RIPPLE (XRP) – Czym Jest, Jak Działa i Gdzie Kupić


Ripple (XRP) to protokół płatniczy i sieć służąca do wysyłania i wymiany pieniędzy. Projekt został uruchomiony w 2012 roku, a za jego stworzeniem i rozwojem stoi firma z Kalifornii. Celem Ripple jest stworzenie sieci płatności online, która pozwoli ludziom wysyłać i wymieniać pieniądze bez zbędnych opłat i bez opóźnień. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że projekt jest na dobrej drodze. W rzeczywistości ponad 100 banków i dostawców płatności internetowych z całego świata wyraziło już zainteresowanie protokołem Ripple.

Rozpoczęcie projektuRok 2012
StatusAktywny
TechnologiaC++
AutorzyA. Britto, D. Schwartz, R. Fugger
LicencjaISC
Oficjalna strona internetowawww.ripple.com

Czym jest Ripple?

Ripple jest siecią współdzieloną o otwartym kodzie źródłowym. Sieć jest zdecentralizowana, a więc składa się z komputerów poszczególnych użytkowników. W sieci nie ma centralnego serwera, przez który przechodziłyby wszystkie informacje (lub płatności) i który śledziłby wszystkie płatności. Zamiast tego w sieci znajdują się tzw. weryfikatorzy. Są to użytkownicy, którzy mają na swoim komputerze specjalny program podłączony do sieci Ripple. Weryfikatorzy dzielą się między sobą plikiem (zwanym księgą), który jest jak księga główna dla całej sieci. Księga zawiera zapisy wszystkich płatności w sieci i jest aktualizowana co 5 sekund. Aktualizacją zajmują się weryfikatorzy, którzy rejestrują wszystkie płatności w sieci, a następnie „dodają” je do Ledgera.

Strona domowa projekt Ripple

Ripple to także nazwa cyfrowej waluty, która została stworzona i jest używana w sieci Ripple. Waluta ta jest oznaczana skrótem XRP, jest wymienialna na inne kryptowaluty lub tradycyjne waluty i jest jedną z kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Waluta jest podzielna do 6 miejsc po przecinku, więc minimalna kwota w sieci to 0,000 001 XRP. Sieć została stworzona, aby łatwo, tanio i szybko przesyłać pieniądze przez internet w dowolnej walucie lub pomiędzy różnymi walutami. Nie ogranicza się więc do waluty XRP, ale umożliwia również płatności innymi walutami i kryptowalutami.

Pierwsza krypto-sieć płatności

Po pierwsze i najważniejsze, musimy pamiętać, że podczas gdy Bitcoin jest przede wszystkim walutą cyfrową, Ripple jest uniwersalną i zdecentralizowaną siecią płatności. W tej sieci można tworzyć tak zwane „tokeny”, które mogą reprezentować różne waluty. Zarówno waluty tradycyjne (fiat), takie jak dolar czy euro, jak i waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin czy Ethereum. Tokeny nie muszą reprezentować wyłącznie waluty, ale mogą reprezentować takie rzeczy jak punkty lojalnościowe z zakupów, mile lotnicze, złoto itp.

Podczas gdy sieć Bitcoin monitoruje informacje o ruchu Bitcoinów (waluty), Ripple pozwala na monitorowanie dowolnych informacji. Dzięki temu może monitorować płatności w różnych walutach. Dla innych walut Ripple jest nie tyle konkurentem co raczej uzupełnieniem, umożliwiającym szybsze i tańsze płatności.

Sieć Ripple, podobnie jak sieci najbardziej znanych kryptowalut (Bitcoin, Ethereum, Litecoin), jest zdecentralizowana i działa na zasadzie współdzielenia publicznej „księgi” (w przypadku Ripple jest to Ledger, w przypadku Bitcoin – blockchain). W przypadku Bitcoina potwierdzenie transakcji odbywa się poprzez wydobycie. Jest to złożony proces, w którym użytkownicy przetwarzają zapisy nowych transakcji za pomocą specjalnego programu. Proces wydobywania trwa około 10 minut i jest stale powtarzany. Ripple stosuje inne podejście, które sprawia, że sieć jest szybsza i bardziej energooszczędna niż Bitcoin. Płatności w Ripple są potwierdzane przez konsensus, który trwa kilka sekund.

Konsensus to proces, w którym weryfikatorzy próbują uzgodnić, jakie transakcje miały miejsce w sieci. Kiedy więc użytkownik A dokonuje transakcji, cała sieć musi się zgodzić, że transakcja miała miejsce.

Zasada działania Ripple

Leadger to plik, który zawiera informacje o wszystkich kontach, płatnościach, saldach kont itp. Ten plik musi być na bieżąco aktualizowany, ponieważ w sieci ciągle zachodzą zmiany. Aktualizacja polega na pobraniu najnowszej wersji pliku i dodaniu do niego najnowszych informacji o płatnościach.

