Zamiast Torebki Kup Akcje Gucci, Louis Vuitton, Dior

W poniższym artykule chciałbym się skupić na akcjach spółek modowych, które moim zdaniem są ciekawą okazją do inwestowania w takie marki jak Gucci czy Yves Saint Laurent.

Rynek luksusowych ubrań

Dlaczego takie marki jak Louis Vuitton, Gucci, Balenciaga, Hermés, Givenchy, Moet, Hublot i Christian Dior są ze sobą związane? Luksus. Te marki są znane praktycznie każdej kobiecie, która choć trochę interesuje się modą. Jeśli chcesz posiadać produkt od wymienionych producentów, musisz przygotować sporą sumę pieniędzy. Na pewno będzie to bolesny wydatek. Jest jednak inna możliwość. Możesz kupić ich akcje.

Akcje firm, które są właścicielami tych luksusowych marek, przeżyły niesamowity boom w ostatniej dekadzie. Wynika to z wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest wzrost poziomu życia w krajach rozwijających się, takich jak Chiny i Indie, gdzie powstaje wielu nowych milionerów. Ponadto na rynku istnieje trend, w którym inwestorzy dostosowują swoją strategię inwestycyjną i przesuwają swój kapitał z akcji spółek rozwijających się w kierunku akcji spółek o dużej wartości. To właśnie firmy reprezentujące luksusowe marki modowe można zaliczyć do grupy spółek value.

W latach 1998-2022 rynek ten rozwijał się w średnim tempie +6% rocznie. W tym czasie jego wartość wzrosła z 85 miliardów dolarów do 300 miliardów. Według badań przeprowadzonych przez Mordor Intelligence, wzrost ten powinien utrzymywać się na średnim poziomie +4,27% rocznie do 2025 roku. Stwarza to zatem wystarczającą przestrzeń dla inwestorów, by mogli czerpać korzyści – zwłaszcza jeśli kupią akcje w „dobrej cenie”.

Spółka LVMH

Francuska firma z siedzibą w Paryżu powstała w 1987 roku z połączenia Louis Vuitton i Moet Hennessey, łącząc prawie 80 znanych marek, które generują dziesiątki miliardów euro rocznej sprzedaży, a jej imperium wciąż się rozrasta. Według Forbesa, większościowy właściciel firmy Bernard Arnault został nigdyś nawet najbogatszym człowiekiem na świecie, wypierając z pierwszego miejsca Jeffa Bezosa.

Wyniki akcji spółki LVMH (marki Louis Vuitton i Moet Hennessey) – Sprawdź aktualne notowania tutaj.

LVMH zrzesza popularne marki modowe Louis Vuitton, Dior, Givenchy, Tiffany, Hublot, Blvgari, Céline, Marc Jacobs, Emilio Pucci, Fendi i Tag Hauer. W branży kosmetycznej posiada takie brandy, jak Christian Dior, Kenzo, Acqua di Parma i Sephora, a także prowadzi sieć luksusowych marek alkoholowych, takich jak Moet, Hennessey, Belvedere Vodka, Don Perignon, Krue i Clicquot. Ponadto, po sfinalizowaniu przejęcia do portfolio zostanie dodana amerykańska marka Tiffany.

Powyższy wykres przedstawia rozwój sprzedaży i zysków LVMH. W tym okresie przychody rosły w stałym tempie około +9% każdego roku, choć w ostatnim sprzedaż nieco spadła z powodu pandemii. Pandemia wywarła podobny wpływ na zyski, które spadły gwałtownie, ale w ostatnich latach szybciej rosły, wzrastając o +141% w latach 2014-2019. Wolne przepływy pieniężne firmy wzrosły z 2,83 mld euro do 8,87 mld euro w ciągu 7 lat, co stanowi wzrost o 213%.

Pozytywny rozwój wydarzeń z przeszłości, dobre perspektywy, a przede wszystkim ogromna stabilność jaką daje Grupa LVMH, to główne źródło wzrostu firmy na giełdzie. W ciągu 10 lat akcje LVMH wzrosły ze 105 euro za akcję do obecnej ceny około 600 EUR wyraźnie przewyższając główne indeksy giełdowe.

Grupa Kering

Kering SA jest międzynarodową grupą z siedzibą we Francji, działającą w segmencie dóbr luksusowych – głównie mody. W ich portfolio znajdują się takie marki, jak Gucci, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta, Balenciaga i marka biżuterii Boucheron. Wraz z konkurentami, firmą LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) i Hermes International, Kering jest jedną z trzech największych na świecie firm w segmencie mody luksusowej.

Firma Kering została założona w 1963 roku przez François Pinaulta, obecnie jednego z najbogatszych Francuzów. Dla przypomnienia, obecny dyrektor generalny grupy Kering jest synem założyciela firmy, François-Henri Pinaulta, który jest mężem aktorki Salmy Hayek.

