Jak Zacząć Inwestować w Kryptowaluty: Przewodnik [2023]


Inwestowanie w wirtualne waluty stało się fenomenem ostatnich dziesięciu lat. Najsłynniejsza kryptowaluta bitcoin uczyniła nawet kilku szczęśliwców dolarowymi milionerami. Jak zacząć inwestować w kryptowaluty: jak działają kryptowaluty i blockchain, portfele, giełdy, rodzaje kryptowalut, zalety i wady inwestowania znajdziesz tutaj.

Dlaczego ludzie zaczynają inwestować w kryptowaluty?

Cena 1 BTC zaczynała się od kilku centów. W 2011 roku po raz pierwszy bitcoin osiągnął cenę 1 dolara. Dziś, aby go kupić, musisz wyciągnąć z portfela znacznie więcej. Kryptowaluty mają jednak wielką zaletę. Nie musisz kupować całej jednostki, zamiast jednego bitcoina możesz kupić jego tysięczną część lub mniej.

Tak więc każdy może sobie pozwolić na inwestowanie w kryptowaluty, lecz nie każdy nadaje się do tego typu inwestycji.

Czym jest kryptowaluta

Kryptowaluta to czysto wirtualna waluta, która nie ma fizycznych banknotów ani monet. Jest on tworzony elektronicznie przy użyciu kryptograficznie zakodowanych ciągów danych. Choć nie istnieje żadna fizyczna forma wirtualnej waluty, liczba jednostek jest matematycznie ograniczona. Ze względu na tajność ich tworzenia i brak zewnętrznej kontroli, kryptowaluty są anonimowe i niezależne od decyzji polityków. To sprawia, że bardzo różni się od tradycyjnych walut świata, które zawsze są kontrolowane przez bank centralny.

Wszystkie operacje odbywają się bezpośrednio między użytkownikami. Nie ma banków, a fundusze płyną tylko od kupujących do sprzedających. Dzięki unikalnym kodom nie ma możliwości, by oszukiwać i dokonywać więcej niż jednej płatności. Wirtualna waluta oferuje więc wystarczający poziom bezpieczeństwa i anonimowości, co jest powodem jej niezwykłej popularności. Obecnie istnieje kilka tysięcy różnych kryptowalut.

Blockchain gwarantuje bezpieczeństwo i anonimowość

Baza danych blockchain zabezpiecza funkcjonowanie kryptowalut i zapobiega jej niewłaściwemu użyciu lub oszustwu. Najprościej rzecz ujmując, można ją wytłumaczyć jako rodzaj księgi, w której zapisywane są wszystkie jednostki walutowe i transakcje nimi dokonywane. Główną i zasadniczą zaletą tej bazy danych jest to, że nie istnieje ona fizycznie ani wirtualnie w jednym miejscu. Ze względu na matematyczne właściwości kryptowaluty, księgowość jest dokładnym wynikiem wszystkich transakcji, który zawsze wychodzi poprawnie, niezależnie od dostępności różnych węzłów centralnych.

Blockchain zapobiega także fałszowaniu kryptowalut. Konkretne jednostki danej waluty są już tak zakorzenione w blockchainie, że potencjalny sprawca musiałby przepisać znaczną część jej historii. Taka operacja nie jest łatwa technicznie i wymaga też ogromnych nakładów finansowych. Tylko globalny czarny charakter takiego kalibru, który do tej pory pojawiał się tylko w filmach o Bondzie, może sobie na to pozwolić.

Każda kryptowaluta ma swój portfel

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Kryptowaluta, którą kupujesz powinna znaleźć się w Twoim portfelu. Jak przechowywać kryptowaluty? To pytanie, które powinno interesować każdego użytkownika kryptowalut. Niezabezpieczona waluta elektroniczna może zostać skradziona tak samo jak zwykłe pieniądze.

