Inwestowanie w akcje spółek sektora medycznego – informator 2021

W tym przewodniku dowiesz się jak dzieli się branża medyczna, jakiego rodzaju spółki w niej występują oraz jak można w nie inwestować.

W tym przewodniku dowiesz się jak dzieli się branża medyczna, jakiego rodzaju spółki w niej występują oraz jak można w inwestować w spółki medyczne na całym świecie. Bowiem możliwość inwestowania w akcje spółek medycznych jest kusząca. Wszak każdy z nas na pewnym etapie życia potrzebuje opieki i każdy korzysta ze świadczeń zdrowotnych. Jeśli trzymać się zasady „inwestuj w to, na czym się znasz”, to z pewnością akcje spółek medycznych, począwszy od firm farmaceutycznych, a skończywszy na firmach ubezpieczeniowych kwalifikują się do tej kategorii.

  • Wielkość i różnorodność sektora opieki zdrowotnej sprawia, że nadaje się on dla praktycznie każdego inwestora budującego zdywersyfikowany portfel.
  • Akcje spółek sektora opieki medycznej dzielą się na sześć kategorii: farmaceutyczne, biotechnologiczne, sprzętu medycznego, sprzedaży, ubezpieczeń i placówek medycznych.
  • O ile branża opieki zdrowotnej ma przed sobą dobre perspektywy wzrostu i niejednokrotnie bywa odporna na koniunkturę, o tyle niesie ze sobą również szczególne ryzyko inwestycyjne.

Kwalifikują się również z powodów ekonomicznych. Od lat koszty opieki zdrowotnej znacznie przewyższają stopę inflacji.

Krajowe wydatki na opiekę zdrowotną stanowią w Polsce 5-7% PKB (produktu krajowego brutto) i wynoszą ponad 100 mld zł.

Nie tylko w Polsce, ale i na świecie wiele akcji spółek z sektora opieki medycznej wykazuje silny wzrost zysków i wzrostu cen akcji – nie tylko w zdominowanym przez COVID 19 roku 2021, ale przez całą ostatnią dekadę. Wielu ekonomistów i analityków przewiduje dalszy wzrost w nadchodzących latach.

Dlaczego inwestuje się w akcje spółek medycznych?

Tak naprawdę, pytanie mogłoby brzmieć: dlaczego nie inwestować w akcje spółek opieki medycznej. W rzeczywistości, branża opieki zdrowotnej jest trudna do ominięcia przy inwestowaniu.

Począwszy od robotyki po firmy ubezpieczeniowe. Od producentów leków o stuletniej tradycji po farmy konopi indyjskich. Różnorodność sektora opieki zdrowotnej sprawia, że jest on ważnym miejscem do inwestowania. Ze względu na to, że sektor ten obejmuje zarówno akcje wzrostowe, jak i akcje o dużej wartości, akcje o walorach defensywnych, agresywne spółki o małej kapitalizacji i bardziej zachowawcze spółki o wielkiej kapitalizacji, dzięki sektorowi opieki medycznej można osiągnąć znaczną dywersyfikację portfela.

Zajmiemy się teraz sposobami inwestowania w sektorze spółek opieki medyczne. Najpierw jednak przeanalizujmy, jak zorganizowany jest ten sektor, jakie rodzaje spółek wchodzą w jego skład i jakie są ich cechy charakterystyczne.

Typy spółek branży medycznej

Inwestując w sektor opieki zdrowotnej, tak naprawdę inwestujesz w szeroki wachlarz branż. Niektóre z nich mają charakter produkcyjny, inne są zorientowane na świadczenie usług.

Każdy element sektora służby zdrowia może działać jak własna mini branża o różnym stopniu zmienności i wydajności zależnych od demografii, regulacji prawnych, dofinansowań rządu, odkryć naukowych i technologicznych.

Istnieje sześć ogólnie przyjętych podsektorów opieki zdrowotnej. Każdy z nich ma swoją własną specyfikę:

Rodzaje spółek wchodzących w skład sektora branży medycznej.

