Pod wpływem różnych wydarzeń geopolitycznych i zmian na rynkach finansowych, traderzy coraz częściej sięgają po cyfrowe tokeny oparte na złocie, co doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu w tym roku.
Fala zainteresowania „złotymi stablecoinami”
Według Arcane Research, kapitalizacja rynkowa tokenów opartych na złocie wynosiła już 1 miliard dolarów na dzień 7 marca tego roku. W ujęciu liczbowym oznacza to 60% wzrost tych cennych kryptowalut – przede wszystkim PAX Gold (PAXG) i Tether Gold (XAUT).
Są to dwa najważniejsze złote stablecoiny (jak się je często nazywa), ponieważ ich cena jest ściśle powiązana z ceną złota. Konkretnie, każdy token PAXG i XAUT jest równy jednej uncji trojańskiej czystego złota.
Powody zainteresowania złotem i tokenami
Ten wzrost kapitalizacji rynku złotych stablecoinów jest spowodowany przede wszystkim rosnącą ceną żółtego metalu, która pnie się coraz wyżej z powodu niepewności zaostrzonej przez ostatnie wydarzenia geopolityczne. Eskalacja napięć geopolitycznych i wysoka inflacja w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doprowadziły do zwiększonego popytu na tokeny oparte na złocie.
Perspektywa, że te kryptowaluty ułatwią dywersyfikację zakładów przeciwko inflacji dzięki znanej infrastrukturze rynku kryptowalut, była najwyraźniej wystarczająca, by inwestorzy kryptowalutowi skupili na nich swoją uwagę.
W momencie pisania tego tekstu kapitalizacja rynkowa PAX Gold wynosiła prawie 615 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 47,5% w porównaniu z kapitalizacją wynoszącą 320,45 milionów dolarów, o której pisaliśmy tutaj trzy miesiące temu. Kapitalizacja rynkowa drugiego pod względem popularności złotego stablecoina (Tether Gold) wynosi obecnie 211,39 mln dolarów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowaliśmy więc około 11-procentowy wzrost kapitalizacji.
Oczywiście nie możemy też zapominać o cenie złota, która (w momencie pisania tego tekstu) wynosiła 2 012 dolarów za uncję, a kapitalizacja rynkowa szacowana jest na 12,78 biliona dolarów.
Alexander Tkachenko, założyciel i dyrektor generalny VNX, luksemburskiej platformy inwestycyjnej dla złota tokenizowanego regulowanego przez FMA, wyjaśnia, że inteligentni inwestorzy są bardziej ostrożni przy inwestowaniu w kryptowaluty, dodając, że ich decyzja o zainwestowaniu w tokeny oparte na złocie pokazuje ich skłonność do przyjmowania regulowanych aktywów cyfrowych w warunkach utrzymującej się niepewności makro.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie tokeny oparte na złocie są dobrym wyborem. Inwestorzy powinni być zatem ostrożni w kupowaniu „papierowego indeksu”, ale powinni szukać tokenów, które są powiązane z fizycznym złotem i są „bezpieczne” – emitowane przez regulowanych emitentów, którzy mogą faktycznie udowodnić, że posiadają deklarowane rezerwy złota.
Złoto jako zabezpieczenie w niepewnych czasach
Złoto historycznie było popularnym sposobem na ochronę swojego majątku i nadal odgrywa tę rolę (przynajmniej według rosnącego zainteresowania inwestorów) w obecnych czasach.
I w zasadzie trudno się temu dziwić. GUS opublikował najnowsze dane o inflacji za luty i wszyscy widzimy, że inflacja rok do roku wzrosła. Do końca prawdopodobnie jeszcze daleko, już teraz mówi się, że stopa inflacji za marzec (również z powodu konfliktu wojennego między Ukrainą a Rosją) może wzrosnąć znacznie powyżej 12%.