Jak i gdzie kupić akcje Gazpromu w Polsce?

Mówiąc o kupowaniu akcji Gazpromu, bierzemy pod uwagę nie tylko wyniki spółki jako producenta skroplonego gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw, ale także jej ważną rolę polityczną i gospodarczą na świecie. Aby dowiedzieć się jak kupić akcje tej spółki, przeczytaj ten artykuł.

Mówiąc o kupnie akcji Gazpromu, bierzemy pod uwagę nie tylko wyniki spółki jako producenta skroplonego gazu ziemnego, ropy naftowej i innych paliw, ale także jej ważną rolę polityczną i gospodarczą na świecie. Aby dowiedzieć się jak kupić akcje tej spółki, przeczytaj ten artykuł.

Gazprom jest jedną z największych firm w Rosji. Produkuje około 12% światowego LNG. Jej aktywa obejmują 172 600 km magistrali dystrybucyjnej na świecie. Dodatkowo dysponuje 35 195,3 mld metrów sześciennych gazu oraz 1 604,4 mln ton kondensatu gazowego. Tym samym jest koncernem energetycznym posiadającym największe rezerwy paliwa na kuli ziemskiej.

Zatrudnia 466 100 pracowników w ponad 30 krajach. To wszystko przyczyniło się do tego, że w 2020 roku zajęła 32. miejsce w rankingu Forbes Magazine’s Global 2000.

Gazprom jest notowany na Giełdzie Moskiewskiej (MOEX) i na Giełdzie Papierów Wartościowych w Sankt Petersburgu pod symbolem GAZP. Należy również do indeksu Russian Trading System (RTS), który obejmuje 50 najbardziej znaczących spółek w tym euroazjatyckim kraju. Akcje Gazpromu możesz znaleźć również na najważniejszych rynkach świata.

Platforma, na której można kupić akcje Gazpromu

Aby kupić akcje Gazpromu możesz skorzystać z platformy online:

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Kupowanie akcji Gazpromu na eToro jest łatwe i nie wiąże się z żadną prowizją. Oprócz tego możesz tam znaleźć wiele innych spółek i sposobów na inwestowanie. Nie wspominając już o licznych funkcjach, które zapewniają nowe spojrzenie na trading i rynek.

Jednym z przykładów jest darmowe konto demo, które pozwala inwestorom na dokonywanie fikcyjnych transakcji bez ograniczeń czasowych. Dając im możliwość poznania środowiska i dynamiki rynków przed dokonaniem transakcji na rachunku rzeczywistym.

Ważne, aby pamiętać, że handel z tym brokerem jest bezpieczny ponieważ podlega on regulacjom różnych krajów. Jest regulowany nawet przez takie organy jak Financial Conduct Authority z Wielkiej Brytanii (FCA), Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySec).

CFD na Gazprom

Oprócz kupna samych akcji, istnieje również inny sposób inwestowania w Gazprom. Należy dodać, że wiąże się to ze znacznie większym ryzykiem utraty pieniędzy.

W przypadku tych kontraktów nie kupujesz wybranego papieru wartościowego, ale spekulujesz lub szacujesz cenę, jaką ten składnik może osiągnąć na giełdzie. Różnica w stosunku do ceny bieżącej jest tym, co otrzymujemy jako zysk lub ewentualnie jako stratę.

Należy jednak wziąć pod uwagę jeden czynnik, który może zmaksymalizować zysk lub stratę: dźwignię finansową. Na każdej platformie jest to inna wartość, ale na eToro może ona wynosić od jednej do 10-krotności efektywnie zainwestowanego kapitału.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Kupowanie akcji Gazpromu: Profil firmy

Obecnie Gazprom jest firmą, której kapitał jest w większości własnością rosyjskiego rządu (38%), a 11% należy do innej rosyjskiej firmy – Rosnieftiegazu, 0,9% do Rosgazifikatsiya, 26% do innych osób, a tylko 24% akcji jest na giełdzie.