Spółki farmaceutyczne

Duże koncerny farmaceutyczne produkują i wprowadzają na rynek leki na receptę i bez recepty. Tworzą stabilny strumień przychodów z ciągłej sprzedaży. Firmy te prowadzą również badania i rozwój w celu stworzenia nowych leków, które przechodzą testy kliniczne w nadziei, że zostaną ostatecznie zatwierdzone do użytku. Niektóre z tych działań mogą prowadzić do powstania cudownych leków, takich jak preparaty obniżające poziom cholesterolu czy leki przeciwcukrzycowe. Produkty te generują zyski przez lata.

Majątki producentów leków osłabiają się, gdy wygasają patenty, a konkurencja uszczupla sprzedaż. Pojawiają się ulepszone terapie, które stają się ważniejsze od sprawdzonych marek.

Do wiodących firm farmaceutycznych należą takie spółki medyczne jak Novartis AG, GlaxoSmithKline PLC czy Pfizer – firma, która opracowała szczepionkę COVID-19 we współpracy z BioNTech.

Kliknij i sprawdź aktualne statystyki spółki
Kliknij i sprawdź aktualne statystyki spółki

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Innym ważnym elementem podsektora farmaceutycznego są producenci leków generycznych. Firmy te produkują leki podobne do leków markowych, ale tańsze. Dzieje się tak, gdy wygasną patenty na leki markowe. Ze względu na inicjatywy ubezpieczycieli i rządu zachęcające do stosowania tańszych leków generycznych, firmy te mogą skorzystać na zwiększonym popycie na tańsze zamienniki leków.

Jednocześnie, ze względu na niższe ceny, producenci leków generycznych doświadczają niższych marż i zysku. Ponadto, wielu producentów znalazło się pod ostrzałem z powodu wadliwych formuł i standardów jakości.

Medyczne spółki farmaceutyczne produkują prawie wszystkie leki dostępne bez recepty i na receptę. Inwestowanie w duże firmy farmaceutyczne jest zazwyczaj mniej ryzykowne w porównaniu z ich młodszymi lub mniejszymi konkurentami. Firmy te przeznaczają znaczną część swoich zasobów na badania i rozwój, mające na celu wprowadzenie na rynek innowacyjnych metod leczenia.

Tak więc, jeśli spółka medyczna wyda nowy lek z dużym potencjałem, jej akcje będą rosnąć. Można znaleźć małą grupę akcji spółek medycznych zwanych „Big Pharma”. Grupa ta składa się z firm farmaceutycznych o dużej kapitalizacji. Jednakże, nawet inwestując w „Big Pharma”, należy zdobyć wiedzę dotyczącą:

  • zakresu leków
  • skali osób dotkniętych chorobą, na którą lek jest przeznaczony
  • dostępności substytutów i leków konkurencji
  • praw własności intelektualnej związanych z procesem produkcji i patentem na dany lek
  • umów o podziale zysków i przychodów z innymi firmami

Największe spółki farmaceutyczne na świecie

Wszystkie z poniższych spółek są dostępne na platformie etoro i można w nie inwestować za pomocą kontraktów na różnice kursowe akcji (CFD). Należy pamiętać, że akcje są dostępne nie tylko na rachunku rzeczywistym, ale można nimi handlować także na rachunku demonstracyjnym.

GlaxoSmithKline (GSK)

GSK to światowa spółka farmaceutyczna zajmująca się produkcją i dystrybucją szczepionek, leków i innych produktów związanych z opieką zdrowotną. Jej siedziba mieści się w Londynie. Szeroki zakres działalności sprawia, że jest to stosunkowo niezawodna spółka medyczna, która pomaga zdywersyfikować portfel i ryzyka inwestora. Akcje obarczone stosunkowo niskim ryzykiem zwykle przyciągają inwestorów długoterminowych. Z tego też powodu uważane są za jedne z najpopularniejszych obecnie brytyjskich spółek farmaceutycznych.

