O ile trudno jest spekulować, w którą stronę pójdzie cena akcji w kolejnym dniu notowań, o tyle średnią roczną stopę dywidendy można uznać za czynnik stabilny i przewidywalny. Ponieważ zwrot z inwestycji jest bardzo ważny dla inwestorów, stworzyliśmy listę europejskich akcji dywidendowych, które oferują przyzwoity potencjał zarobkowy. Na co zwracać uwagę przy wyborze akcji o wysokiej dywidendzie? Dlaczego wybraliśmy europejskie spółki dywidendowe?
Na co zwracać uwagę w europejskich spółkach?
Inwestowanie w akcje o wysokiej dywidendzie jest atrakcyjną opcją zwłaszcza w czasach wyższych stóp procentowych. Akcje dywidendowe nie tylko zasilają portfel, ale także tworzą długoterminowy, zrównoważony składnik portfela o znacznej rocznej stopie zwrotu. Stabilność i zysk w jednym to dokładnie to, czego szukamy jako inwestorzy. Taką mieszankę znajdziemy na europejskim rynku akcji, dlatego wyszukaliśmy najlepsze spółki dywidendowe w Europie.
Atrakcyjną spółkę poznasz nie tylko po jej wysokiej stopie dywidendy, ale także po tym, jak będzie ona wypłacana w przyszłości. Szukamy akcji, które mają potencjał wzrostu wypłaty dywidendy lub przynajmniej takich, w przypadku których dywidenda nie będzie spadać.
Korzystne wyniki akcji dywidendowych
W ostatnich latach konta oszczędnościowe nie były opłacalnym sposobem na przechowywanie środków. Niewątpliwie możemy za to winić niskie w przeszłości stopy procentowe. Jeśli spojrzymy na rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych, zauważymy bardzo niskie wartości, sięgające 1,5%. Mimo że stopniowo wzrastają, to stopa zwrotu wynosząca 2,5% nadal nie jest zbyt interesująca.
Może by tak pozwolić, by zysk z zainwestowanego kapitału choć raz pokrył inflację? Rozwiązaniem może być zakup akcji dywidendowych. W ciągu ostatniej dekady wielokrotnie okazywało się, że inwestorzy inwestujący w akcje osiągali w długim okresie większe zyski niż ci, którzy lokowali swój kapitał w obligacje lub trzymali go na kontach oszczędnościowych. Wróćmy teraz do początku i zastanówmy się przez chwilę nad procentem składanym. Niemiecki indeks DAX jest pięknym przykładem potwierdzającym słuszność tego stwierdzenia.
W indeksie dużą rolę odgrywa reinwestycja, czyli ponowne inwestowanie dochodów z dywidend. Wypłacane dywidendy nie są odejmowane od poziomu indeksu, ale wręcz przeciwnie – są do niego wliczane. Aby wyjaśnić tę różnicę, porównajmy DAX Total Return Index, który uwzględnia dywidendy i który większość z nas zna, oraz tak zwany DAX Price Index, który ich nie zawiera. Mamy możliwość zauważyć fundamentalną różnicę między tymi dwoma indeksami. Oba indeksy zostały utworzone w 1987 roku z tą samą wartością początkową wynoszącą 1 000 punktów. Jednak wyniki reinwestowanego indeksu DAX były znacznie wyższe niż wyniki indeksu cenowego.
Wartość reinwestowanego indeksu wynosiła prawie 14 000 punktów na koniec 2020 roku, wartość indeksu cenowego wynosiła tylko 6 000 punktów, czyli mniej niż połowę. Możemy twierdzić, że gdybyśmy za każdym razem reinwestowali otrzymane dywidendy, w ciągu ostatnich 30 lat zarobilibyśmy ponad dwa razy więcej niż gdybyśmy nie reinwestowali. W dłuższej perspektywie procent składany zasadniczo wpływa na zysk.
Spółka Royal Dutch Shell (RDSA)
Royal Dutch Shell (ISIN: GB00B03MLX29 – symbol: RDSA – waluta: euro) jest jedną z największych firm energetycznych na świecie, koncentrującą się na ropie i gazie. Shell jest zaangażowany w projekty badawczo-rozwojowe w ponad 70 krajach i jest jednym z największych na świecie dystrybutorów paliw i środków smarnych.
