Profesjonaliści z branży jubilerskiej i doświadczeni inwestorzy wiedzą, jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe. To dlatego, że złoto ma unikalne właściwości fizyczne i chemiczne. Zatem, jeśli chodzi o złoto lub biżuterię, to siła tkwi w wiedzy.
W tym artykule dowiemy się jak przetestować złoto w domu. Do wyboru jest kilka testów, które można wykonać by sprawdzić złoto samodzielnie w domu. Należą do nich: badanie lupą, sprawdzenie znaku próby, test pływalności, zarysowania, test magnesu, kwasowy i inne. Ważne jest by wiedzieć, czy złoto jest prawdziwe, a jeśli tak – to jakiej jest próby. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi tego, jak możesz to zrobić samodzielnie w domu.
Po co sprawdzać złoto?
Złoto może mieć znak o określonej próbie, ale nie zawsze jest to dokładny wskaźnik rzeczywistej zawartości złota. Niektóre produkty ze złota niskiej jakości noszą fałszywe oznaczenie wyższej próby. Do tego dochodzą pozłacane podróbki, w których pod powłoką galwaniczną występują różne inne metale. Innym razem możesz mieć do czynienia z nieoznakowanym kawałkiem złota. Aby poznać jego rzeczywistą wartość, musisz go zweryfikować.
To właśnie dlatego tak ważne jest by wiedzieć, jak rozpoznać czy złoto jest prawdziwe. Pomoże Ci to chronić inwestycje, dokładnie wycenić rzeczy i upewnić się, że dostajesz dokładnie takie złoto, za jakie płacisz.
Ten przewodnik został stworzony, by dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych informacji o przeprowadzaniu różnych testów przed lub po zakupie złota. Zastanawiasz się jak wykonać próbę złota w domu lub u profesjonalisty? Możesz też zadawać sobie pytanie: „jak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe?„. Istnieje wiele testów na złoto, niektóre z nich możesz wykonać sam w domu.
Dzięki temu przewodnikowi, wykonując kilka prostych kroków dowiesz się, jak uniknąć kupowania fałszywych produktów ze złota. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych etapów przyjrzyjmy się jego historii i kluczowym właściwościom.
Pochodzenie złota
Złoto jest symbolem sukcesu i statusu. Ma długą historię sięgającą już starożytnego Egiptu. Egipcjanie wydobywali ten cenny metal już 2600 lat przed naszą erą. Od tego czasu świat wykorzystuje złoto do produkcji biżuterii, monet i innych środków wymiany. Złoto trudno jest znaleźć i zazwyczaj z jednej tony ziemi można wydobyć mniej niż 50 gramów złota Jest to jeden z wielu powodów, dla których jest to ekskluzywny i luksusowy metal szlachetny.
Cechy i właściwości złota
Po pierwsze, spróbujmy sobie przypomnieć właściwości chemiczne złota. Symbolem chemicznym złota jest Au. Jest to metal o długiej żywotności, ponieważ jest:
- Odporny na utlenianie. Nie matowieje ani nie rdzewieje w przeciwieństwie do miedzi, mosiądzu, srebra, aluminium itp.
- Nie jest magnetyczne. Magnesy nie działają na złoto. Jeśli Twoje „złoto” przyciąga magnes, to nie jest prawdziwe. W złocie działają bardzo słabe siły magnetyczne, w przeciwieństwie do żelaza, niklu czy kobaltu, które są bardzo magnetyczne i używane do produkcji magnesów stałych.
- Wysoka przewodność cieplna i elektryczna. Oznacza to, że jest świetnym przewodnikiem elektryczności, ponieważ nie matowieje i nie koroduje. To sprawia, że złoto jest niezastąpione w elektronice.
- Rozpuszcza się tylko w kwasie azotowo-hydrochlorowym. Złoto nie rozpuszcza się w pojedynczych kwasach, ale zareaguje na stężoną mieszaninę kwasu nitrohydrochlorowego. Kwas nitrohydrochlorowy, znany też jako aqua regia, jest mieszaniną 75% kwasu azotowego i 25% kwasu solnego i ma żółto-pomarańczowy kolor.
