Jak i gdzie kupić złoto oraz co sprawdzić?

Prawdopodobnie każdy doradca finansowy powie Ci, abyś zdywersyfikował swój portfel - należy podzielić go na kilka części i zainwestował je w różne produkty finansowe. I niezależnie od tego, jak różne mogą być te portfele, praktycznie wszystkie będą oznaczały kupowanie złota.

Prawdopodobnie każdy doradca finansowy powie Ci, abyś zdywersyfikował swój portfel – należy podzielić go na kilka części i zainwestował je w różne produkty finansowe. I niezależnie od tego, jak różne mogą być te portfele, praktycznie wszystkie będą oznaczały kupowanie złota. Metal, który od niepamiętnych czasów był symbolem bogactwa i dobrobytu. Dlaczego tak jest? Dlaczego nawet najwięksi światowi inwestorzy tak często zwracają się w stronę złota? Zapoznaj się z poniższymi radami i nie przegap ekscytującej okazji do zwiększenia wartości swoich funduszy.  

Dlaczego warto kupować złoto?

Zanim wybierzesz ilość i formę złota, powinieneś wiedzieć, dlaczego kupowanie go to dobra inwestycja. Pierwszy powód jest taki, że system polityczny lub reżim może się zmienić, ale złoto jest akceptowane przez każdego i w każdej sytuacji. Co więcej, jest to jedna z ostatnich form anonimowej i niezależnej własności. Praktyczne zalety obejmują fakt, że złotem inwestycyjnym można handlować bez podatku VAT lub podatku od zysków, a ponadto kruszec lub monety są bardzo płynne i szybko wymienialne po aktualnej cenie rynkowej. Jego wysoka mobilność to przysłowiowa wisienka na torcie.

Co oznacza płynność i mobilność złota?
  • Płynność – najprościej rzecz ujmując, jest to wskaźnik, który mówi, jak łatwo inwestycja może zostać zamieniona w gotówkę. Im wyższa płynność, tym szybciej można handlować. Złoto jest bardzo płynne, ponieważ w każdym momencie istnieje wysoki popyt i podaż.
  • Mobilność – w skrócie oznacza to, że możesz łatwo podróżować ze swoim złotem, być może w walizce. Jednocześnie możesz być pewien, że w stosunkowo niewielkiej wadze kryje się wiele wartości. W przypadku dzieł sztuki, na przykład, mobilność jest minimalna, a często muszą one być transportowane w specjalnych warunkach (temperatura, wilgotność, itp.).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie złota

Kiedy dokonasz zakupu, masz kilka opcji, jak wydać swoje pieniądze. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją inwestycję, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Jakie są Twoje oczekiwania?

Przede wszystkim zdecyduj, czy bardziej odpowiada Ci jednorazowy zakup czy regularna inwestycja. Jeśli możesz sobie pozwolić na uwolnienie dużej sumy pieniędzy i jest to inwestycja spekulacyjna, lepszy może być większy jednorazowy zakup. Mimo to, nadal istnieje możliwość podzielenia go na kilka mniejszych zakupów, na przykład w zależności od ruchu cen złota.

Ale dla większości ludzi regularne inwestowanie będzie lepsze, jeśli obliczysz, na ile pieniędzy możesz sobie pozwolić i kupisz złoto w mniejszych ilościach. W zasadzie wystarczą nawet zakupy za kilkaset złotych.

Parametry kupowanego złota

Każde złoto jest inne. I jest to oczywiste, gdy postawimy obok siebie np. sztabkę złota i naszyjnik babci. Na jakie parametry należy więc zwrócić uwagę?

Być może znasz pojęcie 24k złota, które jest postrzegane jako najczystsze z możliwych. Karaty są jednak stosowane przede wszystkim jako jednostka czystości w jubilerstwie. W przypadku kupowania metali inwestycyjnych, tysięczne wchodzą w grę, z 999,9 lub 999,9/1000 jest maksymalna czystość możliwe. Taka wartość mówi, że na 1000 gramów złota przypada 999,9 grama, a tylko 0,1 grama przypada na inny metal.