Kapitalizacja rynkowa: 86,39 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

AstraZeneca (AZN)

AstraZeneca prowadzi badania i rozwój w trzech regionach świata: Cambridge, (Wielka Brytania) Maryland (USA) oraz Mölndal (Szwecja). Jest jadną z najbardziej zaawansowanych spółek medycznych zajmujących się produkcją leków na receptę przeznaczonych do leczenia chorób układu krążenia, układu oddechowego i autoimmunologicznych. Jest to również jedna z najszybciej rozwijających się czołowych medycznych spółek farmaceutycznych w 2021 roku z powodu pandemii. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena akcji Astrazeneca wzrosła. W grudniu 2020 roku szczepionka Oxford-AstraZeneca była drugą, która została zatwierdzona przez MHRA i rozprowadzona do publicznej dystrybucji.

Kapitalizacja rynkowa: 128,93 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Gilead Sciences (GILD)

Gilead to amerykańska spółka biofarmaceutyczna, która koncentruje się na produkcji rozwiązań przeciwwirusowych przeznaczonych dla chorób, które są często pomijane przez inne spółki opieki medycznej. Dotyczy to leczenia HIV, chorób wątroby i innych chorób zapalnych, które są podobne do grypy. Cena akcji firmy Gilead wystrzeliła w górę o 5% w ciągu kilku dni po wydaniu wiadomości, że byli głównym pretendentem w wyścigu o szczepionkę Covid-19 na początku 2020 roku.

Kapitalizacja rynkowa: 79,01 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

AbbVie (ABBV)

AbbVie to wydzielona spółka z Abbott Laboratories, zajmująca się leczeniem przewlekłych chorób autoimmunologicznych na poziomie światowym. Obejmuje m.in. nowotwory krwi, chorobę Parkinsona i Crohna. W czerwcu 2019 roku przejęła ona Allergan, inną irlandzką firmę biofarmaceutyczną, której połączone przychody doprowadziły do ogromnej ekspansji tej firmy medycznej. To z kolei spowodowało wzrost ceny akcji AbbVie. Wypłaca ona również inwestorom stałe dywidendy stanowiące wysoki procent.

Kapitalizacja rynkowa: $189.55 mld | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Novavax (NVAX)

Novavax jest amerykańskim producentem szczepionek przeciwko chorobom autoimmunologicznym. W porównaniu z największymi spółkami z tej listy, Novavax jest spółką farmaceutyczną o małej kapitalizacji i jest nowszą, a zatem mniej znaczącą firmą na rynku medycznym. Chociaż nie wypłaca dywidendy, wykazała szybkie tempo rozwoju w testach klinicznych szczepionki Covid-19, co pomogło podwoić wartość firmy oraz kurs akcji spółki Novavax od początku 2020 roku.

Kapitalizacja rynkowa: 15,19 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Pfizer (PFE)

Pfizer jest jedną z największych firm farmaceutycznych na świecie, z siedzibą w Nowym Jorku. Firma została założona w 1849 roku, a kurs akcji Pfizer od 2004 roku znajduje się w indeksie Dow Jones Industrial Average, wyznaczając standard dla rosnących kursów akcji medycznych. Pfizer opracowuje i rozprowadza na całym świecie leki i preparaty szczepionkowe na choroby zapalne i immunologiczne, a także choroby rzadkie. Ten blue-chip zapewnia stałe dywidendy oraz daje perspektywy rozwoju, co czyni go jednym z najbardziej popularnych akcji biotechnologicznych wśród inwestorów. Szczepionka Pfizer-BioNTech jako pierwsza została zatwierdzona do dystrybucji w Wielkiej Brytanii w grudniu 2020 r. Wykazała ona 95% skuteczność przeciwko Covid-19.

