Jak Inwestować w Nikiel – Surowiec XXI wieku

Nikiel to jeden z metali, który jest już dziś dość powszechnie używany. I to pomimo faktu, że jest stosunkowo „młody” w porównaniu na przykład z żelazem, ponieważ jego odkrycie datuje się na rok 1751.

Podstawowe informacje o niklu

SurowiecNikiel
KontraktNikiel (Nickel futures)
Symbol (symbol)Q0
Giełda Papierów WartościowychLME
WalutaUSD
Jednostkatona
Wielkość jednego kontraktu6 ton
Wielkość jednego punktu6 USD
Minimalny ruch ceny (1 tick)1,00 USD (6,00 USD za umowę)

Historyczny wykres niklu

Cena NIKLU (Nickel Futures) jest podawana na giełdzie w dolarach amerykańskich za 1 tonę.

Kontrakty na nikiel – Źródło: eToro

Cena niklu za 1 tonę oscyluje wokół długoterminowej wartości 25 500 USD za tonę na początek 2022 roku. Na podstawie historycznego trendu cen można stwierdzić, że znaczące wsparcie znajduje się tutaj na psychologicznych progach 10 000 USD i 5 000 USD, a opór na 20 000 USD i 30 000 USD za tonę. Od połowy 2016 roku na rynku niklu formuje się kanał trendu wzrostowego, w którym nikiel tworzy wyższe niższe i wyższe poziomy cenowe.

Najważniejsze momenty w historii to połowa 2007 roku, kiedy cena wzrosła do ponad 50 000 USD za tonę oraz początek 2016 roku, kiedy cena niklu wynosiła około 7 750 USD, po czym rynek odbił się od dna, osiągając obecny trend wzrostowy. Minimum można znaleźć na rynku niklu z 1998 roku, kiedy cena wynosiła około 3800 USD.

Inwestowanie w nikiel na giełdzie

Ponieważ nikiel jest towarem, którym handluje się rzadziej, nie jest on częstym elementem ofert firm brokerskich. Jednocześnie musimy zwracać uwagę na płynność i właściwą realizację zleceń handlowych. Zatem jak analizować i handlować towarem jakim jest nikiel? Jeśli pominiemy analizę sentymentu i analizę fundamentalną, musimy skupić się na klasycznej analizie technicznej Price Action i metodzie Market Profile. Nikiel jest jednym z metali, którymi rzadziej handluje się na giełdach, co niesie ze sobą pewne pułapki. Metale, którymi handluje się najwięcej, to bez wątpienia złoto, srebro, miedź, platyna i pallad.

Broker, który oferuje mozliwość inwestowania w Nikiel

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Co wpływa na cenę niklu

Nikiel ma ogromne znaczenie, dlatego nie jest zaskoczeniem, że to globalna podaż i popyt decydują o cenie niklu na giełdzie.

  • W przypadku zwiększonego popytu na nikiel lub zmniejszonej produkcji – cena niklu ma tendencję do wzrostu.
  • W przypadku zmniejszenia popytu lub zwiększenia produkcji cena niklu ma tendencję do spadku.

Niektórzy posunęliby się do stwierdzenia, że bez niklu przemysł nie byłby tym przemysłem jakim jest dzisiaj. Nikiel jest składnikiem około 3000 różnych stopów, które znajdują zastosowanie w przemyśle, więc nie jest zaskoczeniem, że to właśnie przemysł ma główny wpływ na cenę niklu na giełdzie.. Wzrost cen niklu w ostatnich latach był spowodowany popytem na baterie do samochodów elektrycznych. Traderzy muszą więc monitorować globalne wydarzenia i trendy w branży.

Na cenę niklu mogą mieć wpływ problemy w głównych rejonach wydobycia, czy to z powodu ograniczeń w ich działalności (np. z powodu pandemii koronawirusa), czy też z powodu problemów geopolitycznych w regionie. Niewątpliwie wpływ na cenę niklu ma też *dolar amerykański*, który wyznacza cenę niklu na giełdzie.

Fundamenty dotyczące niklu

Najważniejsze czynniki wpływające na cenę niklu to wiadomości dotyczące podaży i popytu na ten surowiec na świecie. Są to tygodniowe, miesięczne lub roczne raporty, które informują o globalnym popycie i podaży niklu. Nikiel ma wszechstronne zastosowanie, ale najbardziej godne uwagi są fundamenty i raporty branżowe oraz motoryzacyjne.

Handel kontraktami futures i CFD na nikiel

Dzięki firmom brokerskim, nikiel można kupować (LONG) i sprzedawać (SHORT) czyli spekulować na wzroście i spadku wartości towaru lub aktywa bazowego. Jednak, jak już wspomniano, nikiel nie jest oferowany przez każdego brokera forex i CFD. Najczęściej używanymi instrumentami finansowymi do handlu niklem są tak zwane kontrakty futures i CFD.
W handlu kontraktami CFD mamy możliwość korzystania z dźwigni finansowej, co pozwala na posiadanie mniejszego kapitału początkowego niż w handlu kontraktami terminowymi.

Inwestorzy kapitałowi. Zamiast spekulować na wzrost lub spadek ceny niklu, kupią pakiety akcji różnych spółek, których działalność opiera się na produkcji (wydobyciu), przetwarzaniu lub dystrybucji niklu. Inwestorzy zwracają również uwagę na ETN-y i inne fundusze, które mają w swoim portfelu nikiel lub spółki niklowe.