Każdy zakupiony egzemplarz złota inwestycyjnego powinien posiadać odpowiedni certyfikat z niezbędnymi danymi. Obejmują one, na przykład, logo rafinerii, informacje o wadze i znaku firmowym, jak również numer seryjny. Certyfikat w oczywisty sposób zwiększa wiarygodność handlu, a jednocześnie dostarcza informacji niezbędnych do wyceny danego kruszcu. Certyfikat może być wydany przez producenta sztabki (lub monety, itp.) lub przez państwo. 

Na przykład, monety inwestycyjne lub medale występują w emisjach, które mogą różnić się jakością lub liczbą sztuk. Dlatego zawsze warto wiedzieć jak najwięcej o danym zagadnieniu lub sprawdzić wszystkie szczegóły według daty.

Inwestorzy, którzy chcą cieszyć się dotykiem i bezpieczeństwem posiadania złota, mogą zdecydować się na zakup sztabek złota zamiast niematerialnych inwestycji, takich jak fundusze ETF (Gold Exchange Traded Funds). Fizyczne, inwestycyjne złoto, nazywane również złotym kruszcem, można kupić po cenie, która jest równa cenie surowego złota powiększonej o dodatkowe opłaty, które różnią się w zależności od sprzedawcy. Fizyczne złoto może być upłynnione w mało prawdopodobnym przypadku totalnego załamania gospodarczego.

Proces zakupu złota

Najbardziej standardowym sposobem bezpośredniego posiadania fizycznego złota jest nabycie sztabki kruszcu.
Proszę upewnić się, że prowadzą Państwo transakcje z renomowanym dealerem i przed zakupem należy sprawdzić czystość, formę, rozmiar i wagę sztabek.

Proszę pamiętać, że zakup sztabek złota wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak magazynowanie, ubezpieczenie i marża handlowa.

Najlepiej rozważyć kupno fizycznych sztabek złota online. Jest to prosty i bezpieczny proces. Proszę przejrzeć produkty sztabek złota na renomowanych stronach internetowych, takich jak Metal Market. Proszę porównać sztabki złota, które chcieliby Państwo kupić według wagi, ilości i ceny, dokonać zakupu oraz płatności. Towar zostanie przysłany do domu kurierem.

Kupowanie złota w sklepie internetowym.
Złoto bezpiecznie można kupić w serwisach internetowych. Sztabka lub moneta zostanie nam dostarczona kurierem, a na towar otrzymamy fakturę. | Żródło: Metalmarket.pl

Internetowi sprzedawcy złota zazwyczaj udzielają rabatów dla klientów, którzy kupują większe ilości. Niektórzy sprzedawcy dają zniżki za użycie karty kredytowej, inni za przelew bankowy, dlatego proszę wybrać bardziej opłacalną opcję płatności. Po otrzymaniu sztabek złota, proszę zachować je w opakowaniu, aby uniknąć zarysowań i przechowywać je w domowym sejfie lub skrytce depozytowej w banku.

Sztabki złota mogą Państwo licytować również na aukcjach typu Allegro. Przy zakupie złota na stronie aukcji ważne jest, aby sprawdzić opinie o sprzedawcy. Proszę unikać kupowania od sprzedawców z udokumentowanymi negatywnymi opiniami na temat wiarygodności, wygórowanych opłat za wysyłkę i obsługę oraz niedostarczenia towaru.

Ciekawostka: W miastach takich jak Las Vegas i Dubaj są dostępne bankomaty Gold-to-Go, w których można kupić sztabki złota. Konsumentom zaleca się, aby zwracali szczególną uwagę na cenę złota na rynku, ponieważ takie bankomaty sprzedają metal szlachetny znacznie powyżej tej ceny i powyżej cen większości innych sprzedawców detalicznych.