Jednym z celów tej organizacji jest stanie się pomostem energetycznym między Europą a Azją. Dlatego też buduje ona gazociąg przez Syberię, którym będzie dostarczać paliwo do Chin. Rozpoczyna również budowę zakładu przetwarzającego gaz w Leningradzie, a w przygotowaniu ma projekt poszukiwania ropy naftowej w rosyjskiej Arktyce. Prace nad nim powinny zostać zakończone w ciągu najbliższych kilku lat.

Mimo to firma boryka się też z problemami. Została nominowana jako trzecia najbardziej emitująca CO2 firma na świecie. Jest również zaangażowana w spór z Unią Europejską o konflikt interesów dotyczący wykorzystania rurociągów transportujących LNG do Niemiec. Już wcześniej miały one opóźnienia z powodu sankcji nałożonych przez USA na wykonawców, którzy je budowali. Ponadto, w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem wielu z jej stałych pracowników zostało dotkniętych chorobą, powodując skargi przeciwko firmie.

Historia

Oficjalna historia Gazpromu rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy to rosyjski rząd przekształcił ją w spółkę akcyjną. Jednak firma została założona w 1943 roku podczas II wojny światowej.

Dwadzieścia lat później przekształciła się w Ministerstwo Przemysłu Gazowego Związku Radzieckiego, które eksploatowało złoża na Syberii, Uralu i Wołdze. Dzięki temu osiągnęło wiodącą pozycję na rynku tamtych czasów. Jednak w 1989 roku został on ponownie przekształcony, tym razem w państwową firmę o nazwie Gazpromski Koncern Gazowy. Następnie na początku lat 90. rozpoczęto jego prywatyzację.

W 1995 roku odbyło się pierwsze zgromadzenie akcjonariuszy spółki, a w 1996 roku 1% akcji został przyznany obcokrajowcom. W tym samym roku projekt Jamał-Europa uruchomił swoje pierwsze joint venture na Białorusi (teraz także w Niemczech i Polsce). W 1997 roku uruchomiono kolejny, Blue Stream. Miał on dostarczać gaz do Turcji przez morze.

W ciągu dekady firma została pozbawiona swoich aktywów w procesie prywatyzacji, a wiele z nich trafiło w ręce urzędników. Sytuacja ustała, gdy w 2000 roku do władzy doszedł Władimir Putin i wymienił kierownictwo za pomocą którego odzyskał to, co zostało wcześniej utracone.

Pod koniec 2002 roku zainicjował projekt Nord Stream, który miał sprowadzić LNG przez Morze Bałtyckie do Europy. W następnym roku rozpoczęto działalność Blue Stream. Do 2004 roku eksploatacja Zapolyanorne (rozpoczęta w 2001 roku) przynosiła 100 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Kurs akcji Gazprom za ostatnie 12 miesięcy
Kurs akcji Gazprom za ostatnie 12 miesięcy.
Wyniki z przeszłości nie są wskazaniem przyszłych wyników. Przedstawiona historia transakcji obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie być wystarczającą podstawą do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Inwestycje zagraniczne

W 2005 roku dokonano pierwszego transportu paliwa do Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku zakupiła również 72% udziałów w spółce naftowej Sibneft, która w 2006 roku została przemianowana na Gazprom Nieft. W połowie tego samego roku LNG został wysłany do Japonii (pierwszy kraj azjatycki, który nabył go od Gazpromu). To właśnie wtedy otrzymała od Putina wyłączność na eksport rosyjskiego gazu.

W 2007 roku firma weszła w nową działalność, jaką jest produkcja energii elektrycznej. W 2010 roku rozpoczął produkcję metanu z węgla w Kemerowie, a w 2011 roku kupił Beltransgaz, aby przekształcić go w Gazprom Transgaz Białoruś.

Do 2012 roku rozpoczął się kolejny nowy projekt przesyłu gazu: Siberian Force, a w 2013 roku do Moc Tinh i Hai Thach – pól gazowych w Wietnamie. Rozpoczęła także działalność w Arktyce (Prirazłomnoje).