Istnieją zasadniczo dwa najpopularniejsze sposoby przechowywania kryptowalut:

Portfel online

Najłatwiejsza i najbardziej użyteczna metoda dokonywania zakupów i mniejszych inwestycji w kryptowaluty. Kryptowaluty są zawsze dostępne przez internet i możesz z łatwością dokonywać za ich pomocą zakupów. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się pozostawiania w sieci dużych kwot pieniędzy. Wirtualne portfele są częstym celem ataków hakerskich i phishingowych, w których oszukańcze strony naśladują formularz wejścia do Twojego portfela.

Jedną z takich stron jest eToro Wallet (znajdziesz go tutaj w sekcji Kryptowaluty), bezpieczny portfel cyfrowy dla ponad 120 kryptowalut, za pomocą którego możesz łatwo kupować, przechowywać, odbierać, przesyłać i wymieniać obsługiwane kryptowaluty. Jest to jeden z najbezpieczniejszych portfeli o wysokim poziomie bezpieczeństwa (ochrona przed nieautoryzowanym dostępem, atakami DDoS itp.)

Portfele sprzętowe

Bezpieczniejszym wyborem jest elektroniczny skarbiec, w którym szczelnie zamykasz środki. Nieproszony gość nie będzie mógł się do nich dostać, ponieważ nie są one na stałe podłączone do internetu. W razie potrzeby portfel sprzętowy podłącza się do komputera lub innego urządzenia. Dopiero po wypełnieniu danych wejściowych i ich zweryfikowaniu możesz swobodnie operować swoimi kryptowalutami.

Portfel sprzętowy Ledger / Tresor

Przy wyborze portfela sprzętowego musisz się dobrze zastanowić, jaki typ portfela wybierzesz. Nie każdy portfel pozwala na przechowywanie wszystkich rodzajów walut.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty bez użycia portfela

Osoby zainteresowane handlem bitcoinami mogą uniknąć tworzenia lub kupowania portfela. Instrumenty pochodne, takie jak kontrakty CFD, pozwalają handlować bez konieczności kupowania kryptowaluty, na którą opiewa kontrakt.

Możesz ją wypróbować, klikając na swoją ulubioną kryptowalutę w tabeli, gdzie możesz bezpośrednio otworzyć konto:

Dlaczego warto zacząć inwestować w kryptowaluty

Rosnąca w szybkim tempie wartość bitcoina przyciągnęła uwagę wielu inwestorów. Jeśli miałeś dobre wyczucie lub miałeś szczęście kupować w okolicach 2010 roku, mogłeś skończyć z bajecznie wysoką wartością. Należy jednak zauważyć, że w porównaniu z innymi tradycyjnymi narzędziami inwestycyjnymi, takimi jak akcje czy obligacje, rozwój kryptowalut przypomina trochę loterię.

Ogromne wahania spowodowane na przykład samymi wiadomościami w mediach spowodowały w przeszłości zmianę ceny o setki procent. W tak zmiennym środowisku możesz zarówno zarobić, jak i szybko splajtować. Sukces bitcoina stał się inspiracją dla wielu twórców nowych walut. Jednak prawdopodobnie nie należy się już spodziewać szybkiego wzrostu. Również tutaj klasyczne analizy rynkowe są podstawą sukcesu dla każdego, kto jest zainteresowany inwestowaniem w kryptowaluty.

Przy wyborze waluty warto też wziąć pod uwagę potencjalną wiarygodność. Wiele nowych kryptowalut może być praktycznie bezwartościowymi produktami, których nikt nie chce. Które kryptowaluty zostały już potwierdzone?

