Jak kupić akcje spółek na wszystkie sposoby – poradnik

Wszystko o tym jak kupić akcje spółek giełdowych. Kupowanie akcji jest proste, lecz wymaga wiedzy gdzie je kupić i poprzez jakiego pośrednika tego dokonać.

Kupowanie akcji może być dobrym pomysłem na osiągnięcie zwrotu z inwestycji. Może okazać się także dosyć kosztowne biorąc pod uwagę prowizję, które mogą pochłonąć dużą część naszych zysków. Oto wszystko co chcesz wiedzieć na temat tego jak kupić akcje, jak je trzymać, sprzedawać. Dowiesz się także, jak dokonać kupna akcji w najtańszy sposób.

Z tego przewodnika poznasz:

 1. Co to jest akcja?
 2. Najważniejsze fakty o kupowaniu akcji
 3. 6 prostych kroków jak kupić akcje
 4. 3 rodzaje firm umożliwiających kupno akcji
 5. Jak kupić akcje przez brokera CFD
 6. Jak nabyć akcje przez dom maklerski
 7. Jak dokonać „zakupu” przez fundusz inwestycyjny
 8. Porady dotyczące kupna akcji

Ludzie zwykle zadają pytanie jak kupić akcje, ponieważ widzą w tym sposób na zarobienie pieniędzy (zysk) lub chcą poznać jak to jest zostać inwestorem. Obie te rzeczy są możliwe, ale ta pierwsza jedynie, gdy do zakupu wybierze się właściwe akcje.

Ostrzeżenie: Inwestowanie na giełdzie nie daje Ci gwarancji zysku. Ceny zakupionych akcji mogą pójść w górę lub w odnotować spadek. Sam powinieneś wiedzieć, czy inwestowanie w akcje jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem i zanim dokonasz wyboru, zapoznaj się ze wszystkimi za i przeciw.

Ostrzeżenie o ryzyku: eToro to platforma złożona z wielu instrumentów, która oferuje inwestowanie w akcje, kryptoaktywa oraz kontrakty CFD.

Zwracamy uwagę, że kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Kryptoaktywa to instrumenty charakteryzujące się wysoką zmiennością w krótkim czasie, dlatego też nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel kryptoaktywami nie jest regulowany, w związku z czym nie podlega nadzorowi przez żadną instytucję UE.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie ponosi odpowiedzialności za treść i adekwatność publikacji, które zostały przygotowane przez partnerów dostępnych publicznie, w szczególności informacji dotyczących eToro.

Co to jest akcja?

Akcja to nic innego jak papier wartościowy, który reprezentuje własność danej spółki. Na przykład – jeśli spółka jest warta 100,000,000 PLN oraz wyemitowała 50,000,000 akcji, wtedy jedna akcja warta jest 2 PLN. Cena takiej akcji może się zmieniać (wzrastać lub spadać) z powodu wielu czynników.

Spółki emitują akcje, aby zebrać kapitał. Inwestorzy natomiast (np. Ty) kupują akcję firmy, ponieważ wierzą, że spółka osiągnie w przyszłości sukces i chcą być jej częścią.

Jeśli kupujesz prawdziwe akcje spółki stajesz się jej akcjonariuszem (innymi słowy jej współwłaścicielem).

Dla przykładu – spółka Tesla wyemitowała 164 miliony akcji. Jeśli kupisz 100 akcji tej spółki będziesz jej właścicielem w 0.000061% (100/164,000,000).

Akcjonariusze spółki mogą (ale nie muszą) mieć prawo do:

Dywidendy – Jeśli spółka zakłada wypłatę dywidendy, to możesz ją otrzymać. Będziesz wtedy inwestował w tzw. “spółki dywidendowe”. Na GPW jest ich kilka. Oto lista lista z zestawieniem zaproponowanych dywidend z kupna akcji obliczona na kwiecień 2019:

Prawo do głosu – na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Podczas tego spotkania możesz brać udział w głosowaniu dotyczącego przyszłości spółki. Głosowaniu mogą być poddane takie decyzje jak wybór zarządu spółki lub wysokość wypłacanej dywidendy.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)


Inwestować w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze inwestując z tym dostawcą.
Upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.


Najważniejszy fakty o kupowaniu akcji

Jak kupić akcje? Kupowanie akcji jest skomplikowane? Kupno akcji online jest niemożliwe? – Czy takie pytania zadawałeś sobie do tej pory?

Oto 6 prostych kroków jak kupić akcje:

 1. Wybierz “pośrednika” z jaki zainwestujesz w akcje (broker, dom maklerski, bank)
 2. Otwórz rachunek
 3. Zasil rachunek środkami pieniężnymi
 4. Zdecyduj, które akcje chcesz kupić
 5. Kup akcje
 6. Analizuj swój portfel regularnie

Wszystkie powyższe kroki opisane są szczegółowo poniżej.

