Spekulowanie vs. Inwestowanie – Co Wybrać?

Spekulanci nie handlują po to, by pobierać dywidendę, ale by kupować akcje, waluty czy towary tanio i sprzedawać je po wyższej cenie. Spekulanci giełdowi często są krytykowani za tworzenie sztucznych impulsów rynkowych. Wielu ludzi jednak podziwia ich sztukę zdobywania pieniędzy i rozważa, że być może warto spróbować. Jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z „zagrożeń”. O tym właśnie napiszemy w poniższym artykule.

Czym jest inwestowanie na giełdzie?

Jak powiedział Warren Buffett: „Jeśli nie znajdziesz sposobu, żeby zarabiać pieniądze śpiąc, będziesz pracował aż do śmierci”. Kupno akcji z długoterminowym horyzontem to inwestowanie. Gdy firma się rozwija, rośnie też wartość twojej inwestycji. Nazywamy to dochodem pasywnym. Twoja inwestycja rośnie nawet wtedy, gdy masz przerwę w pracy i cieszysz się wakacjami.

Dzięki nawykom inwestycyjnym wraz z rosnącym portfelem możesz zarabiać na regularnych wypłatach dywidend. Co więcej, ryzyko utraty pieniędzy w długim okresie jest mniejsze. To właśnie istota inwestowania.

Rodzaje inwestowania

  • Value Investing – To podejście ma na celu zmniejszenie ryzyka, by utrzymać wartość inwestycji. Inwestorzy kupują akcje firm o ugruntowanej pozycji. W tym podejściu wzrost jest mniejszy.
  • Growth Investing – To podejście koncentruje się na wzroście wartości inwestycji. Inwestorzy kupują akcje, które mają większy potencjał wzrostu. Dzięki temu zwiększa się zarówno współczynnik ryzyka, jak i możliwości wzrostu.

Czym jest spekulowanie na giełdzie?

Spekulacja to wyrafinowana sztuka znajdowania krótkoterminowych przecen na rynku i czerpania z nich korzyści. Inwestorzy zajmują krótkoterminowe pozycje w których czas trwania waha się od kilku sekund do kilku miesięcy.

Rodzaje spekulacji

  • Spekulacje pozycyjne: Inwestorzy kupują akcje i trzymają je przez kilka miesięcy. W tym czasie wypatrują najlepszych okazji do sprzedaży, by na tym skorzystać.
  • Swing: Ci inwestorzy kupują akcje na kilka dni lub tygodni, by zyskać na przewidywanym ruchu w górę.
  • Day Trading: Day traderzy kupują akcje rano i sprzedają je przed zamknięciem rynku. Chodzi o to, by wykorzystać jednodniowy rajd spowodowany pozytywnymi wiadomościami lub nastrojami na rynku.
  • Scalp Tradering: Scalp traderzy zarabiają na najmniejszych możliwych zmianach cen. Kupują akcje na kilka sekund lub kilka minut. Zyskują na najmniejszych okazjach.

Główne różnice między inwestowaniem a spekulacją

Różnice między inwestowaniem a spekulowaniem można wyjaśnić, biorąc pod uwagę te 5 aspektów. Przyjrzyjmy się im szczegółowo:

Różnica w wysokości ryzyka

InwestowanieSpekulacja
– Podejście polega na kupowaniu akcji w długim okresie i powiększaniu majątku.
– Ryzyko jest mniejsze, ponieważ inwestorzy unikają podejmowania decyzji w czasie krótkoterminowych wahań.
– Podejście polega na kupowaniu akcji na krótki okres i wykorzystywaniu nieprawidłowości cenowych na rynku.
– Ryzyko jest wyższe, ponieważ inwestorzy próbują zyskać na krótkoterminowej zmienności rynku, która jest wysoce nieprzewidywalna.

Różnica w horyzoncie czasowym

InwestowanieSpekulacja
– Inwestowanie jest długoterminowe
– Chodzi o to, by powiększać swoją inwestycję.
– Spekulanci trzymają swoje inwestycje przez lata, a może nawet dekady.
– Spekulacja jest krótkoterminowa
– Chodzi o to, żeby osiągnąć mniejsze zyski, inwestując duże kwoty.
– Traderzy kupują akcje na kilka sekund lub na kilka miesięcy.

Wzrost kapitału

InwestowanieSpekulacja
– Inwestowanie koncentruje się na budowaniu majątku w długim okresie poprzez minimalizowanie ryzyka.
– Inwestor dąży do uzyskania regularnego pasywnego dochodu w postaci dywidend i premii oraz długoterminowych zysków kapitałowych.
– Spekulacja koncentruje się na osiąganiu krótkoterminowych zysków.
– Ostatecznie, jeśli przez dłuższy czas regularnie stosujesz się dobre i skuteczne strategie, możemy powiększyć swój kapitał.