Akcje właściciela marki Gucci)

Akcje firmy Kering są notowane na giełdzie Euronext Paris od 1988 roku. Kering jest częścią francuskiego indeksu CAC 40. Kapitalizacja rynkowa firmy Kering na dzień dzisiejszy wynosi 8w miliardy euro (źródło: Yahoo Finance), co plasuje spółkę Kering w pierwszej dziesiątce firm z indeksu CAC 40.

Od sierpniowego maksimum w 2021 roku na poziomie 797,80 euro, akcje spadły do obecnej wartości około 600 EUR, co oznacza spadek o kilkadziesiąt procent. Media przypisały spadkowi cen akcji bieżące działania rządu chińskiego i obawy, że zamożni Chińczycy ograniczą zakupy dóbr luksusowych w związku z polityką chińskiego rządu.

Dlaczego uważa się, że Kering może się rozwinąć

Nie jest tajemnicą, że Chińczycy kochają europejskie marki luksusowe. Po kryzysie na początku 2020 roku segment luksusowy spadł o około 40%, jednak akurat w przypadku firmy Kering wzrost wyniósł ponad 120%. Nastąpiło to w okresie od marca 2020 do sierpnia 2021 roku. Do wzrostu akcji segmentu luksusowego przyczyniła się głównie ogromna siła nabywcza w Chinach, które jako pierwsze otrząsnęły się po pierwszej fali kryzysu.

Wierzy się, że nawet obecne działania chińskiego rządu nie są w stanie powstrzymać chińskiego apetytu na kupowanie europejskich marek luksusowych, dlatego uważa się, że po korekcie akcje „otrząsną się”, a chińska konsumpcja pociągnie je z powrotem w górę. Ponadto najbliższy sezon świąteczny prawdopodobnie wpłynie na wzrost zysków, co może pomóc w powrocie akcji na wyższe poziomy.

Wyniki akcji spółki Kering (marki Gucci) – Sprawdź aktualne notowania tutaj.

Inwestując we francuskiego giganta otrzymujesz również dywidendę w wysokości 1,08% rocznie.

Spółka modowa Hermés

Listę francuskich produktów luksusowych zamyka Hermés. Firma, której historia sięga 1837 roku. Specjalizuje się w galanterii skórzanej, akcesoriach lifestylowych, akcesoriach domowych, perfumach, biżuterii, zegarkach i modzie. Choć Hermés nie ma tak silnego portfolio marek jak grupy LVMH czy Kering, firma jest znana na całym świecie i działa w 45 krajach, gdzie prowadzi 306 sklepów, przy czym najbardziej obecna jest w Europie i Azji.

Hermes może pochwalić się wysokiej jakości wzrostem w latach 2014-2020, kiedy to przychody korporacji wzrosły o +55% i to pomimo pandemii. Zyski wzrosły z 0,86 mld euro do 1,385 mld euro. W ostatnim roku firma wygenerowała 1,32 miliarda euro wolnych przepływów pieniężnych.

Wyniki akcji spółki Kering (marki Gucci) – Sprawdź aktualne notowania tutaj.

Rozwój jakości w biznesie znalazł również odzwierciedlenie w wartości akcji Hermesa. W ciągu ostatnich 10 lat prześcignęły one indeks giełdowy S&P 500 ponad dwukrotnie, wzrastając z 215 euro do 1190 euro za akcję, co daje zwrot +453%. Podobnie jak dwie akcje wspomniane powyżej, Hermés jest notowany na najwyższym poziomie w historii, co potwierdza zmianę strategii inwestorów w kierunku akcji wartościowych.

Spóła Hermés oferują inwestorom roczną dywidendę w wysokości 4,55 euro na akcję, co przy obecnej cenie oznacza rentowność dywidendy na poziomie 0,38%. Mimo że Hermés generuje mniej więcej połowę przychodów konglomeratu Kering, rynek wycenia firmę wyżej. Jej obecna wartość rynkowa wynosi 152 miliardy dolarów, co czyni ją 89-tą najbardziej wartościową firmą na świecie.

Podsumowanie

Bazując na powyższych danych, najtańszym obecnie walorem wydaje się być Kering, grupa będąca właścicielem takich marek jak Gucci, Balenciaga i Yves Saint Laurent, choć jest to w dużej mierze spowodowane spadkami u większego lidera – LVMH. Biorąc poprzedni rok jako punkt odniesienia, akcje LVMH i Kering wyglądają mniej więcej tak samo pod względem wskaźników wartości, a mając na uwadze dywersyfikację i stały wzrost, wielu inwestorów wybiera LVMH zamiast Kerring.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.