Stablecoiny – Wszystko Co Musisz o Nich Wiedzieć


Kryptowaluty często są obwiniane za dużą zmienność, która nie pozwala im pełnić roli jednostki płatniczej. Dlatego już wiele lat temu powstał pomysł stablecoina – tokena, którego wartość jest powiązana z konkretnym instrumentem płatniczym lub koszykiem aktywów. Przyjrzyjmy się zarówno samej koncepcji, jak i najważniejszym próbom stworzenia stablecoina. Co to jest stable coin i jak to działa? Obejrzyj około pięciominutowy filmik dwóch ekonomistów pochodzących ze Szwecji.

Czym jest stablecoin?

Stablecoin to kryptowaluta, która replikuje wartość waluty FIAT, takiej jak USD lub EUR (najczęściej USD). Jego główną cechą jest powiązanie z walutą FIAT w stosunku 1:1.

Do stablecoinów należą USD Tether (USDT), True USD (TUSD), Paxos Standard (PAX), USD Coin (USDC) czy Binance USD (BUSD).

Stable coin to token blockchain stworzony w celu zminimalizowania zmienności kursu w środowisku kryptowalutowym. Często jest on powiązany z wartością walut krajowych, takich jak dolar amerykański czy euro – token nie powinien więc wykazywać większej zmienności niż dana waluta. Najbardziej znanym obecnie stablecoinem jest dolarowy Tether. Ma on jednak problemy z wiarygodnością i na całym świecie pojawiają się inne stablecoiny. W zasadzie istnieją dwie kategorie stable coinów różniące się podejściem do zagadnienia stabilności – IOUS i instrumenty zabezpieczone.

Najprościej rzecz ujmując, stablecoiny są już odpowiednikiem cyfrowego dolara lub euro, ponieważ możesz utrzymywać wartość tych walut FIAT za pośrednictwem stablecoina.

Jakie wyróżniamy najpopularniejsze stablecoiny?

  • USDT (Tether): 1:1 wspierany przez dolara (ether jest często oskarżany o manipulowanie ilością USDT i jak wyżej opisano spekuluje się, że ilość USDT nie odpowiada wartości USD w rezerwie firmy emitującej)
  • TUSD (TrueUSD): 1:1 zabezpieczony dolarem.
  • PAX (Standard PAXOS): 1:1 zabezpieczony dolarem.
  • DAI (Maker): 1:1 zabezpieczony dolarem.
  • GUSD (Gemini Dollar): zabezpieczony dolarem.

Jest też na przykład BUSD, który jest stablecoinem używanym przez giełdę kryptowalutową Binance.

IOUS – Coiny wymienialne na dolary amerykańskie

Pierwszy rodzaj stabilnych monet to tokeny, które obiecują wymienialność na dolary amerykańskie (lub inne waluty), które zespół projektu posiada na swoim koncie bankowym. W ten sposób token sam w sobie jest w zasadzie bezwartościowy. Jest on jedynie zobowiązaniem zespołu do dotrzymania obietnicy pełnego pokrycia środków znajdujących się na koncie. Nazywa się to IOU (I Owe You) lub IOU.

Jest to prosty i łatwy sposób na stworzenie stabilnej monety. Metoda IOU nie spełnia jednak dwóch podstawowych aspektów kryptowalut: decentralizacji i „bezufności” – braku konieczności zaufania do kontrahenta. IOU stablecoins są centralnie emitowane i zarządzane przez zespół założycieli, którzy używając stablecoins, muszą być godni zaufania, że rzeczywiście posiadają na swoim koncie wystarczające rezerwy na pokrycie wymagań związanych z regulowaniem długów. Jeśli nawet zespół jest godny zaufania, prędzej czy później może popaść w kłopoty z organami regulacyjnymi lub bankiem i stracić natychmiastowy dostęp do rezerw.

USD Tether

Najbardziej znanym i największym przykładem tego typu stablecoina jest USD Tether. Ten projekt z publicznie znanym zespołem zarządza tokenem opartym na protokole Omni (działającym na blockchainie bitcoina) i obiecuje łatwą wymianę pieniędzy fiat (dolarów) na stabilne tokeny i z powrotem.

Angielskie słowo „tether” dosłownie oznacza „linę kotwiczną „.

Projekt działa od 2014 roku i na przestrzeni lat zwiększył liczbę tokenów w obiegu, a tym samym zaangażowanie w dolarach do ponad 2,5 miliarda dolarów. Jego kapitalizacja jest więc w pierwszej dwudziestce kryptowalut. Dzienny wolumen obrotu osiąga ponad sto procent kapitalizacji – USD Tether jest najczęściej wykorzystywany do zabezpieczania się podczas handlu na giełdach kryptowalutowych. Ponieważ niewiele giełd kryptowalutowych oferuje pary fiat (BTC/USD itp.), USD Tether jest używany do „wyjścia w fiat”, co w zasadzie spełnia to samo zadanie – zabezpiecza wartość dolara, gdy cena kryptowaluty spada.