Jak kupić akcje

Kupno akcji nie jest trudne. Wymaga wykonania kilku kroków, ale najważniejszym z nich jest odpowiedni research.

Krok 1: Wybierz “pośrednika” z jaki zainwestujesz w akcje (broker, dom maklerski, bank)

Pierwszym i najważniejszym punktem wyjścia jest podjęcie decyzji za pomocą jakiej instytucji i jakim sposobem chcesz inwestować. Jak wcześniej opisaliśmy do wyboru masz trzy:

Akcje można kupić na 3 podstawowe sposoby.
➩ Kupić kontrakty na różnice kursowe akcji (brokerzy CFD).
➩ Kupić realne akcje (domy maklerskie).
➩ „Kupić” akcje w jednostkach funduszu inwestycyjnego.

Odpowiedzenie sobie na powyższe pytanie pozwoli Ci ocenić rodzaj firmy jakiej będziesz poszukiwał do obsługi swoich zleceń:

۞ Brokerzy CFD – będziesz zawierał za pomocą brokera online. Otwarcie konta nie wymaga podpisywania fizycznej umowy. Takim brokerem jest na przykład eToro. Nie nabędziesz jednak akcji, a będziesz zarabiał lub tracił na różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży. Możesz jednak skorzystać z dźwigni finansowej, która zwielokrotni zyski lub straty.

Brokerzy CFD są popularnym sposobem kupna kontraktów na akcje spółek giełdowych. Nie jest to co prawda kupowanie prawdziwych akcji, bo nigdy posiadaczami takiego papieru nie zostajemy. Kontrakty CFD nie jako symulują kupno akcji, a zysk lub strata realizowana jest na podstawie różnicy w cenie zakupu/sprzedaży i wypłacana lub pobierana przez brokera CFD. Plusem korzystania z takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania dźwigni finansowej. Minusem natomiast brak możliwości otrzymania dywidendy w przypadku inwestowania długoterminowego.

۞ Fundusze Inwestycyjne – jednostki funduszy możesz nabyć w Domu Maklerskim lub Banku, który umożliwia taką usługę.

Kupujemy jednostki uczestnictwa w funduszu, a ten kupuje i sprzedaje akcje w naszym imieniu. Jest to rozwiązanie prostsze, gdyż nie musimy interesować się giełdą i rynkiem. Oczywiście fundusze inwestycyjne zaliczają również straty i trzeba się liczyć z taką możliwością.

۞ Dom Maklerski – Podstawowym sposobem był zawsze zakup prawdziwych akcji spółek giełdowych w domu maklerskim. Zarabia się na różnicy w cenie kupna i sprzedaży akcji. Kupujemy papier wartościowy po niższej cenie, a sprzedajemy, gdy cena wzrośnie. Drugim elementem umożliwiającym generowanie zysku z posiadania prawdziwych akcji są dywidendy. Dywidenda wypłacana jest akcjonariuszom zwykle raz do roku. Minusem jest to, że nie wypłacają jej wszystkie spółki. Na dodatkowe środki możemy liczyć jedynie z kilku firm. Dywidenda z akcji jest wypłatą części zysku generowanego przez spółkę. Przeliczana jest na ilość posiadanych przez akcjonariusza akcji.

Większość domów maklerskich wymaga podpisania umowy, która wysłana zostanie do Ciebie kurierem. Możesz także podpisać umowę odwiedzając placówkę domu maklerskiego.

Którą metodę wybrać?

Dla początkujących inwestorów dobrym rozwiązaniem są fundusze inwestycyjne. Pozwalają zdjąć z siebie odpowiedzialność wyboru konkretnej spółki i dywersyfikują inwestycje. Zarządzający funduszami zwykle analizują rynek za nas, kupują akcje wielu spółek. Jednostki uczestnictwa w funduszu charakteryzują się mniejszą zmiennością niż ceny samych akcji.

Krok 2: Otwórz rachunek

Po znalezieniu “pośrednika”, który umożliwi Ci inwestowanie w akcje, należy otworzyć u niego rachunek. Zwykle może odbywać się to online. Każda z firm, którą wybierzesz będzie oczekiwać od Ciebie skanów dowodu osobistego, uwierzytelnienia adresu zamieszkania lub innych wymaganych przez prawo lub wew. procedury dokumentu.

Brokerzy CD

 • eToro
 • Saxo Bank
 • IG
 • CMC Markets
 • Forex.com
 • CityIndexXTB
 • Admiral
 • Markets
 • XM
 • Markets.com
 • Plus500

Domy Maklerskie

 • CDM Pekao S.A.
 • Dom Inwestycyjny
 • Xelion sp. z o.o.
 • Dom Maklerski
 • BOŚ S.A.
 • Dom Maklerski
 • PKO Banku
 • Polskiego S.A.
 • Ipopema
 • Securities S.A.
 • RDM Wealth Management S.A.
 • XTB DM
 • Vestor Dom Maklerski S.A.

