Jednostki BTC: Ile to 1 Satoshi (SAT) i Co to Microbitcoin (µBTC)


Bitcoin (BTC) jest najpowszechniej używaną kryptowalutą i internetową siecią płatności P2P o otwartym kodzie źródłowym. Najmniejszą jednostką Bitcoina jest 1 satoshi, nazwany tak na cześć założyciela Satoshi Nakamoto, a inne jednostki BTC to Microbitcoin (µBTC) lub Milibitcoin (mBTC)/

Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku, a najmniejsza jednostka została później nazwana na cześć założyciela BTC Satoshi Nakamoto. W tym artykule pokrótce omówimy podstawowe jednostki Bitcoina.

Bitcoin (BTC)

1 Cały Bitcoin (BTC) jest najczęściej używaną jednostką, choć wraz ze wzrostem jego ceny stopniowo wychodzi poza zasięg regularnych płatności i coraz częściej do gry wchodzą podjednostki Bitcoina. W lutym 2021 roku Bitcoin zaliczył lokalny szczyt i kosztował prawie siedemdziesiąt tysięcy dolarów.

Ostateczna liczba bitcoinów, które zostaną wydobyte jest ograniczona. Łączna liczba jednostek BTC wynosi około 21 000 000 – dokładnie 20 999 999,9769. Nowe jednostki bitcoinów powstają w wyniku wydobycia na wyspecjalizowanych maszynach górniczych o ogromnej mocy, a następnie są wprowadzane do obiegu poprzez sprzedaż.

Algorytm automatycznie upewnia się, że w określonym czasie zostanie wydobyta dokładnie taka sama ilość – nowy blok jest wydobywany co 10 minut. Oznacza to, że mniej więcej co dziesięć minut górnicy będą wydobywać 6,25 monet BTC. Ilość ta zmniejsza się regularnie, co 210 000 bloków, czyli mniej więcej raz na 4 lata – dokładnie o połowę (jest to tzw. halving).

1 Satoshi (SAT)

Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku. Satoshi reprezentuje jego najmniejszą istniejącą jednostkę, odpowiednik centów lub groszy i ma poniższy przelicznik:

  • 1 satoshi (SAT) = 0,00 000 001 BTC,
  • 1 BTC = 100 milionów satoshi (SAT).

Nazwanie najmniejszej jednostki Bitcoina imieniem założyciela Bitcoina, Satoshiego Nakamoto zostało zainicjowane przez samą społeczność Bitcoina jeszcze w 2011 roku. 15 listopada 2010 roku użytkownik znany jako Ribuck po raz pierwszy zaproponował, by jedną setną bitcoina (0,01 BTC) nazwać satoshi, a później zmodyfikował tę propozycję do jednej stumilionowej.

Podział Bitcoina na Satoshi

Do tego czasu jednostki te nie miały nazwy, choć Bitcoin powstał w 2008 roku (Whitepaper), a pierwszy blok został wydobyty w styczniu 2009 roku (Genesis block). Nakamoto jednak już na początku ustalił podział na sto milionów jednostek.

Microbitcoin (µBTC), Milibitcoin (mBTC), Centibitcoin (cBTC)

Oprócz BTC i SAT istnieją inne jednostki Bitcoina, z którymi w praktyce nie spotkasz się jeszcze zbyt często. Należą do nich:

  • 1 mikrobitcoin (µBTC) = 100 satoshi
  • 1 Milibitcoin (mBTC) = 100,000 satoshi
Mniej popularne jednostki Bitcoina

Podsumowanie

Jednostki Bitcoina są czasem nieco problematyczne, ze względu na jego dość obszerny podział na setne części milionowe. Czasami zakłada się, że wraz ze wzrostem ceny, jednostka satoshi lub microbitcoin (µBTC) stanie się w końcu powszechniej używana. Jednostka mniejsza może być lepiej akceptowana jako ekwiwalent powszechnie używanych jednostek innych walut i może z grubsza odpowiadać ich wartości, podczas gdy cały Bitcoin będzie praktycznie nieosiągalny dla większości zwykłych użytkowników.

Recent Content