Faktyczne wyjście na dolary, które można wypłacić na konto bankowe, odbywa się zazwyczaj nie na samych giełdach, ale na giełdach takich jak Coinbase, Bitstamp czy Coinmate. USD Tether jest przedmiotem obrotu na większości głównych giełd (Binance, Huobi, OKEx, Bitfinex). Istnieją jednak poważne wątpliwości co do prawdziwości twierdzeń o 100% pokryciu – zespół stojący za USDT publikuje jedynie dane dotyczące rzekomo posiadanych dolarów w ramach ” transparentności”. Nie ma wiarygodnego audytu, który potwierdziłby istnienie konta i wystarczające saldo. Co więcej, firma zarządzająca USD Tether otrzymała w grudniu 2017 roku wezwanie do udokumentowania audytu. Jednak do tej pory nie miało to miejsca.

Podejrzany jest również stały wzrost ilości wyemitowanych tokenów. Warto zauważyć, że przy dużym spadku cen w pierwszej połowie 2018 roku nie doszło do większego rozliczenia tokenów za prawdziwe dolary, a tym samym do spadku tokenów w obiegu. Wręcz przeciwnie, obserwujemy coraz większy wzrost, aż do dzisiejszego poziomu 2,5 mld dolarów.

Czy wspomnieliśmy, że prezes firmy stojącej za USD Tether jest również prezesem giełdy o nadszarpniętej reputacji – Bitfinex? Tak, to Jan Ludovicus van der Velde. Ze względu na to powiązanie, zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Bitfinex odzyskał swoją pozycję po włamaniu z lata 2016 roku z pomocą odkrytych tokenów USD Tether. Krótko mówiąc, wokół projektu USD Tether pojawia się wiele pytań, które w miarę wzrostu kapitalizacji projektu i upowszechniania się tokena na wszystkich głównych giełdach stają się coraz bardziej nurtujące.

True USD

W odpowiedzi na nieścisłości z USD Tether powstał projekt True USD. Zespół stojący za True USD stawia na większą przejrzystość, dzięki czemu wysyłasz swoje dolary nie bezpośrednio do nich, ale do uznanych instytucji pełniących rolę powierników. Na podstawie informacji od tych powierników w inteligentnym kontrakcie Ethereum tworzone są nowe tokeny. Proces ten jest następnie odwracany, jeśli klient jest zainteresowany wypłatą dolarów.

Projekt True USD jest młodszy od Tethera, a jego kapitalizacja jest o kilka rzędów wielkości niższa. Niemniej jednak, jest on w obrocie na głównych giełdach Binance i Bittrex, które być może zabezpieczają się na wypadek upadku Tether USD.

Circle USD Coin

Podobnym projektem jest USD Coin, wspierany przez Circle, Bitmain i Poloniex. Mimo że jest to silna waluta, do której można mieć zaufanie, to nadal nie jest to nic więcej niż IOU – tak jak w poprzednich dwóch przypadkach.

Instrumenty zabezpieczone

Znacznie ciekawszym podejściem do tworzenia stablecoinów są instrumenty zabezpieczone – tokeny, których stabilna wartość nie opiera się na obietnicy depozytariusza o utrzymywaniu odpowiedniego salda na koncie bankowym, ale na aktywach przechowywanych w przejrzysty sposób w smart kontrakcie lub na multisigowym portfelu. Takie instrumenty, jeśli są odpowiednio zaprojektowane i zarządzane, są hipotetycznie dużo bardziej stabilne i bezpieczne niż zwykłe IOU. Nie wymagają też centralnego depozytariusza, ponieważ mogą być zarządzane przez szeroką społeczność z pomocą blockchain, smart contractów i portfeli multisig.

NuBits

Najstarszym przykładem takiego podejścia jest NuBits. Projekt ten, rozpoczęty w 2014 roku miał na celu stworzenie stabilnego pieniądza (1 NuBit = 1 USD). NuBity są ostatecznie wspierane przez zabezpieczenie w postaci tak zwanych NuShares – akcji blockchain zdecentralizowanej organizacji, która zarządza stabilnym tokenem. Stabilizacja działa tu w następujący sposób:

  • Jeśli cena NuBits przekracza 1$, emitowane i sprzedawane są nowe tokeny, co powoduje presję na obniżenie ceny. Wpływy ze sprzedaży służą następnie jako rezerwa i są częściowo umieszczane w arkuszu zleceń na giełdach, aby zapewnić płynność.
  • Jeśli cena jest niższa niż 1$, emitowane i sprzedawane są NuShares, a za uzyskane w ten sposób środki kupuje się na rynku NuBity, tworząc w ten sposób presję na wzrost ceny.

Kiedy spojrzymy na długoterminowy wykres cen NuBits, zauważymy, że projekt ten nie działa zbyt dobrze. W 2016 roku doszło do załamania cen, a w ostatnich miesiącach nadal się ono utrzymuje.

