Jak Inwestować w Kukurydzę – Historia, Trendy i Prognoza

Kukurydza jest surowcem, który znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i nie tylko. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie jest uprawiana od czasów prehistorycznych. Dopiero około XVI wieku kukurydza została wprowadzona do Europy. Kukurydza jest nadal ważnym źródłem pożywienia w krajach rozwijających się i poszukiwanym towarem w krajach rozwiniętych, gdzie jednak jej wykorzystanie jako żywności jest marginalne. Do czego więc wykorzystywana jest kukurydza i co wpływa na jej cenę na giełdzie?

Podstawowe informacje

TowarKukurydza
Nazwa kontraktuCorn futures
Symbol umowyZC
JednostkaBuszel (25,4 kg)
WalutaUSD
Cena akcjiCenty amerykańskie / buszel
Rozmiar 1 zamówienia5000 buszli (127 ton)
Giełda Papierów WartościowychCBOT
Minimalny ruch ceny (wielkość znacznika)0,25 centa / buszel; 12,5 USD / kontrakt
Miesiące ważnościmarzec, maj, lipiec, wrzesień, grudzień

Uprawa kukurydzy

Kukurydza jest jednoroczną rośliną trawiastą osiągającą wysokość od 1 do 3 metrów. Gleba przepuszczalna jest idealna do uprawy, ponieważ roślina wytwarza korzenie o długości do czterech metrów i potrzebuje dużo wody. Kukurydza wymaga dużej ilości światła i temperatury gleby powyżej 10°C. Idealna temperatura to 20-40°C.

Roczna produkcja kukurydzy na świecie przekracza 500 milionów ton, z czego prawie połowa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Trzech największych producentów to Chiny (110 milionów ton rocznie) i Brazylia z 38 milionami ton. Tylko około jedna piąta światowej produkcji kukurydzy jest spożywana bezpośrednio jako żywność.

Wykorzystanie kukurydzy w przemyśle

W przemyśle spożywczym kukurydza jest wykorzystywana do produkcji np. syropu kukurydzianego, który jest używany jako środek słodzący. W przeciwieństwie do zwykłego cukru, syrop ten jest tańszy i słodszy. Jednak ich skład chemiczny jest prawie taki sam: klasyczny cukier (sacharoza) jest dwucukrem składającym się z jednej cząsteczki glukozy i jednej cząsteczki fruktozy. Te dwa składniki są więc o połowę mniejsze od cukru. W syropie kukurydzianym cząsteczki glukozy i fruktozy występują jako monosacharydy (nie wiążą się ze sobą). Zawartość fruktozy, która nadaje słodycz, wynosi około 42-55%. W wyjątkowych sytuacjach może on jednak sięgać nawet 90%.

Zastosowanie kukurydzy jest dość szerokie i wykracza daleko poza przemysł spożywczy. W Europie i Ameryce kukurydza jest używana głównie jako tania pasza dla drobiu i bydła. Jest też wykorzystywany jako surowiec do produkcji tworzyw sztucznych i alkoholu. Skrobia kukurydziana jest używana w przemyśle papierniczym, budowlanym i farmaceutycznym. Przemysł chemiczny wykorzystuje kukurydzę do produkcji paliw i etanolu.

Handel kukurydzą na giełdzie

Kukurydza jest przedmiotem handlu na giełdach towarowych poprzez kontrakty terminowe. Główną giełdą towarową jest CBOT. Cena wymiany jest podawana w centach amerykańskich za buszel, a jeden buszel kukurydzy to około 25,4 kilograma. Jeden kontrakt terminowy na kukurydzę ma wielkość 5 000 buszli. Kukurydza jest sprzedawana na giełdzie w dolarach amerykańskich, więc spadek lub wzrost wartości dolara odbija się na jej cenie.

Kontrakt terminowy to umowa kupna lub sprzedaży określonej ilości kukurydzy w przyszłości po z góry ustalonej cenie. Kontrakty są stosowane przez dostawców kukurydzy, którzy obawiają się spadku jej wartości i przez kupujących, którzy oczekują wzrostu wartości. Dzięki temu kontrakty terminowe pozwalają na negocjowanie zakupu lub sprzedaży kukurydzy w przyszłym terminie, ale po aktualnym kursie wymiany.

