Jak Sprawdzić Agenta Nieruchomości i Co Wiedzieć

W dzisiejszych czasach ponad połowa kupujących nieruchomości rozpoczyna wyszukiwanie domu lub mieszkania za pośrednictwem Internetu, a kończy na współpracy z agentem nieruchomości.

W dzisiejszych czasach ponad połowa kupujących nieruchomości rozpoczyna wyszukiwanie domu lub mieszkania za pośrednictwem Internetu, a kończy na współpracy z agentem nieruchomości. Jesteś ciekawy jak sprawdzić takiego agenta nieruchomości? Czytaj dalej.

Niemniej jednak tylko dlatego, że wyszukiwanie mieszkań rozpoczyna się online nie oznacza to, że kupujący nie szukają pomocy. W rzeczywistości aż 52% ostatnio zakupionych nieruchomości nabytych zostało za pośrednictwem agenta nieruchomości lub pośrednika. Dane te pochodzą z raportu „Jak Polacy kupują mieszkania” wydanego przez Gumtree.

Zatem jak działa agent nieruchomości? Czego możemy od niego oczekiwać? Spójrzmy.

Czego można wymagać od agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości przechodzą przez państwowy kurs Polskiej Federacji Runku Nieruchomości i otrzymują licencję na udział w transakcjach na tym rynku. Agent nieruchomości może wystawić nieruchomości na sprzedaż, pomóc kupującym przechodzić przez ten proces, pokazać domy potencjalnym nabywcom i zająć się różnymi formalnościami związanymi z transakcją.

Głównie jednak od agentów nieruchomości oczekuje się zazwyczaj, aby sprzedawali nieruchomości, które prezentują. Tak więc jeśli sprzedajesz, to oczekujesz, że pośrednik obrotu nieruchomościami uwzględni Twój dom w swoich ogłoszeniach. Powinien zrobić atrakcyjne zdjęcia i opublikować je w sieci.

Niektórzy agenci nieruchomości są czasami wyjątkowymi przedstawicielami kupujących. Oznacza to, że pracują tylko w imieniu tych, którzy chcą kupić. Dzięki temu wiesz, że nie zaistnieje konflikt interesów, ponieważ agent nie będzie działał po dwóch stronach transakcji.

Jak agent nieruchomości może Ci pomóc?

Jest kilka rzeczy, których można się spodziewać po współpracy z agentem nieruchomości:

 • Pomoc w znalezieniu kredytodawcy, który będzie w stanie dostarczyć Ci wstępną decyzję na zakup domu.
 • Pomoc w znalezieniu domu odpowiadającego Twoim potrzebom.
 • Nawiązywanie kontaktów z fachowcami, takimi jak inspektorzy budowlani i rzeczoznawcy majątkowi.
 • Negocjowanie oferty w Twoim imieniu (niezależnie od tego, czy kupujesz czy sprzedajesz)
 • Porozumiewanie się z innymi oferentami w trakcie sprzedaży
 • Pomoc w przejściu przez proces kredytowania hipotecznego.
 • Doradztwo w zakresie właściwej wyceny domu pod kątem sprzedaży.
 • Wprowadzanie nieruchomości do obrotu w imieniu sprzedającego.
 • Sprawdzanie potencjalnych kupców
 • Uczestniczenie w wizytach domowych w imieniu sprzedających
 • Agenci nieruchomości zasadniczo reprezentują swoich klientów w procesie kupna lub sprzedaży nieruchomości. Pośrednicy nie mogą zmusić cię jednak do zrobienia czegokolwiek, czego nie chcesz zrobić. W dalszym ciągu muszą uzyskać twoją zgodę, aby postępować dalej z ofertami.

Dlaczego sprawdzić i znaleźć doświadczonego agenta nieruchomości?

Jeśli chcesz kupić dom lub trzeba sprzedać swoją obecną nieruchomość to właśnie ten moment na wykorzystanie doświadczonego agenta nieruchomości. Niedoświadczony agent może kosztować Cię nie tylko czas i pieniądze, ale niestety może nawet narazić cię na ryzyko utraty doskonałej transakcji.

Wiele niedoświadczonych agentów odchodzi ze względu na pieniądze

Powodem numer jeden dla którego agenci nieruchomości opuszczają szeregi pośredników jest to, że nie zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy. Mediana wynagrodzenia dla agenta nieruchomości w Polsce jest mniejsza niż 2,900 zł miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl

Chociaż specjaliści doradzają nowym agentom, aby przechowywać 6 do 12 miesięcznych wynagrodzeń w rezerwie, to niewielu słucha tej rady. Branża ta wydaje się być bardzo łatwa dla osób z zewnątrz, ale nieruchomości są skomplikowane i czasochłonne, a przeciętny Kowalski zazwyczaj nie jest przygotowany do osiągnięcia sukcesu w tym biznesie. Niestety wielu z nich dowiaduje się o tym dopiero po wielu miesiącach bez wypłaty.