Banki

 • Alior Bank S.A.
 • Bank BGŻ BNP
 • Paribas S.A.
 • BZ WBK
 • Pekao
 • PKO BP
 • Bank Millennium S.A.
 • BOŚ S.A.
 • Getin Noble Bank S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • mBank S.A.
 • Santander Bank Polska S.A.

Krok 3: Zasil rachunek środkami pieniężnymi

Aby kupić akcje musisz mieć na nie pieniądze. Zwykle zasilisz rachunek przelewem bankowym, kartą kredytową lub za pomocą portfela internetowego (ta opcja częściej możliwa jest w przypadku brokerów CFD). Bardzo niewielu udostępnia również możliwość zasilenia rachunku przez PayPal. Jednym z wyjątków jest eToro.

Musisz również sprawdzić jakie są minimalne wartości depozytów. Niektórzy brokerzy lub domy maklerskie nie pozwalają na depozyt poniżej pewnej wartości. Warto sprawdzić to przed otwarciem rachunku.

Krok 4: Zdecyduj, które akcje chcesz kupić

Po wpłaceniu środków na konto, jesteś prawie gotowy. Teraz musisz odnaleźć spółkę, której akcje chcesz kupić lub w którą zainwestować. Jeśli chcesz inwestować w akcje amerykańskich spółek, to lepiej sprawdzić, który broker posiada je w swojej ofercie. Często bowiem polskie domy maklerskie nie dają takiej możliwości.

Broker CFD – eToro

》New York Tech (208 spółek)
》New York (506 spółek)
》Frankfurt (73 spółek)
》Londyn (307 spółek)
》Paryż (37 spółek)
》Madryt (27 spółek)
》Mediolan (31 spółek)
》Zurych (17 spółek)
》Oslo (18 spółek)
》Sztokholm (24 spółki)
》Kopenhaga (14 spółek)
》Helsinki (9 spółek)
》Hong Kong (52 spółki)

Dom Maklerski mBank

》Polska (464)
》USA (b/d)
》Niemcy (b/d)
》Wielka Brytania (b/d)

Krok 5: Kupno akcji

Masz otwarty rachunek, pieniądze na koncie i akcje, które planujesz kupić. Teraz musisz jedynie zdecydować jaką ich ilość chcesz kupić i nacisnąć przycisk “KUP”. W tym momencie akcje zostaną zakupione lub w przypadku brokera CFD, zostanie otwarta pozycja długa.

Krok 6: Analizuj swój portfel regularnie

Zakupione akcje będą generować zysk lub stratę za każdym razem, gdy zmieni się ich kurs. Dla płynnych akcji będzie się tak działo co kilka minut, dla mniej płynnych – kilka razy dziennie. Od czasu do czasu należy analizować ich cenę, aby zweryfikować strategię inwestycyjną. Jeśli zakupiłeś akcje z myślą o trzymaniu ich latami, nie musisz się tym przejmować aż tak bardzo.

Dla inwestycji krótkotrwałych (spekulacja) możesz skorzystać z możliwości “stop loss”. Jest to opcja automatycznej sprzedaży akcji, gdy jej cena spadnie poniżej określonego przez Ciebie celu. Dzięki temu będziesz pewien, że nie obudzisz się pewnego dnia, gdy kurs akcji będzie na przykład o 50% niższy niż z dnia zakupu.

Jak kupić akcje przez brokera CFD?

Inwestowanie w akcje na rynku kontraktów na różnice kursowe (CFD) to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów. Jest on o tyle przystępny i wygodny, że wybiera go większość inwestorów (traderów). W szczególności zainteresowani są nim tacy, dla których celem jest inwestowanie krótkoterminowe. Szybkie otwarcie i zamknięcie pozycji, gra na spadki lub wzrosty.

Akcje spółek amerykańskich

Główna różnica pomiędzy tym sposobem, a kupnem prawdziwych akcji przez dom maklerski polega na tym, że nie nabywamy ich fizycznie. Otwierając pozycję KUP w kontrakcie CFD nie stajemy się właścicielem akcji. Dlaczego? Bo naszym celem nie jest chęć posiadania akcji, a zarobienie na wzroście ich kursu. Zamykając pozycję u brokera CFD, transakcja zostaje rozliczona. Oznacza to, że broker wypłaca nam różnicę pomiędzy ceną (kursem) otwarcia pozycji, a jej zamknięcia. W praktyce otrzymujemy tyle samo pieniędzy ile otrzymalibyśmy w przypadku zakupu prawdziwych akcji.

W czym lepszy broker CFD od DM?