Handel CFD na Kukurydzy

Na giełdzie handlują ze sobą dostawcy (rolnicy) i kupujący, którzy wykorzystują kukurydzę jako surowiec do dalszego przetwarzania. Są też traderzy, którzy nie uprawiają ani nie przetwarzają kukurydzy, ale próbują zarobić na jej zmieniającej się cenie. Mówiąc prościej, starają się kupić kontrakt tanio, poczekać, aż cena wzrośnie, a potem sprzedać go z zyskiem.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Traderzy często zamiast kontraktów futures używają kontraktów CFD. Kontrakty CFD są przeznaczone wyłącznie dla inwestorów, którzy oczekują, że cena kukurydzy wzrośnie lub spadnie. Kontrakty te odwzorowują giełdową cenę kukurydzy, więc w ostatecznym rozrachunku zysk lub strata są prawie takie same jak w przypadku kupna i sprzedaży kontraktów terminowych. Jednak kontrakty CFD mają wiele specjalnych narzędzi i cech, takich jak dźwignia finansowa.

Analiza Techniczna – Prognozy Rynkowe

Analiza techniczna to metoda za pomocą której traderzy próbują oszacować przyszłe ruchy cen kukurydzy. Metoda ta opiera się na badaniu wykresu cenowego i wskaźników technicznych. Na przykład, narzędzie analizy technicznej w eToro dostarcza podstawową analizę dla kukurydzy.

Narzędzie analizuje dziesiątki wskaźników w czasie rzeczywistym, w tym średnie kroczące, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który może wynosić od 1
minuty do 1 miesiąca.

Co wpływa na wzrost i spadek cen kukurydzy?

Cena na giełdzie jest kształtowana przez popyt i podaż. Podaż kukurydzy jest ściśle związana z uprawami, na które wpływ ma na przykład pogoda. Pogoda jest jednym z ważnych czynników, który może jeszcze bardziej zmienić cenę kukurydzy. Na przykład zła pogoda (susza, upał itp.) zmniejsza produkcję, a tym samym zwiększa cenę kukurydzy. Uprawa na nowych obszarach lub uprawa zmodyfikowanych i bardziej odpornych odmian kukurydzy może także wpłynąć na produkcję.

Na cenę kukurydzy mają oczywiście wpływ także inne towary. Na przykład, jeśli cena ropy jest niska, spada zapotrzebowanie na biopaliwa, a tym samym zapotrzebowanie na kukurydzę. Tempo produkcji zależy także od tego, jakie uprawy preferują rolnicy. Na przykład, jeśli cena kukurydzy spada, inne uprawy (np. soja) są sadzone jej kosztem. Może to jednak doprowadzić do niedoboru kukurydzy podczas następnych zbiorów i do wzrostu cen.

Trendy sezonowe i wpływ polityki

Kukurydza jest towarem sezonowym i jej cena podlega trendom. Ceny spadają przed i w czasie żniw, gdy wzrasta podaż (wrzesień-grudzień). I odwrotnie, wiosną następuje odwrócenie trendu i sezonowy trend osiąga szczyt w okolicach marca. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych szczyt sezonu może zostać „opóźniony” do lata.

Innym ważnym czynnikiem jest rozwój sytuacji geopolitycznej w rejonach o wysokiej produkcji kukurydzy. Wojna na ukrainie w 2022 roku jest tego przykładem. Niestabilna sytuacja w kraju, który od dawna jest jednym z największych producentów kukurydzy spowodowała obawy o zmniejszenie produkcji, a w konsekwencji wzrost cen giełdowych kukurydzy. Warto obserwować raporty USDA: raport Perspective Plantings ujawnia, ile kukurydzy planuje się zasadzić, a kwartalny raport Grain Stocks szacuje podaż zbóż w USA.

Rozwój zainteresowania kukurydzą

Zmiany zainteresowania tym towarem w czasie można śledzić za pomocą specjalnej usługi Google Trends. Poniższy wykres online pokazuje trend globalnego zainteresowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kukurydza – aktualny wykres online

Historyczną i aktualną cenę kukurydzy można znaleźć na wykresie cenowym. W panelu nad wykresem możesz zmienić styl wykresu (słupkowy, świecowy lub liniowy) oraz interwał czasowy pomiędzy punktami na wykresie (M to minuty, H to godziny). Panel kontrolny zawiera także narzędzie do porównywania ceny kukurydzy z innymi towarami oraz narzędzie analityczne do wstawiania wskaźników (indykatorów).

Ceny Kukurydzy na światowych Rynkach. Aby zobaczyć notowania na żywo kliknij tutaj.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia inwestycyjna obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie stanowić wystarczającej przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Kontrakty terminowe na kukurydzę są określane na giełdzie towarowej angielską nazwą Corn lub skrótem ZC. Nazwa kontraktu zwykle zawiera kod miesiąca i roku, w którym kontrakt wygasa. Kontrakty na kukurydzę są negocjowane w następujących miesiącach:

  • marzec (H)
  • maj (K)
  • lipiec (N)
  • wrzesień (U)
  • grudzień (Z).

Na przykład, skrót ZCZ2024 oznacza kontrakt terminowy na kukurydzę z datą wygaśnięcia w grudniu 2024 roku.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.