Jak inwestować w wino – poradnik dla początkujących

Jak inwestować w wino - z tego artykułu dowiesz się nie tylko jak inwestować w wino, ale również, które wina są najbardziej popularne oraz dają najlepsze perspektywy wzrostu cen.

Z góry uprzedzam, że chociaż wykonałem dość szczegółową analizę, by napisać ten artykuł i zaoferować najbardziej dokładne i aktualne informacje, nie jestem ani ekspertem od wina, ani nie zainwestowałem (jeszcze) w ten napój. Dlatego, jeśli po przeczytaniu tego artykułu uznasz, że możesz być zainteresowany inwestowaniem w wino, proszę, wykonaj własne rozeznanie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zastanówmy się teraz, dlaczego wino może być interesującą inwestycją oraz jakie są 3 główne sposoby inwestowania w wino. Zaczynajmy.

Dlaczego warto inwestować w wino?

Jest to produkt, który udowodnił, że jest w stanie przetrwać zmiany geopolityczne, demograficzne, kulturowe i klimatyczne, które miały miejsce na przestrzeni wielu tysiącleci. Jeśli udało się mu przetrwać tak długo, wszystko wskazuje na to, że będzie tak również w następnych stuleciach.

Szacuje się, że wino jest obecne w historii ludzkości od około 6 000 roku p.n.e.

Co więcej, jego spożycie w ostatnich latach wzrosło i oczekuje się, że nadal będzie rosnąć, ponieważ coraz więcej osób zaczyna chętnie sięgać po wino (i kolekcjonować je). Przykładowo, istnieje kilka kultur kontynentu azjatyckiego, które kilkadziesiąt lat temu prawie nie znały wina. Obecnie przyjęły je jako część swojej diety, a niektórzy (zazwyczaj najbogatsi) spożywają wino nawet codziennie.

Jest to coś pozytywnego z punktu widzenia inwestycji. Jak bowiem wiadomo im większy popyt, tym wyższa cena produktu. Szczególnie, że podaż (zwłaszcza niektórych rodzajów win) jest stosunkowo ograniczona.

Kolejnym bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że dobrej jakości wino (o którym będziemy mówić w tym artykule) jest produktem, którego wartość wzrasta wraz z upływem czasu.

Nie bez znaczenia jest również historia danej winnicy czy procesu produkcji. Istnieją butelki, które są uważane za przedmioty kolekcjonerskie i dlatego nigdy nie zostaną otwarte. Wynika to z faktu, że zostały wyprodukowane w historycznym momencie (na przykład w czasie wojny) lub że należały do sławnej osoby.

Wszystkie te elementy przyczyniają się do tego, że wino jest napojem, który rokrocznie generuje miliardy dolarów obrotu. Ty również możesz zyskać inwestując w wino, jeśli wiesz, które sposoby inwestowania w wino są najbardziej opłacalne. Spróbuje to wyjaśnić poniżej.

kolekcjonerskie beczki wina składowane w piwnicy

Zalety i wady inwestowania w wino

Jak każda inwestycja, inwestowanie w wino również ma pewne zalety i wady. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

Najważniejsze zalety

Poniżej znajdują się najważniejsze trzy zalety, które charakteryzują inwestycje w wino.

1. Stosunkowo bezpieczna inwestycja

Główną zaletą jest to, że jest to stosunkowo bezpieczna inwestycja.

Jak już mówiłem, spożycie wina będzie rosnąć w nadchodzących stuleciach. Z drugiej strony produkcja jest ograniczona i nie ma dużych możliwości ekspansji (mam tu na myśli dobre wina, a nie wina stołowe).

Dlatego wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach powstanie jeszcze lepszy rynek sprzedaży win, a w które można inwestować już dziś.

Ponadto jego cena jest dość stabilna, a wahania (zazwyczaj zwyżkowe) są zazwyczaj łagodne.

Dzięki temu jest to dość bezpieczna inwestycja, pod warunkiem, że stwarzamy optymalne warunki do przechowywania wina.