Poniżej znajdują się niektóre z umiejętności skutecznych agentów nieruchomości, które nie tylko pomagają im prosperować, ale także pozwalają klientom zawierać udane transakcje:

Dobry agent nieruchomości powinien być:

Zorganizowany
Dobrze zarządzać czasem
Komunikatywny
Cierpliwy w rozwiązywaniu konfliktów
Obeznany w marketingu
Dobry w autopromocji i promocji nieruchomości

Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Jak duże doświadczenie powinni mieć agent?

Zamiast pytać jak wiele doświadczenia agent ma, warto zapytać go ile lat działa na rynku nieruchomości.

Zapewne słyszałeś powiedzenie, że 10% agentów dokonuje 90% transakcji. To dlatego, że najlepsi pośrednicy są konsekwentni, a ta konsekwencja opiera się na doświadczeniu. Średnia liczba transakcji kupna sprzedaży wielu pośredników na rok wynosi około 10. Jest to prawie jedna transakcja miesięcznie. Może wydawać się nie wiele, ale dla większości dobrych pośredników tyle właśnie wynosi. Do tego dochodzą jeszcze wynajmy, ale to osobny temat.

Korzyści z droższego agenta posiadającego doświadczenie

Doświadczony agent to taki, który popełnia niewiele błędów. Skuteczni agenci uczą się co roku czegoś nowego, podczas gdy mniejsi agenci mają tendencję do powtarzania błędów z przeszłości. Najlepsi agenci traktują każdego klienta tak, jakby ich biznes zależał od sukcesu klienta, bowiem tak się właśnie dzieje.

Doświadczeni agenci to tacy, którzy zapewniają:

 • Oferowanie rozwiązań opartych na wcześniejszych osiągnięciach
 • Wiedzę w zakresie kodeksu cywilnego i umów cywilnoprawnych
 • Wiedzę w zakresie procedur administracyjnych
 • Przewidywanie problemów zanim się pojawią
 • Cieszy się dobrą reputacją wśród innych agentów.
 • Stosował mocne techniki negocjacyjne.
 • Poleca sprawdzonych dostawców, takich jak notariusze, kredytodawcy, firmy budowlane, inspektorzy, rzeczoznawcy, fachowcy, itp.
 • Rozumienie złożoności zmieniającego się rynku nieruchomości.
 • Dostarcza klientom statystyki i najważniejszych dane rynkowe.
 • Profesjonalnie poprowadzi klienta do końca transakcji.

Jak sprawdzić i znaleźć dobrego agenta nieruchomości?

Istnieje mnóstwo sposobów, by znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości. Oto kilka miejsc, w których można szukać agenta:

 • Zapytaj o rekomendację: Istnieją szanse, że ktoś kogo znasz korzystał z usług agenta nieruchomości w przeszłości. Zapytaj go, czy jest w stanie dostarczyć Ci kontakt.
 • Szukaj online: Wyszukiwanie agentów nieruchomości online w Twojej okolicy może dostarczyć długą listę pośredników.
 • Sprawdź aktualne oferty: Możesz również spojrzeć na lokalne oferty nieruchomości. Odnotuj agentów i skontaktuj się z nimi.
 • Przyjdź na dni otwarte nieruchomości: Możliwe jest również uczestnictwo w dniach otwartych i spotkać się z agentem nieruchomości zaangażowanym w sprawę. Ponadto, istnieje możliwość skorzystania z usług innych agentów nieruchomości, którzy mogą być tam obecni.
 • Sprawdź stronę internetową PFRN: Polskiej Federacji Runku Nieruchomości. Oferuje ona bazę danych agentów, którzy są członkami PFRN w Twojej okolicy.

Po znalezieniu kilku wykwalifikowanych agentów nieruchomości spotkaj się z nimi. Chcesz dowiedzieć się od nich, jaki jest ich poziom doświadczenia, jak dobrze znają lokalny rynek i przekonać się jak dobrze będzie się z nimi współpracować. Ważne jest, aby znaleźć kogoś, z kim będziesz czuł się komfortowo ponieważ będziesz spędzać z nim dużo czasu.

W niektórych przypadkach przy współpracy z pośrednikiem nieruchomości, niezależnie od tego, czy kupujesz czy sprzedajesz, konieczne może być podpisanie umowy. Umowa ta daje agentowi możliwość reprezentowania Ciebie, jak również odzwierciedla poziom jego wynagrodzenia. Nie każdy agent wymaga umowy, ale niektórzy tak i przed krokiem naprzód trzeba ją przeczytać.

Jeśli wystawiasz nieruchomości na sprzedaż z agentem nieruchomości, musisz podpisać stosowną umowę. Kiedy agent sprzedaje swój dom, umowa będzie częścią całego procesu.

