Jak dywersyfikować inwestycje – 5 sposobów na solidny portfel i mniejsze ryzyko podczas inwestowania

Jest to ta sama strategia, którą stosuję w moim portfelu Inteligentnego Inwestora, portfelu opartym na kilku platformach, w który inwestuję własne pieniądze i który publicznie monitoruję każdego miesiąca.

Dywersyfikacja jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka

Jeśli działasz w świecie inwestycji od dłuższego czasu, prawdopodobnie słyszałeś takie stwierdzenia wiele razy.

I całkowicie się z tym zgadzam.

Dywersyfikuj swoje inwestycje – Dlaczego warto to robić: 5 sposobów

Dywersyfikacja Twoich inwestycji pozwala uzyskać interesujące zyski bez podejmowania wysokiego ryzyka.

Niemniej jednak, nie zawsze jest jasne:

  • Dlaczego to jest takie ważne.
  • Jaki jest idealny skład dobrze zdywersyfikowanego portfela.
  • Jak możesz zastosować tę zasadę, jeśli masz ograniczony kapitał.

Jeśli tak, to zachęcam Cię do uważnego przeczytania tego wpisu, bo odpowiem w nim na wszystkie te pytania.

Ale najpierw zrozummy, co mamy na myśli, kiedy mówimy o dywersyfikacji.

Co oznacza dywersyfikacja inwestycji (i co chcemy osiągnąć)?

Choć sam termin jest dość intuicyjny, chciałbym zacząć od jego definicji:

**Dywersyfikacja w finansach oznacza rozłożenie pieniędzy na różne inwestycje i klasy aktywów w celu stworzenia portfela, który jest bardziej odporny na wahania rynku.

Albo, mówiąc prościej, to „nie wkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Na przykład, wyobraź sobie, że decydujesz się zainwestować w polskie akcje firmy PKO BP.

Zamiast inwestować cały swój kapitał w firmę taką jak PKO, wykorzystujesz go do zakupu jednostek uczestnictwa w funduszu, który replikuje WIG 20 (20 najważniejszych firm na polskiej giełdzie).

Inna opcja: zamiast skupiać się tylko na rynku polskim, włącz do swojego portfela akcje różnych firm europejskich i amerykańskich.

W obu przypadkach cel jest ten sam: rozłóż swoje pieniądze na różne aktywa, aby zmniejszyć ryzyko utraty całej inwestycji.

Poza dywersyfikacją, ważne: jest również to, aby Twój portfel nie był skorelowany. Omówię tę koncepcję bardziej szczegółowo później.

Plusy i minusy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Skoro już stworzyliśmy podstawy, przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom dywersyfikacji.

Tak, posiadanie portfela składającego się z dużej liczby aktywów ma swoje wady. Jednak z mojej perspektywy **te wady w żaden sposób nie przysłaniają zalet.

Wyjaśniam obie te rzeczy, abyś sam mógł zobaczyć obie strony medalu.

#1. Zalety

Główna zaleta dywersyfikacji Twoich pieniędzy została opisana na początku tego artykułu: posiadanie solidniejszego portfela.

Ale jak dokładnie można to osiągnąć?

Oto kilka wskazówek.

A. Dywersyfikacja ryzyka

Ten punkt jest dość prosty do zrozumienia: jeśli masz wszystkie swoje pieniądze zainwestowane w jakieś aktywo, a jego wartość spada, twoje straty będą bardzo wysokie.

Na przykład załóżmy, że akcje PKO BP dziś spadają.

Jeśli większość lub wszystkie akcje w Twoim portfelu są akcjami PKO BP, Twoje wyniki znajdą się na samym dnie.

Z drugiej strony, jeśli zainwestowałeś w cały indeks WIG 20, a inne spółki w tym indeksie rosną, pozwoli Ci to kontynuować osiąganie dodatnich zysków.

Możemy jednak pójść dalej.