- Plastyczne. Złoto może być wyciskane na bardzo cienkie płytki, które mogą być używane do odbijania promieniowania podczerwonego (przez naparowanie płytek na szkło), jako wypełnienia w zębach itp.
- Ciągliwe. Złoto może być ciągnięte na cienkie druty do układów scalonych, jak tranzystory. Jest przydatne jako stop do lutowania na twardo, jako lut przemysłowy, w aparatach ortodontycznych, w produkcji silników odrzutowych itp.
- Sektylne. Oznacza to, że jest to stosunkowo miękki metal. Aby zmniejszyć jego podatność na uszkodzenia, musi być łączone z innymi metalami takimi jak srebro, nikiel, miedź czy platyna.
Ponieważ złoto jest metalem sektylnym, jego stopy zwykle mierzy się według systemu karatowego. Jeden karat to jednostka równa 1/24 części prawdziwego złota w stopie. Kiedy widzisz 24K oznacza to, że jest to czyste złoto. Złoto 18-karatowe oznacza, że jest ono złożone z 18 części czystego złota i 6 części innych metali.
Złoto możesz też rozróżniać według systemu milimetrowego. Czystość złota jest określana przez „części przypadające na tysiąc” prawdziwego złota w masie stopu. Przyjrzyj się poniższej tabeli czystości złota, która pokazuje różnice między tymi dwiema skalami i rzeczywistą procentową zawartość złota.
Wykres czystości złota – system karatowy i system prób milimetrowych
% Zawartości Złota | System Karatowy | System Tysięczny |
---|---|---|
33,3 | 8K | 333 |
37,5 | 9K | 375 |
41,7 | 10K | 417 |
58,3 | 14K | 583 (585) |
62,5 | 15K | 625 |
75,0 | 18K | 750 |
83,3 | 20K | 833 |
87,5 | 21K | 875 |
91,6 | 22K | 916 |
95,8 | 23K | 958 |
99,9 | 24K | 999/.999/99.9% |
Jak sprawdzić złoto w domu?
Skoro znasz już właściwości złota, poniższe testy pomogą Ci określić czy złoto jest prawdziwe i jaka jest jego rzeczywista czystość. Poniżej przedstawiamy najczęstsze sposoby testowania złota, przy czym zawsze powinieneś wykonać więcej niż jeden z nich. Są wśród nich proste procedury, od domowych sposobów na zbadanie złota po używanie urządzeń, by uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Najpierw zaczniemy od samodzielnego testu złota.
Analiza przy pomocy lupy
Test Lupy jest pierwszym domowym sposobem na sprawdzenie autentyczności złota. Ten test jest prosty, ponieważ wymaga tylko kruszcu lub złotej biżuterii i szkła powiększającego. Podczas tego testu musisz dokładnie obejrzeć złoty przedmiot za pomocą lupy, by znaleźć kilka istotnych wskazówek wizualnych na jego temat. Są to między innymi:
- Wszelkie oznaki odbarwienia. Jak już wspomniałem wcześniej, złoto jest chemicznie obojętne. Oznacza to, że nie reaguje na czynniki środowiskowe. Jeśli więc zauważysz na swoim przedmiocie ślady przebarwień oznacza to, że to podróbka lub złocenie innego materiału. Jest to szczególnie oczywiste, jeśli pod przebarwionymi miejscami wykryjesz inny metal.
- Kolor i połysk. Prawdziwe złoto ma piękny, miękki żółty kolor i nie jest zbyt błyszczące. Jeśli Twoje złoto jest błyszczące, zbyt żółte lub ma inny odcień (zwykle czerwonawy), to nie jest to czyste złoto.
- Znak próby. To najważniejsza wskazówka dotycząca wartości twojego przedmiotu. Znak próby może być wyrażony w dokładności tysięcznej lub w systemie karatowym, o którym była mowa powyżej. Na przykład, jeśli posiadasz najczystsze złoto, powinieneś zobaczyć gdzieś na przedmiocie znak „999” lub „24K”. Zazwyczaj można je znaleźć na obrączkach po wewnętrznej stronie. Pamiętaj jednak, że ten znak może być również fałszywy. Z tego powodu powinieneś przeprowadzić dalsze testy, by potwierdzić autentyczność przedmiotu. Znak czystości jest dobrą wskazówką do rozpoczęcia badań. Jeśli jest niższa niż 10K, od razu potwierdza to, że Twój przedmiot nie jest prawdziwym złotem.