Co należy sprawdzić i omówić

Kupno lub sprzedaż domu jest poważną decyzją, więc „chcesz kogoś, kto będzie negocjować dla Ciebie i będzie miał na uwadze Twój najlepszy interes. Możesz również zapoznać się z tym co należy sprawdzić przed zakupem domu.

Oto kilka dodatkowych rzeczy, które należy sprawdzić przy wyborze agenta:

Agenci muszą być licencjonowani. Możesz sprawdzić, czy agent jest licencjonowany przez poproszenie i sprawdzenie jego numeru licencji.

Znajomość rynku. Dobry agent powinien być zaznajomiony z rynkiem nieruchomości w Twojej okolicy. Doświadczony agent może dać ci wyczucie rynku, powiedzieć jak długo trwa zazwyczaj sprzedaż domów i po jakich cenach są zwykle kupowane. Może to pomóc zdecydować jak wycenić Twój dom lub mieszkanie jeśli je sprzedajesz i jak negocjować ze sprzedającym, jeśli kupujesz.

Doskonały agent nieruchomości pomaga złagodzić stres związany z każdym etapem procesu kupna lub sprzedaży nieruchomości. Dodatkowo agenci, którzy są w branży nieruchomości od dłuższego czasu dysponują czasem siecią profesjonalnych kontaktów. To może pomóc przyciągnąć potencjalnych nabywców (gdy sprzedajesz) i zdobyć wewnętrzne informacje o mieszkaniach, które wkrótce pojawią się na rynku (jeśli kupujesz).

Być może będziesz musiał zobaczyć dziesiątki domów, zanim znajdziesz jeden, który kupisz. Wybierz agenta, który będzie w stanie pokazać Ci domy w wygodnej dla Ciebie porze.

Jeśli sprzedajesz upewnij się, że agent ma wyobrażenie o tym jak wystawić Twój dom, aby dostosować go do oczekiwań klientów. Poproś o ostatnie transakcje sprzedaży domów podobnych do Twojego w sąsiedztwie i upewnij się że, Twoja nieruchomość jest odpowiednio wyceniona. Dowiedz się jak agent planuje przyciągnąć potencjalnych nabywców i na jakich stronach będzie wystawiał ogłoszenia w sieci.

Obowiązki agenta nieruchomości wobec ciebie

Kiedy wybierzesz agenta, zazwyczaj będziesz poproszony o podpisanie umowy (bez względu na to czy kupujesz czy sprzedajesz). Kiedy podpisujesz umowę z agentem, jest on zobowiązany do działania w Twoim najlepszym interesie.

Jednak co się stanie jeśli ten agent jest również agentem osoby, która chcesz kupić lub odwrotnie? To jest znane i typowe na rynku w Polsce i jak najbardziej legalne. Jednakże, może to spowodować, że reprezentowanie zarówno kupującego, jak i sprzedającego jest trudniejsze, ze względu na konflikt interesów.

Przyjrzyj się uważnie swojej umowie

Twoja umowa powinna zawierać wszystkie warunki, na które już wyraziłeś zgodę w tym prowizję związaną z nieruchomościami. Tradycyjnie sprzedawca płaci 3 procent ceny sprzedaży domu jako prowizje agenta nieruchomości, przy czym druga taka sama prowizja pobierana jest od sprzedającego. Stawka prowizji jest negocjowalna, jednak przeciętnie prowizja faktycznie wynosie od 1 do 3%.

Drugim ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest długość kontraktu. Szukaj umów ograniczonych do sześciu miesięcy lub mniej. Na konkurencyjnym rynku sprzedaż nieruchomości może trwać nawet krócej niż 30 dni. Jeśli umowa podpisana jest na znacznie dłuższy okres, a Ty nadal nie sprzedałeś domu to chcesz mieć możliwość przejścia do innego agenta.

Jak agenci nieruchomości otrzymują wynagrodzenie?

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami są zazwyczaj opłacani, gdy transakcja jest już zakończona, więc jeśli nie kupisz lub nie sprzedasz domu, to agent nieruchomości nie otrzyma zapłaty.

Powszechnie stosowana prowizja agenta nieruchomości wynosi 3%.

W przeważającej części sprzedawca płaci prowizję od kwoty transakcji i ostatecznej kwoty otrzymanej od kupującego. Jednakże dobry agent pomoże sprzedającemu wycenić dom w sposób, który kompensuje część prowizji.

Przy wyborze agenta nieruchomości warto dowiedzieć się kto będzie im płacił i jakie prowizje spodziewają się otrzymać.

Podsumowanie

Bez względu na to czy kupujesz, czy sprzedajesz nieruchomość, agent może pomóc Ci skutecznie poruszać się po rynku. Jeśli znajdziesz kogoś, kto jest wykwalifikowany i gotowy, by przejść za Ciebie przez cały proces, warto zapłacić prowizję.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.