Kapitalizacja rynkowa: 187,07 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

GW Pharmaceuticals (JAZZ)

GW to brytyjska firma farmaceutyczna. Znana jest przede wszystkim z leczenia stwardnienia rozsianego, które obejmowało stosowanie leczniczej marihuany. Była to pierwsza naturalna pochodna rośliny konopi, która uzyskała aprobatę rynkową na arenie międzynarodowej. Jej wkład w wiodący na całym świecie rozwój nauki oznacza, że cena akcji GW Pharmaceuticals ma wysoką wartość. Z produkcją medycznej marihuany związanych jest wiele firm farmaceutycznych, takich jak GW Pharmaceuticals.

Kapitalizacja rynkowa: 6,51 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Sanofi (SAN)

Sanofi postrzegana jest jako stosunkowo bezpieczna spółka medyczna na świecie pod względem inwestycyjnym. Jest to firma farmaceutyczna z siedzibą w Paryżu, która koncentruje się na terapiach. Szczególnie skupia się na stwardnieniu rozsianym, leczeniu nowotworów i zapalenia stawów. Jest piątą co do wielkości firmą farmaceutyczną na świecie pod względem sprzedaży leków na receptę oraz szerokiej gamy leków dostępnych bez recepty. Dzięki temu inwestowanie w akcje Sanofi jest dla inwestorów niezwykle atrakcyjnym wyborem.

Kapitalizacja rynkowa: 114,98 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Novartis (NOVN)

Novartis, z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, jest obok Pfizera jedną z największych spółek farmaceutycznych na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Jej głównym celem jest globalne wytwarzanie leków na receptę dla potrzeb immunologii, dermatologii i układu oddechowego. Novartis może pochwalić się wysoką ceną akcji, choć w Europie stosuje praktykę wypłacania inwestorom dywidendy tylko raz w roku, a nie kwartalnie. Może to odstraszać inwestorów, którzy oczekują częstszych wypłat.

Kapitalizacja rynkowa: 196,46 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Moderna (MRNA)

Inwestowanie w akcje spółki Moderna to kolejna okazja dla inwestorów, którzy są zainteresowani rosnącymi akcjami spółki medycznej. Moderna jest amerykańską spółką biotechnologiczną, która opiera swoje badania i rozwój szczepionek na cząsteczkach mRNA. Spółka posiada obecnie podpisane porozumienia z innymi czołowymi firmami farmaceutycznymi, w tym AstraZeneca i Merck. Świadczy to o jej obiecującej przyszłości w sektorze opieki zdrowotnej. W Wielkiej Brytanii szczepionka Moderny była trzecią, która została zatwierdzona do powszechnej dystrybucji od stycznia 2021 r., co ugruntowało pozycję tej spółki o małej kapitalizacji jako głównego konkurenta wobec rywali o dużych kapitalizacjach.

Kapitalizacja rynkowa: 58,51 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Sinopharm (1099)

Sinopharm to chińska grupa medyczna, która jest właścicielem wielu spółek zależnych w sektorze medycznym. Zajmuje się dystrybucją, logistyką, badaniami i rozwojem oraz sprzedażą detaliczną leków klinicznych. Działalność tej spółki prowadzona jest na terenie Chin kontynentalnych, a ostatnio również na poziomie międzynarodowym. Sinopharm Group jest głównym kandydatem w rozwoju szczepionki Covid-19, a specjaliści oczekują, że będzie ona gotowa do dystrybucji jeszcze w tym roku.

Kapitalizacja rynkowa: 6,94 mld USD | Sprawdź dane inwestycyjne spółki: tutaj

Kiedy warto inwestować w akcje spółek farmaceutycznych?

Akcje spółek farmaceutycznych można uznać za stosunkowo dobrą inwestycję w każdym momencie roku, ponieważ istnieje stały popyt na usługi medyczne spółek z tej branży. Ze względu na stały proces badań, rozwoju i testów klinicznych, akcje farmaceutyczne mogą zapewnić inwestorom długoterminowe zyski, o ile zakończą się sukcesem.