2. Minimalna inwestycja jest niewielka

Inwestowanie w wino nie wymaga dużych inwestycji początkowych. Można zacząć od zakupu konkretnych butelek i samodzielnego ich przechowywania już za kilkaset złotych. Niemniej jednak, jak wyjaśnimy poniżej, nie jest to opcja, którą zalecamy, chyba że jesteś wielkim znawcą wina i masz optymalne miejsce do przechowywania, a także znasz handlarzy winem, którym możesz sprzedać butelki. Nie jest to mój przypadek i jak przypuszczam, nie jest to przypadek większości moich czytelników.

Do innych sposobów inwestowania w wino, które przedstawimy, będziemy potrzebować od kilkuset do nawet kilku tysiecy złotych.W zależności od przypadku.

3. Pozwala na dywersyfikację

Wino jako aktywo materialne może być uważane za inwestycję alternatywną, która ma niewielki (lub nawet żaden) związek z rynkami finansowymi.

Jest to zatem ciekawy sposób na dywersyfikację majątku za pomocą aktywów rzeczowych o dość niskim ryzyku (mierzonym zmiennością) w porównaniu z innymi instrumentami.

Nie jest to już prawdą (przynajmniej częściowo), jeśli inwestujemy w wino poprzez giełdę, co wyjaśnimy poniżej.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Podstawowe wady

Istnieją trzy główne minusy inwestowania w wino.

1. Inwestycja długoterminowa

Jest to inwestycja długoterminowa, nie oczekuj natychmiastowych zwrotów.

2. Niezbyt płynny i przejrzysty rynek

Jest to również rynek niepłynny, więc jeśli zdecydujesz się wycofać z inwestycji, będziesz potrzebował czasu, aby znaleźć kupca, który jest skłonny zaoferować Ci cenę, o którą prosisz.

Ponadto, nie jest to szczególnie przejrzysty rynek. Jeżeli więc nie posiadasz wiedzy w tym zakresie, praktycznie niemożliwe będzie dla Ciebie zorientowanie się czy kupujesz i sprzedajesz po interesującej cenie.

3. Wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy

Winogrona – w przeciwieństwie do whisky, gdzie można zainwestować i uzyskać stopę zwrotu na poziomie 13-18% nawet jeśli nie wie się o whisky absolutnie nic (jak w moim przypadku) – wymagają sporej wiedzy.

Jedynym sposobem na inwestowanie w wino bez znajomości rynku jest inwestowanie poprzez fundusz inwestycyjny. Wtedy jednak minimalna inwestycja będzie znacznie poważniejsza, co wyjaśniamy poniżej.

Wniosek

Podsumowując – uważam, że inwestowanie w wino może być interesującą lokatą dla osób, które chcą zdywersyfikować majątek. Mają dobrą znajomość rynku (w zależności od tego, jak chcą inwestować) i/lub dysponują znacznym kapitałem do zainwestowania.

Teraz przyjrzymy się, jakie są rodzaje wina do inwestowania.

W jakie wina inwestować?

Zanim dowiesz się, jak inwestować w wino, konieczne jest, aby zrozumieć jakie wina mogą zapewnić nam najwyższą rentowność. Za najlepsze wina do inwestowania uważa się te, które są określane mianem „fine wines”.

Ponieważ jest na nie duży popyt i są towarem deficytowym, gdyż produkowane są w ograniczonych ilościach i nie są powtarzalne, to butelki z czasem zyskują na wartości.

Eksperci zalecają inwestowanie w wina z Bordeaux lub Burgundii, ponieważ jest to bezpieczniejsza i bardziej opłacalna inwestycja.

Na przestrzeni ostatnich lat na całym świecie obserwuje się wzrost zainteresowania właśnie tymi wyjątkowymi winami.

Do tego stopnia, że słynny amerykański krytyk Robert Parker (uważany za najlepszego eksperta winiarskiego na świecie) stworzył system punktacji win szlachetnych oparty na szeregu kryteriów (kolor, wygląd, aromat, smak, itp.). Według Parkera, jeśli wino osiąga wynik powyżej 96 na 100, jest to doskonała inwestycja. Tak naprawdę ocena, jaką Parker przypisuje każdemu winu rzutuje na jego cenę.

Na stronie internetowej Parkera można znaleźć wyszukiwarkę, która pozwala zobaczyć wynik, który przypisał ogromnej liczbie win od 1970 roku. Można również zobaczyć, że istnieje 6 następujących kategorii win.