Brokerzy CFD nie wymagają od nas jednak podpisywania umów w momencie otwierania rachunku rozliczeniowego, mają często znacznie bardziej rozwinięte platformy tradingowe oraz aplikacje mobilne. Dodatkowo możemy zastosować grę na spadki (przyjąć pozycję krótką).

Pozycja krótka oznacza sytuację, w której zakładamy, że cena akcji spadnie. Jeśli liczymy na spadek, to nie możemy na tym zarobić kupująć prawdziwe akcje. U brokera CFD można jednak skorzystać z opcji “Sprzedaj” nie posiadając otwartej pozycji. Jeśli przewidujemy spadek kursu akcji, klikamy w/w przycisk i otwieramy pozycję. Czekamy, aż akcje spadną i pozycję zamykamy inkasując zysk w postaci różnicy w cenie otwarcia i zamknięcia.

Drugim bardzo popularnym pozytywnym aspektem brokerów CFD jest możliwość skorzystania z dźwigni finansowej. Czym jest dźwignia? Umożliwia nam zwielokrotnienie wolumenu akcji, które “nabywamy”. Przykładowo, jeśli mamy do dyspozycji 1000 PLN. Cena akcji na rynku wynosi 100 PLN, to w standardowym domu maklerskim kupując prawdziwe akcje nabędziemy ich 10 sztuk. Cena wzrośnie o 5% i sprzedając je zarobimy 50zł (minus prowizje).

Dźwignia finansowa pozwala nam niejako otworzyć pozycję na więcej niż 10 sztuk. Dźwignia 1:5 umożliwia zagranie na 50 akcjach mając nadal jedynie nasz wyjściowy 1000 PLN. Gdy cena wzrośnie o 5%, to zainkasujemy nie 50 PLN, a aż 250 PLN kończąc z saldem 1250 PLN. Oczywiście każdy kij ma dwa końce. Jeśli cena spadnie o przykładowe 5%, to broker potrąci nam z naszego 1000 PLN utracone 250 PLN i zostaniemy z saldem 750 PLN.

Z dźwigni można, ale nie trzeba korzystać. Daje ona możliwość gry na większą skalę przy zachowaniu mniejszych pieniędzy na rachunku. Regulacje Unii Europejskiej ściśle określają prawo i nie pozwalają inwestorowi utracić więcej środków niż posiada na koncie. Nie ma więc obawy, że korzystając z dźwigni popadniemy w zadłużenie. Stracimy co najwyżej tyle ile wpłaciliśmy brokerowi.

Ostatnim bardzo ważnym pozytywnym aspektem brokerów jest to, że umożliwiają grę na znacznie większej ilości aktywów (np. akcji). O tyle o ile dom maklerski może w ofercie posiadać kilkaset (najczęściej rodzimych) spółek, to broker ma ich nawet kilka tysięcy z całego świata. Ponadto można także inwestować w kursy walut, towary, grać na wzrosty i spadki indeksów giełdowych czy ETF-y.

Kilka kroków na kupno akcji przez brokera CFD

Wybierając brokera CFD należy kierować się jego renomą i licencjami, które posiada. Nie należy korzystać z takich, których nie sprawdziliśmy.

Krok 1: Otwórz konto u brokera CFD

Otwarcie konta u brokera CFD jest prostsze niż otwarcie konta bankowego czy rachunku w domu maklerskim. Nie trzeba bowiem podpisywać fizycznego kontraktu, a jedynie wypełnić wniosek online oraz dostarczyć kilka dokumentów drogą elektroniczną.

Dokumentami o jakich mowa to dowód tożsamości ze zdjęciem i potwierdzenie adresu zamieszkania.

Przeczytaj przykładowy opis procesu otwarcia konta tutaj. Dzięki niemu dowiesz się znacznie więcej, niż opisujemy w tym artykule.

Krok 2: Wpłać środki pieniężne

Nie jest to skomplikowany proces. Najczęściej można zrobić to za pomocą standardowych metod, czyli przelewu bankowego lub karty płatniczej. Większość brokerów umożliwia także wpłatę za pomocą portfeli internetowych jak Skrill, Neteller, a nawet Paypal.

Po dokonaniu wpłaty za pomocą odpowiedniego przycisku, na konto pojawi się saldo konta w kwocie pierwszego depozytu.

Krok 3: Wybierz akcje, na których otworzysz pozycję KUP

Jeśli mamy już konto i środki, czas na pierwszą inwestycję. Wielu brokerów umożliwia zapoznanie się i przeczytanie o dostępnych spółkach, przeanalizowanie wykresów cen akcji lub poznanie komentarzy innych inwestorów na temat aktualnej sytuacji rynkowej. Tak działa eToro.

