Papierowe portfele (paper wallet) są jednym z rzadziej używanych rodzajów portfeli kryptowalutowych. Niemniej jednak w niektórych przypadkach mogą one być wygodnym sposobem przechowywania kryptowalut. Po pierwsze jednak, musimy odpowiedzieć na pytanie: czym jest papierowy portfel na kryptowaluty i jak działa?
Papierowy portfel (paper wallet) to papierowy dokument, na którym przechowujesz swój klucz publiczny i prywatny. Zazwyczaj w formie kodów QR. Kiedy chcesz dokonać transakcji, skanujesz kod QR i wprowadzasz niezbędne hasła do oprogramowania portfela. Największą zaletą papierowego portfela jest to, że nie przechowuje on haseł w cyfrowych bazach danych, dzięki czemu są one niedostępne dla hakerów.
Twoje kryptowaluty, zazwyczaj Bitcoin lub Ethereum, są zawsze przechowywane pod określonym publicznym adresem. Jest on wyrażony jako zestaw cyfr i liter, ale może też przybrać formę kodu QR. Żeby móc dysponować kryptowalutami, trzeba posiadać klucz prywatny, który również wyrażony jest za pomocą cyfr i liter lub kodu QR. W przypadku papierowego portfela kryptowalutowego oba te elementy są wydrukowane, a więc widoczne na kartce papieru.
Jak założyć papierowy portfel kryptowalutowy
Istnieją serwisy internetowe, w których możesz utworzyć adres publiczny z kluczem prywatnym i wygenerować kody QR. Jeśli chcesz być bardziej ostrożny, możesz pobrać oprogramowanie, które generuje portfel kryptowalutowy w trybie offline. Niektóre generatory online i offline ograniczają się do jednej lub kilku kryptowalut, podczas gdy inne mają w ofercie dziesiątki lub setki. Przykładem może być Bitaddress.org czy bitcoinpaperwallet.com.
(Uwaga, w związku z kilkuletnim niezawodnym serwisem Bitcoinpaperwallet, ostatnio pojawiły się plotki, że nie jest on bezpieczny. Zachowaj więc szczególną ostrożność jakiego generatora używasz. Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się więcej. Jeśli nie wiesz co robisz, lepiej tego nie rób – możesz stracić swoją kryptowalutę).
W dalszej kolejności możesz wydrukować wygenerowany adres wraz z kluczem prywatnym lub jeśli chcesz być wyjątkowo ostrożny – przepisać go na kartkę papieru. Nie da się jednak przerysować kodu QR, więc jeśli chcesz go użyć, musisz go wydrukować. Cały proces generowania i drukowania zajmie najwyżej kilka minut.
Tak może wyglądać papierowy portfel bitcoinów wygenerowany online:

Tworzenie portfela w 15 sekund za pomoca bitaddress.org
Zakładając papierowy portfel, trzeba wykonać następujące kroki:
- Na stronie bitaddress.org należy utworzyć nowy adres Bitcoin.
- Strona poprosi cię o utworzenie konta przypadkowym ruchem myszy.
- Przesuwaj mysz po ekranie, aż osiągniesz 100% na zielonym pasku.
- Na stronie znajdziesz klucz prywatny i publiczny oraz odpowiadające im kody QR.
- Kliknij na „Papierowy portfel”.
- Wybierz liczbę adresów, które chcesz wygenerować w polu „Addresses to generate”.
- Kliknij przycisk „Generate”, aby utworzyć nowy portfel.
- Gdy portfel będzie gotowy, kliknij przycisk „Print”.
- Zaznacz adres publiczny (public address).
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli chciałbyś stworzyć portfel za pomocą innego generatora, warto uprzednio się o nim dowiedzieć czytając opinie użytkowników. Nie wszystkim generatorom można ufać. Najlepiej, jeśli generator ma otwarty kod źródłowy, który programiści mogą sprawdzić by wykluczyć ewentualne oszustwo.