Z tabelami ocen wina z lat 1970-2019 możesz zapoznać się pobierają ten dokument PDF.
Punktacja / sposób oceny wina | Źródło
Oceny dla różnych gatunków wina francuskiego dla butelek z lat 1970 - 1997
Oceny dla różnych gatunków wina francuskiego dla butelek z lat 1970 – 1997

Jak inwestować w wino

Skoro już wiemy, w jakich przypadkach inwestowanie w wino może być interesujące, przybliżymy trzy główne sposoby, jak to zrobić.

1. Zakup i przechowywanie butelek

Butelki Wina – Ta opcja jest zalecana dla tych, którzy chcą zacząć bez konieczności dokonywania dużych inwestycji wstępnych. Polega ona na kupowaniu fizycznych butelek wina, przechowywaniu ich i czekaniu na wzrost ich wartości, aby później sprzedać je i osiągnąć zysk.

Choć z założenia jest to prosta forma inwestycji, ma ona pewne wady:

 • Na początek, trzeba mieć sporą wiedzę na temat wina, aby być w stanie określić czy kupujesz wino, które będzie zwiększać swoją wartość w czasie. Ponadto należy określić, kiedy nadejdzie najlepszy moment, aby go sprzedać.
 • Potrzebne będzie również odpowiednie miejsce do jego przechowywania. Może to okazać się drogie i wiązać się z wysokimi kosztami stałymi (zwłaszcza jeśli zaczynasz inwestować z niewielkim kapitałem), ponieważ warunki do przechowywania muszą być optymalne po to, aby wino nie tylko się nie psuło, ale również zwiększało swoją wartość.
 • Jak wcześniej wspomniałem, jest to również inwestycja długoterminowa. Trzeba będzie czekać na wzrost wartości produktu, aby uzyskać zysk.
 • Ponadto jest to również rynek niepłynny, bo trudno szybko sprzedać butelkę za 10 tys. euro (zwłaszcza jeśli nie ma się odpowiednich kontaktów i moim zdaniem nie będzie to łatwe).

Dlatego jest to sposób inwestowania w wino, który odradzam (chyba że jest się ekspertem, ma się dostęp do potencjalnych nabywców, ma się miejsce, gdzie można dokonać przechowywania).

2. Kupowanie akcji spółek działających w branży winiarskiej

Inną formą inwestowania jest zakup akcji firm działających w branży winiarskiej. W tym przypadku można wybierać pomiędzy firmami produkującymi i dystrybuującymi wino, których akcje są notowane na giełdzie.

Jeśli chcesz kupić akcje hiszpańskich producentów wina, możesz być zainteresowany Baron de Ley (BDL) lub Bodegas Riojanas (RIO), chociaż zyski w ostatnich latach nie były szczególnie atrakcyjne.

Inne międzynarodowe firmy, które można rozważyć to na przykład Diageo (Wielka Brytania), Pernod Ricard (Francja), z których obie są bardzo zdywersyfikowane (nie kupujesz tylko biznesu winiarskiego) lub Treasury Wine Estates (Australia).

Wyniki spółki z branży winiarskiej Diageo | Źródło: etoro
Wyniki historycznie nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

Poniżej można zobaczyć jak kształtowały się ceny akcji Treasury Wine Estates (TWE) i Pernod Ricard (RI), dwóch spółek winiarskich, które oferowały najlepsze zwroty dla swoich akcjonariuszy.

Wyniki spółki z branży winiarskiej Pernot-Ricard | Źródło: etoro
Wyniki historycznie nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Jak widać w obu przypadkach akcje oferowały wysoką stopę zwrotu pomimo, że przechodziły przez okresy wysokiej zmienności.

Ale jak zawsze, ten rodzaj inwestycji ma również pewne wady.

Główne wady tego typu inwestycji są następujące:

 • Potrzebujesz wiedzy o winie, giełdzie (analiza techniczna, fundamentalna, rachunkowość) i makroekonomii, aby nie popełniać błędów i postawić na firmę, która będzie generować zyski.
 • Inwestujesz w rynki finansowe, więc dywersyfikacja będzie mniejsza niż w przypadku inwestowania wyłącznie w samo wino.
 • Wiele z tych firm produkuje inne rzeczy poza winem, więc nie inwestujesz wyłącznie w wino (na przykład Pernod Ricard sprzedaje również wódkę, rum i gin, Diageo jest również bardzo zdywersyfikowane).