Akcje Royal Dutch Shell są podzielone na klasę A (ISIN: GB00B03MLX29) i klasę B (ISIN: GB00B03MM408). Obie akcje są równoważne pod względem praw akcjonariuszy (np. prawo głosu, dywidenda itd.). Jedyną różnicą jest sposób opodatkowania wypłacanych dywidend. Akcje klasy A podlegają holenderskiemu prawu podatkowemu i w związku z tym są objęte 15% podatkiem u źródła od wypłaty dywidendy. Z drugiej strony akcje klasy B podlegają brytyjskiemu prawu podatkowemu i dlatego nie można odliczyć podatku u źródła od dywidendy.
Firma ta jest bardzo popularna wśród inwestorów, ponieważ od 1945 roku do dziś nigdy nie zmniejszyła swojej dywidendy. Shell przejął konkurencyjną brytyjską firmę BG Group za 47 mld funtów w 2016 r. Firma jest obecnie największym na świecie dostawcą skroplonego gazu ziemnego, dysponującym flotą 90 tankowców LNG i 13 dużymi zakładami skraplania gazu. Po tym jak wcześniejsze lata były świetne dla firmy naftowej, w 2020 roku nastąpił spadek sprzedaży i zysków z powodu spadku cen ropy i gazu. Na tym etapie cyklu gospodarczego akcje dywidendowe są mniej podatne na spadek wartości, a ich ogólna wrażliwość na negatywne zmiany rynkowe jest mniejsza.
Oczekuje się jednak, że perspektywy dla brytyjsko-holenderskiego producenta ropy i gazu poprawią się w kolejnych latach. Przewiduje się, że przychody pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie co w zeszłym roku. Energetyczny gigant ma też wyjątkowo dobry bilans. Royal Dutch Shell ma doskonałą historię dywidend, więc inwestorzy mogą zawsze liczyć na wysoki wskaźnik P/E. Jako klasyczna spółka dywidendowa, jej wartość jest dość dobrze zabezpieczona przed wahaniami cen.
Największy europejski koncern naftowy zwiększa swoją dywidendę nieprzerwanie od 1945 roku – co stanowi niewiarygodną liczbę 77 lat. Akcjonariusze brytyjsko-holenderskiego giganta energetycznego nie muszą się więc martwić o dywidendy w przyszłości. Firma wypłaca obecnie kwartalną dywidendę w wysokości 0,47$. Roczna stopa dywidendy wynosi około 7%. Wysoka dywidenda dość dobrze chroni przed wahaniami cen akcji.
Kurs akcji jest też wspierany przez ogromny program wykupu akcji własnych o wartości 25 miliardów dolarów. W 2018 roku firma odkupiła już w ramach tego programu akcje o łącznej wartości 14,8 miliarda dolarów. Przy rentowności dywidendy na poziomie 7,6% akcje są obecnie stosunkowo tanie, a dodatkowo teraz, gdy histeria związana z koronawirusem pociągnęła w dół światowe rynki, w tym rynek ropy naftowej, firma nie straciła na tym.
Od początku 2020 roku wartość akcji spadła prawie o połowę, z 27 dolarów za akcję do mniej niż 14 dolarów, co czyni je niezwykle tanimi i stanowi wyjątkową okazję dla inwestorów.
Jak kupić akcje?
Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych strategiach dotyczących zakupu akcji? Przeczytaj artykuł na temat zakupu akcji.
Spółka Ubezpieczeniowa Swiss Re (SR9)
Swiss Re (ISIN: CH0126881561 – symbol: SR9 – waluta: euro), z siedzibą w Zurychu jest drugim co do wielkości towarzystwem ubezpieczeniowym po Munich Re. Swiss Re koncentruje się głównie na ubezpieczeniach majątkowych i życiowych. Firma bardzo dobrze poradziła sobie w pierwszych miesiącach 2022 roku. Swiss Re zarobiło głównie dzięki silnym rynkom finansowym i sprzedaży inwestycji w Brazylii. Jednak mimo niesprzyjających warunków szwajcarski ubezpieczyciel zaskoczył zwiększeniem dywidendy i programem skupu akcji własnych.
W ciągu ostatnich czterech lat dywidenda systematycznie rosła i osiągnęła poziom 5,60 CHF. Analitycy spodziewają się, że dzięki wysokim rezerwom spółka będzie nadal zwiększać dywidendę. Firma wdraża także program skupu akcji własnych. Przy obecnej cenie akcji wynoszącej 89 EUR i oczekiwanej dywidendzie w wysokości 5,65 EUR, stopa dywidendy Swiss Re wynosi ok 5,2%. W zeszłym roku zarobki były bardzo słabe. Przyczyną była duża liczba klęsk żywiołowych, co oczywiście ma negatywny wpływ na zyski ubezpieczyciela.
