Jak i gdzie kupić akcje Gazpromu w Polsce?


Mówiąc o kupnie akcji Gazpromu, bierzemy pod uwagę nie tylko wyniki spółki jako producenta skroplonego gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw, ale także jej ważną rolę polityczną i gospodarczą na świecie. Aby dowiedzieć się jak kupić akcje tej spółki, przeczytaj ten artykuł.

Gazprom jest jedną z największych firm w Rosji. Produkuje około 12% światowego LNG. Jej aktywa obejmują 172 600 km magistrali dystrybucyjnej na świecie. Dodatkowo dysponuje 35 195,3 mld metrów sześciennych gazu oraz 1 604,4 mln ton kondensatu gazowego. Tym samym jest koncernem energetycznym posiadającym największe rezerwy paliwa na kuli ziemskiej.

Zatrudnia 466 100 pracowników w ponad 30 krajach. To wszystko przyczyniło się do tego, że w 2020 roku zajęła 32. miejsce w rankingu Forbes Magazine’s Global 2000.

Gazprom jest notowany na Giełdzie Moskiewskiej (MOEX) i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Sankt Petersburgu pod symbolem GAZP. Należy również do indeksu Russian Trading System (RTS), który obejmuje 50 najbardziej znaczących spółek w tym euroazjatyckim kraju. Akcje Gazpromu możesz znaleźć również na najważniejszych rynkach świata.

Platforma, na której można kupić akcje Gazpromu

Aby kupić akcje Gazpromu możesz skorzystać z platformy online:

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Kupowanie akcji Gazpromu na eToro jest łatwe i nie wiąże się z żadną prowizją. Oprócz tego możesz tam znaleźć wiele innych spółek i sposobów na inwestowanie. Nie wspominając już o licznych funkcjach, które zapewniają nowe spojrzenie na trading i rynek.

Jednym z przykładów jest darmowe konto demo, które pozwala inwestorom na dokonywanie fikcyjnych transakcji bez ograniczeń czasowych. Dając im możliwość poznania środowiska i dynamiki rynków przed dokonaniem transakcji na rachunku rzeczywistym.

Ważne, aby pamiętać, że handel z tym brokerem jest bezpieczny ponieważ podlega on regulacjom różnych krajów. Jest regulowany nawet przez takie organy jak Financial Conduct Authority z Wielkiej Brytanii (FCA), Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySec).

CFD na Gazprom

Oprócz kupna samych akcji, istnieje również inny sposób inwestowania w Gazprom. Należy dodać, że wiąże się to ze znacznie większym ryzykiem utraty pieniędzy.

W przypadku tych kontraktów nie kupujesz wybranego papieru wartościowego, ale spekulujesz lub szacujesz cenę, jaką ten składnik może osiągnąć na giełdzie. Różnica w stosunku do ceny bieżącej jest tym, co otrzymujemy jako zysk lub ewentualnie jako stratę.

Należy jednak wziąć pod uwagę jeden czynnik, który może zmaksymalizować zysk lub stratę: dźwignię finansową. Na każdej platformie jest to inna wartość, ale na eToro może ona wynosić od jednej do 10-krotności efektywnie zainwestowanego kapitału.

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Kupowanie akcji Gazpromu: Profil firmy

Obecnie Gazprom jest firmą, której kapitał jest w większości własnością rosyjskiego rządu (38%), a 11% należy do innej rosyjskiej firmy – Rosnieftiegazu, 0,9% do Rosgazifikatsiya, 26% do innych osób, a tylko 24% akcji jest na giełdzie.

Jednym z celów tej organizacji jest stanie się pomostem energetycznym między Europą a Azją. Dlatego też buduje ona gazociąg przez Syberię, którym będzie dostarczać paliwo do Chin. Rozpoczyna również budowę zakładu przetwarzającego gaz w Leningradzie, a w przygotowaniu ma projekt poszukiwania ropy naftowej w rosyjskiej Arktyce. Prace nad nim powinny zostać zakończone w ciągu najbliższych kilku lat.