Podczas uzyskiwania dostępu do generatora zaleca się także korzystanie z bezpiecznego połączenia internetowego i naturalnie nie pokazywanie nikomu swojego klucza prywatnego. Dlatego jeśli to możliwe, wydrukuj go, tak by nikt nie zaglądał ci przez ramię i nie robił zdjęć. Najlepiej jest też działać z dala od kamer bezpieczeństwa. Taki papierowy portfel można też wydrukować bezpośrednio z bitomatu, których w samej Polsce jest kilkaset, a jeśli masz przy sobie gotówkę – możesz w ten sposób doładować swoje konto.
Zalety papierowego portfela
- Łatwość utworzenia
- Aby uzyskać dostęp do twoich funduszy, ktoś musiałby ukraść fizyczną kopię portfela
- Każdy może korzystać z BTC w dowolnym miejscu bez konieczności posiadania przy sobie urządzenia elektronicznego.
Minusy papierowego portfela
- Papierowy portfel może łatwo ulec zniszczeniu.
- Jeśli nosisz przy sobie papierowy portfel, to możesz zostać skradziony
Papierowy portfel jako instrument do długoterminowego przechowywania
Do czego może służyć papierowy portfel kryptowalut? Ze względu na swoją naturę „zimnego portfela**”, czyli portfela, który nie jest podłączony do internetu, a więc jest poza zasięgiem hakerów, był on w przeszłości szeroko wykorzystywany do *długoterminowego przechowywania kryptowalut* (hodl). Jednak nawet tutaj istnieje ryzyko fizycznej kradzieży, a w skrajnych przypadkach może on zostać uszkodzony, np. przez ogień lub kontakt z cieczą.
Obecnie funkcja długoterminowego przechowywania została przejęta głównie przez hardwarowe portfele, takie jak te oferowane przez Trezor czy Ledger Nano. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w urządzenie lub obawiasz się, że będzie ono dla ciebie zbyt skomplikowane możesz mieć darmową, prostą alternatywę w postaci papierowego portfela.
Czy paper wallet może służyć do zakupów?
Papierowego portfela możesz oczywiście używać do zakupów, ale zaleca się, byś nie wkładał do niego zbyt wiele pieniędzy, jeśli często z niego korzystasz. Ryzyko ewentualnej kradzieży kryptowaluty wzrasta wraz ze wzrostem częstotliwości płatności.
Częste przenoszenie i używanie go może również prowadzić do zużycia i pewnego dnia kody QR mogą nie być wystarczająco czytelne. Możesz oczywiście wydrukować wiele kopii, ale to znów zwiększa ryzyko kradzieży. Podobnie jest w przypadku zrobienia zdjęcia portfela telefonem komórkowym lub zeskanowania go na komputerze, gdzie portfel traci swoją główną zaletę, jaką jest jego status offline.
Udostępnianie adresu portfela innym
Papierowy portfel może być także używany do zapłaty na twoją rzecz. Dzięki niemu możesz bezpiecznie udostępnić swój adres publiczny i zlecić wysyłanie na niego oczekiwanych kryptowalut. Taki portfel kryptowalutowy można trzymać w sejfie lub zakopać głęboko w ziemi. Pamiętaj, że przechowywane środki mogą być obsługiwane tylko za pomocą klucza prywatnego, który w idealnym przypadku powinien znajdować się tylko w papierowym portfelu kryptowalutowym.
Jeśli chcesz sprawić radość komuś, kto nie jest zbytnio zainteresowany kryptowalutami, ale chciałby je wypróbować możesz wydrukować papierowy portfel jako bilet podarunkowy. Niektóre generatory portfeli kryptowalutowych oferują tę funkcję bezpośrednio. Zaletą papierowych portfeli kryptowalutowych jest łatwość obsługi, więc nawet osoba niezaznajomiona z kryptowalutami może docenić ten rodzaj prezentu.