Po wybraniu konkretnej spółki mamy dwie opcje do wyboru:

 • możemy standardowo zagrać na wzrost akcji (czyli spodziewamy się wzrostu jej ceny w przyszłości). Korzystamy wtedy z przycisku KUP. Wpisujemy ilość akcji lub wartość inwestycji i zatwierdzamy transakcję.
 • możemy zagrać na spadki (spodziewamy się, że cena akcji spadnie). W takim wypadku korzystamy z przycisku SPRZEDAJ. Oznacza to, że system odnotuje cenę po jakiej otwarliśmy taką pozycję i wypłaci nam zysk w postaci poziomu spadku kursu naszego aktywa. Jeśli przykładowo cena akcji wynosi 100 PLN i otworzymy pozycję krótką (SPRZEDAJ), cena w tydzień spadnie do poziomu 95 PLN i zamkniemy taką pozycję, to zarobimy 5 PLN (minus ew. prowizję).

Krok 4: Analizuj swój portfel

Sprawdzaj co jakiś czas jak kształtują się ceny akcji względem Twoich założeń. Jeśli popełniłeś błąd w ocenie sytuacji, nie trzymaj akcji na siłę tylko po to, by liczyć, że wkrótce odbijesz sobie stratę.

Aby zabezpieczyć swoje pieniądze możesz skorzystać z opcji STOP LOSS. Opcja ta dostępna jest u wszystkich brokerów i pozwala na ustalenie automatycznej ceny po jakiej zostanie zamknięta transakcja. Dzięki temu, jeśli zapomnisz śledzić kurs ręcznie, system zamknie twoją pozycję jeśli przekroczy pewien próg straty. Analogicznie istnieje także opcja TAKE PROFIT. System zamknie twoją pozycję, jeśli zarobi ona dla Ciebie odpowiednią kwotę. Będziesz dzięki temu pewien, że gdy cena wzrośnie do pewnego poziomu, to nie przegapisz szansy na sprzedaż.

Jakiego brokera CFD wybrać?

Nie należy otwierać konta u pierwszego lepszego brokera, bo każdy z nich charakteryzuje się trochę inną ofertą. Wybierając najlepszego dla nas powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

Ile pieniędzy chcemy zainwestować w akcje Bardzo wielu brokerów (większość) posiada minimalny limit wpłaty na rachunek. Niektórzy nawet kilka tysięcy złotych lub dolarów. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, bo może okazać się, że konto będzie już otwarte, a my nie będziemy w stanie spełnić tego warunku. Racjonalnym wydaje się szukać brokerów, którzy ustalają limit pierwszej wpłaty na poziomie poniżej 1,000 PLN lub 250 USD.

Jak często mamy zamiar handlować Od tego zależy ile zapłacimy za prowizję od każdej transakcji. Jeśli broker ustala prowizję od każdej transakcji (tak samo zresztą jak domy maklerskie) to trzeba policzyć ile będzie nas to kosztowało. Są również tacy brokerzy (jak np. eToro), którzy nie naliczają prowizji bezpośrednio od transakcji, ale uwzględniają ją w niewielkim spreadzie.

Jak bardzo zaawansowany jesteś w inwestycjachOd tego zależy, czy będziesz poszukiwał brokera z bardzo zaawansowaną platformą (uwaga – trzeba się z taką platformą dobrze zapoznać) lub z prostrzą w obsłudze. Jeśli planujemy jedynie kupować i sprzedawać aktywa, to wystarczy podstawowa platforma. Są również brokerzy, którzy udostępniają możliwość kopiowania inwestycji innych użytkowników platformy. Wybiera się wtedy z listy takich, którzy generują najwyższe zyski i można naśladować ich transakcje. Taką funkcjonalność posiada właśnie eToro.

Najlepszy broker CFD do zakupu akcji?

Poniżej przedstawiamy przez wielu ocenianego jako najlepszego brokera do zakupu akcji dla początkujących inwestorów. Jeśli chciałbyś zapoznać się z pełnym rankingiem oraz wszystkimi szczegółami odsyłamy do osobnego artykułu na ten temat.

eToro

eToro to jeden z najpopularniejszych brokerów CFD na rynku. Firma została założona w 2007 roku w Izraelu i obsługuje dzisiaj klientów na całym świecie. Jest ich aktualnie aż 7 milionów. System online obsługiwany jest w języku polskim. eToro posiada licencje zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii (FCA), jak również regulowany jest przez komisję Australijską.

eToro - platforma tradingowa

Aby zapoznać się z pełnym opisem brokera, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego dlaczego dzięki funkcji Copy Trading przewyższa konkurencję.

ZAREJESTRUJ SIĘ

67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze inwestując z tym dostawcą.
Upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Jak kupić akcje przez Dom Maklerski?

Jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz akcje spółki Facebook lub KGHM i ciekawi Cię to jak można kupować akcje, to zaraz się tego wszystkiego dowiesz.

