Sprzedaż swoich rzeczy sposobem na szybki zysk

Ostatnie badanie zlecone przez needaproperty.com wykazało, że przechowujemy tak wiele zbędnych przedmiotów, że aby je wyczyścić uwolnilibyśmy miejsce w pojedynczej sypialni. Są nimi na przykład nieprzeczytane książki, płyty DVD, niechciane prezenty świąteczne i sprzęt sportowy.

Przeciętne gospodarstwo domowe posiada nieużywane rzeczy o wartości 1 400 zł. Można te wszystkie rzeczy sprzedać. Natomiast ostatnie badanie zlecone przez needaproperty.com wykazało, że przechowujemy tak wiele zbędnych przedmiotów, że aby je wyczyścić uwolnilibyśmy miejsce w pojedynczej sypialni. Są nimi na przykład nieprzeczytane książki, płyty DVD, niechciane prezenty świąteczne i sprzęt sportowy.

1 400 zł – to się przyda!

Czysty Dom, Czysty Umysł, Czysty Zysk

Z biegiem lat nabyliśmy i dostaliśmy wiele rzeczy, które choć ładne, to coraz trudniej jest znaleźć dla nich miejsce. Sam z natury jestem chomikiem i do tej pory zawsze wolałem trzymać rzeczy, niż się ich pozbywać.

Sprzątanie nie jest tylko uporządkowaniem rzeczy. To przejęcie kontroli nad przestrzenią, w której żyjemy. Uświadomienie sobie, że nie potrzebujemy tych wszystkich przedmiotów (których i tak nie używamy) i możliwość zarobienia pieniędzy na sprzedaży nieużywanych i niechcianych rzeczy jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego weekendu.

Plan gry – Pokój po pokoju

Musimy gdzieś zacząć. Zacznijmy przechodzić kolejno z jednego pokoju do drugiego segregując przedmioty, które można sprzedać i wszelkie śmieci, które mogą zostać po prostu wyrzucone. Miejmy nadzieję, że będziemy mieć więcej w tej stercie rzeczy na sprzedaż niż w tej na śmieci.

Szukaj wysoko, szukaj nisko, sprawdzaj szuflady, szafy i pod łóżkiem. Zajmij się jednym pokojem po kolei i nie ruszaj się z miejsca, dopóki każdy z nich nie zostanie całkowicie opuszczony. Nie ma sensu zajmować się więcej niż jednym pomieszczeniem na raz, bo w końcu będziesz miał dość i zrobisz więcej bałaganu niż na początku.

Nie szukaj wymówek

Kiedy patrzymy na nasz cenny dobytek pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy jest to, że trzymaliśmy to z jakiegoś powodu. Myślimy, że nie powinienem się tego pozbywać, bo pewnego dnia w końcu się przyda. Mówiliśmy tak kilka lat temu, gdy po raz pierwszy wkładaliśmy to do szuflady, w której od tamtej pory tam leży.

Jeśli nie używałeś tego przez ostatnie sześć miesięcy i nie ma prawdziwej wartości sentymentalnej – to pozbądź się tego. Brzmi poważnie, ale nigdy nie obiecałem, że to będzie lekko.

Oczywiście – być może trzeba zachować dekoracje świąteczne, które będą leżały nieużywane przez znaczną część roku!

Zaangażujmy dzieci

Problem w tym, że nie tylko nam wydaje mi się, że zmieniliśmy się w zbieraczy. Dzieciaki wydają się robić to samo. Kiedy powiedziałem, że mam zamiar sprzedać kilka rzeczy, córka nie wydawała się zbytnio przekonana. Myślała, że sprzedamy telewizor, który choć trochę potrzebny, ale na pewno doda pewną wartość do puli zysków.

Żeby ją bardziej zaangażować wyjaśniłem powody, dla których się porządkujemy. Zasugerowałem również, że zabawki, którymi się już nie bawi mogą uszczęśliwić kolejne dziecko. Chyba wzięła to do siebie i poświęciła kilka godzin na sortowanie, układanie i ponowne sortowanie zabawek, których już nie chciała. Ucieszyłem się widząc jej lalkę Troy, która była na kupce do sprzedaży.

Obiecałem jej też, że dostanie część pieniędzy, które dostaniemy za jej zabawki. Wydawało się to być prawdziwą zachętą i trochę się obawiam, że w niedalekiej przyszłości będzie chciała wybrać się na wycieczkę do sklepu z zabawkami.

Przygotuj się na sprzedaż

Kiedy już zdecydujesz co chcesz sprzedać, trzeba przeprowadzić małe badania.

Aby zarobić na sprzedaży przedmiotów musimy zdecydować jaką mają wartość. Weź pod uwagę ile lat ma dana rzecz, ile jej używałeś i kto ją kupi.

Ponieważ jesteśmy emocjonalnie przywiązani do przedmiotu, łatwo jest określić zbyt wysoką cenę. Trudno nam sprzedawać ubranka dla dzieci – pamiętam dziewczynki, gdy je nosiły i są w zasadzie bezcenne – dla mnie. Dla kogoś innego to tylko ubranka. Zawsze warto zajrzeć na allegro, aby sprawdzić ile można dostać za to pieniędzy.

Zamiast sprzedawać poszczególne przedmioty osobno zastanów się nad połączeniem ich w pakiet i sprzedaj razem. To szczególnie sprawdza się w przypadku ubrań. Osoby, które szukają okazji wolą zapłacić 20 PLN za 10 przedmiotów, niż 2 zł za jeden. Mimo tej samej ceny pakiet za 20 PLN wydaje się być lepszą okazją.

To jak przedmiot będzie wyglądał w internecie będzie miało również wpływ na to ile pieniędzy zarobimy. Wyraźne, jasne zdjęcia przedmiotu samo w sobie przyciągnie więcej zainteresowania niż to, które jest ciemne i złej jakości.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Gdzie sprzedawać?