B. Zmniejsz swoją zależność od rynków finansowych (usuń korelację).

Jak wspomniałem wcześniej, oprócz dywersyfikacji ważne jest również, abyś włączył do swojego portfela aktywa o niskiej korelacji.

Na przykład, jeśli masz dużą część swojego kapitału zainwestowanego na giełdzie, drugą część powinieneś ulokować w aktywach, które nie mają żadnego związku z rynkiem finansowym (konkretne przykłady przedstawimy później).

Jeśli rynek akcji jako całość pójdzie w dół, nie będzie to miało wpływu na resztę Twojego portfela i będziesz mógł zminimalizować straty, a nawet kontynuować osiąganie zysków.

Etoro - Inwestycje Online

Ranking:

⭐⭐⭐⭐⭐

Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10

Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN

Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

C. Większa szansa na pozytywne zyski

Krótko mówiąc, bardziej zdywersyfikowany portfel pozwoli Ci na:

  • Zabezpieczenie się przed zmiennością rynku.
  • Ograniczenie ryzyka spadku.

Naturalną konsekwencją tego jest to, że średnio dywersyfikacja pozwala Ci osiągnąć wyższe zyski.** Ale uważaj, ta zasada jest tylko zasadą.

Ale uwaga, ta reguła obowiązuje tylko w długim okresie czasu.

W krótszych horyzontach inwestycyjnych możliwe jest, że dywersyfikacja „przegapi” niektóre interesujące okazje, co teraz pokażemy.

#2. Wady

Chociaż dywersyfikacja inwestycji jest konieczną strategią, jeśli chcemy osiągnąć długoterminowy zrównoważony wzrost, musimy zdać sobie sprawę, że ma ona pewne wady.

Moim zdaniem można je podsumować w trzech punktach (choć, jak już wspomniałem, żaden z nich nie przeważa nad nieodłącznymi korzyściami płynącymi z dywersyfikacji).

Rozważmy je osobno.

A. W krótkim okresie czasu może to zmniejszyć zyski.

Podczas gdy w długim okresie czasu dobrze zdywersyfikowany portfel zwykle oferuje bardzo atrakcyjne zyski, w krótkim okresie czasu może być odwrotnie.

Załóżmy, że twój kapitał jest równomiernie rozłożony na 10 różnych firm (jeśli masz kapitał w wysokości 10 000 PLN, przeznaczasz 1 000 PLN na zakup akcji każdej z nich).

W każdej chwili jeden z nich „eksploduje”. Zaczyna rosnąć w tempie wykładniczym, a wartość jego akcji gwałtownie wzrasta.

Logicznie rzecz biorąc, gdybyś zamiast dywersyfikować swoje pieniądze ** zainwestował 100% w tę jedną firmę, zysk, jaki byś osiągnął, byłby dziesięciokrotny.

W rzeczywistości jest to logika, którą kierują się niektórzy z najlepszych inwestorów w historii, tacy jak sam Warren Buffett (którego biografię można przeczytać tutaj), który mówi, że „wielkiego bogactwa nie tworzy się za pomocą portfela składającego się z 50 akcji”.

Ta strategia wymaga jednak dużej wiedzy, a przede wszystkim czasu.

Im mniejszy jest rozmiar naszego portfela, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na analizę każdej spółki przed zainwestowaniem w nią.

Dla ludzi, którzy nie są skłonni włożyć tego wysiłku, najlepszą strategią (według samego Buffetta) jest inwestowanie w pule aktywów poprzez fundusze indeksowe i ETF-y.

**Uwaga: **Innym rodzajem inwestowania, które wymaga dokładnego przeanalizowania każdej spółki, jest inwestowanie w dywidendy. Jeśli chcesz w ten sposób zarabiać pasywny dochód, ale nie chcesz sam analizować każdej spółki, zobacz co to jest social tranding. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wszystkie informacje znajdziesz tutaj.

B. Jeśli twój kapitał jest mały, może zostać zmarnowany.

Portfel składający się z większej ilości aktywów zazwyczaj (ale nie zawsze) oznacza więcej handlu.