3. Fundusze inwestycyjne, które inwestują w wino

Trzecim sposobem inwestowania w wino są fundusze inwestycyjne, które inwestują w wino.

W porównaniu z dwoma sposobami inwestowania w wino wymienionymi powyżej, inwestowanie w wino poprzez fundusz inwestycyjny ma pewne zalety:

 • Nie wymaga to od Ciebie wiedzy na temat wina.
 • Monitorowanie rynku przekazujesz zarządzającemu funduszem.
 • Otrzymujesz większą dywersyfikację, ponieważ fundusze inwestycyjne kupują wiele różnych rodzajów win, z których wiele nie można kupić jako inwestycja (niektóre butelki są warte ponad 10.000 euro).

Jak zobaczymy poniżej, ten rodzaj funduszu inwestycyjnego ma także swoje wady (wysoka minimalna kwota inwestycji, nie można w pełni zdywersyfikować portfela i opłaty są wysokie). Jest to jednak opcja, która może być bardzo interesująca dla osób, które chcą inwestować w wino w sposób całkowicie pasywny i długoterminowy, a także dla inwestorów instytucjonalnych.

Liv-ex – indeks win świata

Zanim opowiem o głównych funduszach, które pozwalają inwestować w wino, chciałbym opowiedzieć o indeksie Liv-ex, który jest podstawą dla większości funduszy inwestycyjnych na rynku wina.

Jest to indeks, który mierzy zmiany cen najbardziej ekskluzywnych win na świecie.

James Miles i Justin Gibbs założyli indeks w 2000 roku mając na celu uczynienie handlu winem bardziej przejrzystym, wydajnym i bezpiecznym. Dziś mają one cztery indeksy (i kilka subindeksów):

 • Liv-ex Fine Wine 50: śledzi codzienne ruchy najbardziej zbywalnych produktów z kategorii Bordeaux First Cru.
 • Liv-ex Fine Wine 100: dostarcza informacji na temat 100 najwyżej ocenianych win na rynku.
 • Liv-ex Bordeaux 500: jest najbardziej wszechstronnym indeksem i dostarcza informacji na temat 500 najwyżej ocenianych win w regionie.
 • Liv-ex Fine Wine 1000: dostarcza informacji na temat 1 000 win z całego świata.
Wyniki indeksu Liv-ex 1000 | Źródło: livex

Indeksy Liv-ex są oparte na średniej cenie każdego wina, tj. średniej najwyższej ceny wywoławczej i najniższej ceny ofertowej. Ta średnia cena jest następnie pomnożona przez średnią produkcję wina, która zmniejsza się w zależności od wieku produktu. Po ukończeniu 25 lat jest usuwany z indeksu, ponieważ dostępny wolumen jest już bardzo niski.

Spośród wszystkich indeksów, Liv-ex Fine Wine 100 jest indeksem benchmarkowym dla całego sektora.

Lista 10 najczęściej sprzedawanych i kupowanych win wg. Liv-ex w poprzednim roku

Giacomo Conterno, Monfortino Riserva Barolo 2013Tenuta San Guido, Sassicaia, Bolgheri 2017
Château Lafite Rothschild, Pauillac, Bordeaux 2016Château Lafite Rothschild, Pauillac, Bordeaux 2010
Taittinger, Comtes de Champagne Blanc de Blancs, Champagne 2008Antinori, Tignanello, Tuscany 2016
Dom Pérignon, Champagne 2008Petrus, Pomerol, Bordeaux 2016
Louis Roederer, Cristal, Champagne 2012Harlan Estate, Napa Valley 2016
Top 10 najczęściej sprzedawanych win na zamknięcie poprzedniego roku wg Liv-Ex

Jak widać, prawie połowa listy to wina z Bordeaux co potwierdza, że jest to jedno z najlepszych win do inwestowania.