Zalety inwestowania w akcje spółek farmaceutycznych?

Inwestowanie w akcje spółek farmaceutycznych może pomóc zdywersyfikować portfel inwestycyjny. Akcje te mogą być pogrupowane w kategorie takie jak badania, rozwój, sprzedaż detaliczna i produkcja. Większość spółek farmaceutycznych wypłaca również inwestorom stałe dywidendy, co stanowi główną zachętę dla osób handlujących akcjami. Inwestycje w kontrakty CFD spółek medycznych niosą ze sobą typowe ryzyko związane z wykorzystywaniem dźwigni finansowej. Może ona pomóc w powiększeniu zysków, ale również i strat. Pamiętaj, że inwestując poprzez kontrakty CFD, nie nabywasz akcji spółki medycznej w sposób fizyczny, a tym samym nie masz prawa otrzymać dywidendy.

Jak duże jest ryzyko związane z inwestowaniem w akcje spółek farmaceutycznych?

O ryzyku związanym z inwestowaniem w akcje spółek farmaceutycznych decyduje kilka czynników:

  1. Potencjał wystąpienia niepowodzenia klinicznego. Szanse są szczególnie wysokie na samym początku badania leku, gdyż kandydaci we wczesnej fazie mogą nie okazać się podatni na leczenie.
  2. Możliwość nieuzyskania zgody organów nadzorczych. Chociaż lek może przejść przez wszystkie fazy badań klinicznych, nie ma gwarancji, że uzyska akceptację agencji rządowych.
  3. Trudności w uzyskaniu refundacji: Firmy farmaceutyczne muszą przekonać podmioty finansujące, w tym programy rządowe lub ubezpieczycieli do pokrycia kosztów ich produktów.
    Podmioty wypłacające świadczenia mogą wywierać presję na firmy farmaceutyczne, by te ustalały ceny na poziomie niższym niż zakładały.
  4. Konkurencja: Firmy farmaceutyczne mogą napotkać konkurencję, zwłaszcza gdy wersje generyczne leku pojawią się na rynku po zakończeniu ochrony patentowej.
  5. Kwestie odpowiedzialności i postępowania sądowe: Producenci leków mogą napotkać problemy związane z ponoszeniem odpowiedzialności za swoje wyroby. Niektóre firmy wycofały leki z rynku ze względu na problemy związane z bezpieczeństwem. Powszechne są również pozwy sądowe.

Spółki biotechnologiczne

Medyczne spółki z branży biotechnologicznej prowadzą badania i rozwój mające na celu tworzenie nowych leków i sposobów leczenia. Często jednak skupiają się na jednym lub dwóch „przełomowych” produktach bądź metodach terapii.

Firmy biotechnologiczne są czasami klasyfikowane jako część podsektora medyczno-farmaceutycznego, ale często zachowują się inaczej niż ich odpowiedniki z Big Pharma. Podczas gdy producenci leków o ugruntowanej pozycji często oferują stabilne zyski i przychody, firmy biotechnologiczne są raczej zbliżone do niestabilnych akcji wzrostowych. Ponieważ ich projekty są mocno skomplikowane, a uzyskanie produktu może trwać lata, inwestorzy mogą czekać na zyski nawet kilka lat.

Wśród spółek biotechnologicznych znajdują się zarówno małe firmy typu startup, jak i więksi, bardziej uznani producenci leków. Należą do nich Amgen i Biogen. Spółka medyczna BioNTech stała się dobrze znaną marką biotechnologiczną jako partner Pfizera przy opracowywaniu szczepionki COVID-19.

Spółki specjalizujące się w sprzęcie medycznym

Producenci sprzętu medycznego obejmują spółki, które produkują wszystko. Od artykułów pierwszej potrzeby, jak bandaże i rękawiczki, po drogie, zaawansowane technologicznie urządzenia, jak rezonanse i tomografy czy nawet roboty chirurgiczne.

