Jak Najlepiej Zainwestować w Indeks S&P 500?

Indeks S&P 500 odzwierciedla wyniki ponad 500 najlepiej prosperujących amerykańskich spółek, głównie technologicznych, notowanych na amerykańskich giełdach Nyse i Nasdaq. Jest to jeden z najczęściej śledzonych i najbardziej wiarygodnych indeksów, jako że dobrze odzwierciedla nie tylko stan całego rynku, ale także wyniki gospodarki amerykańskiej jako całości.

Początkujący inwestorzy często pytają: „Jak kupić indeks?”. Po pierwsze i najważniejsze, ważne jest aby zrozumieć, że indeks S&P 500 jest wskaźnikiem, w który nie można bezpośrednio inwestować – indeks jest tylko metryką statystyczną, średnią ważoną cen akcji.

Dziesięć największych spółek w indeksie S&P 500 stanowiło średnio około jednej czwartej łącznej wagi w indeksie w 2022 roku.

Opcją jest więc inwestowanie w poszczególne akcje wchodzące w skład indeksu lub w instrument finansowy powiązany z indeksem. Jednak dla inwestorów indywidualnych bezpośredni zakup akcji będzie dużym wyzwaniem finansowym. Ponadto, aby pokryć cały indeks należałoby kupić przynajmniej po jednej akcji każdej z 500 spółek. Niektóre akcje kosztują jednak kilka tysięcy dolarów. Kupowanie indeksu poprzez fundusz giełdowy (ETF) jest o wiele bardziej przystępne.

Wyniki funduszu SPDR S&P 500 | Źródło: eToro SPDR SP500

ETF na indeks S&P 500

Istnieje wiele funduszy ETF powiązanych z indeksem S&P 500, pochodzących od różnych emitentów. Niektórzy śledzą pasywnie indeks S&P 500, podczas gdy inni wybierają podzbiór akcji z indeksu S&P 500 na przykład według sektora lub wartości.

Koszty zarządzania ETF-ami są minimalne, ponieważ powielają one po prostu skład wybranego indeksu. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, w przypadku których opłaty są kilkakrotnie wyższe. Z drugiej strony, inwestorzy muszą brać pod uwagę ryzyko walutowe, gdyż większość ETF-ów jest notowana w dolarach amerykańskich lub euro.

Jaki jest koszt nabycia funduszu ETF?

Stopa kosztów na ETF-y wynosi od 0,05% rocznie do 0,15% rocznie. Dla porównania, najbardziej aktywnie zarządzane fundusze kosztują znacznie więcej.

Najlepszy ETF S&P 500 według rocznego zwrotu z funduszu na dzień 28.02.22

1Amundi Index S&P 500 UCITS ETF DR (C)29,69%
2iShares S&P 500 Swap UCITS ETF USD (Acc)25,97%
3Invesco S&P 500 UCITS ETF25,91%

Największy fundusz ETF S&P 500 według wielkości funduszu w EUR

1iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)53 997 000 EUR
2Vanguard S&P 500 UCITS ETF29 894 000 EUR
3Invesco S&P 500 UCITS ETF13 465 000 EUR

Najtańszy fundusz ETF S&P 500 według wskaźnika kosztów całkowitych

1Invesco S&P 500 UCITS ETF0,05% rocznie
2Invesco S&P 500 UCITS ETF Dist0,05% rocznie
3iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)0,07% rocznie

Jak inwestować w ETF S&P 500

Handel ETF-ami odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem platform internetowych biur brokerskich lub aplikacji mobilnych. Kiedy masz już założone konto, możesz wysyłać na nie pieniądze by inwestować.

Samo kupno i sprzedaż ETF-ów jest niezwykle szybkie i stosunkowo łatwe dzięki dostępowi do Internetu. Możesz wybrać liczbę papierów wartościowych lub wpisać kwotę, którą chcesz regularnie inwestować i po prostu kupić ETF z możliwością jego sprzedaży w dowolnym momencie. Pośrednik zwykle pobiera jednorazową opłatę za przygotowanie transakcji, która zwykle wynosi do jednego procenta.

Indeksem S&P 500 można handlować za pośrednictwem funduszy ETF kilku brokerów. ETF-y na popularny indeks giełdowy są oferowane na przykład przez eToro, LYNX, XTB, Degiro. Generalnie są to również brokerzy, którzy pozwalają na zakup klasycznych akcji.

