Jak Inwestować w Akcje Starlink w 2023 Roku?

W dzisiejszym coraz bardziej cyfrowym świecie łączność internetowa staje się nie tyle luksusem, co koniecznością. Wciąż jednak wiele części kraju i świata pozostaje niepodłączonych do sieci . Ma to zmienić firma Starlink, która jest częścią SpaceX.

Firma SpaceX co miesiąc wystrzeliwuje w kosmos dziesiątki satelitów w ramach budowy projeku internetu satelitarnego Starlink. Ta nowa usługa obiecuje podłączyć do Internetu prawie każdy zakątek globu – obietnica, która przyciąga uwagę inwestorów. Jeśli jesteś jednym z nich, być może zastanawiasz się jak można kupić akcje Starlink. Na razie nie można jeszcze inwestować bezpośrednio w Starlink, ale może uda nam się zainwestować w ten projekt na inne sposoby. Przyjrzymy się, jak Starlink spisuje się do tej pory i czy warto rozważyć zainwestowanie pieniędzy w spółkę gdy w końcu wejdzie ona na giełdę.

Rakiety Starlink wystrzeliwane na orbitę | Źródło: Unsplash

Informacje o spółce Starlink

Od czasu powstania firmy SpaceX w 2002 roku, producent z branży kosmicznej znacznie się rozwinął. W 2022 roku liczy około 9,500 pracowników. Od 2014 roku oddział SpaceX pracuje nad tzw. „konstelacją satelitów”, która zapewni dostęp do Internetu niemal w każdym miejscu na ziemi.

Konstelację tę tworzą satelity Starlink firmy SpaceX. Firma używa satelitów na niskich orbitach, aby umożliwić gry online, rozmowy wideo, streaming i inne aspekty łączności internetowej. Założycielem firmy jest Elon Musk, a Starlink jest oddziałem firmy Space X. Do wynoszenia satelitów Starlink w kosmos SpaceX używa swoich rakiet Falcon 9. W styczniu 2021 roku wystrzeliła 49 satelitów. Starlink ma siedzibę w Redmond, w stanie Waszyngton.

Dlaczego ludzie chcą inwestować w Starlink?

Jest wiele powodów, dla których ludzie mogą chcieć inwestować w Starlink, ale prawdopodobnie jednym z nich jest fakt, że jest to jedna z firm miliardera Elona Muska. Mimo że Musk może być postacią skrajnie nietypową, jego przedsięwzięcia biznesowe przyciągają wiele uwagi. Weźmy też pod uwagę SpaceX – firmę, która obsługuje Starlink. Jako to dobrze znana marka w rozwijającym się przemyśle kosmicznym. SpaceX przyciągnęła wiele uwagi dzięki swoim efektownym lotom w kosmos. Wśród nich można wymienić wystrzelenie misji Crew-3 z Kennedy Space Center w listopadzie 2021 roku.

Potencjał firmy wzbudza również zainteresowanie inwestorów. Szacunki Starlink mówią, że w momencie rozpoczęcia działalności rynek, na którym działa będzie miał wartość 6 miliardów dolarów. Oznacza to, że może przynieść nawet 6 miliardów dolarów w pierwszym roku działalności, jeśli uda mu się sprawić, by każdy potencjalny klient stał się nabywcą usług Starling. Gwynne Shotwell, pani prezes i dyrektor generalna SpaceX powiedziała w wywiadzie z 2021 roku, że rynek, na który może trafić Starlink może wynieść nawet 1 bilion dolarów.

Ludzie pragną inwestować w Starlink także dlatego, że jest po prostu wyjątkowy. Podczas gdy tradycyjne firmy internetowe dostarczają internet za pomocą kabli i masztów, Starlink korzysta z satelitów znajdujących się setki kilometrów nad ziemią. Pomysł z satelitami przesyłającymi sygnał internetowy jest nowy i sprawia, że ludzie się nim interesują. Starlink jest rewolucyjny, inny i ciekawy – to przyciąga uwagę zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych.

Aktualności Starlink

Starlink cały czas wystrzeliwuje nowe satelity. Do stycznia 2022 roku wystrzelił 2,091 satelitów z czego 1,915 jest obecnie na orbicie. Niestety SpaceX twierdzi, że 40 z 49 satelitów, które wystrzelił pod koniec 2021 roku zostało zniszczonych przez burzę geomagnetyczną.

Starlink uruchomił także pakiet usług premium. Firma twierdzi, że usługa ta podwoi możliwości anten, co zapewni większą prędkość i przepustowość internetu. Osoby, które zdecydują się na rejestrację muszą wpłacić depozyt w wysokości 500 dolarów i zapłacić 2500 dolarów za antenę i router. Usługa kosztuje też 500 dolarów miesięcznie. Starlink twierdzi, że Premium zapewnia prędkość od 150 megabitów na sekundę do 500 megabitów na sekundę.