Jeśli Twój złoty przedmiot nie przeszedł Testu Lupy możesz być pewien, że nie masz do czynienia z czystym złotem. Jeśli jednak chcesz sprawdzić jego próbę, możesz przejść do dalszych testów.
Do następnej metody testowania wciąż możesz potrzebować szkła powiększającego. Ponieważ Twój przedmiot, zwłaszcza jeśli jest to biżuteria, może zawierać także kilka innych złotych znaków rozpoznawczych poza oznaczeniem czystości, powinieneś obejrzeć go dokładniej, by sprawdzić jego autentyczność.
Sprawdzenie znaku próby złota
Terminy „próba złota” odnosi się do zestawu obowiązkowych znaków, które są wygrawerowane na złotym przedmiocie. Producenci biżuterii zwykle oznaczają wyroby za pomocą stempli, które są symbolami oznaczeń złotej biżuterii.
Na naszyjnikach i bransoletkach te znaki jubilerskie można znaleźć na zapięciu lub w jego pobliżu. Na pierścionkach są one zazwyczaj umieszczone gdzieś na wewnętrznej powierzchni. Oznaczenia te muszą zawierać informację o czystości wyrobu w karatach lub w systemie tysięcznym. Ponadto oznaczenia złota na biżuterii powinny zawierać pieczęć producenta. Pomoże Ci to potwierdzić autentyczność producenta Twojego złotego przedmiotu.
W niektórych krajach obowiązują pewne standardy dotyczące znaków. Jednym z przykładów są Indie. Pięć znaków halarowych pomaga nabywcom w identyfikacji indyjskiego złota. Są to znaki: Gold Assay Mark (znak BIS Standard Mark), Assayer (znak asesora) lub Hallmarking Centre (znak Centrum Hutniczego), które są znakami niezależnych asesorów. Dodatkowo możesz identyfikować złoto po klasie czystości wyrażonej w tysięcznych oraz po roku znakowania. Rok oznaczenia to litera alfabetu zatwierdzona przez BIS oraz znak jubilerski.
UNIKAJ Stempli z napisem:
- HGP – Heavy (Hard) Gold Plate
- GF – Gold Filled (wypełniony złotem)
- GP – Gold Plated (pozłacany)
- H.G.E. – Hydrostatyczne galwanizowanie złota
- G.E.P. – Gold electroplating (galwanizacja złotem)
- .925 – srebro próby 925
- 1/20 – 1/20 złota, czyli po prostu wypełniony złotem
Wszystkie te oznaczenia wskazują, że dany przedmiot jest tylko pozłacany. Uważaj też na oznaczenia 800, 925 i 950, ponieważ są to znaki srebra. Oznacza to, że dany przedmiot jest bez wątpienia fałszywy. W przypadku nowoczesnych produktów z kruszcu, takich jak monety, monety okrągłe i sztabki, szukaj oznaczeń czystości złota, wagi i znaków mennicy. Dodatkowo sprawdź ich autentyczność.
Analiza próby sama w sobie nie jest w 100% dokładna, ponieważ nie daje żadnych wiarygodnych dowodów na to, że posiadasz prawdziwe złote monety, sztabki czy biżuterię. Może Ci jednak trochę pomóc, dając Ci pierwsze wskazówki, że złoto nie jest prawdziwe. Nie musisz więc przeprowadzać dalszych testów, jeśli w tym momencie Twój przedmiot nie zdał egzaminu. Kolejne testy pomogą wyjaśnić, jeśli nadal masz wątpliwości.
Test pływalności w wodzie
Jednym z najprostszych testów wstępnych złota w domu jest test pływalności. Potrzebujesz tylko kubka (lub miski) z wodą i swojego złotego przedmiotu. Wszystko co trzeba zrobić, to włożyć złoty przedmiot do wody.