Należy kupować tylko czyste złoto

Kupowane sztabki złota o jakości inwestycyjnej powinny mieć co najmniej 99,5% (995) czystego złota. Reszta jest stopem, zazwyczaj srebra lub miedzi, który umożliwia wytop. Osoby, które kupują złoto jako inwestycję, powinny kupować tylko takie sztabki, które posiadają nazwę producenta, wagę i czystość, zwykle wyrażoną jako 99,99%, wytłoczoną na awersie. Popularne mennice, które produkują sztabki złota to Royal Canadian Mint, Perth Mint i Valcambi.

Perth Mint - kupowanie złota w sztabkach
Sztabka 5 gram – Perth Mint Australia

Czym różnią się od siebie sztabki i monety?

Podczas gdy wszystkie formy czystego złota mają znaczącą wartość pieniężną, nie wszystkie rodzaje złota inwestycyjnego są sobie równe. Z inwestycyjnego punktu widzenia, inwestorzy, którzy chcą mieć fizyczny produkt, który śledzi cenę złota, mogą zrezygnować ze złotych monet. Monety te często posiadają atrakcyjne wzory, mają wartość historyczną i zawierają mniejszą ilość złota, ale mimo to kosztują więcej ze względu na ich wartość numizmatyczną.

Oprócz tego, że kosztują więcej, złote monety czasami przekłamują wartość portfela inwestora. Na przykład, wysoko ceniona moneta American Eagle produkowana przez Mennicę Amerykańską zawiera 91,67% złota, ale kosztuje więcej niż zwykłe sztabki ze względu na swoją wartość kolekcjonerską.

Niektórzy inwestorzy mogą chcieć mieć przedmioty kolekcjonerskie, podczas gdy inni mogą chcieć zwykłe sztabki złota, które zazwyczaj najłatwiej jest trzymać przez dłuższy czas i zamienić na gotówkę.

Należy kupować złoto w rozmiarach nadających się do sprzedaży

Kupujący sztabki złota powinni wziąć pod uwagę łatwość ich upłynnienia jako część procesu zakupu.

Na przykład, jeżeli złoto jest sprzedawane po $1.700 za uncję, a inwestor ma $17.000, za które może kupić złoto, to zazwyczaj łatwiej mu będzie sprzedać złoto, jeżeli kupi 10 jednouncjowych sztabek niż jedną 10-uncjową. Sztabki jednouncjowe mogą być sprzedawane pojedynczo zależnie od potrzeb, podczas gdy na sztabkę dziesięciouncjową może być im trudniej znaleźć kupca, jeżeli muszą ją szybko sprzedać.

I odwrotnie, biorąc pod uwagę niewielki rozmiar jedno-gramowych sztabek złota – inwestorzy czasami oszczędzają, aby kupić sztabki o większym rozmiarze.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Co to jest emisja?

  • Nakład – maksymalna liczba monet lub medali, które zostaną wyemitowane. Im mniejszy nakład, tym produkt jest bardziej interesujący z kolekcjonerskiego i inwestycyjnego punktu widzenia. Renomowane firmy ściśle ograniczają i nie przekraczają podanego nakładu.

Wyroby ze złota różnią się także samym wzornictwem. Oznaczenie proof oznacza, że jest to produkt najwyższej jakości z lustrzanym połyskiem i matowym reliefem. Produkty te są dostarczane w etui ochronnym i jeśli je wyjmiesz, moneta lub sztabka ulegnie degradacji, jeśli będzie narażona na kurz, dotyk i utlenianie. W wersji standardowej powierzchnia jest matowa, więc nie wymaga dodatkowej uwagi przy obsłudze. Na przykład monety emitowane przez NBC są emitowane jednocześnie w obu wzorach.

