Wielkie cytaty znanych ludzi biznesu i giełdy

„Pierwsza zasada inwestowania to nie tracić pieniędzy. Zasada numer 2 to nigdy nie zapominać o zasadzie numer 1”Warren Buffett (majątek z 2013 roku wart 53,5 miliarda dolarów)

Jak zapewne się domyślasz ten artykuł poświęcony jest tym kilku zdaniom wypowiedzianym przez wielkich znawców biznesu, którzy swoimi czynami spełnili marzenia swoje i swoich bliskich. Inwestując w kontrakty opcji binarnych idealną sytuacją byłaby taka, w której możemy trzymać się tylko zasady numer 1. Jednak powiedzieć to jest prościej niż zrobić. Inwestując codziennie nie jesteśmy w stanie ustrzec się utraty niewielkich kwot pieniężnych. Warren Buffett miał zapewne na myśli to, że nie należy tracić pieniędzy w długim okresie czasu.

„Jeżeli jesteś dobry w biznesie, to nie pomylisz się 6 razy na 10. Nigdy jednak nie będziesz miał racji w 9 przypadkach na 10.”Peter Lynch ( majątek z 2006 roku wart 352 miliony dolarów).

To stwierdzenie Petera Lyncha utwierdza nas w przekonaniu że Święty Graal gry giełdowej nie istnieje i bez względu na to, jak długo byśmy go szukali, nigdy go nie znajdziemy. Inwestorzy muszą za to znaleźć wewnętrzną równowagę i pogodzić się ze stratami od czasu do czasu. Należy także dostrzec różnice pomiędzy inwestowaniem w długim terminie oraz krótkim. Całkowicie normalnym jest utrata funduszy w terminie krótkim.

„Najważniejsza kwestia nie tkwi w tym czy masz rację, czy jesteś w błędzie, ale w tym ile pieniędzy inwestujesz w momencie gdy ją masz, a ile tracisz gdy popełniasz błąd” – George Soros (majątek z 2012 roku wart 20 miliardów dolarów).


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Innymi słowy autor tego stwierdzenia zgadza się, że nie można tylko wygrywać, ale jeżeli doczytamy między wierszami, to zauważymy, że George podkreśla kwestie zarządzania kapitałem. To nie jest artykuł ściśle edukacyjny, także nie będziemy teraz wchodzić w szczegóły kwestii związanych z zarządzaniem funduszami, ale jeżeli weźmiesz pod uwagę majątek George’a to w ciemno możesz założyć że ma rację. Zarządzanie kapitałem znajduje się w oddzielnych lekcjach, także zapraszamy do lektury.

„Każdy zwycięzca musi udoskonalić 3 elementy niezbędne dobrym inwestycjom: indywidualne podejście psychologiczne, logiczny system gry oraz sposób zarządzania kapitałem. Te 3 rzeczy są jak nogi od trójnożnego taboretu. Usuń jedną z nich, a tablet przewróci się razem z osobą która na nim siedzi.”

To metafora należy do Aleksandra Eldera i uważam że doskonale pokazuje cechy dobrego inwestora giełdowego. Musi on posiadać w sobie wszystkie 3 atrybuty, a zabraknięcie jednego z nich powoduje porażkę. Zapewne zdajesz już sobie sprawę, że dobry system gry to nie wszystko. Potrzebujesz także odpowiedniego nastawienia psychicznego oraz metod zarządzania ryzykiem i kapitałem.

„Jest tylko jedna strona rynku i nie jest to strona byków ani niedźwiedzi. To właściwa strona.” – Jesse Livermore.

Reasumując jeżeli musielibyśmy przewidzieć kierunek ruchu wykresu akcji, to z powodzeniem możemy powiedzieć, że przesunie się w prawo i będzie to jedyna stuprocentowo prawidłowa odpowiedź. W zasadzie jeżeli nasze wykresy zaczną pewnego dnia przesuwać się w lewo, to na pewno będzie to dzień kiedy finansiści rzucą zawód i zajmą się szydełkowaniem a nie grą na giełdzie.

„Rynek może zachowywać się irracjonalnie znacznie dłużej niż ty zdołasz pozostać cierpliwym” – John Maynard Keynes