Istnieje wiele miejsc na sprzedaż starych rzeczy i zarobienie kilku złotych. Niektóre opcje sprawdzają się lepiej niż inne, ale tak naprawdę sprowadzają się do tego co sprzedajesz. Warto również zastanowić się nad tym ile czasu i wysiłku chcesz w to włożyć. Im mniej wysiłku podejmiesz, tym większe prawdopodobieństwo, że dostaniesz niższą kwotę pieniędzy.

OLX

Olx to jedna z najlepszych i najszybszych opcji do wystawienia niepotrzebnych rzeczy w sieci. Nie musisz do tego nawet używać komputera. Rejestracja jest prosta, a zdjęcie i opis możesz wgrać poprzez telefon komórkowy. Jest to o tyle przyjemne, że zdjęcia możesz szybko pstryknąć telefonem. Większość ogłoszeń wystawiamy za darmo. Jednak niektóre są płatne, jak na przykład te w dziale nieruchomości czy samochody. Zakładam jednak, że nie rozpędzisz się tak bardzo, że od razu będziesz wystawiał na sprzedaż swój pojazd.

Facebook

Jeśli jesteś na Facebooku, istnieje mnóstwo lokalnych stron sprzedażowych, które pojawiają się w całym kraju. Wystarczy wyszukać i dołączyć do lokalnej grupy, zamieścić zdjęcie i powiedzieć ile pieniędzy chcesz.

To trochę jak loteria, ale tak jak wszystko – jeśli ktoś szuka tego co sprzedajesz – masz szczęście. Uważam, że wielu ludzi szuka rzeczy za pół darmo, a strony te nie są zbytnio moderowane co może prowadzić do sprzeczek o to, kto powinien być pierwszy w kolejce do zakupu.

Tutaj najczęściej sprzedaż następuje z ręki do ręki, co oznacza, że kupujący przyjedzie do Ciebie do domu odebrać towar. Coraz więcej jednak zdarza się sytuacji, że kupujący płacą z góry za przedmiot na nasze konto bankowe, a my wysyłamy im paczkę na wskazany adres.

Allegro

Allegro to płatna strona z ogłoszeniami. Oznacza to, że za każdą sprzedaną, a nawet wystawioną rzecz będziemy płacić prowizję. Jednak ma to swoje plusy ponad OLX. Tutaj kupujący może nam zapłacić przelewem, kartą lub inną formą płatności, a portal gwarantuje mu, że my, czyli sprzedający jesteśmy wiarygodni. Rejestracja jest trudniejsza niż na olx, ponieważ musimy zostać zweryfikowani.

Gumtree

Gumtree jest jednym z większych miejsc w sieci. Z ponad kilkoma milionami odwiedzających miesięcznie jest to idealna platforma do sprzedaży Twoich niechcianych przedmiotów. Rejestracja na Gumtree jest prosta i bezpłatna. Strona jest łatwa w obsłudze, a proces umieszczania ogłoszenia sprzedaży jest prosty.

Amazon

Jeśli masz dużo książek do sprzedania, Amazon może być dobrym wyborem. Możesz również sprzedawać filmy, zabawki i wiele innych przedmiotów. Po prostu mówisz co masz na sprzedaż, po czym czekasz, aż ktoś to kupi. Będziesz musiał zapłacić Amazon prowizję od sprzedaży, która zmienia się w zależności od tego jaki to przedmiot.

eBay

Innym popularnym sposobem na sprzedaż przedmiotów jest eBay. Większość ofert w serwisie eBay jest oparta na aukcjach i jeśli przedmiot jest popularny może wywołać wybuch licytacji, w której w końcu otrzymasz świetną cenę. Większość ludzi zaczyna swoje aukcje od 1 PLN (plus koszty przesyłki) i czeka, aż cena się podniesie.

W ostatnich kilku minutach zawsze obgryzam paznokcie w nadziei, że cena skoczy wyżej – czasem tak, czasem nie.

Kiedy Twój przedmiot zostanie sprzedany, po uiszczeniu opłaty musisz go wysłać do wygrywającej licytacje osoby. eBay posiada strukturę opłat, która różni się w zależności od rodzaju przedmiotu i tego, za ile się sprzedał.

Lombard

Szczerze mówiąc nie dostaniesz zbyt dużo pieniędzy w ten sposób, ale jest to jakaś opcja. Lombard zazwyczaj ustala za ile sprzeda Twój przedmiot na allegro. Sprawdzają ceny w sieci i proponują, że kupią Twój za połowę wartości.

Tak więc, jeśli Twój aparat jest w sieci w sprzedaży w sklepie za 500 zł. Na allegro sprzedaje się z drugiej ręki za 300 PLN, to lombard oferuje Ci 150 PLN. Przy niewielkim wysiłku można umieścić swój przedmiot na allegro i podwoić zysk.

Podrasuj, potem sprzedaj

Być może będziesz musiał być trochę bardziej przebiegły, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, aby dać swojej starej komodzie nowy wygląd, trochę farby i nadać jej blasku? Zamiast sprzedawać stolik za 50 zł, możesz go odnowić i wystawić za 200 zł. Koszt farby to przecież kilkanaście złotych.

Pamiętaj: Rób to co roku.

Może się okazać, że nie zdając sobie nawet sprawy, o tej porze w przyszłym roku nagromadzisz kolejny ładunek rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz i nie używasz.

Zadbaj o to, aby co roku mieć możliwość robienia gruntownego porządku w domu (mniej bałaganu będzie oznaczać mniej sprzątania). Dzięki temu będziesz mógł zarabiać pieniądze na starych rzeczach.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.