Mimo to firma boryka się też z problemami. Została nominowana jako trzecia najbardziej emitująca CO2 firma na świecie. Jest również zaangażowana w spór z Unią Europejską o konflikt interesów dotyczący wykorzystania rurociągów transportujących LNG do Niemiec. Już wcześniej miały one opóźnienia z powodu sankcji nałożonych przez USA na wykonawców, którzy je budowali. Ponadto, w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem wielu z jej stałych pracowników zostało dotkniętych chorobą, powodując skargi przeciwko firmie.

Historia

Oficjalna historia Gazpromu rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy to rosyjski rząd przekształcił ją w spółkę akcyjną. Jednak firma została założona w 1943 roku podczas II wojny światowej.

Dwadzieścia lat później przekształciła się w Ministerstwo Przemysłu Gazowego Związku Radzieckiego, które eksploatowało złoża na Syberii, Uralu i Wołdze. Dzięki temu osiągnęło wiodącą pozycję na rynku tamtych czasów. Jednak w 1989 roku został on ponownie przekształcony, tym razem w państwową firmę o nazwie Gazpromski Koncern Gazowy. Następnie na początku lat 90. rozpoczęto jego prywatyzację.

W 1995 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie akcjonariuszy spółki, a w 1996 roku 1% akcji został przyznany obcokrajowcom. W tym samym roku projekt Jamał-Europa uruchomił swoje pierwsze joint venture na Białorusi (teraz także w Niemczech i Polsce). W 1997 roku uruchomiono kolejny, Blue Stream. Miał on dostarczać gaz do Turcji przez morze.

W ciągu dekady firma została pozbawiona swoich aktywów w procesie prywatyzacji, a wiele z nich trafiło w ręce urzędników. Sytuacja ustała, gdy w 2000 roku do władzy doszedł Władimir Putin i wymienił kierownictwo za pomocą którego odzyskał to, co zostało wcześniej utracone.

Pod koniec 2002 roku zainicjował projekt Nord Stream, który miał sprowadzić LNG przez Morze Bałtyckie do Europy. W następnym roku rozpoczęto działalność Blue Stream. Do 2004 roku eksploatacja Zapolyanorne (rozpoczęta w 2001 roku) przynosiła 100 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Kurs akcji Gazprom za ostatnie 12 miesięcy
Kurs akcji Gazprom za ostatnie 12 miesięcy.
Wyniki z przeszłości nie są wskazaniem przyszłych wyników. Przedstawiona historia transakcji obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie być wystarczającą podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Inwestycje zagraniczne

W 2005 roku dokonano pierwszego transportu paliwa do Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku zakupiła również 72% udziałów w spółce naftowej Sibneft, która w 2006 roku została przemianowana na Gazprom Nieft. W połowie tego samego roku LNG został wysłany do Japonii (pierwszy kraj azjatycki, który nabył go od Gazpromu). To właśnie wtedy otrzymała od Putina wyłączność na eksport rosyjskiego gazu.

W 2007 roku firma weszła w nową działalność, jaką jest produkcja energii elektrycznej. W 2010 roku rozpoczął produkcję metanu z węgla w Kemerowie, a w 2011 roku kupił Beltransgaz, aby przekształcić go w Gazprom Transgaz Białoruś.

Do 2012 roku rozpoczął się kolejny nowy projekt przesyłu gazu: Siberian Force, a w 2013 roku do Moc Tinh i Hai Thach – pól gazowych w Wietnamie. Rozpoczęła także działalność w Arktyce (Prirazłomnoje).

Od 2014 roku Gazprom zwiększył swój udział w spółkach zagranicznych takich jak ArmRosgazprom w Armenii i Kirgistanie. Podpisała również umowę z China National Petroleum Corporation na dostawy gazu do Chin przez 30 lat. Jest to największy dotychczasowy kontrakt Gazpromu.