Jest to problem, jeśli masz mały kapitał.

Na przykład, załóżmy, że Twój broker pobiera 1 PLN za każdą transakcję, którą zawierasz.

To bardzo mało jak na kogoś, kto inwestuje kilka tysięcy PLN. Jeśli jednak masz kapitał w wysokości 100 PLN, ta niewielka opłata może znacząco zmniejszyć twoje zyski.

Dobra wiadomość jest taka, że ten deficyt jest stosunkowo łatwy do skorygowania.

Możesz też dopasować swoją strategię inwestycyjną do kapitału, którym dysponujesz.

Później omówię to bardziej szczegółowo.

C. Więcej czasu na działania następcze

Oczywiście, jeśli masz w swoim portfelu akcje 20 różnych firm, będziesz musiał poświęcić więcej czasu na analizę wyników każdej z nich, niż gdybyś miał tylko jedną lub dwie.

W rzeczywistości, jest taki zabawny cytat Petera Lyncha z jego książki „Beating Wall Street„, który brzmi następująco:

„Akcje są jak dzieci, nie powinieneś mieć więcej, niż jesteś w stanie utrzymać”.

Ale jak wyjaśniłem powyżej, dotyczy to tylko kupowania pojedynczych akcji.

Jeśli inwestujesz w pule aktywów (np. poprzez ETF-y), możesz mieć bardzo zdywersyfikowane portfolio bez konieczności poświęcania na to dużo więcej czasu.

5 sposobów na dywersyfikację (i urozmaicenie) twojego portfela inwestycyjnego

Pokazałem jak ważna jest dywersyfikacja w Twojej strategii inwestycyjnej.

Ale teraz możesz się martwić: Jak to wszystko zastosować w praktyce?

Pozwól, że powiem Ci, iż efektywna dywersyfikacja Twojego portfela jest o wiele łatwiejsza niż Ci się teraz wydaje.

Istnieją jednak pewne powszechne błędy, które mogą sprawić, że uwierzysz, iż masz bardzo mocne portfolio, podczas gdy jest zupełnie inaczej (co może prowadzić do niemiłych niespodzianek).

Teraz zrozumiesz, co mam na myśli.

Uwaga: Te kryteria są jedynie wskazówkami i nie musisz brać ich wszystkich pod uwagę. Jednak im więcej rozwiązań zastosuje, tym silniejszy będzie Twój portfel.

#1. Dywersyfikacja liczbowa.

Dywersyfikacja liczbowa polega na podzieleniu Twojego kapitału na części lub procenty i przypisaniu każdej z tych części do konkretnego aktywa.

To zapewni, że Twój portfel będzie zrównoważony i że żaden składnik nie będzie nadmiernie reprezentowany (chyba że taka jest Twoja intencja).

Aby wyjaśnić tę kwestię, wróćmy do przykładu, który podałem ci powyżej.

Załóżmy, że masz 20 000 PLN do zainwestowania. Zamiast kupować tylko akcje PKO BP, rozdzielasz te pieniądze na 10 spółek z indeksu WIG 20.

Na każdą z nich przeznaczasz 2 000 PLN (10% swojego kapitału). **To zapewni, że wszystkie one będą miały zrównoważoną reprezentację w Twoim portfolio.

I to stwierdzenie może być zastosowane do każdej z formuł dywersyfikacji, które przedstawimy poniżej (możesz alokować swój kapitał pomiędzy różne rodzaje aktywów, sektory, kraje, itd.)

#2. Dywersyfikacja geograficzna

Mimo że w poprzednich przykładach skupiłem się tylko na hiszpańskich firmach, wskazane jest inwestowanie w różnych obszarach geograficznych.

Przynajmniej powinieneś rozdzielić swój kapitał pomiędzy Europę i Amerykę Północną. Jeśli jednak możesz dodać do tego aktywa z Azji (takie jak Chiny czy Japonia)** lub nawet z krajów wschodzących, tym lepiej.

Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie gospodarki rozwijają się w tym samym tempie i w tym samym kierunku.

Weźmy na przykład Chiny i Japonię.

Oba są krajami azjatyckimi o wysokim standardzie życia. Podczas gdy japońska gospodarka jest w deflacji od kilkudziesięciu lat, chińska gospodarka dogoniła nawet Stany Zjednoczone pod względem siły ekonomicznej.

#3. Dywersyfikacja walut

Idealnie byłoby, gdyby dywersyfikacji geograficznej towarzyszyła dywersyfikacja walutowa.

Na przykład inwestowanie w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Włoszech będzie uważane za dywersyfikację geograficzną, ponieważ inwestujesz w wielu różnych krajach.

To jednak nie wystarczy, bo jeśli euro przejdzie przez okres zawirowań, to będzie to miało negatywny wpływ na twoje aktywa.

Dlatego ważne jest, aby mieć inwestycje w kilku walutach, aby zredukować ryzyko.

**W minimalnym zakresie powinieneś podzielić swój kapitał pomiędzy euro i dolary amerykańskie, chociaż byłoby wskazane, abyś dokonał dalszej dywersyfikacji i włączył do swojego portfela aktywa w dolarach kanadyjskich, funtach, jenach itd.

Jedynym problemem związanym z inwestowaniem w walutach innych niż Twoja własna jest to, że wiąże się to z międzynarodowym transferem.

A stawki, jakie banki pobierają za tego typu przelewy, są szalone.

W takich przypadkach lepiej jest skorzystać z platformy, która oferuje bardziej konkurencyjne warunki.

#4. Dywersyfikacja aktywów

Jest to ściśle związane z usunięciem korelacji, o której wspomniałem powyżej.

Do tej pory rozmawialiśmy w zasadzie tylko o inwestycjach giełdowych. Mówimy tu konkretnie o akcjach spółek, bezpośrednio lub poprzez ETF-y.

Istnieje jednak wiele aktywów, w które możemy inwestować, aby zdywersyfikować nasze portfele poza akcjami.

Po pierwsze, w ramach samego rynku akcji możemy rozróżnić pomiędzy akcjami (jak w przypadku akcji) i stałymi dochodami.

Do tej ostatniej grupy należą:

  • Obligacje.
  • Bony skarbowe.

Nie wspominając o innych typach produktów takich jak towary, REITy, derywatywy, Forex, itd.

Ale mamy też wiele innych aktywów finansowych poza rynkiem akcji.

Aktywa, które są szczególnie interesujące, to te, które są oddzielone od rynku. Oznacza to, że jeśli giełda spadnie z powodu okresu niestabilności, aktywa te nie ucierpią tak bardzo.

Mamy między innymi:

  • Inwestowanie w nieruchomości: Istnieje wiele sposobów inwestowania w nieruchomości (choć niektóre z nich są związane z rynkiem akcji) poza tradycyjnym typem.
  • Przedsiębiorczość: albo poprzez inwestowanie w startupy, albo poprzez tworzenie własnego biznesu (coś, co możesz dziś zrobić online przy niewielkich inwestycjach)
  • Inwestycje alternatywne: od crowdlending do szkockiej whisky i znanych kryptowalut.

Ten ostatni rodzaj jest szczególnie interesujący, ponieważ dzięki inwestycjom alternatywnym można osiągnąć bardzo wysokie zyski (ale pamiętaj, że im wyższy zysk, tym wyższe ryzyko).

Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach aktywów i ich różnicach, polecam przeczytanie tego artykułu.

#5. Zróżnicowanie według sektorów

Piątym i ostatnim punktem dywersyfikacji Twojego portfela jest inwestowanie w różne sektory.

Załóżmy, że pracujesz w sektorze nieruchomości, a ponieważ dobrze znasz ten sektor, postanawiasz się na nim skupić.

