Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych


Odkrywamy tajemnicę nazw potocznych par walutowych używanych na świecie. W artykule dowiesz się jak nazywają się potocznie główne pary walutowe i dlaczego nazywane są tak przez profesjonalnych inwestorów giełdowych. Co prawda w Polsce nie korzystamy z takich nazw, ale będąc za granicą lub we wiadomościach amerykańskich często można usłyszeć, że dzisiaj Barnie zaliczył wtopę lub Sterling nie potrafi się podnieść z upadku.

Obie wyżej wymienione nazwy (można powiedzieć przezwiska) używane są przez inwestorów na określenie walut. Są one używane bardzo często w anglojęzycznych krajach i właśnie dzięki nim można rozróżnić początkującego inwestora, który dopiero się uczy i nie zna takich skrótów, od regularnego wyjadacza giełdowego. Po co więc w ogóle interesować się zagranicznymi słowami których w Polsce nie używamy? Otóż sama znajomość nomenklatury pozwoli nam na czytanie ze zrozumieniem zagranicznych materiałów oraz analizy rynku. Zdarza się bowiem, że tego rodzaju nazewnictwo wykorzystywane jest w publikacjach i artykułach.

Oto potoczne nazwy dla najważniejszych walut i par:

USD (Dolar amerykański)
Greenback lub Buck
GBP (Funt brytyjski)
Sterling
GBP/USD
Cable (Kabel, drut)
EUR (Euro)
Fiber (włókno)
CHF (Frank szwajcarski)
Swissy
CAD (dolar kanadyjski)
Loonie
AUD (dolar australijski)
Aussie lub Ozzie
NZD (dolar nowozelandzki)
Kiwi
USD/RUB
Barnie
EUR/RUB
Betty
GBP/JPY
Guppy lub Gopher
EUR/JPY
Euppy
USD/JPY
Ninja
EUR/GBP
Chunnel

Niektóre ze skrótów mają bardzo ciekawy pochodzenie. O to skąd się wzięły.

Dlaczego dolar to Greenback?

dolar greenback

Greenback czyli po polsku zielony tył, wziął się jeszcze z czasów wojny secesyjnej. Banknoty dolarowe pochodzące z tamtego okresu posiadały ciekawe rysunki w kolorze zielonym na odwrocie. Inną nazwą na dolara jest bardziej dzisiaj stosowany „buck”. Przede wszystkim należy wytłumaczyć, że „buck” to amerykańska nazwa samca sarny. Określenie na pieniądze wzięło się stąd, że Indianie w dawnych czasach wymieniali skórę tego zwierzęcia właśnie za dolary.

Dlaczego waluta euro nazywana jest „Fiber”?

euro fiber

Pochodzenie tej nazwy jest najmniej wyjaśnione, niemniej jednak specjaliści twierdzą, że słowo Fiber, które oznacza włókno, wzięło się z bawełnianych włókien wykorzystanych do produkcji banknotów euro. Dzięki nim banknoty powinny wolniej się zużywać oraz powinny być bardziej charakterystyczne w dotyku.

Dlaczego para GBP/USD to „cable” czyli kabel?

cable

Nazwa ta pochodzi jeszcze z czasów, kiedy do komunikacji między kontynentami wykorzystywano drut łączący Amerykę z Wielką Brytanią. Przewód ten był położony na dnie Atlantyku i dzięki niemu (oraz telegrafowi na jego końcach) można było synchronizować ceny w/w walut między kontynentami.

Skąd się wzięła nazwa Sterling dla Funda Brytyjskiego?

sterling srebro

Sterling to nie jest jedynie nazwa potoczna. Nazewnictwo to pochodzi z czasów kiedy to funt brytyjski posiadał ekwiwalent w srebrze. Sterling Silver to po polsku srebro wysokiej próby.

Dlaczego dolar kanadyjski to loonie?

loonie

Otóż dolar kanadyjski nazywany jest potocznie Loonie, ponieważ „Loon” to bardzo popularny w Kanadzie gatunek ptaka. (pl. Nur). Jego symbol widnieje na kanadyjskiej jednodolarówce.

Dolar nowozelandzki to kiwi. Dlaczego?

kiwi ptak

To potoczna nazwa waluty bierze się od Narodowego symbolu Nowej Zelandii jakim jest ptak kiwi. Jestem mały, brązowy, okrągły i nie potrafię latać – dokładnie jak owoc kiwi!

Która para walutowa to chunnel?

tunel

Otóż tę nazwę otrzymała para EUR/GBP. Symbolizuje ona tunel łączący Wielką Brytanię oraz Francję i jej nazwa pochodzi od słów tunnel i channel.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Pfizer kup akcje - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych
JJ kup - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

EURPLN - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych
USDPLN - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

sp500 etf kup - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych
ishares - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych

Kopiować
Innych
(pełna lista)

rubymza kup - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych
Wesl3y kup - Wszystkie nazwy potoczne walut i par walutowych

Ostrzeżenie o ryzyku: Inwestując u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze.
Należy upewnić się, że możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy


Recent Content