Z kolei tradycyjnie w branży ubezpieczeniowej po serii klęsk żywiołowych popyt znacznie wzrasta, co znajduje odzwierciedlenie w rentowności firmy. Analitycy spodziewają się, że w ciągu najbliższych czterech lat wartość ubezpieczeń od strat spowodowanych katastrofami naturalnymi wzrośnie z obecnych 30 miliardów dolarów do ponad 40 miliardów dolarów.
Akcje Swiss Re osiągnęły nowy 10-letni rekord na poziomie 115,80 CHF na początku 2020 roku. Naszym zdaniem akcje Swiss Re, które są wyceniane stosunkowo umiarkowanie, są szczególnie odpowiednie dla konserwatywnych inwestorów, którzy chcą skorzystać z przeważnie wysokiej zyskowności ubezpieczyciela. Zarobki są dość zmienne i zależą od liczby poważnych katastrof naturalnych w danym roku.
Dzięki dużej poduszce kapitałowej i wysokiej rentowności firmy, ryzyko biznesowe specyficzne dla branży jest bardzo dobrze zabezpieczone w średnim i długim okresie. Akcje Swiss Re są więc szczególnie odpowiednie dla konserwatywnych inwestorów, którzy chcą postawić na atrakcyjny zysk z dywidendy w wysokości 5,2%.
Potencjał wzrostu cen w sektorze ubezpieczeń jest niewielki w porównaniu z innymi sektorami – pomimo długoterminowego trendu wzrostowego. Obecna histeria związana z koronawirusem na rynkach nie miała większego wpływu na akcje Swiss Re, co jest stosunkowo pozytywnym sygnałem i świadczy o antycyklicznym charakterze akcji.
Spółka BASF SE (BAS)
Największy na świecie koncern chemiczny BASF SE (ISIN: DE000BASF111 – symbol: BAS – waluta: EUR), z siedzibą w Ludwigshafen w Niemczech zatrudnia ponad 122 000 pracowników w ponad 80 krajach i posiada prawie 400 zakładów produkcyjnych. Założona w 1865 roku jako Badische Anilin & Soda-Fabrik firma początkowo produkowała barwniki dla przemysłu tekstylnego.
Firma stopniowo rozszerzyła swoją ofertę o amoniak, nawozy, a także taśmy magnetyczne do kaset wideo i audio. Dziś firma produkuje głównie chemię przemysłową i tekstylną oraz tworzywa sztuczne. Środki czyszczące i ochrony roślin oraz suplementy diety są również częścią szerokiego portfolio produktów firmy. Od 2010 roku BASF nieprzerwanie zwiększa swoją dywidendę z 1,70 euro na akcję do 3,20 euro w 2019 r. Zarząd firmy stawia sobie za cel coroczny wzrost dywidendy. Dlatego w słabszych okresach rozliczeniowych przyjmuje się stosunkowo wysoki wskaźnik wypłat w stosunku do całkowitych zysków. Przy obecnej cenie akcji stopa dywidendy wynosi ok 6,4%.
Dla łowców dywidend BASF jest z pewnością interesującą akcją. Po słabszym okresie w poprzednich latach, sprzedaż i zyski powinny w tym roku ponownie nieznacznie wzrosnąć. Akcje BASF stały się atrakcyjne w ciągu ostatnich lat głównie ze względu na wysokość dywidendy, ale także z powodu stosunkowo niskiej ceny akcji. Ceny akcji ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa, przez co spadły do najniższego poziomu z 2010 roku, Stanowi obiecującą okazję do wejścia w tańszą pozycję.
Zainteresowany kupnem europejskich akcji dywidendowymi?
Dotarliśmy do końca naszego podsumowania najlepszych europejskich akcji dywidendowych. Jak już pokazaliśmy, akcje dywidendowe stanowią długoterminowy, zrównoważony i stabilny element portfela inwestycyjnego. Stabilność i zysk to bardzo atrakcyjne cele, które sprawiają, że akcje dywidendowe są bardzo pożądane przez wielu odnoszących sukcesy inwestorów.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.
Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.
Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.
Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.