Inwestowanie w branże metali przemysłowych przez ETF

Metali nieszlachetnych i metali przemysłowych nie należy ignorować, ponieważ są ważnymi surowcami w takich branżach jak budownictwo i technologia. Niezależnie od tego, czy szukasz możliwości dywersyfikacji portfela, czy widzisz przyszłość w surowcach metalowych, to warto rozważyć metalowe ETF-y.

Nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o metale to złoto i inne metale szlachetne zgarniają wszystkie laury. Dotyczy to również świata inwestycji. Przy tak zwariowanej gospodarce i funkcjonowaniu rynku, ETF-y na złoto i metale szlachetne są dziś bardziej popularne niż kiedykolwiek. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy powinni zapomnieć o „pozostałych” metalach.

Metali nieszlachetnych i metali przemysłowych nie należy ignorować, ponieważ są ważnymi surowcami w takich branżach jak budownictwo i technologia. Niezależnie od tego, czy szukasz możliwości dywersyfikacji portfela, czy widzisz przyszłość w surowcach metalowych, to warto rozważyć metalowe ETF-y.

ETF i inwestowanie w metale nieszlachetne i przemysłowe

Fundusze ETF (z ang Exchange-traded Funds) oferują inwestorom możliwość uzyskania ekspozycji na daną branżę bez konieczności zagłębiania się w rynku i na każdej firmie sprzedającej udziały w danym sektorze. Czyli na przykład jeśli chcemy inwestować w branżę metali przemysłowych możemy sobie kupić „metalowy” ETF zamiast zawierać wiele transakcji by zgromadzić w portfelu akcje spółek metali przemysłowych.

Możliwym jest wybranie spółek z indeksu danej branży, ale aby wypełnić swój portfel inwestycyjny i uzyskać docelową wartość, trzeba zarządzać wieloma transakcjami. W obu sytuacjach będziemy płacić prowizje i opłaty od licznych operacji, a więc koszty będą się dość szybko sumować.

Z tego powodu zakup ETF-u z branży metali przemysłowych może być bardziej korzystny rozwiązaniem. Dzięki jednej transakcji otrzymujemy natychmiastową ekspozycję na całą branżę i często oszczędzamy na prowizjach.

Strategia ta ma swoje minusy. Jesteś ograniczony do spółek wchodzących w skład danego funduszu. ETF może zostać zamknięty np. z powodu braku wolumenu, ale w takiej sytuacji oczywiście odzyskamy swój kapitał o wartości rynkowej. Drugim minusem są ograniczenia w dostępie do możliwości. W Polsce mamy niewiele ETF-ów z branży metali szlachetnych, dlatego trzeba posiłkować się brokerami zagranicznymi.

Jeśli chcesz wykorzystać ETF do dywersyfikacji portfela, zabezpieczenia się przed określonym ryzykiem lub po prostu ukierunkować inwestycje na przemysł metalowy to kolejnym krokiem może być nabycie takiego ETF-u.

Które fundusze metali przemysłowych wybrać?

Na rynku istnieje kilka różnych rodzajów ETF-ów metali przemysłowych wymagających rozważenia. Niektóre fundusze traktują metale jako towary wykorzystując kontrakty terminowe do śledzenia ich cen bazowych. Inne ukierunkowane są na akcje spółek, które są zaangażowane w ich wydobycie, eksplorację lub dystrybucję. Istnieją również odwrotne, lewarowane czy międzynarodowe metalowe ETF-y czy ETN-y.

Jedną z najlepszych zalet ETF jest możliwość wejścia do określonych sektorów bez obciążania się akcjami lub walką ze wskaźnikami indeksów. Można natomiast uzyskać natychmiastową ekspozycję na rynki np. izraelskie lub pakiet firm za pomocą jednej prostej transakcji.

Powyżej mamy więc ładny zestaw wyborów inwestycyjnych, który będę nadal uzupełniać ponieważ co chwilę tworzone są kolejne metalowe ETF-y. Nie zapomnij więc od czasu do czasu sprawdzić, czy na tej liście nie zostały dodane jakieś inne ETF-y metali przemysłowych. Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółów na temat któregokolwiek z tych funduszy, kliknij w link. Znajduje się tam szczegółowego podsumowania każdego ETF-a.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


SLX – ETF branży stalowej

Ten ETF branży stalowej firmy Van Eck Global śledzi i powiela również Globalny Indeks Stali NASDAQ OMX. Niektóre z jego największych udziałów to Rio Tinto, US Steel Corporation, Vale i Posco. SLX istnieje od października 2006 r.

SLX został uznany przez niektórych analityków za produkt płynny i efektywny, jednak nie oferuje on w pełni kompleksowego obrazu całego rynku stali.

Lista ETF i ETN dla branży metali nieszlachetnych i przemysłowych

Jeśli jesteś zainteresowany „metalowymi” ETF-ami, ta lista może być pomocna:

  • BDD – Power Shares DB Base Metals Base Metals Double Long ETN
  • DBB – Power Shares DB Base Metals ETF
  • HEVY – iPath Pure Beta Industrial Metals ETN
  • JJM – iPath DJ UBS Industrial Metals Total Return Sub Index ETN
  • PICK – iShareres MSCI Global Select Metals & Mining Producers Fund
  • REMX – VanEck Vectors Rare Earth/Strategic Metals ETF
  • RJZ – ELEMENTS Rogers International Commodity Metal ETN
  • SLX – VanEck Vectors Steel ETF (SLX)
  • UBG – E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Gold ETN
  • UBM – E-TRACS UBS Bloomberg CMCI Industrial Metals
  • XME – SPDR S&P Metals & Mining ETF

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.