Jak Najlepiej Zainwestować w Indeks S&P 500?


Indeks S&P 500 odzwierciedla wyniki ponad 500 najlepiej prosperujących amerykańskich spółek, głównie technologicznych, notowanych na amerykańskich giełdach Nyse i Nasdaq. Jest to jeden z najczęściej śledzonych i najbardziej wiarygodnych indeksów, jako że dobrze odzwierciedla nie tylko stan całego rynku, ale także wyniki gospodarki amerykańskiej jako całości.

Początkujący inwestorzy często pytają: „Jak kupić indeks?”. Po pierwsze i najważniejsze, ważne jest aby zrozumieć, że indeks S&P 500 jest wskaźnikiem, w który nie można bezpośrednio inwestować – indeks jest tylko metryką statystyczną, średnią ważoną cen akcji.

Dziesięć największych spółek w indeksie S&P 500 stanowiło średnio około jednej czwartej łącznej wagi w indeksie w 2022 roku.

Opcją jest więc inwestowanie w poszczególne akcje wchodzące w skład indeksu lub w instrument finansowy powiązany z indeksem. Jednak dla inwestorów indywidualnych bezpośredni zakup akcji będzie dużym wyzwaniem finansowym. Ponadto, aby pokryć cały indeks należałoby kupić przynajmniej po jednej akcji każdej z 500 spółek. Niektóre akcje kosztują jednak kilka tysięcy dolarów. Kupowanie indeksu poprzez fundusz giełdowy (ETF) jest o wiele bardziej przystępne.

Wyniki funduszu SPDR S&P 500 | Źródło: eToro SPDR SP500

ETF na indeks S&P 500

Istnieje wiele funduszy ETF powiązanych z indeksem S&P 500, pochodzących od różnych emitentów. Niektórzy śledzą pasywnie indeks S&P 500, podczas gdy inni wybierają podzbiór akcji z indeksu S&P 500 na przykład według sektora lub wartości.

Koszty zarządzania ETF-ami są minimalne, ponieważ powielają one po prostu skład wybranego indeksu. Jest to duża przewaga nad tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, w przypadku których opłaty są kilkakrotnie wyższe. Z drugiej strony, inwestorzy muszą brać pod uwagę ryzyko walutowe, gdyż większość ETF-ów jest notowana w dolarach amerykańskich lub euro.

Jaki jest koszt nabycia funduszu ETF?

Stopa kosztów na ETF-y wynosi od 0,05% rocznie do 0,15% rocznie. Dla porównania, najbardziej aktywnie zarządzane fundusze kosztują znacznie więcej.

Najlepszy ETF S&P 500 według rocznego zwrotu z funduszu na dzień 28.02.22

1Amundi Index S&P 500 UCITS ETF DR (C)29,69%
2iShares S&P 500 Swap UCITS ETF USD (Acc)25,97%
3Invesco S&P 500 UCITS ETF25,91%

Największy fundusz ETF S&P 500 według wielkości funduszu w EUR

1iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)53 997 000 EUR
2Vanguard S&P 500 UCITS ETF29 894 000 EUR
3Invesco S&P 500 UCITS ETF13 465 000 EUR

Najtańszy fundusz ETF S&P 500 według wskaźnika kosztów całkowitych

1Invesco S&P 500 UCITS ETF0,05% rocznie
2Invesco S&P 500 UCITS ETF Dist0,05% rocznie
3iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)0,07% rocznie

Jak inwestować w ETF S&P 500

Handel ETF-ami odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem platform internetowych biur brokerskich lub aplikacji mobilnych. Kiedy masz już założone konto, możesz wysyłać na nie pieniądze by inwestować.

Samo kupno i sprzedaż ETF-ów jest niezwykle szybkie i stosunkowo łatwe dzięki dostępowi do Internetu. Możesz wybrać liczbę papierów wartościowych lub wpisać kwotę, którą chcesz regularnie inwestować i po prostu kupić ETF z możliwością jego sprzedaży w dowolnym momencie. Pośrednik zwykle pobiera jednorazową opłatę za przygotowanie transakcji, która zwykle wynosi do jednego procenta.

Indeksem S&P 500 można handlować za pośrednictwem funduszy ETF kilku brokerów. ETF-y na popularny indeks giełdowy są oferowane na przykład przez eToro, LYNX, XTB, Degiro. Generalnie są to również brokerzy, którzy pozwalają na zakup klasycznych akcji.

