MONERO (XMR) – Czym Jest, Jak Kopać i Gdzie Kupujemy


Jednym z powodów, dla których waluty cyfrowe stają się tak popularne jest anonimowość. Jednak w przypadku najsłynniejszej kryptowaluty – Bitcoina, anonimowość nie jest pozbawiona wad. W rzeczywistości wszystkie transakcje w sieci są rejestrowane przy użyciu adresów bitcoinów w publicznie dostępnym pliku, do którego każdy ma dostęp. Każdy może prześledzić twoje transakcje, jeśli zna twój adres. Jeśli szukasz prawdziwie anonimowej kryptowaluty – jest nią Monero.

Data Uruchomienia18 kwietnia 2014
StatusAktywny
TechnologiaC++
Deweloperzy MoneryR. Spagni, F. Cabañas i in.
Licencja
Oficjalna strona internetowawww.getmonero.org

Czym jest Monero?

Monero (XMR) to kryptowaluta, która istnieje od 2014 roku. Monero to także nazwa sieci, w której używana jest ta waluta. Jest to sieć płatnicza typu open source. Nikt nie jest właścicielem sieci i nie ma centralnego serwera, który zapisywałby wszystkie informacje (płatności). W przeciwieństwie do wielu kryptowalut, które są kopiami Bitcoina, Monero jest zbudowane na własnym protokole (CryptoNote) i używa innego algorytmu (CryptoNight).

Strona domowa projektu Monero

Prywatność w Monero

Główną zaletą Monero jest prywatność i anonimowość. Nikt nie ma dostępu do informacji o tym ile pieniędzy masz na swoim koncie ani jakich płatności dokonałeś. Inne zalety to niskie opłaty. Ponadto w przypadku Monero, im więcej transakcji w sieci, tym niższe będą opłaty przyrostowe. W przypadku Bitcoina jest odwrotnie więc wraz ze wzrostem liczby transakcji w sieci rosną opłaty.

Sieć Monero składa się z komputerów poszczególnych użytkowników. Wszystkie płatności dokonane w sieci są zapisywane w bloku raz na dwie minuty, a poszczególne bloki są następnie łączone w blockchain (tłumaczone jako łańcuch bloków). Blockchain to współdzielony plik, który zawiera informacje o wszystkich płatnościach w sieci. Jest to w rzeczywistości księga główna całej sieci Monero. Zabezpieczanie sieci i potwierdzanie transakcji odbywa się poprzez górników. Płatności są zapisywane na blockchainie za pomocą tajnych adresów (coś jak numer konta).

Zasada działania sieci

Monero wykorzystuje technologię, która pozwala ukryć odbiorcę (stealth address), ukryć nadawcę (Ring Signature) i ukryć wysyłaną kwotę (RingCT). Opowiem pokrótce jak działają te technologie. Stealth adress to sposób na ukrycie odbiorcy płatności. Mimo że płatności są zapisywane na blockchainie są one przechowywane pod jednorazowymi adresami, które w żaden sposób nie są powiązane z adresem faktycznego odbiorcy. Dlatego nawet jeśli wyślesz dwie płatności na to samo konto adres odbiorcy będzie za każdym razem inny. W ten sposób ukryte adresy uniemożliwiają osobom trzecim zidentyfikowanie rzeczywistego odbiorcy płatności.

Podpis pierścieniowy to metoda, która maskuje faktycznego nadawcę płatności. Metoda ta polega na oznaczeniu kilku innych adresów jako nadawcy. Nie można jednak ustalić z jakiego adresu faktycznie pochodziły pieniądze. Nie potrzebujesz zgody właścicieli używanych adresów, bo oni i tak mogą zaznaczyć twój adres jako jednego z możliwych nadawców swoich płatności. Im więcej osób zaznaczysz jako możliwych nadawców tym większa anonimowość, ale też wyższa opłata za transakcję.

Anonimowość dzięki RingCT

Od 10 stycznia 2017 roku w sieci działa także RingCT (Ring Confidential Transactions). Dzięki RingCT wielkość transakcji nie może być odczytana z publicznego zapisu. Płatności są dzielone na mniejsze kwoty, które są potem mieszane. Jeśli więc wysyłasz komuś 16 XMR, kwota ta jest najpierw dzielona na nominały (10,5 i 1 XMR), następnie są one mieszane z coinami innych klientów, a dopiero potem są przekazywane odbiorcy. Bitcoin umożliwia podobną funkcję, ale tylko przy pomocy specjalnych narzędzi (zwanych mikserami).

Kiedy tworzysz konto otrzymujesz klucz prywatny i publiczny. Adresy Stealth są generowane przy użyciu klucza publicznego (kodu), którym możesz się podzielić z innymi. Nie udostępniaj jednak nikomu klucza prywatnego. Używasz klucza prywatnego do zalogowania się na swoje konto. Gdy zalogujesz się na swoje konto blockchain jest skanowany za pomocą klucza prywatnego co pozwala wykryć, które transakcje są dla ciebie, a które nie. W przyszłości planowane jest wprowadzenie sieci I2P, która powinna również ukryć twój adres IP. W takim przypadku nie będzie już można wyśledzić, że używasz systemu Monero.

