Jak inwestorzy zarabiają na inwestowaniu w ETF?

Ze względu na ich dość niedawny wzrost popularności, postanowiłem poświęcić chwilę, aby omówić nieco temat funduszy ETF. Pomogę Ci zrozumieć czym są i jak działają. Być może jeszcze o nich nie wiesz lub nie posiadasz ich we własnym portfelu inwestycyjnym. ETF-y są funduszami, które działają podobnie jak fundusze akcyjne, ale pod własnym symbolem tickera.

Ze względu na ich dość niedawny wzrost popularności, postanowiłem poświęcić chwilę, aby omówić nieco temat funduszy ETF. Pomogę Ci zrozumieć czym są i jak działają. Być może jeszcze o nich nie wiesz lub nie posiadasz ich we własnym portfelu inwestycyjnym. ETF-y są funduszami, które działają podobnie jak fundusze akcyjne, ale pod własnym symbolem tickera.

Aby kupić lub sprzedać ETF, należy to zrobić za pośrednictwem domu maklerskiego, chyba że ETF jest częścią jakiejś specjalnej transakcji, którą broker wypracował ze sponsorem ETF-u. Opłata prowizji pobierana jest tak, jakbyś kupował lub sprzedawał akcje.

Ciągle jednak wydaje się, że istnieje pewne zamieszanie co do tego, jak inwestorzy faktycznie zarabiają pieniądze na ETF. W przeciwieństwie do wrażeń, jakie można odnieść rozmawiając z tymi, którzy chcą sprzedać nam te produkty finansowe, ETFs nie są wygraną na loterii, ani nie są magiczne.

Jak wszystkie inne rzeczy, mają one swoje plusy i minusy. Należy je dokładnie rozważyć, zwłaszcza w świetle sytuacji osobistej, preferencji, środków pieniężnych i innych istotnych czynników. Chociaż ten ogólny artykuł nie może zrobić tego za Ciebie, zapewni Ci jednak podstawowe pojęcie o tym, w jaki sposób generowane są zyski dla inwestorów ETF w nadziei, że da Ci to szansę na dokonanie bardziej świadomych wyborów odnośnie Twojego portfela. Ponadto pozwoli Ci zadać właściwe pytania Twojemu doradcy finansowemu.

Jak inwestorzy zarabiają pieniądze z ETF?

Zarabianie pieniędzy z ETF jest zasadniczo takie samo jak generowanie zysków poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Funkcjonują one niemal identycznie. Podobnie jak w funduszach inwestycyjnych, tak i w ETF sposób uzyskiwania pieniędzy zależy od rodzaju posiadanych inwestycji.

Sam ETF jest swego rodzaju funduszem powierniczym – może inwestować w akcje, obligacje, towary takie jak złoto lub srebro, akcje uprzywilejowane lub słynny indeks jak Dow Jones Industrial Average czy S&P 500. Jakie to ma znaczenie dla Ciebie, jako inwestora? Zasadniczo wszystko sprowadza się do tego jak ETF inwestuje środki.

Czyli jeżeli posiadasz ETF na akcje, które skupiają się na papierach z wysoką dywidendą, liczysz na zarabianie pieniędzy z połączenia zysków kapitałowych (wzrost ceny akcji posiadanych przez ETF) i dywidend wypłacanych przez te same akcje.

Jeśli jesteście właścicielem funduszu ETF obligacji, to macie nadzieję na uzyskanie dochodu z odsetek. Jeśli posiadasz ETF na nieruchomości, spodziewasz się zarabiać na czynszach, zyskach kapitałowych ze sprzedaży nieruchomości i dochodach z usług generowanych przez mieszkania, hotele, budynki biurowe lub inne nieruchomości należące do funduszu.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


ETF-y rzadzą się takimi samymi zasadami jak fundusze inwestycyjne

Tak jak w przypadku funduszy inwestycyjnych, wyróżniamy trzy kluczowe czynniki, które mogą pomóc w zwiększeniu zysków z inwestowania z ETF. Oto one:

  • Nie inwestuj w ETF, których nie rozumiesz. Na świecie jest wiele dziwacznych funduszy ETF. Niektóre wykorzystują bardzo dużą dźwignię finansową i pozycje krótkie na akcje. Inne inwestują tylko w krajach, które nieznacznie przekraczają poziom trzeciego świata, a jeszcze inne koncentrują się w specyficznych sektorach lub branżach. Jak lubi mówić Warren Buffett – pierwszą zasadą zarabiania pieniędzy jest nigdy ich nie tracić. Druga zasada to zasada nr 1. Należy znać dokładny skład posiadanych ETF-ów i wiedzieć, dlaczego w nie inwestujesz.
  • Utrzymuj swoje koszty ETF-ów na rozsądnym poziomie. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to główny problem, ponieważ ETF-y zazwyczaj generują koszty, które są cenowo bardzo przystępne. Jest to jeden z powodów, dla których są one często pożądane przez inwestorów, których nie stać na indywidualne zarządzanie rachunkami. Oznacza to, że doradca finansowy, planista lub inwestor typu „zrób to sam” może zgromadzić portfel rozsądnie zdywersyfikowanych pakietów akcji, a nawet wybrać takie produkty jak ETF, które skupiają się na poszczególnych sektorach lub branżach i osiągają poziom kosztów rzędu 0,50% rocznie.
  • Skoncentruj się na perspektywie długoterminowej. Ostatecznie i wszystkie ETF powinny działać mniej więcej tak samo jak ich podstawowe pakiety akcji. Oznacza to, że jeśli posiadasz fundusz akcji będący przedmiotem obrotu giełdowego, możesz być narażony na dość przerażające wahania wartości rynkowej w danym roku. Zobaczysz okresy takie jak 2007-2009, kiedy twoje udziały ETF spadną o 20%, 30%, 50% lub więcej. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, nie masz powinieneś inwestować w te papiery wartościowe. Chociaż nie ma żadnej gwarancji, że przyszłe wydarzenia będą wyglądać jak te z przeszłości.

Należy pamiętać, że ETF-y są jak każda inna inwestycja. Są one narzędziem. Nie mniej, nie więcej.

Jak zostać doświadczonym Inwestorem – przewodnik

1. Podstawy2. Tworzenia Portfela3. Formowanie Strategii4. Planowanie Przyszłości
Stwórz PlanDywersyfikacjaKupno i SprzedażInflacją
Cele InwestycyjneAkcjeRobo DoradcaPlanowanie Emerytury
Opłaty InwestycyjneSurowceFundusze InwestycyjneKryzys Rynkowy
Sposoby Budowania MajątkuNieruchomościETF?Równowaga Portfela
Zrozumienie siebieRynki ZagraniczneAktywnie a Pasywnie
Rynek ForexFundusze Długoterminowe
ObligacjeSpółki Dywidendowe
Reinwestowanie Dywidendy

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.