Gdzie zainwestować w indeks S&P 500

Raiffeisenbank

Za pośrednictwem Raiffeisenbanku można inwestować bezpośrednio w poszczególne akcje wchodzące w skład indeksu S&P 500, jak również oczywiście w fundusze ETF powiązane z tym indeksem. Fundusze ETF oferowane przez Raiffeisenbank to Vanguard S&P 500 ETF, iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc), iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc), SPDR S&P 500 UCITS, Invesco S&P 500 EUR Hedged UCITS i inne. Raiffeisenbank umożliwia handel online akcjami i ETF-ami na większości światowych rynków i we wszystkich głównych walutach.

XTB

XTB jest znanym brokerem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W dłuższej perspektywie ten broker skupia się bardziej na rynku forex i kontraktach CFD. Jednak od 2018 roku oferuje inwestorom także możliwość kupowania akcji i ETF-ów. Inwestorzy nie płacą prowizji, chyba że w danym miesiącu obracają kwotą przekraczającą 100 000 EUR. Inwestowanie w indeks S&P 500 jest możliwe dzięki funduszom iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS, iShares Core S&P 500 USD oraz SPDR S&P 500 UCITS ETF.

eToro

eToro daje Ci dostęp do ogromnego wyboru funduszy ETF. Dzięki niskim opłatom i popularnemu wsparciu klientów, eToro jest odpowiednim wyborem zarówno dla długoterminowego inwestora ETF, jak i krótkoterminowego spekulanta. Podobnie jak w przypadku akcji, ETF-y mają do dyspozycji szeroki wachlarz zleceń i narzędzi transakcyjnych. Inwestowanie w indeks S&P 500 jest możliwe dzięki funduszowi iShares Core S&P 500 USD ETF.

Degiro

Inwestorzy rozważający regularne kupowanie ETF-ów replikujących indeks S&P 500 mogą również rozważyć brokera Degiro, który umożliwia dokonywanie zakupów raz w miesiącu za darmo. Możesz inwestować w indeks S&P 500 za pomocą funduszy iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS oraz Vanguard S&P 500 ETF.

mBank

Różne profile inwestycyjne oferowane przez mBank składają się z kombinacji różnych ETF-ów. Począwszy od indeksu akcji S&P 500 lub indeksu akcji europejskich STOXX Europe 600, aż po inne ETF-y łączące obligacje rządowe i korporacyjne z całego świata.

Jak wybierane są spółki do indeksu S&P 500

Spółki oceniane są przez komisję, która zgodnie z surowymi zasadami decyduje, która z nich znajdzie się w indeksie. Musi ona między innymi spełniać następujące warunki:

  • Wysoka kapitalizacja rynkowa (łączna wartość akcji przekracza 13 miliardów dolarów)
  • Notowania na amerykańskich giełdach NYSE i Nasdaq
  • Wysoki wolumen obrotu akcjami (co najmniej 250 000 USD miesięcznie)
  • Co najmniej połowa akcji jest w publicznym obrocie (można je kupić na giełdzie)
  • Siedziba główna firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych

Wymagania te gwarantują, że tylko największe i najważniejsze firmy, takie jak Apple, Coca-Cola, Boeing czy Nike, są notowane w indeksie S&P 500.

Prognozowanie wartości indeksu S&P 500

Na wartość indeksu S&P 500 wpływają ceny akcji wszystkich poszczególnych spółek wchodzących w jego skład. Oczekuje się, że wartość S&P 500, najczęściej śledzonego amerykańskiego indeksu giełdowego będzie rosła w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, przekraczając po raz pierwszy w historii granicę 5000 punktów. Analitycy największych banków i instytucji finansowych wierzą w to, mimo że rynkami akcji wstrząsnęły ostatnio obawy związane z covid-19 i zmianami geopolitycznymi na świecie.

Średni roczny wzrost wartości akcji spółek z indeksu S&P 500 od początku jego istnienia wynosi około 9,8%. Wyniki rosną lub maleją w zależności od akcji poszczególnych spółek, a także od ogólnej sytuacji ekonomicznej. Kilkakrotnie zdarzyło się, że w ciągu roku wartość indeksu spadła nawet o 30%, ale w dłuższej perspektywie czasowej ma on wyraźny trend wzrostowy.

Dlaczego warto inwestować w ETF S&P 500?

Indeks giełdowy S&P 500 ma bardzo interesujące statystyki w długim okresie, osiągając średnio około 10% rocznie (z czego około 2% przypada na zysk z dywidendy). Ponadto fundusze ETF sprawiły, że inwestowanie w ten indeks stało się znacznie tańsze i bardziej dostępne.

Recent Content