Jeśli chcesz mieć bardziej zdywersyfikowane portfolio, zainwestuj w:

  • inwestycje w nieruchomości: kupujesz nieruchomości, aby je sprzedać z zyskiem lub wynająć.
  • REITy: inwestujesz w spółki nieruchomościowe poprzez giełdę. Aby dowiedzieć się więcej na temat REIT-ów i SOCIMIS, tutaj znajdziesz artykuł na ich temat.
  • Crowdfunding nieruchomości: to rodzaj inwestycji alternatywnej, która nie jest powiązana z rynkami finansowymi

Daje ci to poczucie pewności, że twoje pieniądze są dobrze rozdysponowane i zabezpieczone, ponieważ część twojej własności nie jest notowana na giełdzie.

Potem przychodzi pandemia, która spowoduje upadek całego sektora nieruchomości. Jeśli wszystkie swoje pieniądze zainwestowałeś w ten sektor, straty, które poniesiesz, będą bardzo wysokie.

Załóżmy, że zdecydowałeś się zdywersyfikować swoje portfolio i zainwestować w firmy zajmujące się handlem elektronicznym, takie jak Amazon.

W tym przypadku, poza ograniczeniem strat, rozwój pandemii e-commerce pozwoliłby Ci na dalsze generowanie zysków (co nie jest wcale łatwe w tak burzliwym okresie jak rok 2021).

Jak mogę zdywersyfikować swoje portfolio, jeśli mam mało kapitału?

Jak zauważyłeś, dobrze zdywersyfikowany portfel może składać się z dużej liczby aktywów należących do różnych klas.

Problem polega na tym, że czasami kapitał wymagany do zainwestowania w te aktywa jest bardzo wysoki (na przykład istnieją firmy, których akcje kosztują setki, tysiące, a nawet setki tysięcy dolarów za sztukę).

Do tego dochodzą jeszcze prowizje, które brokerzy pobierają od każdej transakcji.

Tak więc, moim zdaniem (i zdaniem wielu wspaniałych inwestorów) najlepszą strategią dla osób z niewielkim kapitałem jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne.

Gorąco polecam pasywnie zarządzane (ETFy i fundusze indeksowe).

Ta strategia ma wiele zalet, jeśli twój kapitał jest mały, ponieważ pozwala ci na:

  • Dostęp do dużej liczby aktywów: Dzięki funduszowi inwestycyjnemu możesz kupować pakiety akcji (lub innych aktywów) po znacznie niższej cenie, niż kosztowałoby Cię kupienie tych samych akcji pojedynczo.
  • Niższe opłaty: Kiedy kupujesz jednostki uczestnictwa funduszu ETF lub funduszu indeksowego, dokonujesz tylko jednej transakcji z brokerem (płacisz tylko raz), podczas gdy kiedy kupując aktywa indywidualnie, możesz dokonać kilkudziesięciu transakcji.
  • Inwestowanie na wielu rynkach i w różne klasy aktywów: Istnieją fundusze inwestycyjne, które specjalizują się w funduszach o stałym dochodzie, akcjach, towarach, regionach geograficznych, walutach itd. W ten sposób możesz mieć wysoce zdywersyfikowane portfolio z niewielkim kapitałem.

Dzięki ETF-om i funduszom indeksowym możliwe jest osiągnięcie bardzo interesujących zysków w długim okresie czasu, nawet jeśli Twoja wiedza inwestycyjna jest ograniczona.

Dywersyfikacja jest najlepszą strategią, by zredukować ryzyko inwestycji bez poświęcania zysków

Mam nadzieję, że wyjaśniłem iż moim zdaniem dywersyfikacja portfela jest niezbędna dla każdego inwestora.

Sam stosuję te kryteria przy tworzeniu i zarządzaniu moim portfelem, który łączą moje własne zarządzanie (aktywa, które sam wybieram i analizuję) z udziałami w ETF-ach.

Jest to ta sama strategia, którą stosuję w moim portfelu Inteligentnego Inwestora, portfelu opartym na kilku platformach, w który inwestuję własne pieniądze i który publicznie monitoruję każdego miesiąca.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.