Czy w Polsce warto inwestować w obrazy?

Rynek inwestycji w obrazy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, obecnie coraz więcej osób poszukuje sposobu na walkę ze znaczną inflacją złotówki, a dywersyfikacja dochodów stała się popularna. Choć polski rynek inwestycji w sztukę nadal raczkuje i nie jest tak rozbudowany jak jego zagraniczne odpowiedniki, to każda osoba, nawet z niewielkim kapitałem może rozpocząć przygodę w jego meandrach.

Wady i zalety inwestowania w obrazy

Choć sztuka nadal wydaje się być zarezerwowana dla osób wyrafinowanych i bardzo majętnych zaczyna być dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Jednak jak każdy instrument inwestycyjny również dzieła sztuki mają swoje wady i zalety

Najważniejszą wadą z jaką mogą borykać się inwestorzy na rynku obrazów jest brak dostatecznej wiedzy i znajomości branży. Oczywiście, na rynku znajdują się dzieła, które powszechnie uznane są za cenne i cieszące się dużym zainteresowaniem. Jednak takie obrazy zarezerwowane są dla osób posiadających bardzo duży kapitał możliwy do zainwestowania.

Znacznie łatwiej inwestować w obrazy początkujących artystów, których dzieła będą dopiero zyskiwać na wartości, lecz do tego potrzebna jest wiedza własna lub możliwość skorzystania z wiedzy doradcy inwestycyjnego. Pomoże oszacować możliwy zysk i zagrożenia.

Sztuka wymaga wiedzy

Aby otrzymać zwrot z niewielkiej inwestycji w obraz koniecznym jest wdrożenie w świat sztuki. Sukces transakcji bowiem uzależniony jest głównie od:

  • wyboru obrazu
  • popularności artysty
  • historii dotychczasowych posiadaczy dzieła
  • opinii znawców i krytyków sztuki

Ważne jest też założenie, że inwestycja w dzieła sztuki nie może opierać się o gust, ponieważ nie wszystko co ładne będzie w przyszłości cenne. Przede wszystkim w trakcie nauki inwestowania w sztukę należy nauczyć się odkrywania potencjału artystów.

Inwestycja w obraz, to inwestycja długoterminowa

Nie ma wątpliwości, że ewentualny zysk będzie możliwy dopiero po kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu latach.

Dziennikarka fotografuje „Dziewczynę z perłą” Johannesa Vermeera w Muzeum Mauritshuis w Hadze, Holandia.
Autor: Michel Porro/Getty Images

Sztuka jest piękna, co piękne może być drogie

Zaletami inwestowania w obrazy jest możliwość otoczenia się pięknem i kreatywnością artystów. Budowanie własnej kolekcji inwestycyjnej może sprawić wiele satysfakcji, a sama jej struktura może być istotna dla ewentualnych przyszłych nabywców dzieł inwestycyjnych.

Często inwestorzy kierują się emocjami podczas zakupu obrazów, jednak równie często nie oznacza to, że z tego względu nie można liczyć na zwrot z inwestycji. Będąc inwestorem na rynku sztuki wchodzi się w środowisko artystyczne, a z każdą kolejną wystawą, aukcją lub wernisażem powiększa się zarówno wrażliwość i świadomość sztuki jak również grono kontaktów biznesowych. Dlatego inwestowanie w obrazy nie tylko rozwija portfel inwestycyjny ale również poszerza horyzonty inwestora.

Sztuka nie jest płynna

Istotne jest, że sztuka jest aktywem o niskiej płynności. Innymi słowy trudno ją od razu spieniężyć.

Aktywa płynne – takie jak akcje, obligacje i fundusze inwestycyjne – łatwiej dają się sprzedać. Aktywa niepłynne, takie jak niektóre nieruchomości i sztuka, wymagają znacznie więcej czasu na ich sprzedaż, szczególnie jeśli mają dużą wartość.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Obrazy to co do zasady bezpieczny interes

Ponadto najważniejszą zaletą kupowania obrazów jest fakt, że jest to relatywnie bezpieczny rodzaj lokowania kapitału, a jego wskaźnik inflacji jest niewielki. Ponadto inwestycja oderwana jest od wydarzeń gospodarczych i niezależna od zmian politycznych. Obrazy młodych debiutanckich artystów w najgorszym przypadku najczęściej pozostaną w cenie pierwotnego zakupu. Ponadto pierwsze inwestycje można poczynić niewielkim nakładem finansowym, ponieważ dzieła z potencjałem można zakupić już za kilka tysięcy złotych.

