Bawełna jest tradycyjnym produktem rolnym, który znajduje zastosowanie głównie w przemyśle tekstylnym. Statystyki pokazują, że światowe zużycie bawełny wynosi około 30 miliona ton rocznie i ma tendencję wzrostową. Rosnący popyt na ten towar sprawił, że stał się on popularny wśród traderów. Jednak osiągnięcie zysku na bawełnie jest prawie niemożliwe, jeśli nie znasz czynników, które wpływają na jej cenę na giełdzie.
Podstawowe informacje
Towar | Bawełna |
Nazwa kontraktu | Cotton futures |
Symbol umowy | CT |
Jednostka | funt (ok. 0,45 kg) |
Waluta | USD |
Cena akcji | USD / funt |
Rozmiar 1 zamówienia | 50 000 £ (ok. 22,5 kg) |
Giełda Papierów Wartościowych | ICE |
Minimalny ruch ceny (wielkość znacznika) | 0,0001 USD/uncję ; 5 USD / kontrakt |
Miesiące ważności | marzec (H), maj (K), lipiec (N) październik (V), grudzień (Z) |
Bawełna i jej zastosowania
Bawełna (lub włókno bawełniane) jest pozyskiwana z nasion rośliny bawełny, a następnie przędzona na przędzę. Są one wykorzystywane głównie w przemyśle odzieżowym, ale także jako wyposażenie domu i tekstylia techniczne. Bawełna ma ogromne znaczenie dla przemysłu odzieżowego, ponieważ stanowi około jednej trzeciej światowej produkcji włókien tekstylnych. Szacuje się, że około 200 milionów ludzi pracuje z bawełną (uprawa, przetwarzanie, handel). Największymi konsumentami i producentami bawełny są Chiny, Indie i Pakistan.
Bawełna jest uprawiana na obszarach o ciepłym klimacie i wymaga 150 do 200 dni bez przymrozków, aby rosnąć. Ważna jest także odpowiednia ilość opadów. Na świecie bawełna zajmuje 2,4% ziemi uprawnej, a na niektórych obszarach jest praktycznie jedynym źródłem utrzymania dla rolników. Konwencjonalna uprawa bawełny ma jednak negatywny wpływ na środowisko i ludzkie zdrowie. W rzeczywistości w uprawie bawełny stosuje się więcej pestycydów i nawozów sztucznych niż w jakimkolwiek innym produkcie rolnym.
Historia towaru
Bawełna była używana przez starożytne cywilizacje od czasów prehistorii. Najwcześniejsze znaleziska tekstyliów bawełnianych, odkryte w Meksyku i Egipcie, pochodzą sprzed około 7000 lat. Jednak uprawa bawełny nie dotarła do Europy aż do około X wieku.
Pierwsza przemysłowa przędzalnia bawełny powstała w Anglii w 1771 roku. W Europie Środkowej pierwsza przędzalnia została zbudowana przez austriackiego przedsiębiorcę 28 lat później we wsi Verneřice w regionie Děčín. W ciągu ostatnich dwóch stuleci przemysł przetwórstwa bawełny przeniósł się z Europy do Azji i dziś bawełna jest przetwarzana głównie w krajach uprawiających bawełnę.
Handel bawełną ma swoje korzenie w Egipcie, Indiach i Peru, a pierwsze zachowane wzmianki o eksporcie bawełny sięgają siódmego wieku przed naszą erą. Szacuje się, że pierwsza bawełna została wyeksportowana do Europy około 200 lat później. W USA bawełną handluje się od czasu, gdy powstały pierwsze plantacje bawełny.
Handel bawełną na Giełdzie
Bawełną handluje się na rynku towarowym poprzez kontrakty terminowe, które zaczęły być notowane w 1870 roku na giełdzie nowojorskiej. Do dziś jest to główny rynek towarowy dla bawełny wraz z giełdą CBOT. Kontrakt terminowy to umowa między dwiema stronami o dostawę określonej ilości danego towaru o ustalonej jakości, cenie i terminie.
Popularne są również kontrakty CFD na bawełnę, którymi handluje się za pośrednictwem internetowych platform brokerów forex. Jednak kupując bawełnę CFD nie kupujesz prawdziwej bawełny. Kontrakt odwzorowuje jednak cenę, więc możesz zarobić (lub stracić) tyle samo pieniędzy, kupując i sprzedając kontrakt co kupując i sprzedając rzeczywistą bawełnę. Żeby osiągnąć zysk nawet przy niewielkim ruchu ceny stosuje się dźwignię finansową. Pomnaża to zyski, ale także straty. Dlatego bardzo ważne jest by poprawnie przewidzieć, czy cena bawełny wzrośnie, czy spadnie.
Oprócz kontraktów CFD i futures, bawełną można również handlować na giełdzie w formie funduszy ETF. Bawełną można też handlować pośrednio, na przykład inwestując w akcje firm z branży tekstylnej i odzieżowej.
