LITECOIN – Jak Działa, Historia i Gdzie Warto Kupić


Litecoin (w skrócie XLT, LTC lub Ł) to cyfrowa waluta, która powstała w październiku 2011 r. Litecoin odnosi się również do zdecentralizowanej sieci P2P, w której ta waluta została stworzona i w której jest używana. Kod źródłowy sieci jest publicznie dostępny (open source), a sieć wykorzystuje technologię blockchain, która jest jak publiczna baza danych wszystkich płatności, którymi użytkownicy dzielą się między sobą.

Uruchamianie7 października 2011
StatusAktywny
TechnologiaC++
TwórcaCharles Lee
Licencja LitecoinaMIT
Oficjalna strona internetowawww.litecoin.com

Ma to kilka korzyści. Sieć kryptowalut jest zdecentralizowana ponieważ składa się z komputerów poszczególnych użytkowników (tzw. sieć P2P). W sieci nie ma centralnego serwera, przez który przechodziłyby wszystkie płatności, jak ma to miejsce na przykład w bankach. LTC jest również zdecentralizowany i nie jest regulowany przez żadną instytucję ani bank centralny. W ten sposób nie można manipulować wartością waluty.

Strona domowa projektu LiteCoin

Jak Działa Litecoin?

Wszystkie transakcje są zapisywane w jednym pliku – blockchainie. Musi być jednak stale aktualizowana. Aktualizacja następuje raz na 2,5 minuty. Nowe transakcje przychodzące są najpierw weryfikowane i porównywane ze sobą, aby upewnić się, że klienci nie wysyłają Litecoinów, których nie posiadają. Zapisy nowych transakcji są następnie grupowane w bloki, które są potwierdzane przez „górników”. W tej kryptowalucie jeden blok jest tworzony w ciągu 2,5 minuty, a jego rozmiar wynosi 1mb. Blok zawsze zawiera informację o ostatniej wpłacie i odcisk poprzedniego bloku. Gdybyś więc przechodził przez bloki jeden po drugim, doszedłbyś do pierwszego. Z tego też powodu technologia ta nazywana jest blockchain.

Litecoin jest siecią częściowo anonimową. Użytkownicy używają specjalnych adresów (losowo generowanych cyfr i liter) do dokonywania płatności. To właśnie za pośrednictwem tych adresów rejestrowane są wszystkie płatności. Dlatego, mimo że zapis wszystkich transakcji jest publicznie dostępny, nie ma w nim żadnych nazwisk. Jeśli ktoś nie odkryje, który adres jest twój – nie odkryje też twoich transakcji.

Lepsze niż Bitcoin?

LTC został zaprojektowany jako kopia popularnej kryptowaluty Bitcoin z kilkoma modyfikacjami. Były to raczej korekty niektórych parametrów, więc zasada działania pozostała bardzo podobna. Rezultatem jest waluta, która jest wydobywana 4 razy szybciej, a maksymalna liczba monet jest 4 razy większa od limitu ustalonego przez Bitcoina. Jednocześnie jednak w sieci przechowuje się cztery razy więcej danych. Inny jest też algorytm haszowania używany w górnictwie (Scrypt zamiast SHA-256 z Bitcoina).

W porównaniu z Bitcoinem, Litecoin jest tańszy. Płacisz opłatę transakcyjną w wysokości tysięcznej lub setnej części LTC. Z drugiej strony Bitcoin boryka się ostatnio z problemem szybko rosnących opłat. Początkowo były to symboliczne kwoty, ale teraz możesz zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów.

Wydobywanie i Kopanie Litecoina

Oprócz zwykłych użytkowników, którzy używają Litecoina do otrzymywania i wysyłania płatności, w sieci działają także górnicy. Gdyby nie górnicy, sieć nie mogłaby funkcjonować. Górnicy to użytkownicy, którzy mają zainstalowany na swoim komputerze specjalny program. Komputery górników są podłączone do sieci, więc mają dostęp do kopii aktualnego blockchaina, a także do nowych (jeszcze nierozliczonych) transakcji.

Górnik pozostawia swój komputer, by ten rozwiązał problem matematyczny, który w uproszczeniu polega na przetworzeniu danych z nowych transakcji. Używając funkcji haszującej Scrypt, komputer próbuje przekształcić zapisy tego co dzieje się w sieci, w stosunkowo krótki kod złożony z cyfr i liter. Znalezienie rozwiązania jest trudne, ale sprawdzenie jego poprawności jest szybkie i łatwe. Komputery dopasowują więc wszystkie możliwe kombinacje i natychmiast je weryfikują. Jeśli górnik znajdzie właściwe rozwiązanie, wszyscy znów zaczynają wydobywać.

