Uber kupuje firmę logistyczną Transplace za 1,9 miliarda EUR


Uber, o którym również pisaliśmy w naszej analizie ogłosił, że zgodził się na przejęcie dostawcy usług logistycznych i technologicznych Transplace poprzez zakup udziałów o wartości około 2,25 miliarda dolarów (1,9 miliarda euro). Uber ma zapłacić firmie private equity TPG 750 milionów dolarów za Transplace za pomocą własnych akcji, a resztę transakcji w gotówce.

Ponieważ amerykańska firma znana głównie z ride-sharingu i usług dostarczania jedzenia i napojów wciąż nie jest rentowna, planuje pokryć transakcję gotówkową środkami zagranicznymi czyli emisją obligacji.

Według Ubera, transakcja stworzy jedną z wiodących logistycznych platform technologicznych i wzmocni Uber Freight – jednostkę zajmującą się dostawami i frachtami, która skupia się na łączeniu firm potrzebujących dostaw towarów z przewoźnikami. Powinno to także pomóc w osiągnięciu rentowności.

W 2020 roku ten segment nadal stanowił bardzo mały udział w przychodach firmy. W poprzednim roku przychody z usług transportowych wyniosły 1 mld USD i stanowiły około 9% całkowitych przychodów Ubera.

Uber Freight

Ponadto, działalność agentów przewozowych napotyka na silną konkurencję ze strony tradycyjnych graczy, jak również technologicznych start-upów Convoy i Transfix.

Prezes Uber Freight Lior Ron powiedział w oświadczeniu, że fuzja z Transplace „połączy najlepsze w swojej klasie komplementarne rozwiązania technologiczne i doskonałość operacyjną, przekształci całe łańcuchy dostaw przewoźników, zapewni elastyczność operacyjną i zredukuje koszty wtedy, gdy jest to najważniejsze”

Jesienią ubiegłego roku Uber sprzedał 500 milionów dolarów udziałów w Uber Freight inwestorom private equity, a w zeszłym roku zaprzestał świadczenia usług pośrednictwa w przewozie towarów w Europie.

Według Benjamina Gordona, CEO BG Strategic Advisors, firmy inwestycyjnej doradzającej w zakresie fuzji i przejęć w sektorze logistycznym, fuzja zbliży Uber Freight do rentowności dzięki szerokiej gamie usług i umów z klientami.

„Stają się liderami na rynku i otrzymują możliwość osiągnięcia rentowności” – powiedział. „Teraz mogą zaoferować rynkowi zrównoważony model biznesowy. Bycie niskomarżowym brokerem jest świetnym sposobem na zdobycie udziału w rynku, ale jest to zła droga do osiągnięcia rentowności.”

Akcje Uber

Akcje Ubera w 2021 roku znacznie gorzej radzą sobie z szeroko pojętym rynkiem spadając o -6,73%. Jest to znacznie mniej niż indeks S&P 500, który wzrósł o +16,04%. Akcje są także -25,7% poniżej swojego szczytu na poziomie 47,5 USD za akcję, a ich kapitalizacja rynkowa wynosi 89,3 mld USD.

Cena akcji Ubera jest obecnie 8,08 razy większa od jego rocznego zysku na akcję (P/S). Pomimo braku zysków lub pozytywnych przepływów pieniężnych analitycy są optymistycznie nastawieni do przyszłości spółki. 33 z 41 analityków przyznało akcji spółki rekomendację „KUPUJ”. Ich cena docelowa waha się pomiędzy 30 USD a 80 USD, a średnia docelowa wynosi 69,53 USD, czyli 46,4% powyżej obecnej ceny rynkowej akcji.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy trading jest usługą zarządzania portfelem, świadczoną przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

Recent Content