Miłośnicy kryptowalut mogli już zetknąć się z terminem stakingu. W języku angielskim często używa się wyrażenia cryptocurrency stacking, które określa taką czynność. Jest to jeden z kilku sposobów wyceny kryptowalut. Nie jest to zbyt trudne, ale ważne jest by zrozumieć istotę. To jedyny sposób, by w pełni wykorzystać ich możliwości.
Czym jest stakowanie kryptowalut?
Najprościej rzecz ujmując, stakowanie kryptowalut to proces wyceny walut cyfrowych. Jest to część modelu proof-of-stake. Użytkownicy blokują swoje monety, co daje im nagrody i pewne korzyści. Nagrody mogą być warte nawet 10% rocznie. W praktyce możesz myśleć o tym, jak o inwestowaniu pieniędzy w banku, do którego wpłacasz pewne środki, które później są ci zwracane z odsetkami. W ten sposób zarabiasz pieniądze w sposób pasywny. Termin staking wziął się od systemu proof-of-stake, który jest znany i dość popularny w kryptowalutach. Jest on często używany do zastąpienia systemu proof-of-work, który zachęca do decentralizacji.
Decentralizacja jest jednym z kluczowych elementów kryptowalut. Gwarantuje, że sieć kryptowalut nie może być kontrolowana przez nic lub nikogo. To odróżnia waluty cyfrowe od tradycyjnych walut fiat, takich jak euro czy dolar. Nie da się ich w ten sposób kontrolować i wykorzystywać na swoją korzyść. Jak wiesz kryptowaluty muszą być wydobywane. Proof-of-work działa więc dzięki temu, że górnicy z całego świata rywalizują o ich wykopanie. Ten, kto pierwszy zamknie blok, otrzyma wcześniej ustaloną nagrodę.
Stakowanie i kopanie walut – czym się różnią?
Nie każdy jednak może być górnikiem. Chociaż do tej pracy nie potrzebujesz dyplomu, musisz mieć pewne przedmioty. Należą do nich komputer o dużej mocy, połączenie z internetem i dostęp do dużej ilości energii elektrycznej. Do bitcoina musisz natomiast mieć specjalne urządzenie przeznaczone do kopania zwane ASIC, które warto wymieniać co rok lub dwa lata. To jedyny sposób, by zapewnić dobre wyniki.
Proof-of-work jest bardzo wydajną metodą, ale ma jedną poważną wadę. Codziennie zużywa dużą ilość energii elektrycznej, co ma negatywny wpływ na ekologię i środowisko. Dlatego eksperci starają się znaleźć inne sposoby na wykorzystanie systemu.
Jednym z nich jest proof-of-stake. Nie chodzi tu o wydobycie, ale o walidowanie. Nie ma też rywalizacji. Walidacja bloków odbywa się w inny sposób. Walidatorzy blokują liczbę coinów, co daje im prawo do zatwierdzania transakcji. Za tę pracę są wynagradzani opłatami transakcyjnymi. W proof-of-work również spotkasz się z opłatami, ale nie są one tam głównym źródłem dochodu.
Każdy może zostać takim walidatorem. Wszystko czego potrzeba, to podstawowe informacje i trochę doświadczenia z kryptowalutami. Proof-of-stake jest jednym z podstawowych systemów. Nie jest on jednak używana dla wszystkich kryptowalut. Jest on głównie związany z Ethereum, Tezos, Cosmos i Cardano. W ich obrębie bloki są automatycznie przypisywane do konkretnych walidatorów. Nie potrzebują do tego dużo energii. Gwarantują poprawność danych za pomocą swoich aktywów. Stwarza to ważne zabezpieczenie sieci.
Im więcej tym lepiej
Jeśli chodzi o kryptowaluty w ogóle, stosuje się prostotę. Im większy udział kryptowaluty, którą stakujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz wybrany do walidacji bloku.
Oznacza to, że możesz zostać walidatorem i zwiększyć swoje zarobki. Minusem jest jednak to, że nie masz wolnych pieniędzy, nie mówiąc już o tym, że nagroda nie jest pewna.
Stakowania kryptowalut nie trzeba robić samemu
Stakowania kryptowalut (podobnie jak wydobywania) nie musisz robić sam. Jest to zaleta zwłaszcza dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu lub brakuje im umiejętności technicznych. W takich sytuacjach warto dołączyć do staking pool.
Wszystko, co trzeba zrobić to przekazać środki do odpowiedniego poola. Nie musisz robić nic więcej. Ktoś inny zajmie się wszystkim. Jednak kryptowaluty są anonimowe, co stwarza duże prawdopodobieństwo oszustwa. Zanim oddasz zarobki do puli stakingowej, przeprowadź dobre rozpoznanie. Sprawdź referencje i opinie. Przy układaniu pooli spodziewaj się także opłat, które są różne i nie są stałe. Nie powinny być one jednak zbyt wysokie.
Dla porównania, pule wydobywcze przy proof-of-work wymagają stałego dostępu do internetu. Nie może też zabraknąć dużej ilości energii. Z drugiej strony, w przypadku proof-of-stake nic takiego nie jest potrzebne. Staking pools są bardzo podobne do lokat bankowych. Możesz uzyskać do nich dostęp poprzez giełdy takie jak Binance czy Kraken. Inne opcje to Exodus Wallet, Atomic Wallet i Trust Wallet.