Monero: Historyczne zmiany kursu

Wykres historyczny Monero za okres 2018 – 2022

Jak używać wykresu Monero?

Wykres pokazuje zmiany kursu XMR w wybranym okresie, który możesz zmienić w lewym dolnym rogu ekranu. Na prawym dolnym marginesie możesz ustawić sposób wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).

Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).

Ważne wydarzenia w historii Monero

Monero powstało w kwietniu 2014 roku z kryptowaluty Bytecoin, która według twórców Monero nie była wystarczająco przejrzysta. Nic dziwnego, skoro 82% wszystkich coinów było „prekomponowanych” (stworzonych przez ich twórców przed uruchomieniem sieci). W rozwój Monero zaangażowanych było siedmiu programistów. Waluta została początkowo wprowadzona na rynek pod nazwą BitMonero, jednak wkrótce nazwa ta została skrócona do Monero (= coin, z esperanto). Jednocześnie zmieniono niektóre parametry: czas wydobycia bloku został skrócony o połowę (ze 120 sekund do 60 sekund), a nagroda za wydobycie bloku została zmniejszona o połowę. Później czas wydobycia został przywrócony do pierwotnych 120 sekund, a nagroda została podwojona.

Wzrost popularności Monero na czarnym rynku

Po premierze (wiosna 2014) spekulanci wywindowali wartość XMR do kilku dolarów. Jednak malejące zainteresowanie walutą spowodowało jej stopniowy spadek. Dopiero po kilku miesiącach cena ustabilizowała się na poziomie 0,5 USD/XMR. Przez następne półtora roku wartość XMR wahała się między 0,2 a 1 dolarem. Punkt zwrotny nastąpił w sierpniu 2016 roku, kiedy wskaźnik zaczął znacząco rosnąć. Przyczynił się do tego AlphaBay, serwis handlujący kradzionymi i nielegalnymi towarami, który w tym czasie zaczął przyjmować Monero.

W ciągu 2016 roku wartość Monero wzrosła prawie trzydziestokrotnie (konkretnie o 2760%). Dla porównania Bitocina w tym samym roku zyskała na wartości „tylko” 119%. Wzrost XMR był kontynuowany w 2017 roku. Pod koniec maja firma przyznała, że musi naprawić poważny błąd w systemie, który pozwalał na tworzenie niemal nieograniczonej liczby monet. Rynek zareagował spadkiem z poziomu nieco poniżej 60 dolarów do 30 dolarów. Jednak kurs szybko wrócił do swojej pierwotnej wartości i nadal rośnie.

Kopanie i Wydobywanie XMR

Za potwierdzanie i weryfikację transakcji odpowiedzialni są górnicy. Są to użytkownicy, którzy mają na swoim komputerze specjalny program podłączony do sieci Monero. Zasadniczo program bierze wszystkie rekordy transakcji i próbuje je przekształcić w blok za pomocą specjalnej funkcji haszującej. Wynikiem jest krótki „szyfr” (hash). Powstały w ten sposób hash musi spełniać określone kryteria i jest trudny do wykrycia. Komputery stosują metodę prób i błędów, więc dopasowują różne kombinacje i sprawdzają, czy są one właściwym rozwiązaniem. Podczas gdy znalezienie poprawnego rozwiązania jest trudne, sprawdzenie, czy jest ono poprawne, jest szybkie i łatwe.

Jak więc działa cały proces wydobywania Monero?

Komputer pobiera najnowszą wersję blockchaina, a raczej jego hash. W tym samym czasie pobiera on ostatnie transakcje zarejestrowane w sieci, weryfikuje je i tworzy z nich nowy blok. Używając funkcji haszującej, próbuje dodać najnowszy blok do oryginalnego blockchaina w taki sposób, by powstały w ten sposób hasz spełniał wymagane kryteria.

Górnik, którego komputer pierwszy rozwiąże zadanie otrzymuje nagrodę. Rozwiązany blok jest rozliczany, a cały blockchain jest aktualizowany. Pozostali górnicy mają pecha i muszą zaczynać od nowa, z nowymi transakcjami. System nagradza górników, ponieważ użyczają oni mocy swoich komputerów dla dobra całej sieci. Bez górników sieć przestałaby działać, a waluta straciłaby wszelką wartość.

Dlaczego warto być częścią pooli?

Każdy może zostać górnikiem. Wydobycie odbywa się przy użyciu procesorów (CPU) lub kart graficznych (GPU). Zaletą jest to że Monero jest jak na razie odporne na potężniejsze układy ASIC. Gdyby można było stosować układy ASIC górnicy z procesorami graficznymi i centralnymi znaleźliby się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Im mocniejszy sprzęt posiadasz, tym większe są twoje szanse na wydobycie bloku. Wydobywanie jako jednostka nie jest jednak zbyt opłacalne, dlatego tworzy się grupy górników – poole. W pulach górnicy pracują razem nad blokiem i dzielą się nagrodami zgodnie ze swoim wkładem w ogólną produkcję puli. Chociaż uczestnictwo w pulach często wiąże się z opłatami, górnicy, którzy nie mają dużej produkcji nie muszą tak długo czekać na swoją nagrodę.

