Jak kupić akcje spółek z niemieckiej giełdy

Handel na polskiej giełdzie może już niektórym wydawać się niewystarczający. Akcji do kupienia jest stosunkowo niewiele, a jeśli chcesz mieć większy wybór to handel za granicą jest nieunikniony.

Handel na polskiej giełdzie może już niektórym wydawać się niewystarczający. Akcji do kupienia jest stosunkowo niewiele, a jeśli chcesz mieć większy wybór to handel za granicą jest nieunikniony.

Inwestowanie w Niemczech

Obrót papierami wartościowymi w Niemczech organizowany jest przez szereg lokalnych giełd, np. we Frankfurcie, Berlinie, Düsseldorfie, Hamburgu, Hanowerze, Monachium, Stuttgarcie. Handel na tych giełdach odbywa się klasycznie na parkiecie lub elektronicznie za pośrednictwem elektronicznego systemu transakcyjnego XETRA.

Xetra to w pełni elektroniczny system giełdowy do handlu akcjami, warrantami i certyfikatami, który powstał w 1997 roku i jest w pełni kontrolowany przez Deutsche Börse z siedzibą we Frankfurcie. Krótko mówiąc, Xetra jest elektronicznym ramieniem Deutsche Boerse i tworzy największy rynek papierów wartościowych w Europie kontynentalnej.

Europejskie giełdy papierów wartościowych

Nie musimy udawać się aż na amerykańskie giełdy, aby kupić akcje. Również w Europie istnieje wiele dużych i szanowanych giełd papierów wartościowych. Jedną z nich jest na przykład Frankfurcka Giełda Papierów Wartościowych w Niemczech (Frankfurter Wertpapierbörse AG).

Jest to największa z 7 giełd w Niemczech i jedna z największych giełd na świecie. Na tej giełdzie odbywa się 90% transakcji w Niemczech.

Giełda została założona w 1585 roku i należy dziś do grupy Deutsche Börse.

Jeśli chcesz handlować na giełdzie we Frankfurcie, istnieją w zasadzie tylko dwa sposoby, aby to zrobić:

 • osobiście na parkiecie giełdy (floor trading),
 • elektronicznie w systemie transakcyjnym Xetra.

Obecnie ponad 90% wszystkich transakcji przeprowadzanych jest elektronicznie. Tutaj również znajdujemy szereg znanych indeksów:

 • DAX,
 • mDAX,
 • sDAX,
 • TexDAX,
 • Euro Stoxx 50

Dodatkowo zapłacą Państwo opłatę w wysokości 0,15% wolumenu transakcji za handel na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie. Jednak minimalna opłata wynosi 9,95 EUR. Dlatego każda transakcja powinna być dobrze przemyślana. Jest to znacząca różnica w porównaniu z handlem na giełdzie w USA, gdzie im więcej kupujesz, tym większe opłaty.

Deutscher Aktien IndeX – czyli DAX

Deutscher Aktien IndeX (DAX) jest głównym niemieckim indeksem giełdowym, który wyliczany jest z 40 największych i najbardziej płynnych niemieckich spółek giełdowych (blue-chips). Indeks jest sporządzany od 30 grudnia 1987 r. i jest sprawdzany co sekundę od 1 stycznia 1996 r. Wartość początkowa wynosiła 1.000 punktów, a obecna wartość to ponad 16,000.

Wykres indeksu DAX spółek niemieckiej giełdy papierów wartościowych
Wykres indeksu DAX spółek niemieckiej giełdy papierów wartościowych
Aby zobaczyć aktualne kursy kliknij tutaj.

Obecnie do obliczeń wykorzystywane są kursy z systemu Xetra.

Indeks DAX nie jest jednak reprezentatywnym wskaźnikiem do oceny niemieckiej gospodarki samej w sobie. W rzeczywistości zawiera on stosunkowo niewielką liczbę spółek giełdowych i nie może w wystarczającym stopniu objąć wszystkich sektorów kraju.

Jest to raczej odpowiednik indeksu DJIA. Poniższa tabela zawiera zestawienie emisji akcji w indeksie DAX PERFORMANCE.

Aby sprawdzić kurs lub kupić akcje niemieckiej spółki, wybierz konkretną z poniższej listy spółek DAX:

SymbolNazwa
1COV.DECOVESTRO
ADS.DEADIDAS
ALV.DEALLIANZ SE
BAS.DEBASF SE
BAYN.DEBAYER
BEI.DEBEIERSDORF
BMW.DEBAYERISCHE MOTOREN WERKE
CON.DECONTINENTAL
DAI.DEDAIMLER
DB1.DEDEUTSCHE BOERSE
DBK.DEDEUTSCHE BANK
DPW.DEDEUTSCHE POST
DTE.DEDEUTSCHE TELEKOM
EOAN.DEE ON SE
FME.DEFRESENIUS MEDICAL CARE KGAA
FRE.DEFRESENIUS SE KGAA
HEI.DEHEIDELBERGCEMENT
HEN3.DEHENKEL KGAA
IFX.DEINFINEON TECHNOLOGIES
LHA.DEDEUTSCHE LUFTHANSA
LIN.DELINDE
MRK.DEMERCK KGAA
MTX.DEMTU AERO ENGINES
MUV2.DEMUENCHENER RUECKVERSICHERUNGS GESELLSCHAFT
RWE.DERWE
SAP.DESAP SE
SIE.DESIEMENS
VNA.DEVONOVIA SE
VOW3.DEVOLKSWAGEN
DAX – lista spółek 2022

Godziny otwarcia niemieckiej giełdy oraz pozostałych na świecie

Może się to wydawać dziwne, ale godziny otwarcia giełd papierów wartościowych mogą odgrywać dużą rolę przy kupnie i sprzedaży. Szczególnie jeśli handlujesz akcjami zagranicznymi. Przykładowo, możesz zobaczyć znaczny spadek danej akcji, ale dzieje się to, gdy amerykańska giełda jest zamknięta. Jeśli jednak masz dostęp do innej giełdy zagranicznej, możesz szybko sprzedać tam akcje zanim spadną.