Jak zacząć stakować kryptowaluty?
Kiedy już znasz podstawowe informacje o tym, czym jest staking kryptowalutowy, można zacząć działać. Najlepszym sposobem jest założenie konta na jednej z giełd. Najpopularniejszym z nich jest Binance. Możesz przenieść na konto kryptowaluty, które już posiadasz lub kupiłeś. Następnie ją stakujesz i zostawiasz. Binance oferuje różne programy stakingowe, których zaletą jest wyższe oprocentowanie roczne, sięgające nawet do 12%.
Staking może być również dokonywany w portfelach kryptowalutowych, które muszą posiadać węzły stakingowe. Możesz wtedy przelać kryptowalutę na adres stakingowy.
Trzecia opcja to platformy i aplikacje DeFi. Kryptowaluta może być przechowywana w inteligentnych kontraktach, zwanych też smart contractami. To tutaj je przechowujesz w celu pożyczania innym inwestorom. Stakowanie kryptowalut nie jest trudne. Ma wiele zalet i teoretycznie nie musisz robić prawie nic, żeby to osiągnąć.
Stakowanie kryptowalut jako pożyczka
W kontekście stakowania kryptowalut przedstawiliśmy już temat pożyczek kryptowalutowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych pożyczek, środki są pożyczane pomiędzy dwoma użytkownikami. Na koniec obie strony otrzymują korzystne oprocentowanie.
W przypadku kryptowalut i pożyczek uznajemy dwie platformy, a mianowicie:
- Platformy CeFi (Centralized Finance)
- Platformy DeFi (Decentralized Finance)
Platformy CeFi
Platformy CeFi są prawie nie do odróżnienia od naszych zwykłych banków. Z tego powodu ludzie nazywają je również bankiem kryptowalut. Wielu ekspertów ostrzega jednak, że są one sprzeczne z podstawowymi zasadami kryptowalut, zwłaszcza z decentralizacją. Trzymają pieniądze w jednym miejscu, narażając je na większe ryzyko, np. atak hakerów.
Platformy DeFi
Drugą opcją są platformy DeFi, czasem nazywane protokołami. Pozwalają one użytkownikom pożyczać pieniądze innym. W ten sposób zachęcają do decentralizacji i upewniają się, że pieniądze zostaną rozdzielone między większą liczbę osób. Protokoły DeFi pozwalają uniknąć zwiększonego ryzyka, takiego jak ataki hakerów. Co więcej, użytkownicy nie muszą rezygnować z własności swoich środków. Takie pożyczki są oparte na smart kontraktach.
Inteligentne kontrakty są programowalnymi protokołami. Służą one do automatyzacji umów i operacji płatniczych. Są one pisane i wykonywane w sieci wybranej waluty. Inteligentne kontrakty są zawierane pomiędzy dwoma lub więcej osobami. Umowa jest następnie umieszczana w blockchainie kryptowaluty. Najczęściej używanym blockchainem jest Ethereum.
Pożyczki na DeFi
Udzielanie pożyczek w kryptowalutach opartych na protokole DeFi jest proste. Każdy może to zrobić. Pożyczkodawca, czyli użytkownik przekazujący pieniądze, przesyła je do inteligentnego kontraktu. Dzięki temu są one dostępne dla pożyczkobiorców. Pożyczkodawca może w ten sposób zarobić ponieważ pieniądze są oprocentowane.
Należy jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. W porównaniu z tradycyjnymi walutami jest różnica. Pożyczkobiorca pożycza pieniądze w formie zabezpieczenia, czyli papieru wartościowego. Jego wartość jest wyższa niż wartość pożyczki. Wartość pożyczki jest obliczana na podstawie zabezpieczonej kryptowaluty. Tak jak w realnym świecie zastawiamy nieruchomości, tak w tym przypadku zastawiamy walutę.
Maksymalna kwota funduszy
Rzeczywista kwota pożyczonych środków nie jest w żaden sposób ograniczona. Problem pojawiłby się tylko wtedy, gdybyś chciał pożyczyć zbyt dużą kwotę. Jednak w przypadku zwykłych pożyczek nie musisz się martwić o żaden wyimaginowany pułap.
Jeśli jednak mielibyśmy mówić o limitach środków, pierwszym z nich jest ilość kryptowalut udostępnionych przez pożyczkodawców. Innymi słowy, możesz pożyczyć tylko tyle, ile wynosi ilość kryptowalut udostępnionych przez użytkowników. Drugi limit jest związany z tobą jako pożyczkobiorcą. Jest to tak zwany collateral factor określający jakość twoich tokenów. Na jego podstawie dowiesz się, ile tak naprawdę możesz pożyczyć. W większości przypadków:
Wartość tokenów, które pożyczasz, musi być mniejsza niż wartość tokenów, które gwarantujesz, pomnożona przez współczynnik zabezpieczenia.