Rola górników w świecie Walut Cyfrowych

Mówi się, że kryptowaluty powstają w wyniku wydobycia. Górnictwo służy jednak do zabezpieczania sieci i zatwierdzania transakcji, a nie do tworzenia nowych monet. Proces ten jest intensywny obliczeniowo (potrzebujesz dobrego sprzętu, płacisz za prąd), a ponieważ w sieci nie ma centralnego serwera, który by się tym zajmował, zwykli użytkownicy – górnicy – muszą się tym zająć. System nagradza górników Litecoinami, gdy „użyczają” oni sieci swoją moc obliczeniową. Jednak nagrodę otrzymuje tylko ten górnik, który jako pierwszy wydobędzie blok. W przeszłości wydobyciem zajmowały się pojedyncze osoby, ale dziś jest ono zastępowane przez duże centra danych lub grupy górników (zwane pulami), którzy dzielą się nagrodami.

W tej sieci kryptowalutowej jeden blok jest wydobywany w ciągu 2,5 minuty, a pierwotna nagroda za wydobycie bloku wynosi 50 LTC. Jednak po wydobyciu każdych 840 000 bloków nagroda jest zmniejszana o połowę. Mimo to zapotrzebowanie na moc obliczeniową stopniowo rośnie. Litecoin, podobnie jak BTC, jest podzielny do 8 miejsc po przecinku (więc minimalnie jest 0,000,000 01 LTC). Całkowita liczba monet jest ograniczona do 84 milionów LTC.

Jak posługiwać się wykresem LTC?

Wykres pokazuje zmiany LTC w wybranym okresie, który możesz zmienić. Na prawym marginesie możesz ustawić sposób wyświetlania osi pionowej: klasyczny (auto), logarytmiczny (log) lub procentowy (%).

Na górnym pasku znajdziesz zaawansowane narzędzia do zmiany stylu wyświetlania wykresu (liniowy, świecowy lub słupkowy). Możesz też zmieniać odstępy czasowe między punktami/świecami na wykresie. Zakres wynosi od 1 minuty (1m) do 1 miesiąca (M).

Główne wydarzenia związane z Litecoinem

Pierwszy blok został wydobyty 7 października 2011 roku co czyni Litecoina jedną z najstarszych walut cyfrowych. Za jego stworzeniem stoi programista Charlie Lee, były pracownik Google. Po wprowadzeniu na rynek kryptowaluta miała minimalną wartość. Wiosną 2013 roku cena po raz pierwszy przebiła granicę 1 dolara. W listopadzie tego samego roku cena skoczyła do kilkudziesięciu dolarów za LTC. Jednak waluta nie utrzymała tej wartości na długo.

Do 2014 roku LTC wydobywano za pomocą kart graficznych, ale potem zostały one zastąpione przez wielokrotnie wydajniejsze układy ASIC. Postawiło to w niekorzystnej sytuacji pierwotnych górników z kartami graficznymi, którzy albo musieli się dostosować, albo przejść na inną kryptowalutę, którą można wydobywać tylko za pomocą kart graficznych.

Duży spadek kursu LTC

Waluta nie skorzystała na niefortunnej wypowiedzi założyciela Charlie’ego Lee z grudnia 2014 r. Lee zasugerował wtedy, że waluta nie potrzebuje dalszego rozwoju. Na reakcję użytkowników nie trzeba było długo czekać i w styczniu 2015 roku wartość kursu spadła do najniższego w historii poziomu 1,30 dolara. Nastąpiły dwa długie lata, kiedy cena LTC prawie się zatrzymała na średnim poziomie około 3 dolarów i wydawało się, że złote czasy kryptowaluty dobiegły końca. Jednak na początku 2017 roku cena tej kryptowaluty (wraz z ceną Bitcoina i Ethereum) zaczęła bić rekordy. W ciągu około trzech miesięcy stawka za LTC wzrosła z 4 do prawie 50 dolarów. Wzrost cen został zapoczątkowany przez Charliego Lee po tym, jak opublikował on swoją wizję SegWit (innowacji w kryptowalutach) na swoim koncie na Twitterze. SegWit został aktywowany dla Litecoina w maju 2017 roku i oczekuje się, że Bitcoin zrobi to samo.

KUPNO: Gdzie i jak kupić Litecoin

Litecoin jest globalną walutą, która jest wymienialna na tradycyjne waluty (fiat), jak również na konkurencyjne kryptowaluty. LTC możesz kupić (wymienić) za pośrednictwem giełd i kantorów internetowych – bardzo popularnym z nich jest Coinbase. Zakupione monety są przechowywane w portfelach internetowych, sprzętowych portfelach kryptowalutowych lub możesz pobrać portfel na swój komputer lub telefon komórkowy.

Ponieważ wartość walut cyfrowych nie jest zbyt stabilna, kryptowaluty są często postrzegane jako narzędzie inwestycyjne. Kupowanie kryptowalut jest dla wielu osób bardziej długoterminową inwestycją, która oczywiście niesie ze sobą duże ryzyko. Nie tylko wartość może spaść w każdej chwili, ale także istnieje ryzyko cyberkradzieży i ataków sieciowych. Choć nie zdarza się to regularnie, raczej w rzadkich przypadkach, to jednak może się zdarzyć.