Nie wszyscy użytkownicy w sieci zajmują się potwierdzaniem i weryfikowaniem transakcji. Weryfikacji dokonują tylko wybrani użytkownicy, weryfikatorzy. Komputery tych użytkowników nazywane są węzłami i zawierają program podłączony do sieci. Jeśli wysyłasz płatność, informacja o niej dociera najpierw do węzła, w którym znajduje się ona wraz z innymi węzłami. Jednak nie wszystkie węzły mogą zawierać zapisy tych samych transakcji w tym samym czasie. Dlatego co 5 sekund weryfikatorzy muszą uzgodnić, które z nierozliczonych jeszcze transakcji będą potwierdzać, a które nie. Odbywa się to za pomocą tzw. procedury konsensusu.

Poszczególni weryfikatorzy tworzą grupy Unique Node List (UNL). Podczas tworzenia UNL kładzie się nacisk na to, by grupa była godna zaufania i nie oszukiwała. Dlatego wybierani są weryfikatorzy, od których nie oczekuje się, że zmówią się we wspólnym oszustwie. Wyobraź sobie, na przykład, dwie bardzo konkurencyjne firmy, w których panuje niemal wroga atmosfera. Jeśli te firmy zgadzają się co do czegoś, to zapewne jest to prawda. Jednocześnie istnieje małe prawdopodobieństwo, że firmy będą ze sobą współpracować. I to właśnie tacy certyfikatorzy, którzy nie będą spiskować by oszukiwać, tworzą UNL.

Co 5 sekund węzły porównują ze sobą otrzymane informacje. Jeśli zdecydowana większość węzłów zgodzi się, że otrzymała te same informacje (tzn. zarejestrowała te same transakcje), wtedy Leadger jest aktualizowany i wszystko jest powtarzane od nowa. Proces jest iteracyjny, więc jeśli któryś z węzłów odnotowuje inne płatności, próbuje dopasować się do pozostałych węzłów poprzez kolejne edycje zapisów. Dzięki temu na końcu procesu wszystkie węzły zgadzają się na tę samą księgę główną. Może się zdarzyć, że czasem nawet ważna transakcja zostanie oceniona jako błędna, więc musi zostać ponownie przetworzona w następnym cyklu. Dlatego podaje się czas od 5 do 10 sekund jako czas walidacji transakcji.

Czy ten system ma przyszłość?

W scentralizowanych systemach bankowych szybkość i niskie koszty płatności nie wchodzą w rachubę. Być może właśnie dlatego wiele banków wykazało poważne zainteresowanie Ripple i na przykład niemiecki bank Fidor czy amerykańskie Cross River Bank i CBW Bank już aktywnie używają Ripple. Jednak systemem interesują się także inne banki (np. Santander, UniCredit, UBS, Royal Bank of Canada), a także niektórzy dostawcy płatności internetowych.

Działa to w ten sposób, że banki włączają protokół Ripple do swojego systemu, pozwalając klientom cieszyć się wszystkimi korzyściami. Dostawcy usług płatniczych (banki, firmy kredytowe itp.) tworzą własne platformy, ale nie są one ze sobą kompatybilne. Ripple został zaprojektowany, aby połączyć te platformy. Ponadto Ripple pozwala na tworzenie automatycznych skryptów. Dzięki temu można na przykład łatwo zaprogramować odpowiednik kickstartera: jeśli konto A nie otrzyma od innych przynajmniej 100 dolarów do określonej daty (powiedzmy 1 września), zebrane pieniądze są automatycznie zwracane nadawcom.

Przełom w historii kryptowaluty Ripple

Firmą, która stoi za stworzeniem projektu jest Ripple Lab, pierwotnie działająca pod nazwą Opencoin. Firma została założona w 2012 roku. W tym samym roku powstał projekt Ripple, ale jego historia sięga 2004 roku. To właśnie wtedy Kanadyjczyk Ryan Fugger opublikował Ripplepay – poprzednika dzisiejszego Ripple. Potem nastąpiło kilka lat rozwoju i udoskonalania systemu. Równolegle koncepcja Ripple była wzorem dla kilku innych systemów płatniczych, które w tym czasie były rozwijane.

XRP nie należy do kryptowalut, które biją rekordy. Raczej należy do tych bardziej stabilnych, choć mówienie o stabilności walut cyfrowych jest bardzo śmiałe. Od momentu wejścia na giełdę Ripple pozostaje w cieniu bardziej znanych kryptowalut, utrzymując swoją wartość w tysięcznych dolara. Na początku 2017 roku XRP było warte około 0,006 USD. W pierwszej połowie roku kurs XRP zaczął jednak gwałtownie rosnąć. Zatrzymał się dopiero w maju 2017 roku na poziomie nieco poniżej 0,4 USD/XRP. Jednak waluta nie utrzymała się długo na tej wartości i w ciągu kolejnych trzech miesięcy spadła o połowę. Dzis kurs XRP plasuje się w okolicy poniżej dolara.