Jeśli jest to prawdziwe złoto, to natychmiast opadnie na dno kubka. Czyste złoto jest ciężkie ze względu na swoją wysoką gęstość (19,32 g/ml). Jeśli Twój złoty przedmiot unosi się nad dnem oznacza to, że jest to podróbka lub złoto platerowane. Wynika to z faktu, że jego gęstość jest mniejsza (14K ma od 12,9 do 14,6 g/ml, 18K ma od 15,2 do 15,9 g/ml, a 22K ma od 17,7 do 17,8 g/ml).
Jednak test pływalności nie jest w 100% dokładnym testem, ponieważ podrobiony przedmiot może zawierać inne metale ciężkie, które również toną. Dlatego musi to być tylko metoda wstępna. Jeśli twój przedmiot zatonął, a ty nadal masz wątpliwości, przejdź do kolejnych testów, ale pamiętaj, że prawdziwe złoto nie rdzewieje ani nie odbarwia się, gdy umieścisz je w wodzie. Wszelkie oznaki wskazujące na taką reakcję są potwierdzeniem, że Twój przedmiot jest podróbką lub jest pozłacany.
Próba zarysowania
Innym łatwym do przeprowadzenia, ale dobrym wstępnym sprawdzianem czystości złota jest Test Zarysowań. Do przeprowadzenia tego testu będziesz potrzebował albo czarnego kamienia jubilerskiego, nieszkliwionej płytki ceramicznej, albo nieszkliwionej płytki porcelanowej. Płytkę ceramiczną lub płytkę porcelanową możesz kupić w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego lub przez internet. Czarny kamień jubilerski powinien być zakupiony u lokalnego jubilera lub przez internet w sklepie z artykułami jubilerskimi.
Uwaga: Przy wykonywaniu tego testu zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli wykonasz go niewłaściwie, ryzykujesz uszkodzenie złota. Rysując złoto, możesz spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. To spowoduje zmianę jego wartości. Dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu innych, bezpiecznych metod badania autentyczności złota.
Możesz wykonać ten test na złotej biżuterii lub kruszcu, pocierając (lub drapiąc) ją o wybrany przez siebie materiał. Po pierwsze, trzymaj złoto w dłoni, następnie ostrożnie przetrzyj je po materiale testowym. Zrób to na tyle mocno, by pozostawić ślad, ale bez poważnego uszkodzenia złota. Następnie przeanalizuj kolor powstałej smugi. Jeśli złoto jest prawdziwe, to powinno mieć złoty, żółty kolor. Jeśli zamiast tego zobaczysz czarną smugę, to znaczy, że masz piryt lub fałszywe złoto.
Test na skórze
Jedną z najprostszych metod sprawdzania czystości złota jest badanie przebarwień skóry. Prawdziwe złoto nie będzie „plamić” ani odbarwiać Twojej skóry. Jeśli jednak nosisz fałszywą złotą biżuterię lub masz do czynienia z fałszywym złotem, Twoja skóra się odbarwi.
Wystarczy, że przez kilka minut potrzymasz w dłoni złoty przedmiot. Jeśli jest to podróbka złota, pot na Twojej skórze spowoduje reakcję chemiczną z metalem. Twoja skóra zareaguje przebarwieniem na czarny lub zielony kolor. Wynika to z tego, że skóra reaguje z innymi metalami stopu, a nie ze złotem. Jeśli jest to prawdziwe złoto, nie wejdzie w reakcję ze skórą (o ile oczywiście nie jesteś uczulony).
Jeśli więc na czystej skórze pojawią się czarne lub zielone przebarwienia – wiesz, że to podróbka. W przeciwnym razie możesz wykonać kolejne test.
Ważne: Jeśli testujesz złoty przedmiot na skórze, na którą wcześniej został nałożony płynny podkład lub puder, prawdziwe złoto pozostawi na skórze czarną smugę. Może to uniemożliwić przeprowadzenie testu. Z tego powodu zalecamy, byś upewnił się, że Twoja skóra jest czysta.