Znalezienie odpowiednich obrazów pod inwestycję

Znalezienie odpowiedniego obrazu nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim inwestycje na rynku sztuki nie mogą być czynione pochopnie i z pośpiechem. Warto pamiętać o tym, aby aktywować czynnik emocjonalny podczas doboru odpowiedniego dzieła do zakupu. Ulokowanie kapitału w obrazach to przede wszystkim wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, które powinno być magicznym doświadczeniem i ucztą dla zmysłów.

Jak wspomniano wcześniej przed zakupem warto przeanalizować i obserwować rynek. Ponadto na początku zbawienna może być współpraca z doradcą na rynku sztuki, który pomoże zapoznać się z ofertą domów aukcyjnych, galerii, a także przedstawi dobrze rokujących malarzy i umożliwi zakup bezpośrednio u źródła.

Aby znaleźć odpowiedni obraz warto przeanalizować kilka aspektów:

W jaki okres w sztuce inwestować?

Obecnie eksperci wskazują, że największy potencjał inwestycyjny posiadają polskie dzieła przełomu XIX i XX wieku, a także lata 50 i 60 XX w. – czyli głównie sztuka współczesna. Oprócz tego atrakcyjne inwestycyjnie są dzieła Chełmońskiego, Kossaka, a także Wyspiańskiego. Z roku na rok Beksiński zyskuje na wartości.

Czy korzystać ze wsparcia eksperta?

Zachęcamy do korzystania z usług doradcy inwestycyjnego ponieważ lokata oszczędności w dzieła sztuki wymaga znajomości rynku i wiedzy specjalistycznej. Aby nie narażać się na nieprzyjemności, kupno falsyfikatu lub obrazu pustego inwestycyjnie warto również zwrócić się o opinię i wycenę rzeczoznawcy. Istnieje lista rzeczoznawców udostępniona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz tego można skorzystać z indywidualnych konsultacji historyków sztuki. Dzięki takim czynnościom wykonanym przed zakupem obrazu można rozpocząć negocjacje ze zbywcą dzieła.

Ekspertyza – czy to ważne?

Po zakupie obrazu warto zdeponować go u fachowca w celu przygotowania dokumentacji dzieła. Wówczas potwierdzona zostanie autentyczność obrazu, stworzony zostanie dokładny opis, udokumentowany zachowany stan, a także analiza dzieła. Obraz zostanie poddany szeregowi badań w różnym świetle, pod mikroskopami, zostanie potwierdzona autentyczność użytych materiałów a także uzgodnienie, czy nie zostało w nim coś zmienione.

Gdzie poszukiwać obrazów?

Obecnie rynek dziel sztuki jest bardzo otwarty i dostępny dla każdego. Obrazów można poszukiwać zarówno w domach aukcyjnych, galeriach, bezpośrednio u artystów, w antykwariatach, jak również w Internecie. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce, w którym będzie mógł ulokować oszczędności.

Domy aukcyjne

Licytacje odbywające się w domach aukcyjnych wydają się nadal najpopularniejszym sposobem zakupu dzieł sztuki. Ma to swoje plusy, gdyż licytacje najczęściej są jawne, więc dokładnie widać jakie zainteresowanie jest konkretnym dziełem, a także jak wzrasta cena. ważną zaletą jest też sprawdzenie dzieła przez dom aukcyjny przed przekazaniem go na aukcję.

Wystawy i galerie

Niestety wielu nowicjuszy czuje się niepewnie uczestnicząc w licytacji, gdzie mimo wszystko sprzedaż odbywa się w dużym tempie i emocjach. Toteż pierwsze kroki znacznie lepiej stawiać w antykwariatach lub galeriach, gdzie przed zakupem obrazu można obserwować go przez wiele godzin a także pytać i konsultować swój obiekt zainteresowań z ekspertami, historykami sztuki a także kustoszami wystawy.

