Jak inwestować w whisky – poradnik na 2021

W świecie, który jest nadal tak niepewny z powodu trwającej pandemii, inwestycje w whisky stanowią bezpieczniejszy i mniej skomplikowany sposób budowania portfela. Dlaczego więc nie rozważyć whisky jako inwestycji, która może zapewnić wzrost nawet w środku panującego chaosu?

Czy inwestowanie w whisky ma sens – perspektywy rynku

Globalny rynek whisky osiągnął wartość około 60 mld USD w 2020 roku.

Branża na świecie ma dalej rosnąć w tempie około 5% w prognozowanym okresie 2021-2026 i osiągnąć wartość około 77 mld USD do 2026 roku.

Światowy rynek whisky napędzany jest przez rosnącą popularność napojów alkoholowych, rosnące dochody rozporządzalne oraz zmieniające się wzorce stylu życia. Dotyczy to w szczególności krajów rozwijających się. Według rodzaju produktu, rynek może być podzielony na amerykański, irlandzki, szkocki, kanadyjski i inny. Największy udział w inwestowanie na rynku przypada whisky szkockiej. Wśród wielu rodzajów jakości, najbardziej preferowana pozostaje whisky premium.

W ujęciu regionalnym, Azja stanowi znaczący rynek whisky na świecie, co odpowiada za jej znaczący udział w branży. Wzrost przemysłu inwestycyjnego w whisky w tym regionie napędzany jest przez czynniki takie jak rosnący standard życia i wzrost dochodów per capita. Jednocześnie rośnie popyt na produkty premium i luksusowe marki w krajach takich jak Indie i Chiny.

Czym w ogóle jest whisky?

Whisky to destylowany napój alkoholowy, który produkuje się zazwyczaj poprzez fermentację zacieru zbożowego ze słodowanego jęczmienia, żyta, pszenicy lub kukurydzy. Whisky jest powszechnie spożywana jako napój relaksacyjny i odprężający. Proces przygotowania dobrej jakości whisky obejmuje takie etapy jak zacieranie, fermentacja, mieszanie i butelkowanie.

Destylacja, która jest jednym z najważniejszych etapów przygotowywania whisky, pozwala na zwiększenie zawartości alkoholu. Tak przygotowana whisky jest następnie leżakowana w drewnianych beczkach wykonanych z opalanego białego dębu, co podnosi jej jakość. Niektóre źródła potwierdzają, że bardzo niewielka konsumpcja whisky uważana jest za korzystną, ponieważ wiąże się z przeciwdziałaniem udarom mózgu, poprawą metabolizmu, funkcji serca oraz zwalcza komórki nowotworowe. Nadmierne spożycie może jednak prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Wypalanie beczek dębowych do leżakowania dla whisky
Wypalanie beczek dębowych do leżakowania dla whisky

Światowy rynek inwestowania w whisky może być zasadniczo podzielony na kategorie w oparciu o jego typ:

 • Amerykańska
 • Irlandzka
 • Szkocka
 • Kanadyjska
 • Pozostałe

Na podstawie oceny jakości, przemysł może być podzielony na:

 • Premium
 • High-End Premium
 • Super Premium

Czy wiesz, że whisky w beczkach się ulatnia?

Ze względu na to, że whisky paruje podczas dojrzewania w beczce, każdego roku traci swoją zawartość. Ta część nazywana jest „anielskim procentem”. 50-letnia beczka może stracić nawet 60% swojej zawartości. Wyjaśnia to dlaczego starsze butelki mogą kosztować setki razy więcej niż standardowa 10-letnia z tej samej destylarni. Nie wspominając już o walorach smakowych, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Co sprawia, że dojrzała whisky jest coraz droższa?

Świat whisky zawrzał, kiedy ekskluzywna inwestycyjna marka Bowmore ogłosiła, że wypuści na rynek szkocką super-premium. Ta piąta i ostatnia odsłona serii Black Bowmore była zamknięta w skarbcu numer jeden destylarni przez 50 lat.

Black Bowmore The Last Cask” został po raz pierwszy wydestylowany 5 listopada 1964 roku w destylarni Bowmore na wyspie Islay. Historia miała miejsce w momencie, gdy Lyndon B. Johnson został ponownie wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych ogromną większością głosów, a The Beatles byli na szczycie popularności.

Po trzydziestu latach od umieszczenia w beczkach, Bowmore Distillery po raz pierwszy sięga do nich po raz pierwszy. Kontynuowano proces co kilka lat, a ostatnią odsłoną była wyborna 38-letnia inwestycyjna odmiana z 2007 roku. 50-letni single malt jest ostatnim i dostępnych jest tylko 159 butelek tego mrocznego i inwestycyjnego trunku.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Ile kosztowała butelka 50-letniej whisky BLACK BOWMORE?