Wycena spółki Starlink

Starlink jest firmą prywatną i nie jest notowan na giełdzie, więc nie możemy wycenić jej na podstawie wartości rynkowej dostępnej na giełdzie. Obecnie najlepsze informacje jakimi dysponujemy, opierają się na prognozach i szacunkach. Wiemy, że SpaceX pozyskał pewne związane z dostępem do szerokopasmowego Internetu, takie jak 885 milionów dolarów dotacji na łącza szerokopasmowe od Federalnej Komisji Łączności w Stanach Zjednoczonych.

Elon Musk pozyskał fundusze w kilku turach, w tym 337,4 miliona dolarów w grudniu 2021 roku. Po przeprowadzeniu drugiej emisji akcji w październiku 2021 roku wartość SpaceX wyniosła 100 miliardów dolarów, a w kwietniu firma pozyskała 1,16 miliarda dolarów w ramach finansowania. Wśród znaczących inwestorów są Alphabet Inc. i Fidelity Investments.

Warto pamiętać, że Starlink jest oddziałem SpaceX, dlatego wycena 100 miliardów dolarów dotyczy także Starlink. Jeśli chodzi o konkretną wycenę Starlink, szacunki obejmują 50 miliardów dolarów oceniane przez analityka banku Morgan Stanley, Adama Jonasa w 2020 roku. Inni podają wyższe wyceny, jednak wspomniane prognozy wydają się potwierdzać, że Starlink w dłuższej perspektywie może być bardziej wartościowy niż SpaceX.

Powody, dla których warto zainwestować w Starlink

Nie można jeszcze inwestować w Starlink, ale jest kilka powodów, dla których ten dostawca usług internetowych może być inwestycją, którą warto rozważyć w przyszłości. Rynek, na którym działa Starlink i wycena to w tym momencie tylko prognozy, ale są jednak rzeczy, o których wiemy, że są dobrym prognostykiem dla tej firmy.

Po pierwsze, internet satelitarny ze swej natury jest łatwiejszy do rozbudowy niż infrastruktura kablowa i światłowodowa. Ludzie mogą korzystać ze Starlink, jeśli tylko mają niezbędny do tego sprzęt i dobrą widoczność nieba. Dlatego Starlink może być przydatny na obszarach wiejskich i w innych miejscach, gdzie usługi internetowe są rzadkością. Może też być bardziej odporny na trudne warunki pogodowe i klęski żywiołowe, ponieważ nie ma wież ani fizycznych linii, które mogłyby zostać zniszczone.

Zanim nowi klienci będą mogli się zarejestrować, Starlink musi zdobyć licencję na oferowanie usług internetowych. Do tej pory w programie publicznej bety uczestniczy 25 krajów. Kolejnym powodem, dla którego warto polubić Starlink jest jego współpraca ze SpaceX. Posiadanie własnych rakiet pozwoliło firmie wystrzelić około 2 000 satelitów – ponad 600 rocznie. Posiadanie większej liczby satelitów na niebie może umożliwić konsekwentne zwiększanie prędkości i zmniejszenie liczby przerw w dostawach.

Korzyści z zakupu akcji Starlink

  • Łatwiejsze zwiększanie zasięgu w porównaniu z tradycyjnymi sieciami internetowymi
  • Współpraca ze SpaceX upraszcza rozmieszczanie satelitów
  • SpaceX otrzymało rządowe dotacje

Powody, dla których lepiej nie kupować Starlink

Jak już wspomnieliśmy, Starlink nie jest jeszcze notowany na giełdzie i niektóre z wymienionych problemów mogą ulec poprawie. Mimo to są rzeczy, o których powinieneś pamiętać. W tej chwili nie jest pewne, czy z finansowego punktu widzenia Starlink będzie w stanie przetrwać. Musk twierdzi, że aby przetrwać, firma potrzebuje nawet 30 miliardów dolarów rocznego finansowania. W 2021 roku powiedział, że firma wydaje 1000 dolarów na wyprodukowanie terminali Starlink, a sprzedaje je za 500 dolarów. Tak więc, choć Starlink zapewnił sobie finansowanie, będzie potrzebował więcej, by utrzymać się na rynku i ostatecznie obniżyć koszty produkcji.

Problemem dla Starlink jest też to, że jego usługa jest jeszcze w wielu przypadkach zawodna. Wielu beta-testerów doświadczyło problemów z działaniem usługi. Nawet najmniejsza przeszkoda w widoczności nieba może powodować spowolnienia i przerwy w działaniu. Drzewa i budynki mogą powodować problemy z usługą Starlink. Istnieją również obawy, że zanieczyszczenie powietrza, a nawet inne satelity mogą potencjalnie zakłócać pracę sieci. Innym problemem jest to, że niektórzy użytkownicy zgłaszali „brak” obsługi klienta – jest to coś, czym trzeba będzie się zająć w przyszłości.