W przypadku wagi, należy być przygotowanym na spotkanie z dwoma jednostkami. Pierwszy z nich to klasyczny gram, drugi to uncja trojańska, w skrócie oz. Uncja trojańska waży 31,1 grama metalu szlachetnego. Jeśli chodzi o wielkość, można natknąć się na małe sztabki i pestki, a po drugiej stronie stoją sztabki złota. Dlatego dobrze się zastanów, jak często będziesz miał do czynienia ze złotem i gdzie chcesz je przechowywać. 

Opakowania

W jakim opakowaniu można kupić złoto lub jakie złoto należy kupić, aby uniknąć jego dewaluacji? Istnieje kilka możliwości.

Blister to przezroczysta folia zgrzana na całym obwodzie, często z miejscem na dodatkowe informacje. Inną opcją jest kapsel – najczęściej kwadratowe lub prostokątne pudełko wykonane z przezroczystego plastiku. Złote monety lub medale mogą być przechowywane w etui, które jest w zasadzie luksusowym zamykanym pudełkiem wykonanym z materiału takiego jak papier, drewno, skóra lub metal.

Cena

Rzeczywista cena rynkowa jest oczywiście uzależniona od wielu czynników. Jednakże, podczas handlu, należy pamiętać, że najczęściej spotkasz się z cenami w dolarach za uncję trojańską, a głównymi wskaźnikami dla Ciebie będzie indeks NYSE lub NASDAQ. Dlatego, jeśli chcesz obliczyć aktualną cenę, konieczne jest ponowne przeliczenie.

Jednocześnie jednak, kupując większe sztabki lub cegły, można uzyskać lepszą cenę za gram. Przy zakupie monet i medali należy jednak wziąć pod uwagę również wartość artystyczną lub ograniczoną liczbę egzemplarzy.

NYSE i NASDAQ

  • NYSE – jest to skrót od New York Stock Exchange, która jest amerykańską giełdą papierów wartościowych z siedzibą na Manhattanie. Giełda ta jest zdecydowanie największą giełdą na świecie, mierzoną wartością rynkową wszystkich akcji będących w obrocie.
  • NASDAQ – pod względem kapitalizacji rynkowej jest trzecią co do wielkości giełdą na świecie i drugą co do wielkości w USA. NASDAQ, giełda czysto elektroniczna, jest akronimem od National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Handluje się tu ponad 3 900 firm.

Rodzaje

Oczywiście, złoto można kupić w wielu formach. Zapoznaj się z najczęstszymi z nich.

Sztabka

Nie wyobrażaj sobie od razu złotej cegły z klasycznych amerykańskich filmów. Może to być sztabka o wadze 250 gramów, jak również wielokilogramowy kawałek złota właśnie w postaci sztabki. Jednocześnie jest to najłatwiejszy sposób inwestowania, ponieważ nie musisz się martwić o wartość artystyczną czy kolekcjonerską. Każda sztabka musi być opatrzona logo emitenta, wagą, czystością metalu, znakiem jakości i unikalnym numerem seryjnym.

KTÓRE SZTABKI ZŁOTA LOKACYJNEGO SĄ NAJBARDZIEJ ZNANE?

W przypadku sztabek istnieją dwa podstawowe rodzaje handlu fizycznymi sztabkami – według wielkości. Handel w tonach poprzez najbardziej znane stowarzyszenia i giełdy na świecie. Transakcje dokonywane za pośrednictwem traderów metali szlachetnych

Handel w tonach odbywa się poprzez giełdy metali szlachetnych – w Europie poprzez London Bullion Market Association (LBMA). Uczestniczą w nim banki centralne, banki handlowe, państwa i rządy, rafinerie, duzi inwestorzy instytucjonalni – handluje się tu głównie sztabkami złota o wadze 400 uncji Oz.

Najwięksi i najbardziej znani producenci złota na świecie są notowani na giełdzie London Bullion Market Association (LBMA). Jeśli ci akredytowani producenci spełniają surowe kryteria (rygorystyczne procedury produkcyjne oraz mechanizmy kontroli produkcji i kontroli, które są stale monitorowane przez LBMA), ich sztabki mogą być oznaczone znakiem „good delivery”.