Najpowszechniejszym sposobem kupowania akcji jest kupno papierów wartościowych przez dom maklerski. Większość domów maklerskich umożliwia kupowanie jedynie akcji rodzimych. Jest to jednak najpopularniejszy sposób preferowany przez ‘starsze’ pokolenie. Wiele domów maklerskich posiada oddziały naziemne, do których można wejść i podpisać umowę.

Panel transakcyjny domu maklerskiego mBanku
Źródło: mbank.pl

Polskie domy maklerskie umożliwiają zakup akcji spółek notowanych głównie na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz w niewielkiej części spółek zagranicznych.

Ile spółek na GPW? W pierwszym kwartale 2019 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowanych jest 464 spółek. Na liczbę tą składa się 413 spółek polskich oraz 51 spółek zagranicznych.

Spółki zostają wprowadzone na giełdę (Pierwsza Publiczna Oferta emisji) po spełnieniu szeregu skomplikowanych warunków. Jest to proces, który w skrócie przekształca spółkę z prywatnej w publiczną. Dzięki takiemu zabiegowi, inni inwestorzy z kraju i zagranicy mogą swobodnie handlować akcjami spółki.

Główną zasadą jest – jeśli spółka notowana jest na giełdzie (polskiej lub zagranicznej), to możesz kupić jej akcje. O tyle o ile zakup akcji spółek polskich za pośrednictwem domu maklerskiego jest prosty, to już ten sam zabieg na akcjach spółki zagranicznej może być bardziej skomplikowany lub niemożliwy.

Na pomocą domu maklerskiego zawsze będziesz mógł kupić prawdziwe akcje spółki. Jej cena będzie zależała od aktualnego kursu akcji. Na kurs akcji wpływa popyt i podaż w danym momencie. Wysoki popyt na akcje spółki powoduje wzrost jej cen i odwrotnie.

Pomimo, że wiesz, że będziesz kupował akcje spółki notowanej na GPW, to musisz przygotować środki pieniężne w pełnej wartości akcji:

kurs akcji x ilość akcji = wartość inwestycji

Poza tym musisz udać się do domu maklerskiego lub otworzyć konto online. Najczęściej będziesz proszony o podpisanie umowy, która zostanie przesłana Ci do domu kurierem. Kiedy już konto będzie otwarte, zakupu akcji dokonasz za pomocą systemu online domu maklerskiego.

Czy można kupić akcje papierowe?

Od 1 lipca 2018 roku nowa ustawa – Kodeks Spółek Handlowych – wprowadziła proces dematerializacji papierów wartościowych. Proces ten pozbawił papiery wartościowe ich nośnika – formy papierowej. Został on zastąpiony zapisem cyfrowym (elektronicznym). W praktyce oznacza to, że na giełdzie nie można dzisiaj nabyć akcji spółek w postaci papierowej.

Prowizję mogą pochłonąć część zysku z kupna akcji

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy uwzględnić kupując akcje przez dom maklerski są prowizje i opłaty. Do głównych kosztów związanych z domem maklerskim mogą być:

Opłata za prowadzenie rachunku: Domy maklerskie mogą pobierać miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku oraz opłatę za platformę internetową. Często jednak można znaleźć biura maklerskie, które tej opłaty nie posiadają lub zwalniają inwestorów z jej uiszczania w przypadku, gdy aktywnie korzystają z rachunku lub platformy online. Na przykład kupują i sprzedają akcje.

Opłata za nieaktywność: Ten rodzaj opłaty może dotyczyć inwestorów, którzy posiadają rachunek, ale z niego nie korzystają. Nie dokonali na przykład odpowiedniej ilości transakcji w zadanym czasie.

Prowizja za zakup/sprzedaż akcji:  Jest to standardowa dla DM opłata. Pobierana jest za każdym razem, kiedy dochodzi do momentu kupna lub sprzedaży akcji. Opłata ta wyrażona jest w postaci procentowej (np. 1%, 0,5%) i/lub minimalnej wartości (np. 3 PLN, 10 PLN etc.).

Konta demo domów maklerskich

Jeśli poważnie podchodzisz to kupna akcji, ale nie czujesz się pewnie lub nie wiesz czy sobie poradzisz z obsługą systemu, to mamy dobrą wiadomość. Wiele domów maklerskich umożliwia otwarcie konta wirtualnego, dzięki któremu możesz “udawać”, że kupujesz akcje. Korzystasz wtedy z pełnej funkcjonalności platformy, realnych kursów akcji, ale nie inwestujesz prawdziwych pieniędzy, a Twoje zlecenia oczywiście nigdy nie trafiają na giełdę.

Jaki dom maklerski najlepszy do kupna akcji?

Poza jedną z najważniejszych rzeczy, tj. prowizjami i opłatami, powinieneś zapoznać się z także z takimi aspektami jak:

 • Czy DM udostępnia informacje o spółkach, informacje giełdowe, rekomendacje.
 • Jak prosta jest obsługa platformy internetowej
 • Jak sprawnie działa obsługa klienta

Nawet najlepsi inwestorzy często posiłkują się informacjami giełdowymi oraz czasami potrzebują pomocy lub wsparcia ze strony obsługi domu maklerskiego. Zanim zatem podejmiesz decyzję przeanalizuje wyżej wymienione aspekty.