Gdzie zainwestować w indeks S&P 500

Raiffeisenbank

Za pośrednictwem Raiffeisenbanku można inwestować bezpośrednio w poszczególne akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500, jak również oczywiście w fundusze ETF powiązane z tym indeksem. Fundusze ETF oferowane przez Raiffeisenbank to Vanguard S&P 500 ETF, iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc), iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc), SPDR S&P 500 UCITS, Invesco S&P 500 EUR Hedged UCITS i inne. Raiffeisenbank umożliwia handel online akcjami i ETF-ami na większości światowych rynków i we wszystkich głównych walutach.

XTB

XTB jest znanym brokerem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W dłuższej perspektywie ten broker skupia się bardziej na rynku forex i kontraktach CFD. Jednak od 2018 roku oferuje inwestorom także możliwość kupowania akcji i ETF-ów. Inwestorzy nie płacą prowizji, chyba że w danym miesiącu obracają kwotą przekraczającą 100 000 EUR. Inwestowanie w indeks S&P 500 jest możliwe dzięki funduszom iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS, iShares Core S&P 500 USD oraz SPDR S&P 500 UCITS ETF.

eToro

eToro daje Ci dostęp do ogromnego wyboru funduszy ETF. Dzięki niskim opłatom i popularnemu wsparciu klientów, eToro jest odpowiednim wyborem zarówno dla długoterminowego inwestora ETF, jak i krótkoterminowego spekulanta. Podobnie jak w przypadku akcji, ETF-y mają do dyspozycji szeroki wachlarz zleceń i narzędzi transakcyjnych. Inwestowanie w indeks S&P 500 jest możliwe dzięki funduszowi iShares Core S&P 500 USD ETF.

Degiro

Inwestorzy rozważający regularne kupowanie ETF-ów replikujących indeks S&P 500 mogą również rozważyć brokera Degiro, który umożliwia dokonywanie zakupów raz w miesiącu za darmo. Możesz inwestować w indeks S&P 500 za pomocą funduszy iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS oraz Vanguard S&P 500 ETF.

mBank

Różne profile inwestycyjne oferowane przez mBank składają się z kombinacji różnych ETF-ów. Począwszy od indeksu akcji S&P 500 lub indeksu akcji europejskich STOXX Europe 600, aż po inne ETF-y łączące obligacje rządowe i korporacyjne z całego świata.

Jak wybierane są spółki do indeksu S&P 500

Spółki oceniane są przez komisję, która zgodnie z surowymi zasadami decyduje, która z nich znajdzie się w indeksie. Musi ona między innymi spełniać następujące warunki:

  • Wysoka kapitalizacja rynkowa (łączna wartość akcji przekracza 13 miliardów dolarów)
  • Notowania na amerykańskich giełdach NYSE i Nasdaq
  • Wysoki wolumen obrotu akcjami (co najmniej 250 000 USD miesięcznie)
  • Co najmniej połowa akcji jest w publicznym obrocie (można je kupić na giełdzie)
  • Siedziba główna firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych

Wymagania te gwarantują, że tylko największe i najważniejsze firmy, takie jak Apple, Coca-Cola, Boeing czy Nike, są notowane w indeksie S&P 500.

Prognozowanie wartości indeksu S&P 500

Na wartość indeksu S&P 500 wpływają ceny akcji wszystkich poszczególnych spółek wchodzących w jego skład. Oczekuje się, że wartość S&P 500, najczęściej śledzonego amerykańskiego indeksu giełdowego będzie rosła w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 5000 punktów. Analitycy największych banków i instytucji finansowych wierzą w to, mimo że rynkami akcji wstrząsnęły ostatnio obawy związane z covid-19 i zmianami geopolitycznymi na świecie.

Średni roczny wzrost wartości akcji spółek z indeksu S&P 500 od początku jego istnienia wynosi około 9,8%. Wyniki rosną lub maleją w zależności od akcji poszczególnych spółek, a także od ogólnej sytuacji ekonomicznej. Kilkakrotnie zdarzyło się, że w ciągu roku wartość indeksu spadła nawet o 30%, ale w dłuższej perspektywie czasowej ma on wyraźny trend wzrostowy.

Dlaczego warto inwestować w ETF S&P 500?

Indeks giełdowy S&P 500 ma bardzo interesujące statystyki w długim okresie, osiągając średnio około 10% rocznie (z czego około 2% przypada na zysk z dywidendy). Ponadto fundusze ETF sprawiły, że inwestowanie w ten indeks stało się znacznie tańsze i bardziej dostępne.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.