W 2015 roku po raz pierwszy spółka trafiła na Giełdę Moskiewską. W 2016 roku nastąpiło uruchomienie fabryki gazu Incahuasi w Boliwii, a w 2017 roku – fabryki kwasu akrylowego i akrylanu butylu Nieftekhim Salavat. W 2018 roku osiągnęła rekordowy przesył w Europie wynoszący 713,4 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

Spółki zależne i grupy

Na dzień dzisiejszy Gazprom posiada 87 spółek zależnych oraz kilka innych stowarzyszonych lub powiązanych. Wszystkie one są pogrupowane w trzy główne linie biznesowe:

Gaz

Dedykowane poszukiwaniom i wydobyciu, przesyłowi, podziemnym magazynom, chemii gazowej (przetwórstwo i kondensat) i LNG. Sachalin 2, Siberian Force, Turk Stream i Nord Stream 2. W 2019 roku przychody ze sprzedaży w tej grupie osiągnęły poziom 3 800 mld RUB, stanowiąc główny profil działalności.

Olej

Koncentruje się na poszukiwaniach i produkcji ropy naftowej. Zajmuje się logistyką, rafinacją i marketingiem. Największym producentem w tej grupie jest Gazprom Nieft. W poprzednim roku zyski tej dywizji wyniosły 6,2 miliarda dolarów. W Rosji jest ona trzecią największą firmą w tej dziedzinie z 111 aktywnymi projektami.

Energia

Wytwarza energię elektryczną i cieplną. Gazprom Energoholding to spółka zależna, która skupia większość spółek energetycznych grupy. Dochód grupy w 2019 roku wyniósł 518 373 mln rubli. Jest wiodącą firmą pod względem aktywów energetycznych w Rosji.

Zalety związane z zakupem akcji Gazpromu

Podsumowując, możemy wyróżnić następujące korzyści wynikające z zakupu akcji Gazpromu:

  • Jest to monopol. A dla tak dużego kraju jak Rosja, w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz jako paliwo oczekuje się, że wkrótce będzie on mógł wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego i nadal się rozwijać.
  • Jego nowe i przyszłe projekty takie jak Turk Stream, Siberian Power i Nord Stream otworzą nowe, duże i ważne rynki. Umożliwiając jej umocnienie swojej pozycji w Azji i Europie.
  • Niski poziom zadłużenia. Z łagodniejszymi terminami płatności niż inne firmy w tym samym sektorze. To, wraz z dobrą poduszką finansową pozwala na zaspokojenie potrzeb.

Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ryzyko związane ze spółką Gazprom

Ryzyko może być następujące:

  • Polityka. Jest to firma, która, jako że jest zarządzana przez państwo rosyjskie, angażuje się w międzynarodowe konflikty polityczne. Tak jak to się stało z sankcjami nałożonymi na USA, które utrudniły realizację jednego z najbardziej emblematycznych projektów: Nord Stream 2.
  • Jego wysoka emisja dwutlenku węgla. Mimo że firma realizuje program redukcji emisji dwutlenku węgla może się okazać, że to za mało i za późno. Poza tym, że wpływa to na reputację firmy, może również zagrozić ciągłości jej działania.

Podsumowanie

Gazprom jest w większości państwowym rosyjskim producentem ropy, gazu i energii. Dysponując złożami na czterech z pięciu kontynentów posiada największe na świecie rezerwy gazu i jest liderem branży w Rosji.

Jest notowana na Giełdzie Moskiewskiej i na głównych giełdach świata. Mimo że w ostatnim roku fiskalnym jej przychody były niższe niż w roku poprzednim, a cena akcji spadła o 30% – nadal ma niski poziom zadłużenia w porównaniu z innymi firmami. Dzięki temu posiada niezbędną płynność finansową, aby utrzymać się pomimo kryzysu.

Recent Content