Poniżej przedstawiamy ranking domów maklerskich, który może być wyznacznikiem tego, gdzie otworzyć rachunek.

domy maklerski do zakupu akcji
Ranking domów maklerskich do zakupu akcji
Źródło: bankier.pl

Jak “kupić akcje” przez fundusz inwestycyjny

Inwestując fundusz inwestycyjny przekazujemy nasze pieniądze ekspertom. To oni wybierają spółki akcyjne, które będą przedmiotem inwestycji. Nie musimy się zatem martwić o analizowanie rynku oraz śledzenie kursów akcji poszczególnych firm. Należy powiedzieć, że fundusze akcji, z definicji określane są jako bardziej agresywne. Oznacza to, że ryzyko utraty pieniędzy jest wyższe. Jednocześnie szansa na wyższy zysk również rośnie. Są również fundusze stabilne, które lokują pieniądze w na przykład w obligacje i akcje.

Aby zakupić jednostka uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie potrzeba dużych kwot. Aą takie które akceptują miesięcznie 100 lub 200 zł. Mówimy tutaj o regularnej inwestycji każdego miesiąca.

Zakup jednostek uczestnictwa w funduszu możemy dokonać głównie przez domy maklerskie, jak również brokerów specjalizujących się w takich funduszach. Jest nim na przykład F-Trust.

Inwestowanie w fundusze nie różni się bardzo od kupowania w domu maklerskim akcji, dlatego też nie będziemy tego procesu omawiać drugi raz. Lista domów maklerskich znajduje się powyżej, natomiast poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych funduszy inwestujących na rynku akcji.

Ranking funduszy polskich akcji (uniwersalne)
źródło: analizy.pl

Zainwestowałem w akcje – co z nimi dalej robić?

Kupujemy akcje w celu osiągnięcia zysku z ich późniejszej sprzedaży lub oczekujemy dywidendy z tytułu ich posiadania. Po zakupie akcji giełdowych powinieneś obserwować ich kurs. Zakup akcji powinien być dokonywany na podstawie analizy lub planu. Obserwowanie kursu akcji powinno odpowiedzieć Ci na pytanie, czy plan, który założyłeś podąża w dobrym kierunku. Jeśli jednak inwestujesz z założeniem długoterminowym, nie stresuj się dziennymi lub tygodniowymi spadkami.

Jak długo trzymać akcje?

Sprzedaż akcji jest tak samo prosta jak ich zakup. Dokonujesz tego za pomocą platformy online lub oczywiście podczas wizyty w naziemnej placówce DM (albo przez telefon).

W kwestii sprzedaży akcji nie można być emocjonalnym. Jeśli kupiliśmy je rok wcześniej za kwotę 5,000 PLN, a dziś warte są 3,000 PLN, to wielu ludzi myśli “Jak odzyskam utracone 2,000 PLN”. Wydawać się może, że trzeba wtedy czekać, aż akcje z powrotem wzrosną. Nie działa to w ten sposób. Nie ma takiej zasady, która mówi, że akcje, które spadły, muszą wzrosnąć. Należy patrzeć na to przez pryzmat tego co jest dzisiaj. Prawda jest taka, że mamy w tym momencie zainwestowane 3,000 PLN w akcje spółki XYZ.

Należy zapomnieć ile te akcje były warte rok, czy dwa lata temu. Pytanie, które należy sobie zadać dzisiaj brzmi “Czy jeśli miałbym dzisiaj zainwestować 3,000 PLN, to czy byłaby to spółka XYZ?”. Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, to należy sprzedać akcje i iść dalej.

Porady dotyczące kupowania akcji

Powinno się inwestować przez kilka lat

Inwestowanie długo i średnioterminowe pozwala na uniknięcie sprzedaży akcji w okresie krótkotrwałych spadków. Jeśli wiesz, że będziesz potrzebował zainwestowanych pieniędzy w krótszym okresie – być może kupowanie akcji nie jest dla Ciebie odpowiednie.

Kupowanie akcji jednej spółki może być ryzykowne

Zastanów się nad tym. Jeśli Twoja jedyna spółka popadnie w kłopoty, możesz stracić część lub wszystkie środki. Dzielenie inwestycji na kilka firm pozwala na dywersyfikację ryzyka. Nawet najlepsi inwestorzy czasami podejmują błędne decyzje.  Zamiast skupiać wszystkie pieniądze na zakupie akcji jednej firmy, powinno się inwestować częściej, mniejszymi kwotami. Pozwala to na uśrednienie wyników i złagodzenie krótkotrwałych spadków i szumu na giełdzie.