W odpowiednich obszarach produktowych, akcje spółek produkujących sprzęt medyczny mogą stanowić źródło długoterminowych zysków. Przy dokonywaniu oceny akcji spółek z branży sprzętu medycznego inwestorzy muszą brać pod uwagę innowacyjność produktów, patenty, zatwierdzenia rządowe i refundacje, a także popyt rynkowy.

Do dużych spółek zajmujących się sprzętem medycznym należą takie firmy jak Johnson & Johnson i Medtronic PLC.
Kliknij i przejdź do danych spółki na stronie eToro
Kliknij i przejdź do danych spółki na stronie eToro

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Spółki medyczne sektora sprzedaży i dystrybucji

Sektor ten obejmuje apteki, sprzedawców detalicznych i hurtowych produktów związanych z medycyną. Na firmy te mogą wpływać ogólne trendy w handlu detalicznym, ale podlegają one również popytowi konsumentów na artykuły medyczne i zdrowotne. Ponadto podlegają regulacjom prawnym wpływającym na branżę medyczną i farmaceutyczną.

Wraz z rosnącą liczbą stosowanych produktów i leków, w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost sieci dystrybucyjnych. Dzięki temu branża dystrybucyjna w sektorze ochrony zdrowia rozwija się, a jej światowymi liderami są takie spółki medyczne takie jak McKesson i AmerisourceBergen.

Kliknij i przejdź do danych spółki na stronie eToro
Kliknij i przejdź do danych spółki na stronie eToro

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.

Firmy ubezpieczeniowe

Dziedzina ta obejmuje wszelkie firmy, które zapewniają ubezpieczenia zdrowotne. Zarówno poprzez ubezpieczenia sponsorowane przez pracodawcę, jak i prywatne. Dostępne są również dzięki nim takie programy jak Medicare.

Ponieważ opieka zdrowotna jest podstawowym elementem naszego życia, zyski firm ubezpieczeniowych są raczej stabilne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ten sektor na świecie zdominowany jest przez 5 spółek. Do „Wielkiej Piątki” należą:

W przeciwieństwie do firm działających w innych sektorach opieki zdrowotnej, takich jak biotechnologia, Wielka Piątka nie musi stawiać czoła wielu nowym konkurentom. Zyski ubezpieczycieli są jednak powiązane zarówno z popytem konsumentów, jak i działaniami rządów. Wprowadzenie nowych przepisów lub perspektywa ich zmiany często powoduje wahania kursów akcji. Rynek próbuje ocenić, „co będzie oznaczać to dla firm ubezpieczeniowych”.

Placówki Opieki Zdrowotnej

Spółki medyczne z branży zakładów opieki zdrowotnej to szpitale, kliniki, laboratoria, gabinety lekarskie, zakłady psychiatryczne i domy opieki. Główni gracze na świecie to HCA Healthcare (prowadzi szpitale) oraz Laboratory Corp. of America.

Wykresy historycznie nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Ten podsektor branży medycznej, mimo że sytuacja demograficzna przemawia na jego korzyść, miał w przeszłości problemy z rentownością. Odnosi się to również do modeli biznesowych. Jest również w pewnym stopniu zależny od trendów na rynku nieruchomości.

W 2020 r. szczególnie mocno ucierpiał z powodu COVID-19, ponieważ konsumenci trzymali się z dala od rutynowych wizyt lekarskich, a szpitale zmagały się z wymaganiami pandemii.

Zalety i wady inwestowania w akcje spółek sektora medycznego

Główna zaleta inwestowania w akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej? Udział w sektorze, który rozwija się w szybszym tempie niż cała gospodarka.