KUPNO: Jak i gdzie kupić Monero?

Możesz kupić Monero na giełdach internetowych (np. Binance) lub uzyskać je poprzez wydobycie. Nie ma jeszcze zbyt wielu możliwości przechowywania zakupionych monet. Możesz pobrać portfel na swój komputer lub skorzystać z portfela internetowego (MyMonero). Dostępne są także portfele na smartfony, jednak nie są one godne zaufania i nie zaleca się ich używania. Kiedy tworzysz portfel – otrzymujesz klucz prywatny, którego nie wolno ci zgubić. Bez niego nie będziesz miał dostępu do swoich pieniędzy.

Sprzętowe portfele (Ledger Nano S, Trezor, itp.) dla Monero nie są dostępne, co powinno się zmienić w przyszłości. Możesz też przechowywać kupione monety na giełdach internetowych (Poloniex, Bitfinex, Kraken, Livecoin), ale musisz liczyć się z ryzykiem cyberkradzieży (patrz MtGox).

Jak dzieli się Monero?

Waluta ta jest podzielna do 12 miejsc po przecinku, więc najmniejszą kwotą w sieci jest pikonero (1×10-12 XMR). Liczba XMR nie jest ograniczona. W ciągu 8 lat (do maja 2022 roku) ma zostać wydobyte łącznie 18,4 mln XMR. W ciągu tych ośmiu lat nagroda za wydobyty blok będzie się stopniowo zmniejszać. Redukcja nagród jest ciągła, a nie skokowa, jak na przykład w przypadku bitcoina, gdzie nagrody są zmniejszane o połowę raz na jakiś czas. Po osiągnięciu limitu (18,4 mln XMR) do systemu będzie dodawana stała ilość 0,6 monet/2 minuty. Na zawsze. Monero jest więc walutą inflacyjną, ale stopa inflacji jest wyraźnie podana i jest stosunkowo niska.

Niestety w przeszłości zdarzały się przypadki zhakowania portfeli internetowych lub giełd, w wyniku których klienci tracili swoje pieniądze. Jednak z pomocą brokerów online możesz inwestować w Monero bez posiadania kryptowaluty i ryzykowania jej kradzieży. Na przykład brokerzy umożliwiają spekulowanie na wzrost lub spadek ceny Monero. Broker oferuję darmowe konto testowe, na którym zainteresowani mogą wypróbować swoje możliwości handlowe bez ponoszenia ryzyka i bez zobowiązań.

Kurs wymiany Monero (XMR) jest zazwyczaj podawany w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Możesz jednak zobaczyć także kursy w stosunku do euro (EUR) lub w stosunku do konkurencyjnych walut cyfrowych (BTC). Cena Monero może się różnić w zależności od tego, kto podaje cenę. W rzeczywistości każda giełda lub kantor wymiany walut podaje nieco inną wartość.

Prognoza i trendy dla Monero

Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który możesz zmieniać w zakresie od 1 minuty do 1 miesiąca. Wskaźnik pokazuje przewidywany rozwój sytuacji, przy czym niebieski obszar zapowiada wzrost ceny Monero (Kup), podczas gdy czerwona strefa ostrzega przed możliwym spadkiem ceny (Sprzedaj). Informacje te mogą być wykorzystane jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty Monero w wybranym okresie.

Trend zainteresowania kryptowalutą monero w Polsce za ostatnie 12 miesięcy:

Ryzyko i wady kryptowaluty

Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, wartość Monero nie jest zabezpieczona i ma charakter spekulacyjny. Zależy więc całkowicie od popytu i podaży. Znaczna część popytu na kryptowaluty pochodzi z tzw. dark web, do którego zalicza się np. handel narkotykami itp. Biorąc pod uwagę, że Monero zostało stworzone w celu stworzenia w pełni anonimowej sieci płatności, jest idealne dla czarnego rynku.

Los projektu Monero jest całkowicie w rękach deweloperów, co z pewnością nie jest dobrym przykładem decentralizacji. Być może właśnie dlatego Monero często przechodzi tzw. hard-forki (znaczące zmiany i ingerencje w system), które byłyby nie do pomyślenia w przypadku Bitcoina. Co więcej, wprowadzanie zmian w systemie i wdrażanie nowych funkcji jest dość trudne, co sprawia, że rozwój jest skomplikowany i problematyczny. Scentralizowane wydobycie jest również krytykowane, ponieważ tylko 4 największe pule są znacząco zaangażowane w wydobycie Monero.

Wszystkie procesy, które gwarantują wysoki stopień anonimowości, mają jedną wadę. Sprawiają, że transakcje są duże (większe ilości danych). Mimo że bloki są adaptacyjne o niemal nieograniczonym rozmiarze, to tylko obciąża to sieć. Monero zmaga się również z niską sprzedażą (płynnością). Mimo że jest to globalna waluta, która umożliwia szybkie i tanie płatności, niewiele osób jej używa.

Recent Content