Minusem skorzystania z zakupu przez galerię jest dość wysoka marża opiewająca czasem nawet na 30% wartości obrazu, choć można ją negocjować.

Pracownie artystyczne

Zakup dzieła sztuki bezpośrednio z pracowni artysty to bardzo korzystny sposób posiadający wiele zalet. Przede wszystkim to bardzo intymne i emocjonalne doświadczenie opierające się na poznaniu bezpośrednio twórcy obrazu. Dzięki temu można poznać pobudki, inspiracje i moment w życiu artysty w którym powstało dzieło. Taka wiedza może być błogosławieństwem w przypadku późniejszych odsprzedaży dzieła. Ponadto negocjacje cenowe są znacznie większe niż w przypadku korzystania z usług pośredników.

Internet

Najmniej inspirującym sposobem dokonywania zakupu obrazów jest licytacja telefoniczna lub zakup przez Internet. Niewątpliwymi plusami wcześniej wskazanych możliwości jest przyjemność obcowania ze sztuką i poszerzanie swojej wiedzy na temat rynku sztuki. W przypadku zakupu dzieł przez Internet często zdjęcia nie odzwierciedlają dokładnie obrazu, zagubione zostają proporcje lub kolorystyka dzieła. Zdarza się, że obraz na żywo wygląda zupełnie inaczej. W związku z tym nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób niedoświadczonych.

Kolekcjonerzy znający historię i dorobek artystyczny malarza, a także jego technikę mogą skutecznie dokonać zakupu w ten sposób.

Problem może powstać w przypadku młodych debiutantów, w stosunku do których nie powstała jeszcze zbyt rozbudowana skala porównawcza. Wówczas można nie docenić potencjału takiego artysty.

Przykładowe ceny

Trzeba przyznać, że ubiegły rok, choć specyficzny ze względu na sytuację gospodarczo- społeczną był rokiem przełomowym dla rynku dzieł sztuki w Polsce. Padły na nim rekordowe wyniki sprzedażowe. Artinfo podał, że obrotu w domach aukcyjnych dokonano na ponad 20 tysięcy eksponatów.

Najdroższą transakcją był obraz Wojciecha Fangora, M22 z 1969 roku sprzedany przez Desa Unicum za ponad 7 milionów złotych. 

Toteż doskonale widać, że rynek sztuki współczesnej ma się świetnie w polskich realiach.

Rynek dzieł sztuki nie jest transparentny

Niektóre galerie wręcz zniechęcają potencjalnych nabywców odpowiadając na pytanie o cenę wymijająco. To może być odpychające dla nowicjuszy. Należy pamiętać, że mimo wszystko rynek dzieł sztuki to hermetyczne środowisko, a wiedza jest siłą. Dlatego najczęściej tylko zaufani kolekcjonerzy otrzymują z wyprzedzeniem ofertę cenową na wszelkiego rodzaju targach.

Dyskrecja cenowa jest istotna również ze względu na zachowanie faktycznej wartości dzieła poprzez nie stosowanie tzw. dumpingu, czyli poszukiwań innych, podobnych dzieł tego samego artysty i sprzedaż za niższą cenę.

Często zdarza się, że artyści nie chcą aby dzieło miało wartość jedynie cenową, dlatego tajemnica w tym zakresie pozwala na utrzymanie sztuki jako zjawiska ponadwymiarowego.

Jednak przy drobnych dziełach niektóre domy aukcyjne prowadzą internetowe spisy dzieł uwzględniające ofertową cenę obrazu. Wówczas nabywca może skonfrontować swój budżet z propozycją cenową. Artyści wystawiający dzieła na wernisażach również przekazują zaufanym kustoszom informacje o kwocie ofertowej za każde dzieło aby w przypadku zainteresowania można było sprawnie dokonać zakupu.