Wady kupowania akcji Starlink

  • Potrzebuje 30 miliardów dolarów dofinansowania rocznie
  • Usługa nie jest niezawodna
  • Obawa o zanieczyszczenie kosmosu i zanieczyszczenia ziemi
  • Słaba obsługa klienta

Kiedy można się spodziewać wejścia Starlink na giełdę

W tej chwili nie wiemy, kiedy Starlink wejdzie na giełdę. Wszystko co możemy powiedzieć, to przytoczyć komentarz Elona Muska, który powiedział, że firma wejdzie na giełdę, gdy jej przychody będą bardziej przewidywalne. Ponieważ jednak Starlink nie jest firmą notowaną na giełdzie, informacje o stanie przepływów pieniężnych są ograniczone. Musk powiedział, że Starlink może przynosić 30 miliardów dolarów rocznie do 2025 roku. Gwynne Shotwell stwierdziła ponadto, że Starlin jako spółka notowana na giełdzie jak najbardziej miałaby sens.

Informacje o cenie oferty publicznej Starlink są również ograniczone, ale mamy kilka wskazówek dotyczących akcji SpaceX. Przykładowo, SpaceX w wielu turach pozyskał fundusze private equity, w tym 560 dolarów za akcję przy wycenie 100 miliardów dolarów i 419,99 dolarów za akcję przy wycenie 74 miliardów dolarów. Choć w tym momencie nie ma nic pewnego, niektórzy przewidują, że Starlink będzie bardziej wartościowy niż sam SpaceX. Dlatego też cena jego akcji może być wyższa.

Jak kupić akcje Starlink?

Obecnie nie ma możliwości kupienia akcji Starlink na giełdzie. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy (i jeśli) firma ostatecznie wejdzie na giełdę. Na razie jest kilka opcji, które możesz rozważyć jeśli chcesz zainwestować w SpaceX lub w Starlink.

Inwestowanie w partnerów Starlink

Jednym ze sposobów na inwestowanie już teraz jest obserwowanie firm partnerskich Starlink. Na przykład Shift4 Payments (NYSE: FOUR) ogłosiło zawarcie pięcioletniej umowy partnerskiej ze Starlink. Warto obserwować takie projekty, by móc inwestować w sposób pośredni.

Notowania spółki za Q1 2022 | Źródło: eToro / Shift4

Inwestuj w Teslę

Mimo że nie możesz jeszcze zainwestować bezpośrednio w SpaceX czy Starlink, możesz zainwestować w jedyną firmę Elona Muska, która jest obecnie notowana na giełdzie. Pojazdy Tesli są w pełni przystosowane do korzystania z internetu, więc nie jest daleko idące przypuszczenie, że pewnego dnia Tesle będą mogły korzystać z połączenia Starlink. Dowiedz się, jak inwestować w Teslę.

Szukaj Starlink na platformach pre-IPO

Istnieją obecnie platformy inwestycyjne typu pre-IPO, które mogą pozwolić Ci handlować akcjami Starlink lub SpaceX przed ich upublicznieniem. Przykładami są IG i EquityZen. Aby uzyskać więcej szczegółów, sprawdź oferte EquityZen.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki symbol giełdowy ma Starlink?

Starlink nie jest jeszcze w publicznym obrocie. Dlatego też na dzień dzisiejszy nie posiada symbolu giełdowego.

Czy Starlink ma wyznaczoną datę IPO?

W tej chwili Starlink nie ma ustalonej daty IPO. Elon Musk mówi, że firma wejdzie na giełdę, gdy strumień jej przychodów będzie bardziej przewidywalny.

Jak rentowny jest Starlink?

Starlink nie wydaje się być jeszcze rentowny. Przykładowo, firma informuje, że wydaje 1000 dolarów na wyprodukowanie każdego ze swoich terminali, ale sprzedaje je za jedyne 500 dolarów. Pobiera 99 dolarów miesięcznego abonamentu za podstawową usługę i 500 dolarów za Starlink Premium, ale Musk twierdzi, że aby „przetrwać”, firma będzie potrzebowała dodatkowych 30 miliardów dolarów rocznego finansowania.

Podsumowanie

Starlink to obiecująca firma z pozornie nieograniczonym potencjałem. Obiecuje rozszerzyć usługi internetowe na dalekie krańce świata i umożliwić milionom osób dostęp do internetu. Jednak, podobnie jak wszystkie firmy Elona Muska (z wyjątkiem Tesli), Starlink nie jest na razie notowany na giełdzie. Nie jest to jednak złe rozwiązanie, ponieważ jej usługi okazały się awaryjne dla wielu z tych, którzy je wypróbowali. Poza tym firma nie wydaje się być jeszcze rentowna – ale żeby mieć pewność, musimy poznać jej raporty finansowe. Te zaś nie pojawią się, dopóki Starlink nie wejdzie na giełdę.

Miejmy nadzieję, że Starlink wejdzie na giełdę w ciągu najbliższych kilku lat, ale nic nie jest jeszcze pewne. Na razie możesz rozważyć zainwestowanie w powiązaną firmę lub zbadanie ofert pre-IPO.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.