W przypadku sztabek złota (sztabek), które zostały wyprodukowane przez rafinerię, której przyznano standard „good delivery”, nikt nie kwestionuje czystości i wagi wybitej na sztabce (sztabce). Na sztabki o wadze 400 uncji nie wydaje się papierowych certyfikatów – gwarancją jest rafineria i jej standard „dobrej dostawy”.

Odlewy opatrzone znakiem "good delivery" są akceptowane na całym świecie.
Kupowanie złota od najwiekszych producentów na świecie - lista producentów.
Najwięksi producenci złota na świecie.
W ramach LBMA istnieją około 132 marki, które zniknęły, przekształciły się lub zmieniły swoje dotychczasowe logo. Na przykład marka Degussa została kupiona przez Umicore i od tego czasu sztabki z logo Degussa nie są produkowane. Czy też na przykład, od 1951 do 1986 roku istniała marka Argor SA, która w 1986 roku została przekształcona w Argor-Heraeus SA. |
Źródło: LBMA

Monety i medale

Poza tym, że jest instrumentem inwestycyjnym, jest również prawnym środkiem płatniczym. Monety są zazwyczaj emitowane przez bank centralny, a do obowiązkowych cech monet należą: nominał, symbol narodowy lub nazwa kraju emitującego oraz rok emisji. W przypadku Republiki Czeskiej emitentem jest CNB, a wyłącznym dostawcą jest Mennica Czeska w Jabloncu nad Nysą. Monety mogą być emitowane pojedynczo lub w zestawach skupionych wokół jednego tematu (np. prezydenci, królowie, architektura, itp.).

Możesz myśleć o medalach sportowych, ale w tym przypadku są one bardzo podobne do monet, z kilkoma tylko różnicami. Należą do nich na przykład brak nominału, więc nie można nimi płacić. Ponadto są one najczęściej emitowane przez firmy prywatne i zazwyczaj nie podlegają takim samym wymogom jak monety. Są one często wydawane w różnych limitowanych edycjach.

Nazwa monetyKraj pochodzeniaCzystość
Maple LeafKanada999,9 / 1000 Au (24 karaty)
Australijski Kangaroo – NuggetAustralia999,9 / 1000 Au (24 karaty)
Seria księżycowaAustralia999,9 / 1000 Au (24 karaty)
FilharmoniaAustria999,9 / 1000 Au (24 karaty)
PandaChiny999,9 / 1000 Au (24 karaty)
BawółUSA999,9 / 1000 Au (24 karaty)
Amerykański orzełUSA916,6/1000 Au (22 karaty)
KrugerrandRepublika Południowej Afryki916,6/1000 Au (22 karaty)
BrytaniaWielka Brytania916,6/1000 Au (22 karaty)

Klasyczne złote monety inwestycyjne są oficjalnymi środkami płatniczymi, a za ich czystość i wagę odpowiada nie tylko mennica, ale także rząd emitujący daną walutę. Złote monety są znacznie trudniejsze w produkcji, a przez to lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami ze względu na niewielką grubość i bardzo wysoką jakość bicia.

Złote monety inwestycyjne zawierają nominały (z wyjątkiem Krugerranda – dla którego nominał jest zapisany w Konstytucji RPA), rok emisji oraz bardzo ładne, wyszukane dwustronne wzory. Motywy są spójne, przy czym na niektórych monetach wygląd motywów zmienia się w zależności od roku.

Klasyczne złote monety inwestycyjne to wyrafinowane produkty z określonym rokiem emisji, które są znane na całym świecie od dziesięcioleci. Chociaż są one dziś bite w nieograniczonych nakładach w zależności od aktualnego zapotrzebowania w danym roku, to gdyby z jakiegoś powodu zaprzestano wybijania monet – byłoby kwestią czasu, zanim monety zyskałyby na wartości i wartości kolekcjonerskiej. Tak jak to zawsze miało miejsce w przeszłości.