Poniższy wykres przedstawia ewolucję indeksu Liv-ex Fine Wine 100 w ciągu ostatnich 5 lat.

wyniki notowań indeksu Fine Wine 100
Wyniki notowań indeksu Liv-ex Fine Wine 100 za ostatnie 5 lat

Indeks ten służy jako podstawa dla niektórych z najważniejszych funduszy inwestycyjnych na rynku wina.

Główne winiarskie fundusze inwestycyjne

a) March Vini Catena

W przypadku March Vini Catena: inwestuje w akcje spółek związanych ze światem wina, takich jak winiarnie, producenci i dystrybutorzy.

Nie podąża on za żadnym indeksem i wyróżnia się tym, że nie inwestuje w fizyczne wina, ale w spółki związane z sektorem. Istnieją trzy klasy inwestorów, a opłaty za zarządzanie i minimalny abonament różnią się w zależności od klasy inwestorów.

b) Wine Source Fund

Wine Source Fund: posiada biuro w Londynie i oddział na Malcie. Jest to fundusz, który inwestuje bezpośrednio w fizyczne wino, a dokładniej w jedne z najlepszych win na świecie. Aby zapisać się do programu należy wpłacić minimum 75 000 euro.

Poniższy wykres przedstawia wyniki funduszu od momentu jego powstania w połowie 2012 r. i porównuje je ze wspomnianym już indeksem Live-ex 100.

Porównanie wyników funduszu w stosunku do indeksu liv-ex

Wine Investment Fund jest funduszem, który inwestuje w najbardziej ekskluzywne wina na świecie. Dzięki temu maksymalizuje zyski. Przechowują wina w Wielkiej Brytanii. Nabywają tylko wina Bordeaux, ponieważ uważają, że jest to wino, które pozwala na inwestycje o niskim ryzyku. Inwestor prywatny może uzyskać dostęp do tego funduszu przy minimalnej inwestycji w wysokości 10 000 funtów, natomiast dla inwestorów instytucjonalnych kwota ta wynosi milion funtów. Opłata subskrypcyjna wynosi 5%, a opłata od wyników 20% od stopy zwrotu netto z wartości maksymalnej.

Uwagi na temat funduszy inwestycyjnych inwestujących w wino

Wszystkie fundusze inwestycyjne inwestujące w wino mają dość wysokie opłaty dla inwestorów indywidualnych (opłaty dla inwestorów instytucjonalnych są znacznie niższe). Niektóre pobierają opłaty abonamentowe, niektóre opłaty za utrzymanie, a niektóre nawet opłaty za wyniki. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zainwestowaniem w jeden z tych funduszy zapoznać się ze strukturą opłat.

Mimo to, zwrot netto (po opłatach) oferowany przez te fundusze może być interesujący dla osób poszukujących dywersyfikacji w aktywa fizyczne o niskiej zmienności w porównaniu z rynkami finansowymi.

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że podobnie jak złoto, wino może być interesującą bezpieczną przystanią (choć intuicyjnie może się tak nie wydawać). Chroni on również przed inflacją przy mniejszym ryzyku.

Jeśli szukasz aktywa o dość stabilnej cenie i bez korelacji z rynkami finansowymi, może to być dla Ciebie interesująca inwestycja.

Jeśli to nie twój cel, to prawdopodobnie nie jest to najlepsza inwestycja. Chyba że jesteś prawdziwym koneserem wina, w którym to przypadku fizyczny zakup może być opcją, której szukasz.

Wniosek

W tym artykule zobaczyliśmy, dlaczego i jak inwestować w wino oraz jakie rodzaje wina są najbardziej zalecane jako inwestycja ze względu na ich jakość i popyt.

Krótko mówiąc – choć zakup i przechowywanie butelek jest najprostszą i najbardziej przystępną opcją, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to inwestycja długoterminowa, o wątpliwej płynności i która zmusza do doskonałej ich ochrony. Możesz również postawić na akcje spółek związanych z winem, co jest bardzo płynną inwestycją (możesz sprzedać swoje akcje w każdej chwili), a minimalna inwestycja to tylko jedna akcja. Na koniec, istnieją fundusze inwestycyjne, które oferują bardziej zdywersyfikowaną i wygodną opcję, ponieważ mamy do pomocy zarządzającego, ale należy dokładnie przeanalizować czy zysk brutto jest wystarczający, aby zrekompensować wysokie prowizje.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.