  • Bitcoin – najbardziej płynna i najstarsza kryptowaluta, która przyniosła kilku szczęśliwcom prawdopodobnie największe uznanie w historii ludzkości. Z pewnością nie stracił on jeszcze swojego potencjału inwestycyjnego, a wręcz przeciwnie – cieszy się dużym zaufaniem.
  • Ethereum – od początku swojego istnienia wykazuje stały wzrost. Podobnie jak bitcoin, umożliwia on dokonywanie transakcji bez pośredników i z wysokim poziomem bezpieczeństwa.
  • Litecoin – trzecia najważniejsza wirtualna waluta, której udało się przetrwać znaczący krach w 2014 roku. Stanowi on poważną konkurencję dla bitcoina. Jego zalety to przede wszystkim bardzo niskie opłaty i szybkość przetwarzania transakcji.
  • Monero – zapewnia całkowitą anonimowość wszystkim użytkownikom i transakcjom. Jednak z tego powodu jest często nadużywany na czarnym rynku
  • Ripple – oferuje korzystne prowizje dla większych transakcji
  • ZCash – platforma o wysokiej anonimowości użytkowników

Jak kupić bitcoina i inne kryptowaluty

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty. Najprostszy jest zwykły zakup, po którym waluta zostaje zdeponowana we wspomnianych portfelach.

Do kupowania wirtualnych walut służą giełdy internetowe. Ich zasada działania jest bardzo podobna do klasycznych kantorów, z których korzystasz, gdy wyjeżdżasz za granicę. Niektóre mają lepsze kursy wymiany, inne gorsze. Inne mają większy spread (różnica między ceną kupna i sprzedaży). Kiedy zamawiasz kryptowalutę, podajesz numer swojego portfela, do którego trafią środki po dokonaniu płatności.

Polskie giełdy kryptowalut

  • BitBay – bezpieczne i szybkie kupowanie i sprzedawanie bitcoinów.
  • bitladon.pl – z siedzibą w Holandii, ale umożliwia płatności w złotówkach i dogodne opłaty.
  • CoinDeal – Jej założycielami i właścicielami jest trzech Polaków z Wrocławia, którzy wykorzystując swoje doświadczenie i wkładając w rozwój ogromą energię stworzyli aktualnie najszybciej rozwijającą się polską platformą kryptowalutową.

W niektórych centrach handlowych znajdziesz bankomaty bitcoinów, w których możesz dokonać zakupów, używając karty kredytowej. Po prostu wpisz numer swojego e-portfela i bitcoiny są twoje.

Możesz też zlecić wydrukowanie ich w formie papierowego kodu. Nie jest to jednak całkowicie zalecane. Papier może się zgubić lub podrzeć, a twoje środki zostaną bezpowrotnie utracone.

Handel kryptowalutami na pozostałych giełdach

Inwestorom i spekulantom wygodniej jest handlować kryptowalutami podobnie jak pozostałymi papierami wartościowymi.

Giełdy kryptowalut

Ze względu na zdecentralizowaną naturę kryptowalut, można nimi handlować tylko na wirtualnych giełdach. Kantory często pobierają niższe opłaty za zakup niż np. wcześniej wspomniane bankomaty czy kantory wymiany.

Niektóre oferują nawet zintegrowany wirtualny portfel do przechowywania walut, co przydaje się przy krótkoterminowych transakcjach. Pomimo deklarowanej anonimowości, większość giełd wymaga weryfikacji tożsamości na podstawie dokumentów, co jest taką samą procedurą jak w przypadku tradycyjnego inwestowania w akcje czy na przykład na rynku Forex. Po rejestracji możesz jednak swobodnie handlować wszystkimi dostępnymi kryptowalutami.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty? Zasada wymiany jest bardzo prosta. Po wprowadzeniu zlecenia typu market (podstawowe zlecenie natychmiastowego kupna/sprzedaży) system szuka odpowiedniego kontrahenta, z którym mógłby sparować transakcję. Zaletą jest handlowanie na płynnej giełdzie, gdzie transakcja jest rozliczana szybciej i nie ma ryzyka, że w międzyczasie cena pójdzie w złą stronę.