Na widok ceny 19,600 USD za tę wyjątkową, kolekcjonerską whisky wszystkim opadły szczęki. W społeczności pijących whisky zapanował bunt. Komentarze w mediach społecznościowych koncentrowały się na cenie. Oburzeni zwolennicy nazywali ją „zdzierstwem” i „oburzeniem”. Jednak ci, którzy posiadają dogłębną wiedzę na temat whisky single malt i doceniają jej smak, spodziewali się takiej ceny za tę wyjątkową inwestycję.

W przypadku 50-letniej edycji Black Bowmore mamy do czynienia z dwoma kluczowymi czynnikami, które wpływają na wzrost ceny. Pierwszym z nich jest oczywiście jej wiek, a drugim ograniczona dostępność whisky. Tego wyjątkowego single malt’a pozostało już bardzo niewiele. Większość z nich została już wypuszczona na rynek we wcześniejszych edycjach.

Dlaczego wiek whisky robi różnicę?

Trzymanie produktu zamkniętego w beczkach przez dziesięciolecia jest kosztownym przedsięwzięciem inwestycyjnym. Destylarnia ponosi koszty wykorzystania beczek, w których whisky jest przechowywana. Dodatkowo, destylarnia ponosi również straty związane z wykorzystaniem przestrzeni, w której beczki te są przechowywane. Do tego dochodzi temperatura wewnątrz magazynów, która musi być utrzymywana w określonym zakresie. Pomimo tych wszystkich kosztów.

Opakowanie whisky

Kolejną kwestią związaną z ceną jest unikalne opakowanie. Jest ono stosowane przez destylarnię przy wypuszczaniu specjalnej edycji wiekowej whisky. Tradycyjne butelki i etykiety odkłada się na bok, zastępując je droższym szkłem i dodatkami. W przypadku Black Bowmore 50 Year Old Whisky, destylarnia zdecydowała się na ręczne wydmuchanie każdej butelki z roztopionego szkła. Kolejnym etapem był proces, w którym każda skaza była pieczołowicie usuwana. Potem butelki były polerowane i grawerowane, a następnie napełniane i zamykane w drewnianej skrzynce. Skrzynka wykonana jest z czernionego szkockiego dębu i zanim zostanie ukończona, wymaga minimum 70 godzin pracy.

Proces wykonywania skrzyni dębowej jako opakowanie na whisky

Po uzyskaniu pełnego obrazu kosztów pojedynczej butelki 50-letniej whisky Black Bowmore staje się oczywiste, że cena 19 600 dolarów za inwestycję jest uzasadniona. Szczególnie w porównaniu z innymi wydaniami trunków o podobnym wieku. Na przykład Glenlivet Winchester Collection Vintage 1966 sprzedawana była w cenie 25 tys. dolarów, a kiedy w 2012 roku ukazała się The Balvenie Fifty, destylarnia żądała 32 tys. dolarów za każdą z 88 butelek kolekcjonerskich.

W przypadku każdej wcześniejszej premiery rzadkiej Black Bowman, ograniczona liczba inwestycyjnych butelek szybko się wyprzedawała. Koneserzy whisky, którzy mieli szczęście spróbować tych ostatnich, oblizują usta w oczekiwaniu na jej starszą wersję. Wiedza oni, że mimo pozornie wygórowanej ceny za butelkę trunku, każdy grosz jest doskonale wydany.

50-letnie black bowmore the last cask

Whisky w świetle innych inwestycji alternatywnych

Tradycyjny świat inwestycji oparty jest na akcjach, udziałach, obligacjach, gotówce i innych formach aktywów finansowych. Kiedy mowa o inwestowaniu, większość z nas myśli o maklerach z Wall Street. Jednak dzięki świecie inwestycji alternatywnych jest to coś znacznie więcej.

Co to jest inwestycja alternatywna?

Jak sama nazwa wskazuje, inwestycjami alternatywnymi jest wszystko, co stanowi aktywa finansowe, które nie mieszczą się w jednej z konwencjonalnych kategorii kapitałowych/dochodowych/pieniężnych, jak te wymienione powyżej. Najczęściej używa się tej nazwy do opisania inwestycji w dobra materialne, takie jak sztuka, wino, monety, antyki, znaczki lub metale szlachetne. Oczywiście również w szkocką whisky.

Dlaczego inwestycje alternatywne są popularne?

