Inwestowanie w Pszenicę – Historia i Prognozy

Pszenica to roślina trawiasta, która jest powszechnie uprawiana w Europie, Azji i Ameryce. Roślina ta jest uprawiana dla ziaren, z których powstaje plon – ziarno pszenicy. Ostatnie odkrycia historyczne i archeologiczne ujawniają, że zboże to było uprawiane już w czasach prehistorycznych, nawet na terenie dzisiejszej Europy.

Pszenica zawsze była bardzo ważnym towarem i nie inaczej będzie w przyszłości. Właśnie dlatego pszenica jest poszukiwanym towarem na giełdach całego świata. Tylko na giełdzie Chicago Mercantile Exchange (CME) codziennie handluje się setkami tysięcy kontraktów, a jeden kontrakt reprezentuje około 136 ton pszenicy.

Podstawowe informacje

TowarPszenica
Nazwa kontraktuWheat futures
Symbol umowyZW
JednostkaBuszel (27,2 kg)
WalutaUSD
Cena akcjiCenty amerykańskie / buszel
Rozmiar 1 zamówienia5000 buszli (136 ton)
Giełda PapierówCBOT
Minimalny ruch ceny (wielkość znacznika)¼ centa / buszel; 12,5 USD / kontrakt
Miesiące ważnościmarzec, maj, lipiec, wrzesień, grudzień

Rodzaje i zastosowanie pszenicy

W zależności od pory sadzenia rozróżnia się pszenicę ozimą i jarą. Istnieją też różne odmiany, z których najpopularniejsza jest pszenica ozima Hard red, która jest notowana na giełdzie pod symbolem KE. Pszenica ta jest używana głównie do wypieków i stanowi około połowy produkcji w Stanach Zjednoczonych.

Ziarna pszenicy są używane jako żywność, pasza lub surowiec. W europejskim przemyśle spożywczym jest on podstawowym surowcem do produkcji chleba i makaronu. Pszenica jest także surowcem do produkcji piwa, alkoholu i skrobi. Używa się też słomy i otrębów. Zaletą pszenicy i ogólnie zbóż jest to, że są łatwe do przechowywania i wystarczają na długo.

Produkcja i konsumpcja w liczbach

Roczna produkcja pszenicy na świecie przekracza 700 milionów ton i co roku wzrasta. Unia Europejska jest największym producentem pszenicy, a jej roczna produkcja wynosi około 150 milionów ton. Największy udział mają Francja i Niemcy. Z produkcją pszenicy w Europie rywalizują tylko Chiny, które produkują 130 milionów ton rocznie. Innymi ważnymi producentami są Indie (90 mln ton), Rosja (70 mln ton) i USA (60 mln ton). Polska produkuje ponad 10 milionów ton pszenicy rocznie.

Unia Europejska jest największym konsumentem pszenicy, odpowiadającym za 18% globalnej konsumpcji. Kolejne miejsca zajmują Chiny (17%), Indie (12%) i Rosja (6%). Większość pszenicy jest konsumowana w krajach, w których jest uprawiana, a tylko około jednej piątej produkcji trafia do handlu międzynarodowego. Największymi eksporterami pszenicy są Stany Zjednoczone (26% światowego eksportu), Kanada (14%) i Rosja (10%).

Handel pszenicą

Pszenica jest przedmiotem handlu na giełdach towarowych poprzez tzw. kontrakty terminowe. Kontrakty te są wykorzystywane do zabezpieczania cen towarów przed przyszłymi wahaniami. Kontrakt terminowy to umowa kupna lub sprzedaży w przyszłości określonej ilości towaru po z góry ustalonej cenie. W ten sposób rolnicy, którzy obawiają się przyszłych spadków cen, mogą „przedsprzedać” pszenicę, której jeszcze nie zasiali. Podobnie kupujący mogą kupować pszenicę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, jeśli obawiają się, że jej cena wzrośnie.

Kontrakty na pszenicę wchodzą na giełdę pięć razy w roku:

  • w marcu (H)
  • maju (K)
  • lipcu (N)
  • wrześniu (U)
  • grudniu (Z)

Kontrakty oznaczone symbolem ZW charakteryzują się najwyższą płynnością. Kontrakty te obejmują głównie pszenicę ozimą Soft red. Tak więc na przykład skrót ZWZ2023 oznacza kontrakt terminowy na pszenicę z datą wygaśnięcia w grudniu 2023 r. Koszty przechowywania lub ubezpieczenia również mogą być odzwierciedlone w cenie kontraktów z opóźnionym terminem wygaśnięcia. W praktyce są one zwykle droższe niż kontrakty z wcześniejszym terminem.

