Zanim zainwestujesz z pewnością zastanowisz się ile na tym zarobisz. Nazywamy to stopą zwrotu. Stopa zwrotu jest wyrażona jako procent całkowitej kwoty, którą zainwestowałeś. Jeśli na przykład zainwestujesz 1000 PLN i otrzymasz z powrotem swoją pierwotną inwestycję plus dodatkowe 100 PLN w postaci odsetek – osiągniesz 10-procentowy zwrot.
Liczby jednak nie do końca oddają charakter sytuacji. Musisz również przemyśleć jak długo zamierzasz trzymać zainwestowane pieniądze, jak historycznie kształtowały się Twoje opcje inwestycyjne i jak inflacja wpłynie na Twoje wyniki.
Ranking opłacalności inwestycji
Gdy próbujesz osiągnąć jak najlepszy zwrot z inwestycji, prawdopodobnie zaczniesz przeczesywać mnóstwo danych. Dobrym miejscem by zacząć jest prześledzenie zwrotów z najbardziej popularnych inwestycji w ciągu ostatnich dziesięciu lat:
- Średnia roczna stopa zwrotu z akcji: 7,39%
- Średni roczny zwrot z akcji zagranicznych: 16,63%
- Średni roczny zwrot z obligacji: 3.05%
- Średni roczny zwrot z inwestycji w złoto: 8,34%
- Średni roczny zwrot z nieruchomości: 11.72%
- Średni roczny zwrot z lokat bankowych: 0,40%
Kiedy osiąga się dobry zwrot z inwestycji?
Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie jak określić dobrą stopę zwrotu z inwestycji. Potrzebujesz dodatkowego jej porównania z ryzykiem, jakie akceptujesz w związku z inwestycją oraz z czasem jakiego będziesz potrzebował, by zebrać zyski.
Rozważmy realny przykład finansowy: 2-procentowa stopa zwrotu. Może nie brzmi imponująco, ale załóżmy, że zarobisz te 2% na wysoko oprocentowanym koncie oszczędnościowym z ubezpieczeniem na życie. W takim przypadku jest to bardzo dobry zysk, ponieważ nie musiałeś podejmować żadnego ryzyka. Jeśli jednak te 2 procent zarobiłeś po tym, jak przez ostatni rok śledziłeś fora internetowe w pogoni za najnowszymi wskazówkami inwestycyjnymi, twój zwrot nie wygląda już tak dobrze. Musiałeś zaakceptować ogromne ryzyko i prawdopodobnie traciłeś mnóstwo czasu.
Inwestycje długoterminowe kontra krótkoterminowe
Jeśli chodzi o inwestowanie, sprawdza się powiedzenie „czas to pieniądz”. Im dłużej inwestujesz swoje pieniądze, tym większych zysków powinieneś się spodziewać. Inwestycje długoterminowe – idealne na emeryturę i budowanie majątku – dają większą swobodę działania, by poradzić sobie ze wzlotami i upadkami, podczas gdy inwestycje krótkoterminowe – najlepsze na natychmiastowe potrzeby, takie jak fundusz awaryjny czy zaliczka na dom – są zazwyczaj bezpieczniejsze i mają niższą średnią stopę zwrotu.
Co należy zrobić, gdy twoje wyniki są poniżej średniej?
Jeśli twoje inwestycje nie spełniają oczekiwań, przestrzegaj podstawowej zasady. Nie wpadaj w panikę. Jednego roku giełda może wzrosnąć o 14%. Dwa lata później może spaść o 35% (tak jak w 2008 roku). Osiąganie średniej oznacza przyjmowanie dobrych i złych wyników, pozostawianie zainwestowanych pieniędzy i reinwestowanie wszystkich zysków – nawet wtedy, gdy indeks giełdowy osiąga gorsze wyniki.
Akcje, nieruchomości i inne inwestycje o wyższym ryzyku mogą przynosić ujemne zyski w krótkich okresach. Jednak w dłuższym okresie inwestycje te mogą nadrobić straty i wygenerować wyższy zwrot, który przyciągnął Twoją uwagę.
Zrozumienie wpływu inflacji na zwrot z inwestycji
Aby uzyskać prawdziwy obraz tego co faktycznie możesz nabyć dzięki swojej inwestycji, musisz także zwrócić uwagę na stopę inflacji. Jeśli uzyskałeś 5-procentowy zwrot w czasie, gdy inflacja wynosi również 5 procent, to po odliczeniu inflacji, czyli w ujęciu realnym – podstawa zwrotu z inwestycji wynosi zero.
Inwestycje kapitałowe często nie nadążają za inflacją lub w najlepszym wypadku dotrzymują jej tempa. Jeśli przez dziesiątki lat będziesz trzymał wszystkie swoje pieniądze na lokatach i koncie oszczędnościowym, suma na koncie będzie rosła, ale siła nabywcza tych pieniędzy będzie malała. Dlatego w przypadku długoterminowych inwestycji, takich jak emerytura, duża alokacja w akcje – szczególnie na początku kariery zawodowej – jest sprawdzonym sposobem na wyprzedzenie inflacji i budowanie majątku. W czasach, gdy inflacja jest większa, ważne jest by zrozumieć, jakie inwestycje są najlepszym zabezpieczeniem przed spadkiem siły nabywczej.
Podsumowanie
Aby dokładnie zrozumieć inwestycje ujęte w rankingu inwestycyjnym oraz jak kształtuje się twój zwrot z inwestycji, musisz mieć całościowy obraz tego, co się po drodze wydarzyło i jakie jest ryzyko. Pamiętaj też, że kiedy mówisz o inwestowaniu, oznacza to, że patrzysz na całość sytuacji i wszystkie długoterminowe możliwości, które przed Tobą stoją – a nie handlujesz na podstawie najnowszych wiadomości i ruchów na rynku. Dywersyfikując swoje portfolio pod kątem różnych aktywów i utrzymując je w trudnych okresach, będziesz w stanie zoptymalizować zwrot z inwestycji w oparciu o ryzyko, które jesteś gotów podjąć.