Od 2014 roku Gazprom zwiększył swój udział w spółkach zagranicznych takich jak ArmRosgazprom w Armenii i Kirgistanie. Podpisała również umowę z China National Petroleum Corporation na dostawy gazu do Chin przez 30 lat. Jest to największy dotychczasowy kontrakt Gazpromu.

W 2015 roku po raz pierwszy spółka trafiła na Giełdę Moskiewską. W 2016 roku nastąpiło uruchomienie fabryki gazu Incahuasi w Boliwii, a w 2017 roku – fabryki kwasu akrylowego i akrylanu butylu Nieftekhim Salavat. W 2018 roku osiągnęła rekordowy przesył w Europie wynoszący 713,4 mln metrów sześciennych gazu dziennie.

Spółki zależne i grupy

Na dzień dzisiejszy Gazprom posiada 87 spółek zależnych oraz kilka innych stowarzyszonych lub powiązanych. Wszystkie one są pogrupowane w trzy główne linie biznesowe:

Gaz

Dedykowane poszukiwaniom i wydobyciu, przesyłowi, podziemnym magazynom, chemii gazowej (przetwórstwo i kondensat) i LNG. Sachalin 2, Siberian Force, Turk Stream i Nord Stream 2. W 2019 roku przychody ze sprzedaży w tej grupie osiągnęły poziom 3 800 mld RUB, stanowiąc główny profil działalności.

Olej

Koncentruje się na poszukiwaniach i produkcji ropy naftowej. Zajmuje się logistyką, rafinacją i marketingiem. Największym producentem w tej grupie jest Gazprom Nieft. W poprzednim roku zyski tej dywizji wyniosły 6,2 miliarda dolarów. W Rosji jest ona trzecią największą firmą w tej dziedzinie z 111 aktywnymi projektami.

Energia

Wytwarza energię elektryczną i cieplną. Gazprom Energoholding to spółka zależna, która skupia większość spółek energetycznych grupy. Dochód grupy w 2019 roku wyniósł 518 373 mln rubli. Jest wiodącą firmą pod względem aktywów energetycznych w Rosji.

Zalety związane z zakupem akcji Gazpromu

Podsumowując, możemy wyróżnić następujące korzyści wynikające z zakupu akcji Gazpromu:

  • Jest to monopol. A dla tak dużego kraju jak Rosja, w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na gaz jako paliwo oczekuje się, że wkrótce będzie on mógł wyjść z obecnego kryzysu gospodarczego i nadal się rozwijać.
  • Jego nowe i przyszłe projekty takie jak Turk Stream, Siberian Power i Nord Stream otworzą nowe, duże i ważne rynki. Umożliwiając jej umocnienie swojej pozycji w Azji i Europie.
  • Niski poziom zadłużenia. Z łagodniejszymi terminami płatności niż inne firmy w tym samym sektorze. To, wraz z dobrą poduszką finansową pozwala na zaspokojenie potrzeb.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ryzyko związane ze spółką Gazprom

Ryzyko może być następujące:

  • Polityka. Jest to firma, która, jako że jest zarządzana przez państwo rosyjskie, angażuje się w międzynarodowe konflikty polityczne. Tak jak to się stało z sankcjami nałożonymi na USA, które utrudniły realizację jednego z najbardziej emblematycznych projektów: Nord Stream 2.
  • Jego wysoka emisja dwutlenku węgla. Mimo że firma realizuje program redukcji emisji dwutlenku węgla może się okazać, że to za mało i za późno. Poza tym, że wpływa to na reputację firmy, może również zagrozić ciągłości jej działania.

Podsumowanie

Gazprom jest w większości państwowym rosyjskim producentem ropy, gazu i energii. Dysponując złożami na czterech z pięciu kontynentów posiada największe na świecie rezerwy gazu i jest liderem branży w Rosji.

Jest notowana na Giełdzie Moskiewskiej i na głównych giełdach świata. Mimo że w ostatnim roku fiskalnym jej przychody były niższe niż w roku poprzednim, a cena akcji spadła o 30% – nadal ma niski poziom zadłużenia w porównaniu z innymi firmami. Dzięki temu posiada niezbędną płynność finansową, aby utrzymać się pomimo kryzysu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.