Jak zainwestować w obraz krok po kroku

  1. Na początek określ ile pieniędzy jesteś gotów wyłożyć. Powinna to być kwota, na którą możesz sobie pozwolić w przypadku, gdyby dzieło sztuki straciło na wartości. Nie zapomnij również wziąć pod uwagę ewentualnych kosztów przechowywania obrazu i konserwacji.
  2. Ponadto dowiedz się jak najwięcej o samym świecie sztuki. Zajrzyj do lokalnych galerii i dowiedz się co mają do zaoferowania. Jeśli czegoś nie wiesz, porozmawiaj z kustoszem. Zwykle chętnie odpowie na Twoje pytania.
  3. Mieszkając w większym mieście lub w jego pobliżu, prawdopodobnie znajdziesz w nim wernisarze. Na nich swoje prace prezentują początkujący artyści.
  4. Kiedy już jakiś obraz lub artysta wpadnie Ci w oko możesz zaważyć zakres poszukiwań i dowiedzieć się ile dane dzieło kosztuje.

Aplikacja na telefon

Aplikacja Magnus dostarcza potencjalnym nabywcom aktualnych informacji o cenach – zrób zdjęcie dzieła sztuki, a otrzymasz szczegółowe informacje. Następnym krokiem jest wycena obrazu przez profesjonalnego rzeczoznawcę w celu określenia jego jakości.

Aplikacja do wyceny obrazów na telefon.
Aplikacja do pobrania informacji o obrazach i dziełach sztuki.

Kupowanie obrazu i inwestycja

Dzieła sztuki można kupić samodzielnie – co często jest droższym rozwiązaniem – lub kupić udziały w obrazie za pośrednictwem platformy internetowej.

Ponieważ żyjemy w erze technologii informacyjnej, wiele wysokiej klasy dzieł sztuki jest sprzedawanych online. Zanim jednak dokonasz zakupu przez Internet, upewnij się, że kupujesz w legalnie działającej galerii, u dealera lub w firmie inwestycyjnej.

Co należy wiedzieć przed dokonaniem zakupu?

Sztuka powinna być tylko niewielką częścią Twojego portfela inwestycyjnego

Dla większości ludzi sztuka będzie stanowiła jedynie niewielką część dobrze wyważonego portfela. Co prawda możliwe jest osiągnięcie zysku, jednak mało prawdopodobne jest uzyskanie ogromnej stopy zwrotu.

Potraktuj to jak inwestycję w nieruchomości – jako dodatek, a nie podstawę zarobków. Nie uzależniaj inwestycji w sztukę od stałego dochodu. Pamiętaj też, że od wszelkich zysków będziesz musiał odprowadzić podatek..

Podział obrazów ze względu na oryginalność

Oryginały lub unikatowe dzieła sztuki mają najwyższą cenę, ale też największą potencjalną stopę zwrotu.

Kopie są bardziej przystępne cenowo, ale mniej prawdopodobne, że przyniosą wielki zysk. Najlepszej jakości kopie znane są jako giclée. Z reguły rzadsze kopie są bardziej wartościowe. Jedna sztuka z niewielkiej liczby limitowanych edycji będzie miała większą wartość niż kopia, której wiele egzemplarzy krąży w obiegu.

Reprodukcje to masowo produkowane egzemplarze bez limitowanego nakładu. Są one najbardziej przystępną opcją, ale są też najmniej warte. Prawdopodobnie nie odnotujesz żadnego zysku.

Bez względu na wszystko szukaj jakości i dobrej kondycji. Szczególnie w przypadku drogich inwestycji, warto wydać dodatkową sumę i uzyskać wycenę.

Podsumowanie

Rynek dzieł sztuki to miejsce obszerne, zyskujące coraz większą popularność wśród klasy średniej. Nic w tym dziwnego -młodzi artyści z potencjałem sprzedają swoje dzieła już za kilka tysięcy złotych, a ich wartość w ciągu kilku lat może wzrosnąć nawet kilkunastokrotnie. Jednak aby skutecznie inwestować trzeba się zagłębić w historie sztuki, poznać narzędzia, dzięki którym będzie można bezpiecznie ulokować pieniądze bez obawy o oszustwo lub kupno falsyfikatu.

Początkujący inwestorzy mogą rozpocząć swoją przygodę w asyście doradcy inwestycji na rynkach alternatywnych, a także obcować ze sztuką na wernisażach i licytacjach w domach aukcyjnych zagłębiając się w środowisko kolekcjonerów. To pozwoli na wstąpienie do hermetycznego środowiska, które przyniesie znacznie więcej korzyści kapitałowych.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.