Jak kupić akcje klubu piłkarskiego i zainwestować w futbol

Wielu inwestorów zastanawia się jak kupić udziały w drużynach piłkarskich. Wiele klubów zdecydowało się wejść na giełdę. Przykładami drużyn piłkarskich, które są notowane na giełdzie na przykład są Manchester United, Ajax i Juventus.

Wielu inwestorów zastanawia się jak kupić udziały w drużynach piłkarskich. Wiele klubów zdecydowało się wejść na giełdę. Przykładami drużyn piłkarskich, które są notowane na giełdzie na przykład są Manchester United, Ajax i Juventus.

Obecnie rynek transferowy został zamknięty. Messi odchodzi do PSG, Griezmann wraca do Atletico, Ronaldo do Manchesteru United, Saul do Chelsea, a Luuk de Jong do Barcelony. Realowi Madryt nie udało się pozyskać Mbappé, ale podpisał z Camavingę. Nowy sezon piłkarski po roku naznaczonym pandemią zainteresował wielu kibiców, a także inwestorów.

Przed wybuchem epidemii koronawirusa przemysł piłkarski generował przychody w wysokości 15 688 mln euro (w samej Hiszpanii), co stanowiło 1,37% produktu krajowego brutto (PKB) tego kraju. Dodatkowo działalność 42 klubów pierwszej i drugiej ligi zatrudniała 185 000 osób.

Znaczenie biznesu piłkarskiego zawsze przyciągało uwagę inwestorów. W sierpniu ubiegłego roku wszystkie kluby La Liga z wyjątkiem czterech – Real Madryt, Barcelona, Athletic i Oviedo – zaakceptowały zastrzyk około 2,1 miliarda euro od funduszu private equity CVC w zamian za około 9% zysków z rozgrywek przez następne 50 lat.

Jak inwestować w spółki klubów piłkarskich?

Po pierwsze zaczniemy od wyjaśnienia, że świat inwestycji sportowych jest pełen firm i osób, które działają nielegalnie i których jedynym celem nie jest zarabianie na swoich inwestycjach, ale „zabranie” pieniędzy prywatnemu inwestorowi. Dlatego też musimy działać ostrożnie i musimy dobrze wiedzieć, gdzie deponujemy nasze pieniądze.

Ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest sprawdzenie, czy broker ma kilkuletnie doświadczenie na rynku piłkarskim.

Inwestowanie w kluby piłkarskie: które drużyny można kupić na giełdzie?

Piłka nożna jest jednym z najwspanialszych widowisk na świecie. Tysiące dzieci marzyło o tym, by być współczesnym Messim lub Cristiano albo Zidane’em czy Ronaldinho sprzed lat. „Jakie oni mają szczęście” – pomyślałem – „grają jak Bóg, grają niesamowite mecze, a na dodatek są naładowani”. I podczas gdy wielu z nas skupiło się na tym, że chce być gwiazdami futbolu, niewielu jest tych, którzy dążyli do zostania milionerami prowadzącymi kluby piłkarskie. To prawda, że bycie Jesúsem Gilem, José Luisem Núñezem czy Augusto Césarem Lendoiro sprzed kilkudziesięciu lat – wcale nie było pociągające. Ale rzeczywistość jest taka, że jeśli chcesz zarabiać pieniądze na „tej pięknej grze”, łatwiej jest to zrobić inwestując w drużyny piłkarskie niż w swój talent do kopania piłki.

Kupno akcji niektórych z najlepszych klubów Europy nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wszystko co musisz zrobić, to posiadać garść zaoszczędzonych pieniędzy, otworzyć konto u brokera i zacząć kupować akcje tych zespołów.

Na tym etapie nie odkryje, że piłka nożna to wielki biznes. Jednak mam zamiar przedstawić kilka akcji zespołów, które są dostępne do zakupu na giełdach papierów wartościowych. Są to papiery, z których można uzyskać dobry zwrot, dopóki zespół ma sukcesy sportowe lub sprzedaje młode gwiazdy za fortunę do Realu Madryt i Barcelony.

Jak kupować akcje drużyn piłkarskich?

Jeśli chcesz zainwestować w drużyny piłkarskie, możesz zdecydować się na bezpośredni zakup akcji. Ten wariant jest zalecany szczególnie jeśli chcesz kupić akcje konkretnej drużyny. Z drugiej strony jeśli szukasz długoterminowego zysku, eksperci zalecają posiadanie zdywersyfikowanego portfela.

Oto drużyny piłkarskie notowane na giełdach:

Nazwa KlubuKraj
Borussia DortmundNiemcy
Parken Sport & EntertainmentDania
(FC Copenhague)
Aarhus GFDania
Brondby if B
Aalborg BoldspilklubDania
Silkeborg
Olympique LyonnaisFrancja
JuventusWłochy
As RomaWłochy
LazioWłochy
FK Teteks TetovoMacedonia
AFC AjaxHolandia
Ruch ChorzowPolska
Sport Lisboa e BenficaPortugalia
Sporting Clube de PortugalPortugalia
Futebol Clube do OportoPortugalia
CelticWielka Brytania
Tottenham HotspurWielka Brytania
Manchester UnitedWielka Brytania
AIK FootballSzwecja
GalatasarayTucja
Trabzonspor Sportif YatirTucja
Fenerbahce Sportif HizmetTucja
BesiktasTucja

Aby kupić akcje drużyny piłkarskiej, najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usług brokera online. Jest to broker, który zajmuje się produktami finansowymi, takimi jak akcje.

