Uber kupuje firmę logistyczną Transplace za 1,9 miliarda EUR

Uber, o którym również pisaliśmy w naszej analizie ogłosił, że zgodził się na przejęcie dostawcy usług logistycznych i technologicznych Transplace poprzez zakup udziałów o wartości około 2,25 miliarda dolarów (1,9 miliarda euro). Uber ma zapłacić firmie private equity TPG 750 milionów dolarów za Transplace za pomocą własnych akcji, a resztę transakcji w gotówce.

Ponieważ amerykańska firma znana głównie z ride-sharingu i usług dostarczania jedzenia i napojów wciąż nie jest rentowna, planuje pokryć transakcję gotówkową środkami zagranicznymi czyli emisją obligacji.

Według Ubera, transakcja stworzy jedną z wiodących logistycznych platform technologicznych i wzmocni Uber Freight – jednostkę zajmującą się dostawami i frachtami, która skupia się na łączeniu firm potrzebujących dostaw towarów z przewoźnikami. Powinno to także pomóc w osiągnięciu rentowności.

W 2020 roku ten segment nadal stanowił bardzo mały udział w przychodach firmy. W poprzednim roku przychody z usług transportowych wyniosły 1 mld USD i stanowiły około 9% całkowitych przychodów Ubera.

Uber Freight

Ponadto, działalność agentów przewozowych napotyka na silną konkurencję ze strony tradycyjnych graczy, jak również technologicznych start-upów Convoy i Transfix.

Prezes Uber Freight Lior Ron powiedział w oświadczeniu, że fuzja z Transplace „połączy najlepsze w swojej klasie komplementarne rozwiązania technologiczne i doskonałość operacyjną, przekształci całe łańcuchy dostaw przewoźników, zapewni elastyczność operacyjną i zredukuje koszty wtedy, gdy jest to najważniejsze”

Jesienią ubiegłego roku Uber sprzedał 500 milionów dolarów udziałów w Uber Freight inwestorom private equity, a w zeszłym roku zaprzestał świadczenia usług pośrednictwa w przewozie towarów w Europie.

Według Benjamina Gordona, CEO BG Strategic Advisors, firmy inwestycyjnej doradzającej w zakresie fuzji i przejęć w sektorze logistycznym, fuzja zbliży Uber Freight do rentowności dzięki szerokiej gamie usług i umów z klientami.

„Stają się liderami na rynku i otrzymują możliwość osiągnięcia rentowności” – powiedział. „Teraz mogą zaoferować rynkowi zrównoważony model biznesowy. Bycie niskomarżowym brokerem jest świetnym sposobem na zdobycie udziału w rynku, ale jest to zła droga do osiągnięcia rentowności.”

Akcje Uber

Akcje Ubera w 2021 roku znacznie gorzej radzą sobie z szeroko pojętym rynkiem spadając o -6,73%. Jest to znacznie mniej niż indeks S&P 500, który wzrósł o +16,04%. Akcje są także -25,7% poniżej swojego szczytu na poziomie 47,5 USD za akcję, a ich kapitalizacja rynkowa wynosi 89,3 mld USD.

Cena akcji Ubera jest obecnie 8,08 razy większa od jego rocznego zysku na akcję (P/S). Pomimo braku zysków lub pozytywnych przepływów pieniężnych analitycy są optymistycznie nastawieni do przyszłości spółki. 33 z 41 analityków przyznało akcji spółki rekomendację „KUPUJ”. Ich cena docelowa waha się pomiędzy 30 USD a 80 USD, a średnia docelowa wynosi 69,53 USD, czyli 46,4% powyżej obecnej ceny rynkowej akcji.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.