NFT – Gdzie Kupić i jak Stworzyć Token, Który Poruszył Świat


Nową siłą napędową cyfrowej własności jest token ukryty pod akronimem NFT, czyli Non-Fungible Token. Właściciele wirtualnych obrazów zarabiają na tym miliony, a rynek dzieł sztuki stoi u progu rewolucji. Czym jest NFT, jak działa i jak je kupić lub stworzyć? Dowiedz się tego z łatwego przewodnika.

Co to jest NFT

Skrót ten oznacza przejrzysty dowód własności przedmiotu cyfrowego, pozwalający jasno i szybko zidentyfikować jego właściciela. Elementem może być najczęściej obrazek, filmik, piosenka, element gry lub nawet tweet. Zasadniczo każdy przedmiot może zostać „tokenizowany”, tzn. można stworzyć cyfrowy dowód własności, nawet ten artykuł czy zdjęcie z dzieciństwa.

Tokeny zawsze odnoszą się do konkretnego, unikalnego przedmiotu i niosą informację o jego właścicielu. Są one podobne do np. wpisu do księgi wieczystej czy patentu na unikalny wynalazek.

Wymienione dowody własności materialnej lub duchowej nie mają żadnego ekwiwalentu, na który można by je swobodnie wymienić. Krótko mówiąc, nie ma innej identycznej ruchomości z identycznym dowodem własności, ani innego, ale jednak dokładnie takiego samego patentu.

Dotyczy to również NFT, które stanowią sposób na udowodnienie własności unikalnych cyfrowych przedmiotów w Internecie, tak jak robimy to w przypadku przedmiotów fizycznych w świecie rzeczywistym, np. zatrzymując faktury zakupu.

Natomiast przedmioty z tokenów są zazwyczaj swobodnie „dostępne” dla każdego, kto chce je obejrzeć lub pobrać, ale istnieje tylko jeden dowód własności, który jest przechowywany w blockchainie, czyli swego rodzaju „księdze głównej”, z której korzystają już kryptowaluty. Ta własność może zostać odsprzedana innej osobie, najczęściej za kryptowalutę Ethereum.

Na pierwszy rzut oka prawo do posiadania przedmiotu w świecie cyfrowym może wydawać się nielogiczne, gdy mamy do czynienia z przedmiotem, który wszędzie jest dostępny. Ale tak samo działa to w świecie fizycznym – na przykład w przypadku wyjątkowych obrazów, takich jak Mona Lisa.

Jest tylko jeden oryginał. To właśnie ona ma największą wartość i byłaby ona pożądana przez wszystkich kolekcjonerów. Jednocześnie na całym świecie krąży mnóstwo podróbek, które mogą być nie do odróżnienia od oryginału. Oryginał można też zobaczyć bezpośrednio w galerii i być może sfotografować, więc jego podobieństwo jest powszechnie znane i publiczne. Jednak posiadanie oryginału jest niepodważalne i dlatego cenne.

To samo dzieje się w przenośni w internecie. Istotną różnicą w przypadku NFT jest jednak to, że kupujący niekoniecznie otrzymuje prawa autorskie do przedmiotu, a jedynie dowód własności.

W praktyce można również spotkać się z wydawaniem wielu egzemplarzy danej rzeczy, które są oznaczone jako np. limitowana edycja „1 z 50”, co jest również powszechną praktyką w świecie rzeczywistym, np. w przypadku markowych ubrań.

Dowód własności w postaci NFT może chronić wartość przedmiotu lub mieć charakter czysto spekulacyjny. Można by w zasadzie mówić o nowoczesnym kolekcjonerstwie. Tylko, że na przykład zamiast znaczków kolekcjoner ma zapis, że jest właścicielem znaczka.

Niektórzy posiadacze tokenów używają ich, aby udowodnić swój status społeczny. Na przykład, kiedy nowy właściciel, po zakupie żetonu obrazu znanego artysty ustawia miniaturkę obrazu jako zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych z adnotacją, że żeton własności jest jego i tylko jego. To tak samo, jak powiedzieć gościowi, że chińska waza nad kominkiem jest oryginalna, mimo że w przeciwnym razie nie wiedziałby o tym.

Zapisu nie można tak po prostu usunąć z blockchaina, więc NFT chroni także przed przywłaszczeniem własności, o ile jest ono przeprowadzane sumiennie.

Na razie NFT jest przede wszystkim domeną rynku sztuki, ale w przyszłości teoretycznie możliwe będzie wydawanie za pomocą tokenów np. certyfikatów kursów lub akcji.