Utrzymanie stabilności tokenów w powyższy sposób jest asymetrycznie trudne – wzrostowi cen można łatwo zapobiec, ponieważ nie ma limitu ilości nowo emitowanych NuBitów. Jednak ze spadkami cen można walczyć tylko do pewnego stopnia. Po wyczerpaniu środków w rezerwie (które ponadto znajdują się w zmiennej kryptowalucie, a więc szybko się wyczerpują, gdy ceny spadają) rynek nowych NuShares jest bardzo ograniczony. Kto w końcu kupiłby akcje organizacji, która nie jest w stanie realizować swojej podstawowej funkcji?

Projekt jest teraz prawdopodobnie skazany na zagładę. Cena jest poniżej 0,01 USD, a bazowe akcje NuShares są notowane na jednej, niejasnej giełdzie o niewielkim wolumenie.

Dai

Dai to stablecoin wyemitowany przez organizację blockchainową MakerDAO. Organizacja pracowała nad tym stablecoinem od 2015 roku i wprowadziła go na rynek pod koniec 2017 roku. Z technicznego punktu widzenia jest to token ERC-20 działający na blockchainie Ethereum, którego stabilność jest zapewniona przez zabezpieczenie zablokowane w inteligentnym kontrakcie.

Stabilna moneta Dai to w zasadzie pożyczka, którą pożyczkobiorca zabezpiecza dostarczonym mu zabezpieczeniem. Zainteresowana strona Dai wysyła eter (inne zabezpieczenia nie są jeszcze obsługiwane) do dedykowanego inteligentnego kontrahenta, tworząc w ten sposób tzw. CDP – collateralised debt position. Ether jest oczywiście bardzo zmienny, dlatego pokrycie 1:1 byłoby bardzo ryzykowne. Pozycje dłużne mają więc minimalne pokrycie w wysokości 150%. Oznacza to, że jeśli chcesz pożyczyć Dai o wartości 100$ po cenie 100$/ETH, musisz zablokować erher o aktualnej wartości 150$. Jeśli cena etheru wzrasta, wszystko jest w porządku – poziom pokrycia wzrasta, a zainteresowany może w końcu pożyczyć więcej stablecoinów. Jeśli cena eteru spada, pożyczkobiorca jest proszony o dodanie zabezpieczenia lub zwrot stabilnych monet. Jeśli cena nadal spada, a pożyczkobiorca nie podejmuje działań – pozycja zostaje automatycznie zlikwidowana.

System pozycji długu Dai na pierwszy rzut oka wygląda na bardzo skomplikowany. Ale w zasadzie CDP nie jest niczym więcej niż lombardem kryptowalutowym. Co jednak stanie się, gdy cena eteru (lub w przyszłości innych zabezpieczeń) spadnie w krótkim czasie, tak że pozycja nie zdąży się zlikwidować? Wtedy ostatnią deską ratunku dla stabilności jest sprzedaż „udziałów” w MakerDAO lub Maker Token Organization. Wpływy ze sprzedaży są następnie wykorzystywane do zrekompensowania ryzykownych pozycji dłużnych.

Jeśli ten model bardzo przypomina Ci NuBits/NuShares, nie jesteś sam. Tylko czas pokaże czy zdecentralizowany MakerDAO ustali odpowiednie wymagania dotyczące zabezpieczeń i czy na jego akcje w blockchainie będzie wystarczający popyt. W międzyczasie możesz spotkać stablecoina Dai na zdecentralizowanych giełdach takich jak OasisDex czy Ethfinex.

Czy możliwe jest znalezienie idealnego rozwiązania?

Stable coin jest według niektórych, „świętym Graalem” kryptowalut, bez którego wizja zdecentralizowanego, niepaństwowego pieniądza nigdy się nie spełni. Według krytyków jest to utopia – albo stablecoin przyjmie formę scentralizowanego IOU i tym samym nie będzie miał wiele wspólnego z kryptowalutami albo będzie można wyssać zabezpieczenie poprzez atak spekulacyjny taki jak ten, z którego zasłynął George Soros, kupując w 1992 roku funta brytyjskiego.

Tak czy inaczej, ciekawie będzie obserwować powyższe i pojawiające się projekty. Kryptowaluty są interesujące choćby ze względu na liczne eksperymenty z modelami ekonomicznymi. Wiele z tych eksperymentów prowadzi donikąd, ale niektóre mogą otworzyć drzwi do wielkich odkryć. W końcu sam Bitcoin jest jednym wielkim eksperymentem.

Podsumowanie

Chociaż stablecoiny mają pewne wady, są ważną częścią rynków kryptowalutowych. Sposób w jaki działają, sprawia, że mogą być niezawodnie używane nie tylko jako środek wymiany, ale także jako bezpieczna przystań dla inwestorów i traderów. Chociaż pierwotnie zostały one zaprojektowane, aby zapewnić traderom skuteczne narzędzie do zarządzania ryzykiem jasne jest, że rzeczywiste zastosowanie stablecoinów wykracza poza handel.

Recent Content