Zwróćmy uwagę, że np. złoty amerykański „Double Eagle” dwudziestodolarowy jest obecnie sprzedawany za cenę znacznie przewyższającą zawartość złota. W zależności od roku wydania, wyglądu, stopnia zużycia, cena waha się od 2000,-USD do mniej niż 8 mln USD, – których jest tylko kilka na świecie. W czasach standardu złota w USA były to monety powszechnego obiegu, dlatego też monety wykazują różny stopień zużycia. Stopień zużycia jest określany na całym świecie przez dwie specjalne firmy, zgodnie ze skalą, która obejmuje 60 poziomów klasyfikacji.

Jak wygląda kupiony double eagle.
Amerykański Double Eagle

Kraj pochodzenia i producent

Przed zakupem zrób wszystko, co w Twojej mocy, by obejrzeć wybrany przez siebie kawałek złota, a jeśli kupujesz kruszec, przyjrzyj się także rafinerii. To on jest odpowiedzialny za jakość metalu, który kupujesz. Na szczęście dla Ciebie, istnieje lista dobrych i sprawdzonych rafinerii.

Wiąże się to z podejrzanie okazyjnymi zakupami, przy czym „najlepsze oferty” pochodzą z Rosji lub Azji. Jeśli to możliwe, postaw na być może droższe, ale gwarantujące autentyczność złoto ze sprawdzonych miejsc i rafinerii.

Przydatne porady

Teraz już wiesz, gdzie i jakie złoto możesz kupić. Dodamy jednak kilka wskazówek, jak handlować i obchodzić się ze złotem, by uniknąć nieprzyjemności.

Kupno złota

Jeśli myślisz o kupnie złota, powinieneś przede wszystkim zdecydować, czy chcesz iść drogą mniejszych i regularnych inwestycji, czy też zainwestować jednorazowo większą kwotę. Podobnie zdecyduj, czy zależy Ci również na wartości artystycznej i czy chcesz oglądać swoje złoto od czasu do czasu. W takim przypadku można wykluczyć sztabki złota lub handel akcjami.

Przy wyborze sprzedawcy należy wziąć pod uwagę jego marżę oraz to, jak różnią się ceny rynkowe, sprzedaży i kupna. Sama marża może wahać się w granicach 6-20%. Drugą kwestią są opłaty, które musisz uiścić z góry, aby pokryć koszty produkcji złota.

Obrót złotem

Jeśli chcesz mieć jak najmniej kłopotów z handlem, wybierz podmiot, który nie tylko skupuje złoto, ale także oferuje opcję odkupu. W tym przypadku należy również zajrzeć bezpośrednio do umowy, którą zawierasz, ponieważ niektórzy handlowcy mogą wymieniać je na swojej stronie internetowej, ale nie znajdziesz ich w samej umowie.

W zasadzie masz trzy sposoby na handlowanie złotem. Pierwszym z nich są kontrakty CFD – kupujesz złoto, cena zmienia się od momentu zawarcia kontraktu do momentu jego wygaśnięcia, a Ty albo osiągasz zysk, albo stratę. W tym przypadku złoto w ogóle nie pojawia się w Twoim domu, a wszystko odbywa się za pośrednictwem brokera. Inną opcją jest handel ETF, gdzie inwestujesz w fundusz powiązany ze złotem, a on bezpośrednio kopiuje jego cenę. Wreszcie, jest opcja kontraktu na opcje, gdzie opcja jest papierem wartościowym dającym możliwość wykonania kontraktu określonego przez opcję na wcześniej ustalonych warunkach.

Kto jest brokerem?

  • Broker – jest to osoba lub firma, która pobiera opłatę lub prowizję za realizację zleceń kupna i sprzedaży złożonych przez inwestora.