  • Coinbase – amerykańska alternatywna giełda walutowa. Zaletą jest szybkość transakcji i wysoka płynność.
  • eToroX – nowoczesna giełda kryptowalutowa do handlu kryptowalutami
  • Binance – Znajdziesz tu prawdopodobnie najszerszy wybór kryptowalut, co sprawia, że jest to raj dla spekulantów na wschodzących walutach.
  • Kanga – Polska giełda kryptowalut, która do transakcji poniżej 4,000 PLN nie wymaga weryfikacji KYC.
Portfel eToro Wallet

Kontrakty CFD na bitcoina i inne waluty

Stosunkowo łatwym sposobem na rozpoczęcie inwestowania w kryptowaluty jest handel kontraktami CFD (Contract for Difference). Możesz nimi handlować u tradycyjnych brokerów w ramach zwykłego rachunku inwestycyjnego.

Nie musisz mieć do czynienia z wirtualnym portfelem czy innym miejscem przechowywania danych, ponieważ waluta jest własnością brokera. Możesz również skorzystać z dźwigni finansowej. Kontrakty CFD nie podlegają wygaśnięciu, więc możliwe jest również ich długoterminowe utrzymywanie.

Jak zacząć handlować kryptowalutami? Z pomocą CopyTradera możesz kopiować strategie traderów kryptowalutowych z najlepszymi wynikami. Czytaj więcej w recenzji tutaj.

Długoterminowe inwestycje w kryptowaluty

Historyczne wyniki kryptowalut są interesujące. Jaka będzie następna faza?

Prawdopodobnie nikt na tej planecie nie jest w stanie przewidzieć wzrostu lub spadku ceny tak dynamicznego aktywa, jakim są kryptowaluty. Analitycy mylą się jeszcze bardziej niż zwykle, gdy szacują ich rozwój. Na kryptowaluty wpływa wiele czynników. Cena jest często zmieniana przez zwykłą wzmiankę w mediach lub dużą transakcję, która wytrąca rynek z równowagi.

Jednak kryptowaluty to kwestia ostatnich dziesięciu lat. Można założyć, że początkowy dynamizm zostanie w końcu zastąpiony przez bardziej stabilną naturę rynku. Wyższy stopień stabilności można już zaobserwować na przykład w bitcoinie i ethereum. Jednak ich zmienność jest wciąż nieporównywalnie wyższa niż zmienność innych rynków finansowych.

Zalety i wady kryptowalut

Zacznijmy od tego co pozytywne. Na kryptowalutach można zyskać wiele dobrego, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku najbardziej sprawdzonego bitcoina.

  • Przez ponad dekadę swojego istnienia bitcoin wykazał zdolność do odbudowy swojego wzrostu po kryzysie. Jest bardzo płynny i ma przyzwoitą kapitalizację
  • Możesz płacić bitcoinami w wielu miejscach w świecie. Dzięki temu pojawiają się nowi użytkownicy
  • Kryptowaluty jak dotąd wymykają się rządowym regulacjom. Jest to więc środek płatniczy i inwestycyjny, który nie podlega niczyim interesom ani naciskom politycznym.
  • Oczekuje się, że kryptowaluty będą zachowywać się podobnie do innych rynków i mają większe szanse na długoterminowy wzrost.

Musimy jednak wspomnieć także o wadach:

  • Szybki rozwój kryptowalut nie nadąża za niezbędną infrastrukturą. Powoduje to sporadyczne zmniejszenie szybkości transakcji.
  • Państwa totalitarne nie są skłonne tolerować niezależności kryptowalut i delegalizują je
  • Gwałtowny wzrost ceny może zostać zastąpiony jeszcze gwałtowniejszym spadkiem. Wszystko to nawet w stabilnej sytuacji ekonomicznej

Handel wirtualnymi walutami na wyłączność wciąż jest jedną z bardziej ryzykownych inwestycji, ale może też przynieść zyski inwestorom długoterminowym. Dlatego inwestowanie w kryptowaluty powoli przestaje być sprawą czysto alternatywną. Niektórzy inwestorzy wyczuwają tu wielką szansę i chcą zdywersyfikować przynajmniej część swojego kapitału. Prawdopodobnie wciąż znajdujemy się na początku drogi rozwoju płatności elektronicznych, które w końcu staną się normalną częścią naszego życia.

Recent Content