Jak Zainwestować w SpaceX i Czy Można Kupić jej Akcje?

SpaceX, firma założona przez Elona Muska zapisała się na kartach historii w 2002 roku i stała się światowym fenomenem. Czy istnieje sposób, aby wziąć udział w tym sukcesie i zainwestować w firmę? Tak, ale nie bezpośrednio.

SpaceX, firma założona przez Elona Muska zapisała się na kartach historii w 2002 roku i stała się światowym fenomenem. Czy istnieje sposób, aby wziąć udział w tym sukcesie i zainwestować w firmę? Tak, ale nie bezpośrednio.

SpaceX nie jest firma publiczną, więc nie można kupić lub sprzedać jej akcji na giełdzie.

Jak wynika z danych amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Musk posiada 54% akcji SpaceX i 78% akcji z prawem głosu w firmie.

Żaden inny akcjonariusz nie posiada więcej niż 10% akcji SpaceX.

Istnieje jednak sposób, aby pośrednio zainwestować w tę firmę z branży lotniczej i kosmicznej. Sekret tkwi w spółce Alphabet. W styczniu 2015 roku spółka-matka Google zainwestowała 900 milionów dolarów i objęła około 7,5% firmy spaceX.

Firma SpaceX stała się drugim najbardziej wartościowym jednorożcem na świecie. 8 października przekroczyła próg 100 miliardów dolarów po sprzedaży akcji przez dotychczasowych inwestorów.

Dlaczego Musk odmawia wprowadzenia SpaceX na giełdę?

Jednym z głównych powodów jest to, że chce on uniknąć nakazu wykonywania czegoś poza wizją, którą ma dla swojej firmy SpaceX. Tak twierdzi Juan Carlos Minero, Chief Investment Officer w BlackwallStreet Capital.

Tak długo, jak firma ma możliwość finansowania się, poprzez emisję obligacji lub poprzez prywatny majątek Muska, nie musi wchodzić na giełdę. To nie jest obowiązek.

Musk chce uniknąć partnerów czy udziałowców, którzy tworzą zarząd i którzy mieliby wpływ na kwestionowanie jego misji dotarcia na Marsa.

Celem jest zaspokojenie oczekiwań Muska wobec projektu. Nie chodzi tak bardzo o kapitał krótkoterminowy i krótkoterminowe zyski. Dlatego też trzyma się z daleka od pomysłu upublicznienia projektu.

Wartość netto założyciela SpaceX wynosi 294 miliardy dolarów, co plasuje go na pierwszym miejscu w rankingu Bloomberg Billionaires Index.

Na drugim miejscu z majątkiem 200 miliardów dolarów pozostaje prezes Amazona – Jeff Bezos, a za nim Bernard Arnault i Bill Gates.

Droga na Marsa

Firma systematycznie gromadzi fundusze rozwijając jednocześnie trzy ambitne programy:

  • kapsuła kosmiczna Crew Dragon
  • Satelity internetowe Starlink
  • Starship

30 maja 2020 r. komercyjny statek kosmiczny Crew Dragon firmy SpaceX, z załogą złożoną z amerykańskich astronautów Douga Hurleya i Boba Behnkena wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie i 17 godzin później zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

SpaceX - satelita projektu Starlink
SpaceX – satelita projektu Starlink

15 września firma SpaceX zadebiutowała w turystyce kosmicznej i wystrzeliła na orbitę pierwszych cywilnych pasażerów. Rozpoczęli oni podróż w statku kosmicznym w warunkach zerowej grawitacji, gdzie spędzili trzy dni na orbicie okołoziemskiej bez żadnych profesjonalnych astronautów na pokładzie.
Zarówno Crew Dragon, jak i Starship reprezentują dążenia firmy SpaceX do wynoszenia ludzi w kosmos.

Starlink to ambitny plan stworzenia globalnej sieci małych satelitów, które miałyby zapewnić szybki internet w dowolnym miejscu na świecie. Oczekuje się, że Starlink będzie składał się z połączonego systemu około 12 000 satelit.

Jeżeli chcemy kupić akcje spółki SpaceX, to niektórzy inwestorzy inwestują w akcje Neuralink. Powód jest prosty – obie firmy to projekty Elona Muska, który jest siłą napędową Tesli.

Niemniej jednak w obu przypadkach, ale może bardziej w przypadku SpaceX, są to projekty o tak dużym potencjale, że możliwość ich upublicznienia jest bardziej niż realna. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym projekcie.

W gruncie rzeczy za SpaceX kryje się kolejna z wielkich ambicji Muska: stworzenie trwałego i rentownego projektu usług transportu kosmicznego. Jest to firma o znacznie dłuższej historii niż inne projekty miliardera, gdyż jej początki sięgają 2008 roku. Firma ma być tańszą opcją transportu kosmicznego, a jej ostatecznym celem ma być kolonizacja Marsa.

Co to jest SpaceX? Historia i informacje ogólne

Chociaż zakładamy, że dla przeciętnego inwestora zakup akcji SpaceX jest niemożliwy, warto dowiedzieć się więcej o tym projekcie i spróbować zrozumieć, dokąd może on zmierzać w przyszłości. W przypadku wejścia na giełdę, biorąc pod uwagę jej obecną wartość rynkową i potencjał wzrostu, mogłaby stać się bardzo atrakcyjną propozycją.

Projekt pojawia się i ma związek z troską Elona Muska o reaktywacji zainteresowania kolonizacją Marsa. Myśl ta prowadzi do możliwości stworzenia firmy, która byłaby w stanie obniżyć koszty wysyłania statków w kosmos.

Od momentu powstania, firma wyznacza kamienie milowe na drodze do czegoś, co uważane jest za wyścig kosmiczny, w którym biorą już udział inne projekty. W 2008 r. udało się umieścić na orbicie pierwszą rakietę napędzaną cieczą, sfinansowaną przez prywatną firmę.

