Nie rozpraszaj się inwestując na giełdzie

Unikanie wszelkich rzeczy, które mogą cię rozproszyć jest bardzo ważne w trakcie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Mogą one bowiem wpłynąć na sposób interpretacji pewnych sygnałów, co uniemożliwi podejmowanie najbardziej optymalnych decyzji. W niniejszej lekcji postaramy się omówić podstawowe sytuacje, w której inwestor może się rozproszyć, co znacząco może wpłynąć na efekt inwestycji. Sytuacje takie podzieliliśmy na kilka kategorii.

Czynniki środowiskowe

Jest to zapewne najłatwiejsze to rozpoznania. Czynniki środowiskowe to rzeczy, które nas otaczają i mogą wpłynąć na naszą koncentrację. Dla jednej osoby może to być zwykłe siedzenie przy otwartym oknie, natomiast dla innej mogą to być biegające wokoło dzieci lub rozmawiające dwie osoby. Kluczowym dla ciebie zadaniem jest rozpoznanie takich czynników i unikanie ich. Różne rzeczy będą nas dekoncentrować w różny sposób. Otóż podejmując decyzję o zakupie kontraktu CFD czy waluty musimy być bardziej skoncentrowani niż w momencie analizy rynku z wyprzedzeniem tygodniowym. Dla jednego z nas dźwięki dochodzące z ulicy będą go uspokajać, natomiast ktoś inny będzie uważał że jest to dla niego denerwujące.

Czynniki mechaniczne

Jest to kolejna oczywista rzecz, której należy unikać w trakcie realizacji kontraktów. Mechanicznymi czynnikami możemy nazywać stare komputery, wirusy oraz wszystkie inne rzeczy które uniemożliwiają nam płynne korzystanie z platformy Forex. Pamiętaj zatem, że korzystanie z aplikacji mobilnych jest skuteczne jedynie wtedy kiedy jest ono szybkie, płynne i nie zakłócone. Męczenie się ze starym komputerem, wolnym tabletem lub zacinającym się telefonem na pewno będzie skutkować mniejszą wydajnością. Inwestowanie na giełdzie to sposób prowadzenia biznesu przez samego siebie dla siebie, tak więc upewnij się że masz do tego odpowiednie narzędzia.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: 81% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees


Czynniki rynkowe

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że bardzo często rozpraszać nas może sam rynek. Czynniki rozpraszające na rynku istnieją w formie wiadomości ekonomicznych i politycznych. Są to wszystkie rzeczy które wpływają na naszą koncentrację oraz oddziałują w taki sposób że wahamy się co do podjęcia odpowiednich decyzji. Nie jesteśmy pewni czy jest to na tyle ważna rzecz, aby brać to pod uwagę. Niestety sposoby radzenia sobie z takimi rozpraszającymi nas informacjami jest jedynie zdobywanie doświadczenia. Oczywiście zaprzestanie oglądania wiadomości i czytanie artykułów nie jest najlepszym sposobem na radzenie sobie z tego typu problemem. Więcej być zaangażowanym w życie gospodarcza, zdobywanie nowych informacji na temat rynku to fundamentalna podstawa każdego inwestora.

Czynniki wewnętrzne

Są one najtrudniejsze do zdiagnozowania oraz uniknięcia. Składają się one bowiem z naszych wewnętrznych głosów, przeczucia, strachu oraz chciwości, doprowadzając do sytuacji, że decyzje podejmowane są pod wpływem emocji. Tak się składa że chciwość oraz strach to dwa najważniejsze czynniki napędzające rynek. Pomimo że wszystkie pozostałe czynniki mogą zostać wyeliminowane poprzez naukę i doświadczenie, to nasze wewnętrzne głosy zależą wyłącznie od naszej psychiki oraz tego jak radzimy sobie sami ze sobą.

Jak radzić sobie z tym co nas rozprasza

Tak więc jak poradzić sobie z tymi wszystkimi rzeczami o których wyżej rozmawialiśmy? Po pierwsze należy dobrze je rozpoznać, później zaplanować, w jaki sposób pozbędziemy się ich z naszego życia. Taki plan może zakładać znalezienie spokojnego miejsca do pracy, dokupienia nowego komputera, zwiększenie prędkości naszego łącza komputerowego lub pracowanie nad własną psychiką.