Kopanie XRP w sieci Ripple

W przeciwieństwie do innych kryptowalut, XRP nie jest wydobywalny. Twórcy Ripple stworzyli początkowo 100 miliardów XRP, które stopniowo wypuszczają do systemu. Jednak nie wszystkie monety mogą wejść do obiegu ponieważ twórcy chcą zachować część z nich. Co miesiąc do systemu trafiał miliard XRP. Ten etap był powtarzany przez 54 miesiące.

KUPNO: Jak i gdzie kupić Ripple?

Jedynym sposobem na zdobycie waluty XRP (Ripple) jest jej zakup lub wymiana na inną walutę. Aby to zrobić, możesz skorzystać z giełdy kryptowalut Coinmate lub giełdy Coinbase. Waluta XRP nie nadaje się do codziennego użytku, ponieważ nie możesz nią nigdzie płacić. Mimo to ma ono bardzo ważne znaczenie. Dzieje się tak dlatego, że przy każdej transakcji w sieci niewielka część XRP jest nieodwracalnie niszczona. Możesz o tym myśleć jak o niewielkiej opłacie transakcyjnej, którą musisz zapłacić, ale której nikt nie otrzymuje. Każde konto w sieci musi więc posiadać saldo w XRP. Opłata jest jednak naprawdę niewielka i wynosi od setnych do tysięcznych części centa.

Opłata ma zapobiec tworzeniu fałszywych kont i użytkownikom, którzy chcieliby dokonywać milionów transakcji w tym samym czasie. XRP jest również używany w przypadkach, gdy nie jest możliwa wymiana dwóch walut w danym momencie. XRP tworzy coś w rodzaju „mostu konwersji” – waluta bazowa jest najpierw wymieniana na XRP, a te są następnie wymieniane na pożądaną walutę.

Inną opcją jest handel walutami online. Spekulowanie na wzrost, ale także na spadek ceny Ripple (XRP) w krótkim i długim terminie jest możliwe dzięki brokerom CFD. U brokerów inwestujesz na podstawie tego, czy uważasz, że cena XRP wzrośnie czy spadnie bez faktycznego posiadania waluty. Handel na polskim rynku umożliwiają na przykład brokerzy, u których możesz spróbować swoich sił na bezpłatnym testowym koncie demo bez ryzyka.

Ripple – kurs / cena

Kurs wymiany XRP (Ripple) jest najczęściej podawany w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Możesz też spotkać się z kursami w stosunku do euro (EUR) lub bitcoina (BTC). Poszczególne giełdy i kantory obsługujące Ripple mogą mieć nieco inne stawki. W powyższej tabeli znajdziesz również wartość Ripple w złotówkach (PLN).

Aby zobaczyć kurs XRP na żywo kliknij tutaj

Wartość waluty XRP zależy od zaufania użytkowników. Jeśli wzrasta popyt na walutę, wzrasta też jej cena. Jeśli natomiast nie ma zainteresowania Ripple i ludzie sprzedają więcej niż kupują, cena spada. Gdyby twórcy wypuścili wszystkie stworzone monety w tym samym czasie, waluta uległaby deprecjacji, ponieważ podaż wielokrotnie przekroczyłaby popyt. W tej chwili co miesiąc do systemu trafia miliard XRP, co ma się powtarzać przez 54 miesiące.

Jak korzystać z wykresu Ripple?

Wykres pokazuje zmiany kursu XRP w wybranym okresie, który możesz zmienić w lewym dolnym rogu. Prawy dolny margines służy do ustawiania sposobu wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).

Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).

Prognozowanie cena XRP: Perspektywa i Trendy

Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przez ciebie przedziału czasowego, który możesz zmieniać od 1 minuty do 1 miesiąca. Igła wskaźnika pokazuje przewidywany rozwój sytuacji, przy czym niebieski obszar zapowiada wzrost ceny Ripple (Kup), podczas gdy czerwona strefa ostrzega przed możliwym spadkiem ceny (Sprzedaj). Informacje te mogą być wykorzystane jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty Ripple w wybranym okresie.

Trend zainteresowania kryptowalutą XRP w Polsce za ostatnie 12 miesięcy:

Ryzyko związane z Ripple

Wartość XRP nie jest niczym poparta i waluta ta jest niestabilna. Jednak z tym problemem boryka się nie tylko Ripple, ale także inne waluty cyfrowe. Waluty cyfrowe są też narażone na duże ryzyko cyberkradzieży, ataków hakerów na sieć i różnych oszustw.

XRP jest walutą scentralizowaną w tym sensie, że większość monet jest własnością firmy założycielskiej. Teoretycznie może w ten sposób znacząco manipulować wartością waluty, co jednak zagroziłoby istnieniu waluty i całej sieci. Jednak w interesie firmy jest, aby wartość i wiarygodność XRP rosła.

Recent Content