Opcje na Indeksy

Koncepcja indeksów giełdowych odnosi się do narzędzia mierzącego statystyczne zmiany w ogólnej wydajności danej grupy utworzonej z poszczególnych spółek giełdowych. Biorąc za przykład nasz polski indeks giełdowy WIG20, bierze on pod uwagę notowania w obrocie publicznym 20 największych spółek giełdowych, a konkretnie pochodną ceny akcji poszczególne a w nich, które w całości składają się na wartość wyżej wymienionego indeksu. Jego wartość będzie zmieniać się w górę lub w dół na podstawie wyników film zawartych w tym indeksie.

Służy on jako środek do określenia ogólnej kondycji gospodarczej kraju. Za granicą do czynienia mamy z takimi indeksami jak Dow Jones czy S&P 500 (Standard & Poor’s 500) dla USA, w Wielkiej Brytanii mamy FTSE 100, DAX w Niemczech, CAC we Francji oraz Nikkei w Japonii. Są to jedynie krótkie przykłady, ponieważ większość znaczących krajów na świecie ma swój indywidualny indeks. Wyżej wymieniony indeksy są jednak największymi na świecie it skazują na najczęściej sprzedawane aktywa, brokerzy opcji binarnych proponują dla nich wybór dużej liczby wskaźników. Nadane indeksy obowiązują również różne godziny gry w zależności od czasu otwarcia giełdy papierów wartościowych w danym kraju.

Skutki handlu Indeksami

Jak dobrze wiemy inwestowanie w indeksy giełdowe za pomocą opcji waniliowych lub kontraktów futures wymaga od inwestora dużej puli kapitału. Rezultatem tego, jest wprowadzenie na rynek opcji binarnych możliwości inwestowania właśnie w indeksy za ich pomocą. Inwestując w ten sposób wykorzystujemy po prostu ich wahania. Co zatem wpływa na ich ruch? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, indeksy oparte są na notowaniach największych spółek giełdowych w obrocie publicznym. Jeżeli mowa o giełdzie publicznej, to akcje posiadają swoją cenę. To właśnie pochodna tych cen wpływa na wartość indeksu. Dlatego mówi się, że indeksy giełdowe określają ogólny stan gospodarki kraju. W okresie ekspansji rynku bardzo prawdopodobne jest, że indeksy giełdowe będą rosły. W czasie regresji będzie natomiast odwrotnie. Z punktu widzenia handlu opcjami binarnymi, procedura inwestowania nie różni się niczym od gry innymi aktywami. Zasada jest prosta: jeżeli według twojej analizy wynika, że indeksy giełdowe pójdą w górę, to mając taką wiedzę lub przekonanie wykorzystasz odpowiednią opcję i zarobisz.

Najważniejsze indeksy oraz wskazówki

S&P 500 – Charakterystyka

Giełdy papierów wartościowych: NYSE, NASDAQ, NYSE Amex
Godziny handlu: 5 dni w tygodniu zgodnie z godzinami otwarcia powyższych giełd. Zwykle jest to od 9.30 do 16:00 czasu europejskiego (EDT). Praktycznie większość brokerów opcji binarnych proponuje możliwość handlu tym indeksem.
Nasza porada: co prawda ten indeks bierze pod uwagę notowania 500 największych spółek amerykańskich, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest śledzenie tylko tych największych, czyli Apple, Google i Microsoft. Ich wydajność wpływa znacznie bardziej na indeks niż pozostałych firm.

Dow Jones – Charakterystyka

Giełdy papierów wartościowych: NASDAQ, OMX, NYSE Euronext, Chicago Board Options Exchange.
Godziny handlu: 5 dni w tygodniu zgodnie z godzinami otwarcia giełd amerykańskich. W celu poznania dokładnych godzin zalecamy sprawdzenie możliwości handlu tym indeksem u konkretnego brokera opcji.
Nasza porada: Indeks Dow Jones składa się z zaledwie 30 publicznie notowanych amerykańskich spółek giełdowych. Sugerujemy zatem zapoznanie się z ich listą oraz śledzenie komunikatów dotyczących konkretnych spółek, a w szczególności tych największych.