenie firmie – zastanówmy się, czy na samym początku naszej działalności będzie to opłacalne. Wynajem krótkoterminowy to dodatkowy, stały dochód, który również musi zostać rozliczony – możemy albo sami się z tego rozliczać z Urzędem Skarbowym albo skorzystać z usług księgowych. 

Jak się promować?

Jeśli sami nie mamy dobrego oka, a jedyne zdjęcia, które mamy w telefonie to te, które zrobiliśmy, jak nasz pies słodko spał, to zainwestujmy w sesję fotograficzną mieszkania pod nasz wynajem krótkoterminowy. Dobre zdjęcia to podstawa. Odpowiednio oświetlone fotografie będą przyciągać więcej potencjalnych klientów niż rozblurowane obrazki o jakości kalkulatora.

Najemcy krótkoterminowi zawsze najpierw patrzą na wygląd, potem czytają opis. Pamiętajmy o tym, żeby w fotografowanym mieszkaniu nie zostawiać żadnych prywatnych rzeczy, a apartament do sesji wysprzątać, wszystko poustawiać i przedstawić go jak najlepiej, jednak nie zakrzywiając rzeczywistego obrazu. Nie korzystajmy z efektu rybiego oka, jeśli wynajmujemy małą przestrzeń – nikt już się na to nie nabiera. Jeśli nasze mieszkanie jest już przygotowane, mamy wysokiej jakości zdjęcia, to teraz pozostaje wrzucić je do Internetu i stworzyć opis.

Obecnie na rynku jest już kilka portali, gdzie można zarezerwować lokum na krótki termin. Skorzystajmy ze wszystkich. Jeśli mamy kilka mieszkać pod wynajem, warto rozważyć założenie strony na Facebooku i dodać się na grupy mające nazwę miasta w tytule, które są nastawione na szukanie lokali na krótszy pobyt, np. latem. Podsyłanie strony zainteresowanym zwiększy liczbę wejść na stronę. Jeśli nie mamy strony na Facebooku, śmiało można dodawać linki do airbnb czy OLX na grupach i kierować potencjalnych najemców do naszej oferty. Oferta poza ładnymi zdjęciami powinna mieć też klarowny opis: dokładną lokalizację mieszkania, opis tego, co znajduje się blisko, wymienione elementy wyposażenia, udogodnienia, zasady rezerwacji, sposoby zameldowania, informację na temat tego, czy w mieszkaniu można mieć zwierzęta itd. Jeśli w mieszkaniu na przykład nie ma pralki, też należy o tym napisać.

Przejrzystość to podstawa. Warto również stworzyć cennik, żeby nie dostawać codziennie kilkunastu pytań o ceny. Ułatwi nam to pracę, a przy okazji będziemy od początku transparentni. Nie ukrywajmy, ile kosztuje najem, to szybko zniechęca potencjalnych klientów krótkoterminowych i wydłuża ścieżkę do podjęcia decyzji o zamieszkaniu właśnie u nas. 

Jak ustalić cenę najmu?

Wskazane jest ustalenie ceny w odniesieniu do konkretnej oferty krótkoterminowej. Dla zupełnie początkujących zaleca się ustalenie ceny nieco niższej niż konkurenci z podobnymi ofertami, a następnie zwiększanie ceny w miarę zdobywania kolejnych dobrych referencji.

Warto również wziąć pod uwagę, że przy dłuższych wynajmach zazwyczaj nie ma zbyt wiele pracy, więc korzystne jest ustalenie niższej ceny za noc dla gości długoterminowych. Podobnie lokalizacja lub to, czy jest to wysoki sezon, wpływa na cenę.

Czy mogę wynająć mieszkanie, które nie jest moje?

Prowadząc działalność gospodarczą w zakresie wynajmu krótkoterminowego, tak jak w przypadku każdej innej działalności gospodarczej musisz spełniać wymogi prawne. Możliwe jest podnajęcie mieszkania, którego nie jesteś właścicielem, ale musisz mieć zgodę właściciela.

Aby uniknąć komplikacji najlepiej jest sprawdzić umowę najmu, aby zobaczyć, czy istnieją paragrafy, które regulują tę kwestię. Następnie wyjaśnij właścicielowi jak działa Airbnb i jak wpłynie to na niego jako właściciela. Jeśli nie ma on zastrzeżeń, zawsze najlepiej jest uzyskać pisemną zgodę.

Co muszę zrobić, aby zacząć?

Przede wszystkim dowiedz się, czy jest jeszcze dla Ciebie miejsce na rynku wynajmu krótkoterminowego, czy ktoś zainteresuje się Twoją ofertą. Jeśli uważasz, że jest, możesz zaczynać.

Ważnym punktem przygotowań pod wynajem jest samo umeblowanie mieszkania. Większym powodzeniem cieszą się nowocześnie odnowione mieszkania, które sprawiają wrażenie czystych. Nowoczesność i prostota jest również pożądane dla Ciebie, to jest łatwiejsze do czyszczenia. Następnie wybierz odpowiednie ubezpieczenie dla mieszkania, powinno to być w punkcie Twojej oferty. Zwykłe ubezpieczenia są zazwyczaj niewystarczające.

Jakie ryzyko podejmuję wynajmując lokal na krótki okres czasu?

Wynajem krótkoterminowy z pewnością wiąże się z większym ryzykiem niż normalny wynajem długoterminowy. Jednak dzięki platformie Airbnb, większość z tych zagrożeń została wyeliminowana. Profile użytkowników mają oceny, więc możesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie gość jest kimś, kogo chciałbyś gościć. Jeśli dojdzie do uszkodzenia nieruchomości, Airbnb zapewnia bezpieczeństwo. Jeśli szkoda została spowodowana przez gościa, zostanie on obciążony kosztami. Jeśli została spowodowana przez długotrwałe użytkowanie, Ty pokrywasz koszty naprawy.

Zazwyczaj, w przypadku wynajmu krótkoterminowego, ryzyko wynagradzane jest zyskiem. A jeśli podejdziesz uczciwie do przygotowania się do tego biznesu lub zatrudnisz dobrą firmę zarządzającą nieruchomościami, ryzyko jest naprawdę minimalne.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.