Trading jest ryzykowny
Handel bawełną jest ryzykowny podobnie jak wszystkie inne transakcje giełdowe. Towary rolne mają jednak jedną wielką zaletę. Ludzie mają na nie realne zapotrzebowanie (w przeciwieństwie do złota), a ich wartość jest uzasadniona. Bawełna nie traci na wartości z dnia na dzień, jak akcje upadającej firmy. Cena bawełny zależy jednak od przemysłu odzieżowego, który jest jej głównym nabywcą. Dlatego każde alternatywne włókno tekstylne (dziś w większości syntetyczne) stanowi realne zagrożenie dla wartości bawełny.
Jeśli rozważasz handel bawełną jako trader z pewnością nie powinieneś zaczynać bez wcześniejszego doświadczenia. W rzeczywistości zgadywanie i handel bez strategii zwykle prowadzi do strat. Faktycznie, statystyki brokerów CFD pokazują, że około 4 na 5 traderów traci pieniądze. Dla początkujących jest wiele darmowych testowych kont demo, dzięki którym możemy się kształcić zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
Przegląd brokera u którego możesz handlować towarami:

Ranking:
⭐⭐⭐⭐⭐
Korzyści:
✔ 0% prowizji od zakupu prawdziwych akcji
✔ Kopiuj odnoszących sukcesy inwestorów giełdowych za pomocą 1 kliknięcia
✔ Regulowany i renomowany broker
✔ Akcje
✔ Opłata za konto: 0 PLN / miesiąc
✔ Aplikacja mobilna: 9/10
Całkowite opłaty za 12 miesięcy:
0 PLN
Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.
Ostrzeżenie o ryzyku: 77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.
Analiza Techniczna – Prognozy i Trendy
Metoda analizy technicznej polega na tym, że traderzy próbują oszacować przyszłe ruchy cen. Jest ona oparta na analizie wykresu cenowego i wskaźników technicznych. Na przykład, narzędzie analizy technicznej eToro dostarcza podstawowej analizy dla bawełny.
Narzędzie analizuje dziesiątki wskaźników w czasie rzeczywistym, w tym średnie kroczące, oscylatory i pivoty. Są one używane do obliczania prognozy dla wybranego przedziału czasowego, który może wynosić od 1 minuty do 1 miesiąca.
Rozwój zainteresowania towarem
Dzięki specjalnej usłudze Google Trends można śledzić zmiany zainteresowania tym towarem w czasie. Poniższy wykres online pokazuje trend globalnego zainteresowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Bawełna i jej notowania
Bawełna jest towarem sezonowym i podobnie jak inne towary miękkie, podlega wpływom pór roku. Na cenę bawełny wpływa więc cykl wegetacyjny, zbiory i uzyskany plon. Na przykład, w wyniku suszy (nieurodzaju) cena bawełny może wzrosnąć z powodu zmniejszonej podaży. Ogólnie rzecz biorąc, cena bawełny wzrasta do czasu zbiorów, a po zbiorach powinna spaść. Nie jest to jednak regułą.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia inwestycyjna obejmuje mniej niż 5 pełnych lat i może nie stanowić wystarczającej przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Co wpływa na ceny bawełny na rynkach?
Cena giełdowa bawełny jest określana przez rynek podaży i popytu. W handel bawełną zaangażowane są trzy rodzaje handlowców. Pierwsza grupa to producenci bawełny, którzy starają się sprzedawać bawełnę po jak najwyższej cenie. Po drugiej stronie są konsumenci, których celem jest kupowanie bawełny tak tanio, jak to tylko możliwe. Ostatnią grupą są traderzy. Nie są zaangażowani ani w produkcję, ani w konsumpcję bawełny, ale starają się czerpać zyski z jej zmiennych cen.
Wykres przedstawia zmiany ceny bawełny w danym okresie. Interwał czasowy możesz ustawić za pomocą panelu w lewym górnym rogu. Możesz też zmienić styl wykresu. Istnieje wykres słupkowy (słupki), wykres świecowy (świece) i klasyczny wykres liniowy (obszar). Przycisk oznaczony symbolem plusa w kółku służy do dodawania dodatkowych aktywów, które możesz następnie porównać z bawełną. Możesz też dodać do wykresu wskaźniki techniczne o regulowanych parametrach.
Oznaczenia kontraktów terminowych na bawełnę
Bawełna jest notowana pod symbolem CT. Kontrakty są następnie oznaczane zgodnie z terminem ich wygaśnięcia. W przypadku bawełny miesiącami kontraktowymi są
- marzec (symbol H)
- maj (K)
- lipiec (N)
- październik (V)
- grudzień (Z)
Tak więc, na przykład, symbol CTZ23 oznacza kontrakt na bawełnę na grudzień 2023.