Wykonanie testu za pomocą pudru i podkładu do makijażu
Jeśli chcesz pójść o krok dalej w testach skórnych, możesz także dowiedzieć się jak testować złoto w domu za pomocą makijażu. Sprawdźmy jak stwierdzić czy złoto jest prawdziwe za pomocą makijażu. Będziesz potrzebować płynnego podkładu i pudru.
Najpierw pokryj grzbiet dłoni lub czoło cienką warstwą podkładu, a następnie pudru. Poczekaj, aż podkład dokładnie wyschnie. Po wyschnięciu podkładu wciśnij złoto w skórę. Następnie lekko potrzyj o podkład. Jeśli złoto pozostawia linię lub czarną smugę, jest bardzo prawdopodobne, że jest to autentyczne złoto. Jeśli nie widzisz linii lub czarnej smugi, przedmiot jest prawdopodobnie z innego metalu lub pozłacany.
Test z magnesem
Test Magnesu na Złoto jest jednym z najwygodniejszych domowych testów na złoto. Jest też bardzo szybki i łatwy do wykonania. Magnes jest tanim i przenośnym narzędziem. Możesz przeprowadzić ten test kupując złoto kruszcowe lub biżuterię, ale magnes trzymaj z dala od elektroniki i kart kredytowych/debetowych.
Aby wykonać ten test potrzebujesz silnego magnesu, który możesz kupić w każdym lokalnym sklepie z artykułami żelaznymi. Umieść magnes w pobliżu złotego przedmiotu. Sztuczne złoto lub stopy złota zostaną natychmiast przyciągnięte. Jeśli metal jest przyciągany oznacza to, że albo nie jest zrobiony ze złota, albo ma jego niewielki procent.
Czy złoto jest magnetyczne? Złoto jest metalem nieżelaznym co oznacza, że nie będzie przyciągać magnesu. Zatem nawet jeśli przedmiot jest lekko magnetyczny, ale nie przywiera do magnesu to znaczy, że jest pozłacany. Jest to powszechne w przypadku fałszywych monet, które wydają się być złote. Takie monety są złocone tylko na powierzchni, ale pod powłoką nie mają złota.
Jeśli więc magnes przyciągnął złotą monetę, możesz z pewnością pominąć kolejne testy. Dzięki temu testowi wiesz na pewno, że Twoje złoto nie jest czyste. Jeśli złoty przedmiot nie jest w ogóle przyciągany, to prawdopodobnie jest to czyste złoto.
Pamiętaj jednak, że Test Magnesu na złoto nie jest niezawodnym sposobem na sprawdzenie czy przedmiot jest wykonany z prawdziwego złota. Niektóre podróbki mają w środku inne metale, które nie są magnetyczne, np. srebro. Upewnij się więc, że wykonasz inne dodatkowe testy by sprawdzić, czy dany przedmiot jest z prawdziwego złota.
Pamiętaj też, że biżuteria może mieć inne elementy, które nie są ze złota. Należą do nich takie jak zapięcia czy drut oplatający bransoletkę. Mogą one być magnetyczne. Tak więc, choć może się wydawać, że biżuteria przyciąga magnes to jednak to metal wewnątrz tego konkretnego elementu działa na przyciągnięcie, a nie złoto. Aby mieć całkowitą pewność co do czystości biżuterii sprawdź wszystkie jej części, w tym łańcuszek, zapięcie, opaskę, środek itp.
Próba z wykorzystaniem octu
Test z octu jest szybkim i łatwym testem. Potrzebujesz kroplomierza lub szklanego pojemnika. Będziesz też potrzebował trochę octu.
Po pierwsze weź kroplomierz i napełnij go octem. Następnie chwyć złoto w dłoń lub połóż na płaskiej powierzchni, a pod spodem połóż papierowy ręcznik, by zapobiec zabrudzeniu. Po trzecie, umieść kilka kropli octu na złocie. Jeśli krople octu zmienią kolor złota, to znaczy, że nie jest ono czyste. Jeśli kolor się nie zmienia, to jest to czyste złoto. Jeśli używasz szklanej miski lub kubka, napełnij je octem. Pozwól złotu siedzieć w occie przez około 15 minut. Wyjmij kawałek złota i opłucz go. Jeśli złoto jest prawdziwe będzie błyszczeć. Jeśli złoto jest fałszywe – zmieni kolor. Reakcja ta zachodzi na kwas octowy.