Poza faktem, że inwestycje alternatywne są często rentowne, jednym z głównych powodów popularności tych inwestycji jest to, że w porównaniu z tradycyjnym światem biznesu są one bardziej przejrzyste. Dla początkujących inwestorów może być lepszym rozwiązaniem. Tak więc, jeśli posiadasz pasję do kolekcjonowania dzieł sztuki, znaczków lub trunków, nie musisz uczyć się mnóstwa nowego żargonu i godzinami analizować giełdy, aby zacząć w nie inwestować.

Jeśli chodzi o rynki akcji, kolejnym ważnym powodem, dla którego warto rozważyć inwestycje alternatywne, jest to, że są one zazwyczaj niewrażliwe na zakłócenia, jakie mogą wywołać rynki akcji. Szczególnie istotne było to widać w roku 2020 i 2021, gdy Covid-19 spowodował zawirowania na rynkach całego świata. Wahania te skłoniły inwestorów do inwestycji alternatywnych jako bezpiecznej drogi w obliczu zagrożenia.

W niedawnym badaniu stwierdzono, że czterech na dziesięciu inwestorów poszukuje obecnie inwestycji alternatywnych jako sposobu na dywersyfikację i minimalizację ryzyka.
 • Aż 30% z nich obawia się, że poniesie straty z powodu wpływu Covid.
 • 64% z nich stwierdziło, że szuka czegoś zabezpieczonego aktywami. 61% twierdzi, że są zadowoleni z inwestowania w dobra materialne.

Tak więc inwestycje alternatywne są atrakcyjne nawet dla doświadczonych inwestorów, ponieważ dają szansę na dywersyfikację aktywów. Oferują również bezpieczeństwo w postaci stabilnego dochodu uzyskiwanego w długim okresie czasu. Stanowią one przeciwwagę dla ciągłego inwestowania w akcje i inne papiery wartościowe. Mogą one również wiązać się z potencjalnie mniejszymi opłatami i możliwością uzyskania korzyści podatkowych.

Dlaczego Whisky jest doskonałą formą inwestycji alternatywnych?

Mając do dyspozycji kilka różnych rodzajów inwestycji alternatywnych, jednym z lepszych wyborów jest whisky. Według wskaźnika inwestycji luksusowych Knight Frank, wartość rzadkiej whisky wzrosła o 564% w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Jest to liczba, o której większość inwestorów może tylko pomarzyć. Oczywiście na tle innych rodzajów luksusowych inwestycji wymienionych na liście jest to wynik zdumiewający.

 • Osoby inwestujące w zabytkowe samochody będą zadowolone ze wzrostu o 194% w okresie dziesięciu lat. Jednak w porównaniu z whisky jest to wciąż mało.
 • Podobnie jak w przypadku dzieł sztuki, których wartość wzrosła o 141%.
 • Wino o 120%. Widać więc wyraźnie, że na rynku napojów wino zajmuje drugie miejsce po whisky.

Whisky przetrwała pandemię. Wielkie inwestycje trwają pomimo zamrożenia rynków światowych, a wszelkie skutki załamania się rynków eksportowych w pierwszej połowie 2021 roku są prawdopodobnie tylko tymczasowe. Szczególną popularność zyskują obecnie beczki szkockiej whisky, a raport wykazał, że gdybyś zainwestował w nie 10 000 dolarów w lipcu 2018 roku, w ciągu dwóch lat byłyby one warte 16 000 dolarów.

Szczególnie whisky w beczkach była w ostatnich latach inwestycją przynoszącą zyski, przy czym nawet beczki z najmniej lukratywnych destylarni wykazywały wzrost wartości na poziomie 5,1% rocznie. Najlepiej prosperujące beczki wykazały wzrost o 19,9%.

Inwestorzy lokujący pieniądze w butelki whisky mogą osiągnąć roczny zwrot nawet w wysokości 54,5% rocznie, przy czym średni roczny zwrot wynosi 10% w perspektywie pięciu lat i 20% po dziesięciu latach.

Wartość 1000 najbardziej pożądanych butelek whisky w indeksie Rare Whisky Apex 1000 Index wzrosła prawie siedmiokrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Budowanie kolekcji rzadkich i historycznych butelek od dawna jest sposobem na inwestowanie w whisky. Na aukcjach mogą one osiągać niewiarygodne kwoty.

Rare Whisky Apex 1000 Index

Niezależnie od tego, czy inwestuje się w butelki czy beczki whisky, jest to inwestycja alternatywna, która wymaga niewielkiej wiedzy i umiejętności. Dla inwestorów, którzy wykazują zamiłowanie do whisky jest to strzał w dziesiątkę.