Nawet jeśli dysponujesz mniejszymi środkami, możesz osiągnąć interesujące zyski. W rzeczywistości, można korzystać z dźwigni handlowej za pośrednictwem brokerów. Jest to jednak bardzo ryzykowne. Możesz osiągnąć szybki zysk, ale możesz też stracić wszystko, jeśli podejmiesz złą decyzję. Dlatego też transakcje lewarowane są przeznaczone tylko dla bardziej doświadczonych inwestorów.

>> Czytaj więcej

Zasada handlu lewarowanego polega na wykorzystaniu swojego niewielkiego kapitału do uzupełnienia znacznie większej ilości kapitału obcego dla konkretnej inwestycji. Może to w efekcie zwielokrotnić Twój zysk, jak również ewentualną stratę. Na przykład, kupujesz złoto przy dźwigni 1:2. Oznacza to, że połowa pieniędzy jest twoja, druga połowa jest dostarczana przez brokera. Jeśli cena złota spadnie o 10%, stracisz 20% zainwestowanych pieniędzy. Jeśli dźwignia wynosi 1 : 5, to dostarczasz tylko jedną piątą całkowitej zainwestowanej kwoty. A jeśli cena złota wzrośnie, otrzymasz odpowiednią wielokrotność w porównaniu do transakcji bez dźwigni finansowej.

Drugim sposobem na handel małymi kwotami jest dokonywanie dużej liczby transakcji w krótkim czasie. To, co jest niemożliwe w przypadku fizycznego złota, to sprawdzony na giełdzie proces, w którym do składania zleceń potrzebny jest tylko telefon komórkowy i odpowiednia aplikacja.

Oczywiście, można obstawiać wzrost lub spadek kursu. Jednak w większości przypadków są to bardziej złożone mechanizmy, w które początkujący nie powinni się angażować.

Jak wykryć fałszerstwo złota

Na szczęście istnieje kilka sposobów na wykrycie falsyfikatu. Przede wszystkim ważna jest profilaktyka – kupuj tylko od sprawdzonych instytucji, najlepiej bez pośrednika. Podobnie każda moneta, sztabka i medal posiadają identyfikatory (hallmark, numer identyfikacyjny), które należy sprawdzić w Internecie.

Wiarygodnym testem autentyczności jest określenie gęstości metalu, co można zrobić w domu przy użyciu wagi i zlewki wody. Inną metodą jest spektroskopia fluorescencji rentgenowskiej, w której przyrząd skanuje powierzchnię obiektu. Niestety, istnieją bardziej wyrafinowane sztuczki, aby zrobić podróbkę – na przykład użycie wolframu o gęstości podobnej do złota lub imitowanie historycznych monet. Dlatego jeszcze raz – kupuj tylko u renomowanych podmiotów i ignoruj podejrzanie tanie oferty. Dobrym przewodnikiem jest na przykład Londyńska Giełda Metali.

Złoto inwestycyjne i podatki

Złoto jest tak popularne również dlatego, że jest zwolnione z podatku VAT, z jednym wyjątkiem, przynajmniej w przypadku złota inwestycyjnego o próbie co najmniej 995/1,000 (sztabki) i 900/1,000 (monety).

Sprzedaż złota jest zwolniona z podatku dochodowego w przypadku osób fizycznych jeśli sprzedaż nastąpiła po okresie 6 miesięcy od daty zakupu.

Przechowywanie złota

Możesz przechowywać swoje złoto w skrytce bankowej, u dilera lub w domu. W tym przypadku należy jednak upewnić się, że nie wyszedł on z oryginalnego opakowania. Oprócz ewentualnych uszkodzeń, obniży to jego wartość (w niektórych przypadkach znacznie).

Do przechowywania w domu najbardziej odpowiednie są kasety na monety i kasety lub różne przezroczyste kapsuły. Futerały i kasety są często ładnie wykonane, z wysokiej jakości drewna i wyłożone np. aksamitem.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.