Ważenie złota (dobry sposób na monety)
Ten test jest świetny, jeśli posiadasz monety bulionowe i chcesz sprawdzić rozmiar i ich wagę. Złote monety mają określoną wagę i rozmiar, wykonane są według określonych specyfikacji. To da Ci punkt wyjścia do sprawdzenia autentyczności złotej monety. Ponieważ złoto jest jednym z najgęstszych materiałów na świecie, jego waga jest bardzo trudna do odtworzenia.
Rzeczywiste złoto jest zwarte. Fałszerze będą potrzebowali większej ilości innego materiału, by odtworzyć rzeczywistą wagę złota. Warto wiedzieć, ile powinna ważyć złota moneta, jaka jest jej średnica i grubość. Zważ i zmierz egzemplarz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odróżnić prawdziwe złoto od fałszywego, gdy poznasz specyfikację i sprawdzisz, czy moneta odpowiada tym cechom.
Ugryzienie złota
Nie – nie polecamy tego testu. Pomyśleliśmy jednak, że może być zabawnie go przedstawić. Wiele osób oglądało filmy, w których kowboj wgryza się w złoto, by sprawdzić czy jest prawdziwe. Idea jest taka, że jeśli twoje zęby pozostawiają ślady na kawałku złota to znaczy, że jest ono prawdziwe. Jednak ten test nie jest zalecany z dwóch powodów. Po pierwsze, nawet na pozłacanych przedmiotach widać ślady ugryzień. Po drugie, gryzienie złota lub pozłacanych elementów może poważnie uszkodzić zęby. Nie jest to więc metoda skuteczna i nie warto ryzykować. Może spróbuj innej metody.
Próba z kwasem
Kwasowa Próba Złota jest najpopularniejszym i najdokładniejszym domowym testem. Większość kwasów może zaszkodzić lub uszkodzić tylko fałszywe materiały. Upewnij się jednak, że wykonujesz próbę kwasową tylko wtedy, gdy Twój przedmiot został zidentyfikowany jako niemagnetyczny. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych wydatków. Dodatkowo weź pod rozwagę, by przeprowadzać próbę kwasową tylko na przedmiotach, co do których nie będziesz miał nic przeciwko ich porysowaniu/uszkodzeniu. Możesz też użyć przedmiotów, których nie sprzedasz ze względu na ich wartość estetyczną. Bądź też przygotowany na to, by odpowiednio zutylizować kwasy po ich użyciu.
Aby przeprowadzić ten test musisz posiadać:
- Gumowe rękawiczki, okulary ochronne, kawałek szkła i zwykły biały ręcznik papierowy – jako dodatkowe środki bezpieczeństwa, które możesz znaleźć w sklepie z artykułami żelaznymi.
- Zestaw kwasów do próby złota – może zawierać kwas solny i kwas azotowy wraz z zakraplaczem lub poszczególne próbki dla każdego rodzaju kwasów karatowych (kwas 10K, kwas 18K, kwas 22K itd.).
- Czarny kamień do testu złota – musisz go dokładnie przetrzeć papierem ściernym o ziarnistości 320, umyć i wypłukać przed wykonaniem każdego testu.
- Igły do testu kwasowego – istnieją różne końcówki, których możesz użyć do porównania z próbkami
- Dwie szklane zlewki – jedna do mieszania wody z sodą oczyszczoną do mycia kamienia, a druga z wodą do płukania kamienia.
Kiedy masz już wszystkie powyższe rzeczy, znajdź dobrze wentylowane miejsce. Istnieją dwa znane sposoby testowania złota przy użyciu zestawu kwasowego. Zanim jednak zaczniesz, powinieneś rozróżnić cechy charakterystyczne Twojego konkretnego zestawu do próby kwasowej.