Przed wyborem brokera warto sprawdzić czy ma on odpowiednie uprawnienia i jakie pobiera prowizje. Zainteresowani skorzystaniem z usług brokera online w celu zakupu akcji drużyny piłkarskiej mogą zapoznać się z tym opisem brokera online.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Kurs akcji drużyn są bardzo zmienne. Akcje mają tendencję do bardzo szybkiego wzrostu lub spadku tuż po ogłoszeniu wiadomości dotyczących klubu lub wyników mistrzostw. Dlatego eksperci zawsze zalecają dywersyfikację portfela inwestycyjnego, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

Żadna hiszpańska drużyna piłkarska nie jest notowana na giełdzie

Hiszpania jest wyjątkiem w Europie. Żadna drużyna w Liga del Fútbol Profesional (LFP) nie dokonała jeszcze przeskoku na rynki finansowe. Jednym z powodów jest to, że aby być notowanym na giełdzie wymagane są trzy kolejne lata zysków.

Większość drużyn piłkarskich ma status sportowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (SAD). Tylko cztery drużyny – Real Madryt, Barcelona, Athletic de Bilbao i Osasuna – pozostają klubami sportowymi, co oznacza, że własność spoczywa w rękach ich członków.

Panel zakupu akcji klubu Juventus
Panel zakupu akcji klubu Juventu
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych rezultatów. Prezentowana historia inwestycyjna obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie być wystarczająca jako podstawa do podjęcia decyzji o inwestowaniu.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Indeks STOXX Europe Football – był i nie ma

Ze względu na dużą liczbę drużyn piłkarskich notowanych na giełdzie, w 2002 roku został stworzony indeks giełdowy wyłącznie dla klubów piłkarskich. STOXX Europe Football.

W skład indeksu STOXX Europe Football weszło 20 europejskich drużyn piłkarskich, takich jak Juventus czy Olympique. Dwie inne europejskie drużyny nie zostały uwzględnione w indeksie. Były to Manchester United – notowany na nowojorskiej giełdzie i Tottenham – notowany na londyńskiej giełdzie.

W następstwie pandemii i po doświadczeniu wielkiej zmienności, spółka Stoxx ogłosiła koniec tego indeksu we wrześniu 2020 roku.

Fundusze inwestujące w drużyny piłkarskie

Innym sposobem na inwestowanie w drużyny piłkarskie są fundusze inwestycyjne. Te produkty finansowe mają ważną przewagę nad akcjami: dywersyfikację. Portfel funduszu składa się z akcji różnych firm. Jeśli jedna firma źle sobie radzi na giełdzie, inna może to zrekompensować.

Mapfre AM Behavioral Fund

Jednym z najbardziej znanych funduszy inwestycyjnych inwestujących w drużyny piłkarskie jest Mapfre AM Behavioral Fund. Fundusz inwestycyjny jak dotąd wzrósł o 22,86% w 2021 roku i o ponad 45% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Fundusz inwestuje co najmniej 75% swoich aktywów w akcje spółek europejskich. W portfelu znajduje się niemiecka drużyna Borussia Dortmund (5,5% wszystkich aktywów funduszu), Ajax Amsterdam (2,5%) i Olympique Lyon (2%).

„W ciągu ostatniego roku zwiększyliśmy naszą ekspozycję na europejską piłkę nożną, która obecnie wynosi 10% całości funduszu. Zrobiliśmy to kupując więcej udziałów w Borussii Dortmund, która jest najbardziej płynnym z interesujących nas klubów. Jest to nasza największa pozycja w portfelu” – powiedział Luis García, zarządzający Mapfre AM Behavioral Fund.

Invesco Continental European Small Cap Equity

Oprócz produktu Mapfre istnieją inne fundusze inwestycyjne, które inwestują w drużyny piłkarskie. Jednak ekspozycja tych produktów na kluby jest mała. Tak jest w przypadku funduszu Invesco Continental European Small Cap Equity Fund. Ten fundusz inwestycyjny osiągnął w tym roku zwrot w wysokości 26,42%.

Fundusz Invesco inwestuje w europejskie akcje o małej kapitalizacji z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Włoski zespół Juventus jest jedną z takich firm. Według danych Morningstar ma 0,34% udziału w swoim portfelu.

MFS Meridian Globalne New Discovery

Inną opcją jest fundusz MFS Meridian Global New Discovery, który inwestuje co najmniej 70% swoich aktywów w akcje rynków rozwiniętych i wschodzących. Wśród jego inwestycji jest angielski zespół Manchester United, który stanowi 0,93% całości aktywów.

Panel zakupu akcji klubu Manchester United
Panel zakupu akcji klubu Manchester United

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.