Podstawowe spostrzeżenia na temat NFT

  • zapewnia jednoznaczną identyfikację właściciela elementów w internecie.
  • zapewnia oryginalność i wartość przedmiotów.
  • mają łatwą możliwość przeniesienia własności.
  • mają spekulatywną naturę
  • znacząco kształtuje nowy trend artystyczny.

Jak działa NFT

NFT opiera się na „inteligentnych umowach” lub smart contractach. Są one wypełniane automatycznie po spełnieniu warunków umowy między kupującym a sprzedającym, które zostały wcześniej zapisane w kodzie. Transakcje są nieodwracalne, ale pozwalają na nowe możliwości.

Inteligentne kontrakty często zawierają wzmianki o „opłatach”. Mogą one zostać pobrane przez osobę, która pierwotnie stworzyła token w dowolnej transakcji. Twórca treści cyfrowych może w ten sposób pobierać „opłatę” za każdy transfer jego dzieła. Można też zaprogramować w umowie polecenie usunięcia elementu cyfrowego po określonym czasie.

NFT są przechowywane w kryptowalutach i zawierają unikalny identyfikator (zwykle odniesienie do dzieła cyfrowego, z którym są powiązane) oraz inne niezbędne metadane (tytuł i opis dzieła). Podczas transakcji blockchain rejestruje jaki token został sprzedany oraz kto go kupił i sprzedał. W ten sposób powstaje przejrzysta baza danych o wszystkich właścicielach i transakcjach. Jest to bardzo podobne do handlu kryptowalutami, takimi jak bitcoin.

Gdzie można kupić NFT i czym jest rynek NFT

Istnieją specjalne „giełdy” NFT, na których handluje się wszelkiego rodzaju przedmiotami. Jest to podobne do giełdy papierów wartościowych lub na przykład platformy Binance do handlu kryptowalutami.

Najpierw musisz założyć portfel kryptowalutowy (taki jak MetaMask, Enjin, Math Walle czy TrustWallet), który będzie obsługiwał własność NFT. Następnie zainteresowana osoba musi nabyć ethereum. Ethereum jest używane do uiszczania opłat za przeniesienie własności, ponieważ prowadzenie blockchaina jest stosunkowo drogie.

Następnie wystarczy wybrać jedną z platform, takich jak Foundation, Nifty Gateway, OpenSea, Rarible lub SuperRare. Pierwszy zakup i założenie niezbędnego portfela nie powinny zająć więcej niż dziesięć minut. Każda kolejna transakcja jest niemal natychmiastowa.

Mimo początkowej inwestycji czasu i pieniędzy, zakup może się jednak okazać opłacalny. Prawdopodobnie najsłynniejsze pikselowe ilustracje CryptoPunks sprzedały się za zaledwie 0,2 ETH cztery lata temu, co było naprawdę znikomą kwotą jak na ówczesne standardy. Teraz najcenniejszy z nich jest wart aż 4200 ETH..

Jak stworzyć NFT

NFT można łatwo utworzyć na jednej z wyżej wymienionych platform. Również w tym przypadku musisz posiadać portfel kryptowalutowy, ponieważ trzeba uiścić opłatę. Użytkownik przesyła na rynek plik reprezentujący jego unikalny przedmiot, a następnie decyduje czy chce go natychmiast wystawić na aukcję, sprzedać bezpośrednio, czy zatrzymać w portfelu. Można również ustalić parametry inteligentnego kontraktu, w szczególności opłaty licencyjne, które mogą być pobierane przy każdej transakcji. Zazwyczaj wynoszą one od pięciu do trzydziestu procent.

NFT i sztuka

NFT są używane głównie w sztuce. W szczególności tworzy przestrzeń do zarabiania na pracy początkujących artystów. Jednak zjawisko to zaczyna przenikać także do sztuk „wyższych”. Możesz kupić „żetony własności” za obrazy, rzeźby lub filmy. Trend ten przyciąga również uwagę wielkich domów aukcyjnych, które przeprowadziły już swoje pierwsze aukcje. W każdym razie NFT jest ciekawym eksperymentem dla świata sztuki, który według niektórych wyczerpał już swoje możliwości.

Prawdopodobnie największe poruszenie wywołała grupa crypto addicts, która kupiła za prawie sto tysięcy dolarów plakat Morons słynnego artysty streetartowego Banksy’ego i demonstracyjnie go spaliła. Stworzyli jednak jej cyfrową kopię i zabezpieczyli jej własność tokenem NFT. Tydzień później sprzedali go za 380 000 dolarów dzięki sztuce performance.

Recent Content