Zestaw kwasów, który zawiera kwasy azotowy i solny jest dobry do określenia, czy złoto jest prawdziwe czy fałszywe. Powinieneś wiedzieć, że kwas azotowy rozpuści każdy metal, który nie jest złotem. Dlatego sprawdzenie reakcji z kwasem azotowym pozwoli Ci stwierdzić czy złoto jest fałszywe lub jest stopem.
Mieszanka kwasów azotowego i solnego w proporcji 3:1 to jedyna mieszanka kwasów, która może rozpuścić złoto, nawet to najczystsze. Możesz użyć tego roztworu tylko wtedy, gdy Twoje złoto pomyślnie przejdzie wszystkie próby z kwasem azotowym.
Jeśli masz zestaw do testowania karatowego złota, to powinieneś wiedzieć, że każda butelka to inna mieszanka kwasu azotowego i innych składników. Dlatego reakcja z konkretną butelką z kwasem karatowym pokazuje, jaka jest próba złota. Niewielka reakcja wskazuje, że dopasowałeś próby karatowe. Brak reakcji jest oznaką większej czystości.
Wykonanie testu z kwasem krok po kroku
Czas na test. Załóż rękawiczki i okulary. Następnie przygotuj miejsce do i przystąp do wykonania badania.
Krok pierwszy: Zastosuj kwas azotowy
Zanim zaczniesz, połóż kawałek szkła na stole i przykryj go zwykłym białym papierowym ręcznikiem, by nie uszkodzić powierzchni roboczej. Połóż swój złoty przedmiot na innym ręczniku. Następnie użyj małego, ostrego gravera do zrobienia małego nacięcia w przedmiocie, najlepiej w ukrytym miejscu. Upewnij się, że wnikniesz i odsłonisz metal znajdujący się pod powierzchnią, ale nie zapominaj, że prawdziwe złoto jest bardzo plastyczne.
Następnie ostrożnie umieść jedną kroplę kwasu azotowego bezpośrednio na nacięciu za pomocą narzędzia takiego jak kroplomierz. Nie polej kwasem skóry. Obserwuj reakcję chemiczną.
- Jeśli zauważysz zieloną, musującą, bąbelkową i dymiącą piankę, to znaczy, że jest to sztuczne złoto i zawiera miedź. W niektórych przypadkach spowoduje to wypalenie poszycia lub odbarwienie przedmiotu.
- Jeśli wcięcie wygląda na kremowo-mleczne to znaczy, że masz pozłacane srebro. Może to nie jest prawdziwe złoto, ale jest to coś, co niektórzy ludzie kolekcjonują, np. monety pozłacane czarnym rutenem.
W tym momencie dalsze testy nie są konieczne, ponieważ potwierdziłeś, że ten przedmiot nie jest z czystego złota. Jeśli jednak plamka zmieniła kolor na ciemniejszy lub wygląda jak zardzewiałe złoto, to najprawdopodobniej masz złoto o niskim karacie.
Jeśli masz specjalny zestaw do testowania karatowego złota, powinieneś powtórzyć test zaczynając od kwasu o najwyższym karacie. Następnie obserwuj reakcję, aż kwas stanie się przezroczysty jak woda. Brak reakcji lub niewielka reakcja oznacza, że dopasowałeś odpowiedni karat złota do odpowiedniego kwasu.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas testowania różnego rodzaju kwasów karatowych jest to, że pomiędzy kolejnymi testami trzeba zmyć kwas z przedmiotu w zlewce z wodą i mieszanką sody oczyszczonej. Następnie wypłucz go w wodzie.
Prawdziwe złoto wytrzyma próbę, nie reagując z kwasem azotowym. Na nieuszkodzonym miejscu pozostanie przezroczysta kropla płynu, która nie zmieni koloru. Pamiętaj, że to wciąż jest kwas, więc zawsze obchodź się z nim ostrożnie. Jeśli chcesz przeprowadzić podwójny test na prawdziwym złocie, możesz użyć mieszanki kwasów 3:1, ALE nie zalecamy umieszczania jej bezpośrednio na przedmiocie, ponieważ może go uszkodzić. Zamiast tego użyj kamienia testowego.
