Unikaj 5 podstawowych błędów i oszczędzaj pieniądze

Traiding to ciężki kawałek chleba przy którym zawsze czai się miejsce na błędy. Błędy, które mogą kosztować cię wiele pieniędzy, a na utratę których, może nie być cię stać. Nauka na własnych błędach to doskonały sposób, ale czy na pewno stać cię na taką edukacja? Na szczęście mamy dla ciebie kilka zagadnień, dzięki którym nauczysz się na błędach, które zostały popełnione przez innych graczy. Poniżej przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących traderów. Przeczytaj je, unikaj ich, a być może nie będziesz musiał za nie płacić w przyszłości.

Adaptowanie rynku

Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących traderów. Konkretnie mówimy tutaj o adoptowaniu rynku do swoich własnych strategii. Błędnym jest myślenie, że znaleźliśmy uniwersalny i najlepszy system, który pozwoli nam przechytrzyć rynek. Pamiętaj sławny cytat z Bruce Lee: „Gdy wlejesz wodę do butelki, woda stanie się butelką. Gdy wlejesz ją do filiżanki, stanie się filiżanką. Teraz woda może płynąć lub roztrzaskać się. Bądź wodą przyjacielu”.

Wszystko to oznacza, że aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie, musisz poddać się pewnym regułom. Dotyczy to również opcji binarnych i rynku forex.

Ucz się zamiast kombinować

Każdy początkujący gracz wpada w pewien okres, w którym zamiast pogłębiać swoją wiedzę zaczyna poszukiwać sekretnych strategii i metod na wygrywanie. Wierz mi, że gdyby ci ludzie zamiast tracić czas i pieniądze na tego typu rozwiązania poświęcili go na obserwowanie tabelek, wykresów to być może wielu z nich dzisiaj jeździło by sportowymi samochodami. Oczywiście są strategie, które spalając zwiększyć prawdopodobieństwo wygrania, ale wymagają one wiedzy i doświadczenia. W takim wypadku nie ma mowy o drodze na skróty. Jedyną drogą jest ciężka praca i wysiłek. Powodem dla których strategie ogłoszone przez ich twórców działają jest fakt, że potrafią oni połączyć dane metody razem z indywidualnym doświadczeniem i wiedzą. Nie można wybrać strategii, uruchomić jej pierwszego dnia i liczyć na sukces. Zawsze należy zrozumieć dlaczego dana metoda powinna działać. Jeżeli nie uwierzymy w mechanizmy jej działania, to jak możemy wierzyć, że będzie ona skuteczna? A jak możemy zrozumieć mechanizmy, jeśli nie posiadamy odpowiedniej do tego wiedzy. Pamiętaj: absorbuj to co użyteczne, odrzucaj to co niepotrzebne i dodaj coś swojego!


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 81% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees


Nie bądź chciwym Multitaskerem

Wszyscy znamy graczy, którzy na ekranie komputera mają otwartych po 16 tabelek w MT4, ponieważ nie chcą stracić ani jednej szansy na dobrą inwestycję. My natomiast staramy się przekonać, że taka wielozadaniowość to głupi pomysł. Pozwól więc żeby tłumaczymy dlaczego. Inwestowanie na giełdzie to ryzykowny bo ryzykowny, ale nadal sposób na zarabianie pieniędzy. Chcesz zatem, aby podejmować jak najwięcej trafnych decyzji, a nie pobijać rekordy ilości zawieranych transakcji w ciągu jednego dnia. Im więcej walorów i aktywów bierzesz pod uwagę, tym mniej wiesz na ich temat. Dlaczego? Bo przecież nie masz zawsze czasu na dokładną analizę każdego z nich. Jeśli poświęcisz czas na określenie linii trendu na jednym aktywie, to cała reszta pozostałych walorów zmieniła się o wiele pipów. W takim wypadku nie ma mowy o dokładności. Zacznij grać na jednym aktywie, zapoznaj się z nim, a gwarantuję Ci znacznie wyższy współczynnik trafnych decyzji niż gdybyś grał na wielu z nich.

Nie unikaj pytania „Dlaczego?”

Zapewne wiesz jak bolesne jest utracenie czegoś, co zapłaciliśmy naprawdę dużo pieniędzy. To samo dotyczy płacenia za błędy oraz ignorowanie przyczyny ich popełnienia. Konkretnie mówimy tutaj, że jeśli już straciłeś pieniądze, to zastanów się przez chwilę dlaczego tak się stało. Unikanie takich pytań i sytuacji doprowadzi do tego, że błędy będziesz powielać. Nie wstydź się i zadaj sobie podstawowe pytanie: dlaczego inwestycja się nie powiodła? Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika tradingowego, ale o tym napiszemy jeszcze później.

Nie skupiaj się tak na Win-Rate

Jeśli wygrasz 8 na 10 inwestycji, to twój Win-Rate wyniesie 80%. Hurra! Serio? Czyli jak na 10 inwestycji uda Ci się dobrze trafić wszystkie, to Twój współczynnik zwrotu wyniesie 100%? A jeśli trafisz jedną na jedną, to nadal będziesz miał 100%, ale czy to będzie to samo 100% czy inne niż wcześniejsze? Tak naprawdę przestań skupiać się na ilości dobrze trafionych inwestycji, a zacznij skupiać się na zarządzaniu pieniędzmi. Twój win-rate będzie się zmieniał. Zawsze będzie inny. Co więcej, czegokolwiek byś nie zrobił, to zawsze pamiętaj, że przyjdzie taki dzień, miesiąc lub tydzień, w którym będziesz musiał spojrzeć przykrej prawdzie w oczy i świadomość sobie że masz straszne statystyki. W takich wypadkach zawsze pomaga mądry zarządzanie gotówką i bankrollem.