Japońska whisky jako nowy trend inwestowania

Japońska whisky – to właśnie ona znalazła się pod szczególną uwagą świata w ostatnich latach. Ostatnimi laty padają rekordy – butelka Karuizawy sprzedaje się za setki tysięcy dolarów. Zapytacie, skąd bierze się ten nowy, globalny zasięg japońskiej whisky, nie wspominając już o jej rosnących cenach? Jednym z powodów jest oczywiście fakt, że japońskie whisky to naprawdę światowej klasy trunki, które mogą stanowić poważną konkurencję dla szkockiej. Nie jest to przypadek, gdyż japoński przemysł whisky jest tworzony na wzór szkockiego. Japończycy to perfekcjoniści. Nieustannie pracują nad tym, aby ich whisky była na światowym poziomie, a kolekcjonerzy i fani, zarówno za granicą, jak i w Japonii, docenili ten wysiłek.

Zwiększone zainteresowanie japońską whisky doprowadziło w rzeczywistości do jej rzadkości. To z kolei wpływa na wzrost cen. Whisky długo dojrzewa.

Kupując butelkę whisky z oznaczeniem 12 lub 15 lat, nie oznacza, że jej produkcja trwała tylko 12 lub 15 lat. Najczęściej whisky są mieszane z kilku beczek. Ich oznaczenie wieku odnosi się do najmłodszej whisky w mieszance. Z tego powodu niektóre z nich mogą być znacznie starsze niż wiek podany na etykiecie.

Karuizawa 1960 przez wielu uważana jest za świętego Graala japońskich whisky.

Leżakowana przez 52 lata i butelkowana w 2013 roku (czyli 23 lata po zamknięciu destylarni) każda z 41 butelek opatrzona jest na szyjce unikalnym japońskim „netsuke” – miniaturową rzeźbą. Pierwsza, która pojawiła się na aukcji sprzedała się za 118 tys. dolarów w sierpniu 2015 roku w Bonhams. W maju 2020 roku, Sotheby’s London sprzedał kolejną za 363 000 funtów brytyjskich.

Zakup whisky lepsze niż wino

Whisky jest atrakcyjną alternatywą dla wina jako inwestycji zarówno dla rozlewni jak i konsumentów. Podczas gdy najlepsze bordoskie wina czerwone, takie jak Mouton-Rothschild, leżakują w beczkach przez około 19 do 22 miesięcy i osiągają swój szczyt pijalności dekadę lub dwie po zabutelkowaniu, to teoretycznie nie ma limitu czasu, jaki whisky może spędzić w beczce.

Dzięki temu producenci mają pełną swobodę wyboru, kiedy i ile butelkować. Co więcej, podczas gdy wino musi być przechowywane w optymalnej temperaturze i wilgotności, to należy je spożyć w ciągu kilku godzin po odkorkowaniu. Whisky może leżeć w butelce w temperaturze pokojowej w nieskończoność, a po otwarciu butelki może wytrzymać nawet rok.

Jak powinna być przechowywana whisky?

Kolejną zaletą zakupu whisky jako inwestycji (lub jeśli planujesz ją później wypić) jest fakt, że jest to trunek łatwy w przechowywaniu. W przeciwieństwie do dobrego wina, które musi być przechowywane na boku w temperaturze między 11 a 14 stopni Celsjusza (najlepiej w piwnicy lub chłodziarce do wina), whisky może być bezpiecznie przechowywana w pozycji pionowej w temperaturze pokojowej. Z dala od bezpośredniego światła słonecznego, choć należy unikać ekstremalnych zmian temperatury. Dlatego też bezpiecznie jest przechowywać butelkę z trunkiem na zwykłej półce w widocznym miejscu.

Najlepsze destylarnie

Dla nowych inwestorów najlepszym wyborem inwestycji są dobrze znane destylarnie, które mają już ustaloną reputację. To właśnie te destylarnie są najlepsze do inwestowania.

Pierwsza dziesiątka w rankingach inwestorów zwykle bywają: Bowmore - Brora - Springbank - Macallan - Glenugie - Laphroaig - Ben Wyvis - Killyloch - Clynelish - Dalmore.

Na ogół bardziej limitowane wydania z tych destylarni będą sobie dobrze radzić, ponieważ kolekcjonerzy wiedzą, że ich whisky jest najwyższej jakości. Dlatego też ich wartość jest bardziej stabilna. Inwestorzy poszukujący bardziej ryzykownych okazji mogą także rozważyć prognozy trendów na kilka następnych lat i wybrać destylarnie na bazie wzrostu popularności i własnych profili smakowych.