Jeśli masz specjalny zestaw do testowania karatowego złota, powinieneś powtórzyć test zaczynając od kwasu o najwyższym karacie. Następnie obserwuj reakcję, aż kwas stanie się przezroczysty jak woda. Brak reakcji lub niewielka reakcja oznacza, że dopasowałeś odpowiedni karat złota do odpowiedniego kwasu.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas testowania różnego rodzaju kwasów karatowych jest to, że pomiędzy kolejnymi testami trzeba zmyć kwas z przedmiotu w zlewce z wodą i mieszanką sody oczyszczonej. Następnie wypłucz go w wodzie.
Prawdziwe złoto wytrzyma próbę, nie reagując z kwasem azotowym. Na nieuszkodzonym miejscu pozostanie przezroczysta kropla płynu, która nie zmieni koloru. Pamiętaj, że to wciąż jest kwas, więc zawsze obchodź się z nim ostrożnie. Jeśli chcesz przeprowadzić podwójny test na prawdziwym złocie, możesz użyć mieszanki kwasów 3:1, ALE nie zalecamy umieszczania jej bezpośrednio na przedmiocie, ponieważ może go uszkodzić. Zamiast tego użyj kamienia testowego.
Krok 2: Wykonaj próbę zdrapywania złota na kamieniu
Test drapania powinieneś mieć już za sobą, ale nie powtarzamy go. Ta część jest rozszerzeniem testu zarysowania w celu określenia jakości. Zacznij od umieszczenia kawałka szkła stole roboczym. Następnie połóż na nim Czarny Kamień Probierczy Złota, weź złoty przedmiot i ostrożnie zeskrob złoto po kamieniu, aż powstanie delikatna linia.
Teraz weź jedną z igieł do testowania i zaznacz linię symbolem (np. „X” lub „?”). Następnie, dla każdej igły, wykonaj linię złota równolegle do poprzedniej i napisz symbol nad linią, abyś wiedział, który kwas jest do którego znaku.
Weź pierwszy kwas, którym zwykle jest 10K i nanieś zawartość na wszystkie próbki złota. Możesz też zrobić małe krople na każdej próbce. Po 30 sekundach umyj kamień probierczy w mieszance wody z sodą oczyszczoną. Opłucz go w wodzie i osusz zwykłym białym ręcznikiem papierowym.
Jeśli kwas rozpuści twoją próbkę testową to znaczy, że masz kamień o niższym karacie. Z drugiej strony, jeśli próbka zareaguje słabo to znaczy, że dopasowałeś karat. Jeśli nie zmieniła się pod wpływem działania kwasu, masz złoto o wyższym Karacie. W takim przypadku powinieneś powtórzyć czynności z kolejnymi kwasami karatowymi, aż wynik będzie zgodny z twoją próbką.
Jeśli masz próbkę 23- lub 24-karatową, a ostatnią butelką z kwasem z zestawu jest 22-karatowa masz dwie opcje. Albo powinieneś przystąpić do testowania za pomocą maszyn do badania złota albo – jeśli masz czysty kwas azotowy i solny – wykonać na swojej próbce kwas 3:1. Jeśli się rozpuści, to znaczy że jest to prawdziwe złoto. Pamiętaj, by zawsze zachowywać ostrożność podczas używania kwasów i właściwie je utylizować.
Urządzenia do testowania złota
Najdokładniejszą i najbardziej nieszkodliwą metodą badania złota jest użycie elektronicznych lub termicznych urządzeń testujących XRF Thermo. Zarówno profesjonalni rzeczoznawcy, jak i właściciele złota mogą korzystać z tej metody, by określić dokładny skład Twojego złota. Powinieneś zdecydować się na ten test jeśli chcesz potwierdzić autentyczność złotej monety lub sztabki. Nie musisz przejmować się potencjalnymi uszkodzeniami, które mogłyby powstać w wyniku zastosowania wyżej wymienionych metod.
Jeśli zamierzasz często testować złote przedmioty, możesz pomyśleć o zainwestowaniu w maszynę. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dołączonymi do urządzenia, a możesz mieć pewność, że twoje testy dadzą dokładne wyniki.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.
Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.
Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.
Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.