Firma ta była również w stanie zostać pierwszą, która wyniosła na orbitę i odzyskała statek kosmiczny.

Działania te,niegdyś zarezerwowane dla rządowych agencji kosmicznych, pozytywnie wpłynęły na wizerunek SpaceX i zwiększyły jej wartość

W całej historii firma wykonała już ponad 200 operacji zaopatrzeniowych na ISS w ramach kontraktu z NASA. Ponadto,uruchomienie Starlink w styczniu tego roku uczyniło firmę największym posiadaczem satelitów na świecie.

Jak zainwestować w SpaceX?

Oczywiście, nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w firmę nienotowaną na giełdzie. Choć np. tutaj, biorąc pod uwagę udział spółki Alphabet w projekcie, można pomyśleć, że inwestowanie w akcje Google ma z tym związek. Co więcej, zostało udowodnione, że ruchy pozytywne akcji SpaceX wpływają na akcje Tesli.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Więc nawet jeśli nie możemy kupić akcji SpaceX to mamy alternatywę (na razie), którą jest inwestowanie w Google i Teslę. Pośrednio będziemy inwestować w SpaceX, bo przecież mowa tu o udziałowcach tej firmy.

SpaceX – Wycena akcji

Kiedy SpaceX wejdzie na giełdę? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć ceny akcji SpaceX, ponieważ jak widzieliśmy, nie są one jeszcze notowane. Możemy jednak przyjrzeć się bliżej wynikom finansowym spółki, które dadzą nam obraz tego w jakim kierunku zmierza projekt.

Po pierwsze, wejście SpaceX na giełdę nie jest raczej możliwe w najbliższym czasie. Dlatego wejście spółki na rynek będzie wymagało czasu. Jest to coś, co Elon Musk wielokrotnie powtarzał i co wydaje się być częścią jego strategii.

W swojej historii firma otrzymywała różne dofinansowania. Były one odpowiedzią na rundy kapitalizacji lub bezpośrednio na wejście partnerów strategicznych. Na uwagę zasługuje np. początkowe wejście Google i Fidelity w 2015 r. z zastrzykiem kapitału w wysokości 1 mld USD. Przy założeniu nieco ponad 8% udziału w akcjonariacie, wartość firmy szacowana była wówczas na ponad 12 000 mln dolarów.

Od 2015 roku do chwili obecnej spółka zgromadziła dużą liczbę prywatnych inwestorów. Ma za sobą kilka rund finansowania, na przykład runda z 2019 roku pozyskała 1330 mln USD. Runda z 2020 roku – 250 mln USD.

Wszystko to sprawiło, że wycena firmy gwałtownie wzrosła. Na początku czerwca wyniosła 36 mld dolarów.

SpaceX: model biznesowy

Niezależnie od tego, że nie można kupić akcji SpaceX, warto wiedzieć co nieco o modelu biznesowym firmy. Warto też spróbować zrozumieć jej rozwój, bo jest on naprawdę niezwykły.

Istotnym faktem dla zrozumienia wzrostu firmy jest liczba pracowników. O ile w 2005 roku – zaledwie trzy lata po założeniu, zatrudnionych było około 160 osób, to obecnie firma zatrudnia ponad 8000 pracowników.

Biznes SpaceX opiera się na oszczędności kosztów w transporcie kosmicznym. Choć za dyskursem Muska kryją się szerokie cele, jak utworzenie kolonii na Marsie, to prawdziwy wolumen firmy i jej realna projekcja ma związek z możliwością wystrzeliwania transportów kosmicznych po niższych kosztach.

Przekłada się to na kontrakty na dostawę ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) lub na wyniesienie satelitów na orbitę, jak np. w przypadku satelitów Iridium. Ten kontrakt jest uważany za największy z dotychczasowych. Krótko mówiąc, seria umów handlowych zarówno na poziomie instytucjonalnym z NASA, jak i prywatnym. W rzeczywistości kontrakty te z czasem się pomnożyły i dziś jest to operator posiadający najwięcej satelitów w kosmosie.

Wnioski

Nie da się kupić akcji SpaceX. Przynajmniej nie z punktu widzenia tradycyjnego inwestowania. Spółka nie jest notowana na giełdzie i przeprowadza jedynie sporadyczne rundy finansowania. W rzeczywistości nie należy się spodziewać w najbliższym czasie debiutu giełdowego.

SpaceX stał się jednym z głównych wyznaczników w dziedzinie kosmonautyki. Zaczynając od początkowej koncepcji, która może brzmieć jak science fiction, polegającej na stworzeniu kolonii na Marsie, prawda jest taka, że firma stała się liderem dla transportu ładunków kosmicznych, umieszczania satelitów i zaczęła przewozić pasażerów w kosmos. Wszystko to za pośrednictwem zarówno kontraktów z NASA, jak i innych.

Wśród ilości projektów, w które zaangażowany jest Elon Musk, jest to niewątpliwie drugi pod względem wielkości biznes. Choć nie jest to firma, w którą możemy inwestować już teraz jako detaliści, to jest to projekt, którego nie powinniśmy tracić z oczu.

FAQ SpaceX

Czy można kupić akcje SpaceX?

Obecnie nie, ponieważ spółka nie jest notowana na giełdzie.

Dlaczego SpaceX nie jest na giełdzie

Firma zdobyła bardzo dobre kontrakty, jest dziś wiodącym globalnym operatorem satelitarnym i znacznie zwiększyła swoją wartość. Debiutu giełdowego jeszcze długo nie będzie. Elon Musk nie chce, by kontrola nad projektem wpadła w ręce dużych grup inwestorów.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.