Godziny otwarcia giełd są różne:

 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie: 8:30-17:00,
 • USA: 15:30-22:00,
 • Niemcy: 9:00-17:30,
 • Hongkong: 15:00-9:00.

W ten sposób można handlować na giełdzie w Polsce w ciągu dnia, na giełdach w USA po południu i na giełdach azjatyckich w nocy.

Można również skorzystać z fazy pre- i post-tradingu, które nie są dostępne dla wszystkich inwestorów. Możesz uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem swojego brokera.

Wypłata dywidendy z akcji niemieckich spółek

Dywidenda (także tych z niemieckiej giełdy) to prawo do udziału w zyskach spółki. Jest to tak naprawdę zysk z posiadania akcji danej spółki. Jeśli firma wypracuje zysk ma kilka możliwości jego rozdysponowania. Może spłacić długi, reinwestować i kupić więcej maszyn, budynków itp., może zainwestować w promocję, marketing, rozwój nowych produktów, pozostawić pieniądze na koncie czekając na lepszy czas do inwestowania lub wypłacić zyski akcjonariuszom.

To, czy dywidenda z niemieckiej spółki zostanie wypłacona, zależy od decyzji zgromadzenia akcjonariuszy, które musi przegłosować jej wypłatę. Jednocześnie głosuje nad wysokością kwoty przypadającej na jedną akcję, która ma być wypłacona. Rzeczywista wypłata następuje wówczas w formie dywidendy.

Dywidendy z akcji spółki z Niemiec są wypłacane przez spółkę jeśli jesteś jej akcjonariuszem w dniu ustalenia prawa do dywidendy. Nie ma więc zasady, że trzeba posiadać udziały przez cały rok, aby w kolejnym otrzymać udział w zyskach. Nie ma też reguły, że jeśli posiadasz udziały tylko przez część roku otrzymasz mniejszy udział w zyskach. Masz prawo do udziału w zyskach w oparciu o kwotę dywidendy na akcję pomnożoną przez liczbę akcji, albo nie masz prawa do żadnego zysku.

Uprawnienie jest oceniane tylko na podstawie daty zapisu. Jest ona ustalana wraz z wysokością dywidendy przypadającej na jedną akcję na walnym zgromadzeniu. Tam ustala się, że np. 1 czerwca 2022 r. jest dniem ustalenia prawa do dywidendy. Kto posiada akcję w tym dniu, trzymając ją po północy dnia następnego, jest uprawniony do dywidendy. Kto nie jest jej właścicielem – nie otrzymuje nic. Możesz więc kupić akcję niemieckiej spółki w ostatniej chwili i odebrać dywidendę już następnego dnia. Ale uwaga, przeniesienie akcji trwa kilka dni, a jeśli kupisz w ostatniej chwili możesz nie być w stanie przenieść na czas i już straciłeś dywidendę za ten rok.

Z tego powodu ogłaszany jest dzień ustalenia prawa do dywidendy (ex-dividend date). Jest to pierwszy dzień, w którym kupujesz bez dywidendy. Jeśli znasz datę tego dnia możesz łatwo określić, czy będziesz w stanie zamknąć transakcję czy nie. Dzień ustalenia prawa do dywidendy przypada na kilka dni przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. Giełdy liczą się z tym, że przeniesienie akcji wymaga czasu. Można wtedy łatwo wywnioskować, że trzeba kupić akcje na dzień przed zamknięciem giełdy, aby być uprawnionym do dywidendy i otrzymać ją do dnia ustalenia prawa.

Jeśli chcesz otrzymywać dywidendę ze spółek niemieckich możesz skorzystać z tego brokera do zakupu akcji (zakup nie jest obarczony prowizją, a minimalna kwota wynosi 50 USD):

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Spolki niemieckie logo

Jak wybrać niemieckie akcje, w które warto zainwestować?

Wybór, w które niemieckie akcje zainwestować zależy od kilku czynników. Po pierwsze będziesz musiał dokonać wyboru zgodnie z Twoim profilem inwestora. Rzeczywiście, aby być w stanie zrozumieć i przewidzieć przyszłe trendy w tych akcji, trzeba mieć gruntowną wiedzę na temat spółek i być w stanie zrozumieć ich potencjał wzrostu.

Dlatego należy zawsze preferować firmę lub sektor działalności, w którym czujemy się dobrze. Jeśli chodzi o inne elementy, które należy wziąć pod uwagę, trzeba będzie oczywiście ocenić zdolność wybranej akcji do wzrostu wartości w czasie. Aby to zrobić, należy przeprowadzić kilka różnych, uzupełniających się rodzajów analiz, jak zobaczymy poniżej.

Wreszcie, należy uważać, aby wybrać akcje, na których można łatwo znaleźć wysokiej jakości informacje. Inwestując w akcje zagraniczne ważne jest, aby upewnić się, że masz wiarygodne źródła swojej analizy.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.