Zaangażowanie czasu

InwestowanieSpekulacja
– Inwestowanie wymaga więcej wysiłku związanego z początkową analizą.
– Mniej wysiłku wymaga śledzenie swoich inwestycji, gdy już je zainwestujesz.
– Inwestor musi podjąć decyzję na podstawie perspektyw rozwoju firmy.
– Spekulowanie wymaga regularnej analizy, by wychwycić najmniejsze błędy w wycenie i zmiany na rynku.
– Aby osiągać nadzwyczajne zyski, potrzebujesz niezawodnej analizy i dużego wysiłku, by śledzić pozycje.
– Za każdym razem, gdy kupujesz lub sprzedajesz aktywa wymagana jest analiza. Częstotliwość analizy jest wysoka w spekulacjach.

Styl Analizy

InwestowanieSpekulacja
– Dokonuje się analizy fundamentalnej.
– Obejmuje ona analizę sprawozdań finansowych, kluczowych wskaźników, przepływów pieniężnych i perspektyw rozwoju.
– Przeprowadzana jest analiza techniczna.
– Polega na analizowaniu wykresów, diagramów i ruchów w przeszłości.
– Decyzje są podejmowane na podstawie formacji utworzonych na wykresach.

Kto powinien inwestować, a kto spekulować?

Inwestowanie jest stosunkowo łatwe w porównaniu ze spekulacją. Spekulowanie na giełdzie wymaga umiejętności, analizy w czasie rzeczywistym i rozpoznawania ruchów cenowych w ułamku sekundy, by postawić właściwą diagnozę. Inwestorzy indywidualni, którzy chcą wypracować pasywny dochód bez poświęcania dużej ilości czasu powinni inwestować pieniądze. Jako inwestor masz większe szanse na powiększenie kapitału. Osoba z odpowiednią wiedzą i świetnym wyczuciem rynku może spróbować szczęścia w spekulacjach.

„Najpierw ból, potem pieniądze” – tak przynajmniej opisuje swoje doświadczenia André Kostolany, znany węgierski spekulant z amerykańskim paszportem. Na giełdzie działał od lat 20-tych do 90-tych i doświadczył zarówno wielkich sukcesów, jak i upadków. Chociażby dlatego, że nie wierzył w zwycięstwo Lenina i skupował carskie obligacje. Jednak zamiast przegrać, traktował kolejne porażki jako konieczną część całego procesu.

„Prawdziwym maklerem stajesz się dopiero wtedy, gdy stracisz wszystko co najmniej dwa razy” wyjaśniał swoim czytelnikom mistrz giełdowy, który w swoim życiu opublikował trzynaście książek i zmarł w 1999 roku. Cytat Kostolany’ego oddaje również istotę zachowań spekulacyjnych: nie bój się podejmować ryzyka.

Strategiczne wróżenie z fusów

Z pewnością nie oznacza to bezmyślnego podejmowania decyzji. Podczas gdy spekulant z definicji musi przyjąć rolę wróżbity, stosuje on również starannie przygotowaną strategię, według której po prostu obstawia. Podczas spekulacji, trader kieruje się nie tylko ruchami na rynku, ale także bieżącymi wiadomościami, analizami technicznymi, a nawet zwykłymi zakulisowymi rozmowami i skandalami z tabloidów.

Speculacja nie jest inwestycją

Spekulacja zazwyczaj nie odpowiada tym, którzy wolą spokojniejsze inwestowanie, w którym jest przynajmniej trochę pewności. To właśnie oferuje świat inwestycji. Nie dajmy się zwieść, bo czasem spekulacja jest mylona z inwestycją. W rzeczywistości istnieje znacząca różnica między tymi dwoma typami zachowań rynkowych.

Inwestycja ma na celu zysk poprzez zmianę wartości, natomiast spekulacja ma na celu zysk poprzez zmianę ceny.

Spekulacja jest procesem krótkoterminowym, w którym istotną rolę odgrywa założenie, że cena instrumentu inwestycyjnego wzrośnie. Natomiast inwestowanie to dążenie do długoterminowego wzrostu wartości pieniędzy poprzez lokowanie ich w aktywa i liczenie na wzrost wartości w dłuższym okresie. Na przykład poprzez regularną dywidendę.

Obydwa rodzaje mają swoje zagrożenia. Jednak w przypadku inwestycji są one o wiele bardziej przewidywalne i wielu z nich można uniknąć. Na przykład starannie wybierając firmy, w które chcesz inwestować i odpowiednio dywersyfikując swój portfel.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.