Jeśli jednak planujesz długoterminowy zakup akcji jednej spółki możesz zrobić to w następujący sposób:

Do zainwestowania masz 10,000 PLN. Możesz kupić jednorazowo 1,000 akcji po 10 PLN każda. Możesz także rozłożyć zakup akcji w czasie i podzielić inwestycję na kilka mniejszych. Kupujesz wtedy co dwa tygodnie akcje warte 2,500 PLN przez kolejne dwa miesiące. Ma to swoje plusy i minusy. Jeśli po pierwszym zakupie cena akcji spadnie do 9,50 PLN, wtedy podczas drugiego zakupu kupisz nie 250, a 263 akcje tej samej spółki. Czyli w pierwszym miesiącu wydając 5,000 PLN, nie nabywasz 500 akcji, a dokładnie 513 sztuk. Oczywiście analogicznie – jeśli cena od pierwszego zakupu wzrośnie, spowoduje to, że w drugim zakupie kupisz tych akcji odpowiednio mniej.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne akcji

Jeśli nigdy nie inwestowałeś, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygody od funduszy inwestujących w rynek akcji. Wszystkie domy maklerskich udostępniają taką możliwość i jest to dobry sposób na poznanie mechanizmów związanych ze zwrotem z inwestycji w papiery wartościowe.

Wystrzegaj się oszustw

Jeśli kontaktuje się z tobą mailowo lub telefonicznie osoba oferująca możliwość szybkiego zarobku poprzez inwestycje giełdowe wiedz, że to bardzo możliwy przekręt. Przedstawiciele brokerów, często bez licencji, wydzwaniają losowe osoby, aby zaproponować im wpłatę pieniędzy i inwestycje w losowo wybrane spółki.

Większość przekonanych w ten sposób inwestorów traci wszystkie środki na rachunku. Pamiętaj, jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdziwe, to prawie zawsze tak jest.

Nie zapominaj o 5 zasadach inwestowania (w akcje i nie tylko).

Przestrzeganie tych pięciu zasad pozwoli, że przygodę z zakupem akcji rozpoczniesz z lepszym nastawieniem:

 1. Im większej stopy zwrotu się spodziewasz, tym większe ryzyko musisz zaakceptować. Nie ma na rynku produktów inwestycyjnych, które dostarczą Ci bardzo wysokiego i pewnego zysku. Wysokie stopy zwrotu zawsze dotyczą produktów, które narażą Cię na wyższe prawdopodobieństwo straty.
 2. Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Postaraj się dywersyfikować akcje tak bardzo jak to możliwe. Dzięki temu chronisz dużą część kapitału, jeśli inwestycja okaże się chybiona. Dywersyfikacja może polegać na zakupie akcji z kilku branż, kilku rynków lub spółek z różnych krajów.
 3. Jeśli boisz się strat inwestuj długoterminowo. Aby zminimalizować ryzyko straty, rekomenduje się inwestować w akcje w długim okresie, np. 5-letnim. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy na tak długo, lepiej nie inwestować wcale.
 4. Analizuj swój portfel. Twoje inwestycje mogą nie być trafione lub z czasem możesz nie być w stanie zaakceptować ryzyka, na które byłeś gotowy w przeszłości. Jeśli nie będziesz analizował portfela regularnie, to możesz skończyć na stracie.

Nie panikuj. Inwestycje czy ceny akcji mogą zarówno wzrosnąć, jak i spaść. Nie działaj również pod wpływem tego jak inni inwestorzy lokują swoje środki.

Gdzie zdobyć dodatkowe informacje?

Jeśli jest to Twój pierwszy poradnik jaki czytasz o inwestowaniu, powinieneś przeczytać również jakieś książki. Odsyłamy do strony z najlepszymi książkami o inwestycjach. Poza literaturą możesz skorzystać z wiedzy na poniższych stronach:

❐ Przewodnik Giełdy Papierów Wartościowych – otwórz.
❐ Ranking Domów Maklerskich – bankier.pl – otwórz.
❐ Ranking Brokerów CFD – opcje24h.pl – otwórz.
❐ Jak kupić akcje amerykańskich spółek – opcje24h.pl – otwórz.

Ostrzeżenie o ryzyku: eToro to platforma złożona z wielu instrumentów, która oferuje inwestowanie w akcje, kryptoaktywa oraz kontrakty CFD.

Zwracamy uwagę, że kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Kryptoaktywa to instrumenty charakteryzujące się wysoką zmiennością w krótkim czasie, dlatego też nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel kryptoaktywami nie jest regulowany, w związku z czym nie podlega nadzorowi przez żadną instytucję UE.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie ponosi odpowiedzialności za treść i adekwatność publikacji, które zostały przygotowane przez partnerów dostępnych publicznie, w szczególności informacji dotyczących eToro.