Największymi firmami skupiającymi się na niklu są Tsingshan Group (Chiny), Nornickel (Rosja), Vale (Brazylia), Sumitomo Corp. (Japonia), BHP Group (Anglia). Producent samochodów Tesla jest również zainteresowany produkcją niklu i prowadzi rozmowy z firmą Giga Metlas na temat dostaw niklu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla. Tesla potrzebuje niklu głównie do produkcji baterii litowych do pojazdów elektrycznych. Oprócz Tesli możemy wymienić także spółkę akcyjną General Motors.

Sezonowość na rynku Niklu

Rozwój 15-letniej średniej sezonowej ceny niklu.

Zgodnie z załączonym powyżej wykresem sezonowości, na przestrzeni całego roku można znaleźć stosunkowo silne przedziały, w których cena niklu ma tendencję do umacniania się, stagnacji lub spadku.

  • Nikel ma tendencję do umacniania się od początku listopada do połowy maja następnego roku.
  • Na przełomie maja i czerwca ceny niklu mają tendencję do spadku.
  • Między lipcem a październikiem cena niklu jest zwykle stabilna.

Sezonowość w surowcach jest jednym z bardzo popularnych narzędzi do określania przyszłych ruchów cenowych danego dobra. Należy jednak pamiętać, że w rękach niedoświadczonego tradera może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Średnie sezonowe mogą nam powiedzieć o sile i słabości, a także o tym, czy towar jest niedowartościowany czy wykupiony. Nie mniej ważne jest zwrócenie uwagi na zmiany trendów w sektorze, do którego należy towar (nikiel = przemysł). W tym przypadku warto przyjrzeć się wielu średnim sezonowym (m.in. 5, 10, 15-letnim).

Interesujące fakty o niklu

Nazwa nikiel pochodzi od saksońskich górników, którzy określali słowem Kupfernickel rudę, która wyglądała jak ruda miedzi, ale jej nie zawierała. Niklu nie można uniknąć, jest on używany jako domieszka w stopach, by zwiększyć ich trwałość. Jednakże wzrasta liczba osób cierpiących z powodu alergii i w związku z tym powstało określenie „wyprysk niklowy”. Aż 10 na 100 osób nie toleruje niklu! To prawdopodobnie dlatego dyskusja wokół zawierających nikiel monet 1 i 2 euro jest tak gorącym tematem.

Nikiel Raneya to drobno rozproszony nikiel pierwiastkowy używany w przemyśle spożywczym do produkcji tłuszczów stałych. Nikiel ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie ciało, a pod względem chemicznym jest podobny do kobaltu, który jest organizmowi potrzebny. Nikiel jest teratogenem, czyli substancją, która może zagrażać ludzkiemu płodowi.

Światowa produkcja i konsumpcja niklu

Szacuje się, że światowa produkcja niklu w 2022 roku wyniesie około 3 miliona ton. W tym samym roku światowe zużycie niklu wyniosło około 2,5 miliona. Największym producentem niklu na świecie jest Indonezja z udziałem 26%, a na drugim miejscu plasują się Filipiny z wynikiem 15%. W 2022 roku Indonezja wyprodukowała rekordową ilość 800 000 ton niklu, podczas gdy Filipiny 420 000.

Największym konsumentem niklu na świecie są Chiny z 55% udziałem. Największe zasoby niklu znajdują się w Indonezji, Australii i Brazylii. Kanada natomiast jest jej największym eksporterem na świecie.

Występowanie niklu – złoża i wydobycie

Metal ten, który występuje dość obficie w przyrodzie, jest pozyskiwany z nikelitu, pentlandytu i garnierytu, a tylko sporadycznie można go znaleźć w żelazonośnych meteorytach, które przybyły do nas z kosmosu. Jeśli chodzi o złoża naziemne, to prawdopodobnie większość z nich znajduje się w jądrze Ziemi, gdzie nie mamy do nich dostępu i z tego powodu wydobywa się je głównie w Kanadzie, Rosji, Australii, Indonezji, Brazylii, Kolumbii, Nowej Kaledonii, na Filipinach i Kubie.

Produkcja niklu na świecie

Pierwiastek ten może występować w takich związkach jak: tlenek niklu, wodorotlenek niklu, tlenek niklu, siarczek niklu, chlorek niklu, bromek niklu, jodek niklu, fluorek niklu, cyjanek niklu, rodanek niklu, azotan lub azotyn niklu oraz siarczan lub węglan niklu.

Zastosowania niklu

Ten biały, błyszczący, ferromagnetyczny, plastyczny i ciągliwy metal służy nam przede wszystkim jako składnik różnych stopów lub jest używany do pokrywania innych metali, aby skutecznie chronić je przed korozją. Może być używany do produkcji stali stopowej, naczyń chemicznych, śrub napędowych statków, sprzętu kuchennego, magnesów, biżuterii, silnie obciążonych styków elektrycznych, uzwojeń pieców elektrycznych, ogniw elektrycznych do ładowania, katalizatorów, był też tradycyjnie używany do bicia monet. Nikiel jest więc materiałem, który jest użyteczny dla ludzkości na wiele sposobów.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.