Poza szkockim pejzażem, na popularności w oczach inwestorów w ciągu najbliższych kilku lat zyska kilka japońskich destylarni. Duża rozbieżność między popytem a podażą sprawiła, że popularne japońskie gatunki zostały wycofane z rynku w celu ochrony zapasów. Whisky z Yoichi, Yamazaki i Chita zostały ograniczone, co może doprowadzić do wzrostu wartości tych butelek na rynku wtórnym.

Gdzie kupić whisky kolekcjonerską?

Ponieważ w Polsce kupowanie drogich whisky nie jest tak popularne jak w USA czy Wielkiej Brytani, tak i sklepów oferujących ten rodzaj alkoholu jest mniej.

Pod uwagę na pewno należy wziąć sklep Dom Whisky, który w ofercie posiada również alkohole za kilkaset tysięcy złotych:

https://sklep-domwhisky.pl/pol_m_Old-Rare_Whisky-Whiskey-1197.html

Zajrzeć również warto do brytyjskich sklepów:

oldandrarewhisky.co.uk

Whisky można także poszukiwać na popularnych aukcjach Internetowych:

https://www.catawiki.com/pl/c/437-whisky

6 wskazówek dla początkujących inwestorów

 1. Poznaj pojęcie flippingu

Flipping to nazwa stosowana wobec tych, którzy kupują limitowane wydania whisky z zamiarem sprzedaży ich ze znacznym zyskiem wkrótce po ich wyprzedaniu. Ponieważ większość kupujących poszukuje rzadkich whisky dla samej przyjemności picia, flipperzy mają złą reputację w społeczności.

Frustrująca może być świadomość, że niektórym kupującym udało się zdobyć butelkę whisky bez poszanowania dla rzemiosła i tradycji, ale cierpliwość jest kluczem do inwestycji w whisky.

 1. Wystrzegaj się podróbek

Podrobione butelki stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ oszuści widzą wzrost popytu na wyjątkowe trunki. Najczęstsze oszustwa dotyczą zwykle Macallana, ale odnotowano również wzrost liczby fałszywych butelek Taliskera. Śledzenie branży i poszukiwanie innych źródeł informacji na temat szczególnie rzadkich gatunków będzie przydatnym sposobem na utrzymanie bezpieczeństwa inwestycji.

 1. Odpowiednio przechowuj swoją kolekcję

Jakość nieotwartej whisky na ogół pozostaje niezmienna przez długi czas, jednak nadal ważne jest jej właściwe przechowywanie. W przypadku butelek kupionych wyłącznie w celach inwestycyjnych nie należy ich w żadnym wypadku otwierać. Zmniejszy to drastycznie jej wartość. Dodatkowo, butelki powinny być przechowywane w pozycji pionowej, aby uniknąć kontaktu korka ze znajdującym się w środku alkoholem.

 1. Znajomość branży

Znajomość branży dobrze jest najlepszym sposobem, aby upewnić się, że inwestycje są oparte na solidnych podstawach. Bardzo zalecane jest przeprowadzenie badań na temat efektywności godnych uwagi destylarni, rynku w ogóle i tego, które butelki są najbardziej pożądane. Dla tych, którzy kochają whisky nie będzie to prawdopodobnie zbyt trudne. Natomiast dla tych, którzy angażują się tylko w celach inwestycyjnych, znajomość szerszego rynku nie tylko pomoże lepiej wykorzystać nadarzające się okazje, ale również sprawi, że Twoje inwestycje będą praktyczne.

 1. Stwórz plan inwestycyjny

Istnieje wiele sposobów inwestowania w whisky. Są to butelki, beczki i akcje destylarni. Z każdym rodzajem inwestycji wiążą się różne korzyści i wady. Dla osób bardziej zainteresowanych trunkiem, zakup butelek jest bardziej namacalną inwestycją. Jednocześnie może wymagać więcej wysiłku niż zakup akcji. Inwestycja w beczki pozwala inwestorom na większą swobodę w dysponowaniu alkoholem. Mogą oni odsprzedawać go destylarniom lub butelkować własną produkcję. Jednak inwestując w produkt, który ma być przechowywany przez kilka lat, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami przechowywania i niepewnością rynku.

 1. Bądź cierpliwy

Jak w przypadku wszystkich inwestycji, whisky wymaga czasu. Dla tych, którzy uważnie obserwują rynek, śledzenie sytuacji w destylarniach lub najnowszych edycji alkoholu pomoże zidentyfikować nowe możliwości inwestycyjne. Zdolność do przewidywania, które destylarnie będą popularne w przyszłości lub kiedy będzie idealny czas na zmianę kolekcji może wpłynąć na zysk lub stratę z inwestycji.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.