Handel CFD

Na giełdzie handlują ludzie, którzy uprawiają, przetwarzają lub używają pszenicy jako surowca do innych produktów. Podczas gdy niektórzy chcą, by cena pszenicy była jak najwyższa, inni mają przeciwne oczekiwania. Wyimaginowany pomost między tymi grupami tworzą spekulanci, którzy nie uprawiają ani nie przetwarzają pszenicy, ale próbują zyskać na wahaniach cen. Robią to, na przykład, kupując kontrakt na pszenicę, czekając na wzrost ceny na giełdzie, a następnie sprzedając kontrakt z zyskiem.

To właśnie dla takich traderów spekulacyjnych stworzono tzw. kontrakty CFD. Są to finansowe instrumenty pochodne, więc kupując te kontrakty nie kupujesz pszenicy. Kontrakty CFD jedynie odwzorowują giełdową cenę pszenicy, więc jeśli cena pszenicy wzrośnie, wzrośnie też cena kontraktów CFD. Zatem kupując i sprzedając kontrakty CFD zarobisz lub stracisz praktycznie tyle samo co handlując konwencjonalnymi kontraktami terminowymi. Jednak kontrakty CFD mają wiele specjalnych narzędzi, takich jak dźwignia finansowa. Kontrakty CFD na pszenicę są oznaczane skrótem WHEATUSD lub WHTUSD.

Analiza Techniczna – Prognozy rynku

Analiza techniczna to metoda za pomocą której traderzy próbują oszacować przyszłe ruchy cen. Metoda ta opiera się na analizie wykresu cenowego i wskaźników technicznych. Na przykład podstawowa analiza dla pszenicy jest dostarczana przez narzędzie analizy technicznej w serwsie eToro.

Narzędzie analizuje dziesiątki wskaźników w czasie rzeczywistym, w tym średnie kroczące, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który może wynosić od 1 minuty do 1 miesiąca.

Co wpływa na ceny pszenicy?

Podaż pszenicy zależy od zbiorów oraz od zapasów z poprzednich lat. Pogoda ma duży wpływ na zbiory, ale jest trudna do przewidzenia. Susze mają negatywny wpływ na uprawy, szczególnie w południowej Europie. Na drugim końcu są powodzie i gradobicia, które mogą zniszczyć uprawy. Ponadto wpływ na cenę mają: sytuacja gospodarcza na świecie, kurs dolara i spodziewana inflacja.

Cykl sezonowy produkcji pszenicy jest również ważnym czynnikiem. Pszenica jara jest zbierana na początku września, gdy wysiewana jest pszenica ozima. W przypadku pszenicy ozimej ważne jest, aby kiełkujące rośliny były przykryte śniegiem, co chroni je przed przemarznięciem. Największa podaż jest zwykle po żniwach. Po zasiewie można oszacować, jakie będą następne zbiory. Pomiędzy zbiorami pszenicy wiosennej i ozimej (lipiec-sierpień) podaż zwykle przewyższa popyt, więc ceny spadają. Z drugiej strony szczyt zapotrzebowania zwykle przypada na grudzień.

Do spekulacji na cenie pszenicy można też wykorzystać niektóre raporty fundamentalne. Szacunki dotyczące produkcji, zapasów, powierzchni zasiewów i innych praktycznych wskaźników można znaleźć na przykład w raporcie statystycznym WASDE publikowanym przez Departament Rolnictwa USA. Praktycznych informacji dostarcza również tygodniowa sprzedaż eksportowa (WES) oraz raport COT (COT).

Zainteresowanie i Trend na Pszenicę

Dzięki specjalnej usłudze Google Trends możesz śledzić, jak zmienia się zainteresowanie tym towarem w czasie. Poniższy wykres online pokazuje trend globalnego zainteresowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Pszenica – aktualne notowania online

Historyczny i aktualny kurs pszenicy można znaleźć na wykresie cenowym. W panelu nad wykresem możesz zmienić styl wykresu (słupkowy, świecowy lub liniowy) oraz interwał czasowy pomiędzy punktami na wykresie (M to minuty, H to godziny). Panel kontrolny zawiera również narzędzie do porównywania ceny pszenicy z innymi towarami lub funkcję wstawiania wskaźników technicznych do analizy wykresów.

Ceny Pszenicy na światowych Rynkach. Aby zobaczyć kurs na żywo kliknij tutaj.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia inwestycyjna obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie stanowić wystarczającej przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.