Dla aktywnych traderów istnieje jeszcze jedna opcja, a mianowicie handel kryptowalutami online. Spekulowanie na wzrost, ale także na spadek ceny LTC w krótkim i długim terminie jest możliwe dzięki brokerom CFD. U brokerów inwestujesz na podstawie tego czy uważasz, że cena LTC wzrośnie czy spadnie, bez faktycznego posiadania waluty. Brokerzy tacy umożliwiają handel LTC na rynku polskim. Możesz wypróbować ich usługi na testowym koncie demo bez ryzyka i bez zobowiązań.

Kurs i cena Litecoina (LTC)

Kurs wymiany Litecoin jest zazwyczaj podawany jako cena w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Możesz jednak spotkać się również z kursem w stosunku do euro (EUR) lub ceną w stosunku do konkurencyjnego Bitcoina (BTC). Kurs LTC w złotówkach (PLN) jest również dostępny na naszej stronie internetowej. Stawki na poszczególnych giełdach mogą się różnić, ale różnice nie są znaczące.

Aby zobaczyć kurs Litecoin na żywo przejdź tutaj.

Wartość waluty zależy tylko od zaufania użytkowników – od popytu i podaży. Jeśli wzrośnie popyt na LTC, wzrośnie też wartość tej waluty. Jeśli z drugiej strony ludzie pozbędą się litecoinów i nie będzie wystarczającej liczby kupujących, cena zacznie spadać. LTC jest dość zmienną walutą, co jest problemem z kryptowalutami w ogóle. Dlatego cena może w krótkim czasie znacząco wzrosnąć lub spaść.

Prognoza i Trendy dla Litecoina

Narzędzie do analizy technicznej analizuje dziesiątki wskaźników, w tym średnie ruchome, oscylatory. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który możesz zmieniać w zakresie od 1 minuty do 1 miesiąca. Wskaźnik pokazuje oczekiwany rozwój sytuacji, gdzie niebieski obszar zapowiada wzrost ceny Litecoin (Kup), podczas gdy czerwona strefa ostrzega przed możliwym spadkiem ceny Litecoin (Sprzedaj). Te informacje mogą być wykorzystane jako podstawa do prognozowania i przewidywania rozwoju kryptowaluty Litecoin w wybranym okresie.

Trend zainteresowania kryptowalutą Litecoin w Polsce za ostatnie 12 miesięcy:

Wady i zagrożenia związane z kryptowalutami

Waluty cyfrowe pozwalają na szybkie płatności między użytkownikami, niezależnie od tego, czy mieszkają w tym samym kraju czy na innym kontynencie. Jednak każda waluta cyfrowa ma swoje słabe strony, a LTC nie jest wyjątkiem. Najpierw jednak przyjrzyjmy się wadom kryptowalut w ogóle.

Wartość walut cyfrowych nie jest niczym zabezpieczona i jest określana jedynie przez popyt i podaż. Zwolennicy kryptowalut zwracają jednak uwagę, że nawet tradycyjne waluty (fiat) borykają się obecnie z tym problemem. W przypadku kryptowalut problemem jest także zmienność cen. Istnieje także niebezpieczeństwo ataków hakerów, nie tylko na sieć litecoin, ale także na giełdy, parkiety i portfele internetowe, w których przechowywane są monety.

Mimo że Litecoin jest jedną z najbardziej znanych kryptowalut, nie znajdziesz wielu sprzedawców, którzy obsługują bezpośrednie płatności tą kryptowalutą. Liczba użytkowników jest też subtelnie niższa niż w przypadku Bitcoina. LTC jest właściwie klonem najsłynniejszej kryptowaluty, więc kiedy był w fazie rozwoju, Bitcoin już w pełni funkcjonował. W przypadku LTC często czytasz o jego zaletach, takich jak tańsze płatności, szybsze potwierdzanie transakcji itp. Każdy kij ma dwa końce. Szybsze potwierdzanie (wydobycie) oznacza na przykład, że na blockchainie jest przechowywanych więcej danych. Trudno też, aby waluta osiągnęła taki sam poziom bezpieczeństwa jak Bitcoin, gdzie potwierdzenie każdego bloku trwa cztery razy dłużej, a ponadto jest więcej użytkowników.

Algorytm Scrypt w Litecoinie miał być odporny na użycie układów ASIC. Na początku rzeczywiście tak było, więc był on wydobywany przez procesory, a później przez karty graficzne. Jednak już dziś istnieją chipy ASIC do wydobywania LTC. Scrypt stracił w ten sposób główną zaletę, która odróżniała go od algorytmu SHA256 bitcoina.

Recent Content