Wyobraź sobie, że gwarantujesz tokeny o wartości 100€. Stwierdzasz, że ich współczynnik wynosi 0,75. W rezultacie możesz pożyczyć wybraną przez siebie kryptowalutę o wartości 75€. W przypadku takiej pożyczki teoretycznie nie ma terminu, do którego musi być ona spłacona. To od ciebie zależy, kiedy spłacisz środki. Gdy to zrobisz, rejestr zostanie automatycznie zlikwidowany, a ty nie będziesz nic winien.
Bądź ostrożny przy pożyczaniu
Kredyty kryptowalutowe wyglądają pięknie. Dzieje się tak głównie dlatego, że to ty decydujesz, kiedy oddasz pieniądze, nie wspominając o tym, że cały proces zaciągania pożyczki jest bardzo prosty. Jednak uważaj. W przypadku pożyczki nie otrzymasz stałego oprocentowania. Mogą więc ulegać drastycznym wahaniom w trakcie okresu spłaty. Jednego dnia pójdą w górę, a następnego w dół.
Stakowanie kryptowalut on-chain i off-chain
Jeśli chodzi o stakowanie, niektórzy dzielą je na dwa rodzaje, a mianowicie on-chain i off-chain. Są to dwie różne metody:
- on-chain – stakowanie kryptowalut odbywa się bezpośrednio na blockchainie wybranej waluty. Wykorzystuje on algorytm proof-of-stake lub proof-of-work.
- Z drugiej strony, istnieje staking off-chain, który pozwala na przechowywanie waluty za pomocą programów innych firm. Nie są to więc „oryginalne funkcje” kryptowaluty czy blockchaina.
Ile można zarobić na stakingu (stakowaniu)?
Stakowanie w kryptowalutach jest możliwe dla niektórych z nich. Dla lepszego przeglądu sytuacji przygotowaliśmy praktyczną tabelę z większą ilością danych. Kwota nagrody może nie być w pełni dokładna. Zależy to od czynników, takich jak zasady puli stawek czy podaż i popyt.
Kryptowaluta | Metoda stakowania | Czas blokady | Wynagrodzenie – Roczne Oprocentowanie | Minimalna kwota zainwestowanych środków |
Ethereum (ETH 2.0) | Proof-of-stake | Do czasu wprowadzenia fazy 2.0 – może nawet jeszcze 2 lata | 5 – 17% | bez limitu |
Polkadot (KROPKA) | Nominated proof-of-stake | 28 dni | 12% (Wynagrodzenie wypłacane jest raz na 24 godziny) | Bez limitu. Zalecane jest posiadanie co najmniej 1 DOT |
Ziliqa (ZIL) | Proof-of-Work typu Ethereum Etash | 2 tygodnie | 6-15% (Wynagrodzenie wypłacane jest dwa razy w tygodniu) | 10 ZIL |
Tezos (XTZ) | Liquid proof-of-stake | Nie ma | 4 – 7% (Wynagrodzenie wypłacane jest dwa razy w tygodniu) | bez limitu |
Cardano (ADA) | Proof-of-stake | 20 dni | 4,5 – 6,5% (Wynagrodzenie wypłacane jest co 5 dni) | 4 ADA, w tym 2 ADA za rejestrację adresu stawkowania |
Korzyści płynące ze stakowania kryptowalut
Stakowanie kryptowalut ma wiele zalet, które doceni każdy użytkownik. Główne z nich to:
- Możesz przewidzieć swoje zarobki i finanse.
- Dzięki stakowaniu w kryptowalutach otrzymujesz regularne nagrody w tokenach. Ich wypłata jest oparta na samej walucie.
- Nie musisz być górnikiem, żeby robić staking kryptowalut.
- Do stakowania kryptowalut nie potrzebujesz dużych ilości energii elektrycznej.
- Stawiając stawkę, sam wybierasz liczbę żetonów. Nie jesteś ograniczony przez minimalną lub maksymalną liczbę.
- Cały proces nie jest trudny i nie zajmuje dużo czasu. Po zablokowaniu monet masz już prawie całą pracę wykonaną.
- Stakowanie w kryptowalutach jest odpowiednie także dla początkujących. Wystarczy, że zapoznasz się z podstawowymi informacjami o tym, jak działa cały proces.
- Staking w kryptowalutach może być dokonywany w wielu walutach. Nie jesteś ograniczony do jednego czy dwóch.
Wady stakingu
Stakowanie kryptowalut ma też kilka wad, o których powinieneś wiedzieć.
- Kiedy zablokujesz kryptowalutę, nie będziesz miał do niej dostępu ani nie będziesz mógł jej używać. Jeśli musisz je pilnie sprzedać, możesz trochę poczekać.
- Spośród wszystkich kryptowalut Ethereum jest uważane za najmniej płynne. Nie ma w nim podanego dokładnego czasu stakowania.
- Gdy waluta jest zablokowana, jej cena może spaść, a my nie możemy szybko zareagować.
Podsumowanie
Stakowanie kryptowalut ma swoje wady i zalety. Ale na pewno warto spróbować. Jest to stosunkowo prosty proces dla każdego. Ponieważ jest zbudowany na zasadzie proof-of-stake, nie zużywa też dużo energii.