Akcje spółek medycznych generalnie należą do kategorii inwestycji defensywnych. Oznacza to, że zapewniają one stałe zyski, niezależnie od tego, jak radzi sobie giełda czy gospodarka. Ale oczywiście niektóre spółki radzą sobie lepiej niż inne. Inwestując w opiekę zdrowotną należy szukać spółek medycznych, które są najlepiej przygotowane do wykorzystania podstawowych czynników mogących napędzać wzrost, takich jak

  1. Starzenie się społeczeństwa
  2. Postępy w leczeniu chorób przewlekłych i schorzeń, w tym otyłości i cukrzycy
  3. Postęp technologiczny, taki jak teleporady i zdalne systemy leczenia.

Wady inwestycji w spółki opieki medycznej

Pomimo swojej defensywnej natury, akcje spółek sektora medycznego wiążą się z ryzykiem. Część z tych zagrożeń jest typowa dla każdej inwestycji, a część unikalna dla tej konkretnej branży.

  1. Prawne: Takie podsektory jak farmacja i ubezpieczenia są silnie regulowane przez rząd. Zatem normy prawne i programy rządowe mogą odgrywać rolę w tym, jak zachowują się akcje takich spółek.
  2. Polityczne: Żadna branża nie jest odporna na opinię publiczną. Szczególnie gorącym tematem jest służba zdrowia. Popyt konsumentów na niższe koszty i trwająca debata na temat powszechnych programów ubezpieczeniowych i reformy opieki zdrowotnej mogą wpływać na perspektywy zysków firm z branży medycznej, a także na ich akcje.
  3. Ekonomiczne: Chociaż branża jako całość ma dobry potencjał wzrostu, wielu dostawców i placówek doświadcza silnej konkurencji i trendów. Wraz z postępującą konsolidacją ceny i zyski mogą spadać.

Jak inwestować w spółki sektora medyczny?

Istnieje kilka sposobów, aby włączyć spółki z sektora opieki zdrowotnej do swoich inwestycji.

Indywidualne akcje

Na giełdach i w domach maklerskich dostępne są różnego rodzaju akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej. Nie tylko polskie, ale również międzynarodowe. Musisz określić, które podgrupy najlepiej pasują do Twojego portfela i na tej podstawie ustalić, które spółki oferują najlepszy potencjał wzrostu wartości, dochodu lub innego głównego celu inwestycyjnego.

Fundusze inwestycyjne branży medycznej

Istnieją liczne fundusze inwestycyjne specjalizujące się w sektorze opieki zdrowotnej. Wiele z nich to fundusze indeksowe. Niektóre z nich śledzą sektor jako całość podczas gdy inne tylko część. Istnieją również indeksy podsektorów.

Przykładem takiego funduszu w Polsce może być:

Na świecie taki fundusz to na przykład:

  • Fidelity® Select Medical Tech&Devcs Port

Fundusze ETF sektora medycznego

Jeżeli nie jesteś przekonany do inwestowania w poszczególne akcje spółek opieki zdrowotnej, możesz rozważyć również inwestowanie w ETF-y związane z branżą medyczną. ETFs są zaprojektowane tak, aby śledzić wyniki sektora opieki medycznej i zapewniają łatwy sposób na uzyskanie ekspozycji na dany sektor, bez konieczności posiadania dużej wiedzy na temat poszczególnych spółek.

ETF-y te obejmują firmy zajmujące się ubezpieczeniami zdrowotnymi i zarządzaniem opieką zdrowotną. Obejmują również powiązane z nimi przedsiębiorstwa, takie jak apteki i placówki medyczne.

Oto kilka przykładów kontraktów CFD na ETF-y opieki zdrowotnej:

Aby przetestować inwestowanie w kontrakty CFD w branży medycznej możesz otworzyć konto demonstracyjne i zacząć inwestować za wirtualne środki.

[maxbutton id=”2″]

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

Dywersyfikacja jest ważna dla każdego portfela inwestycyjnego. Opieka zdrowotna oferuje pod tym względem duży potencjał. Inwestowanie w akcje sektora medycznego może przynieść zyski, ale wiąże się z nim również ryzyko. Sektor ten oferuje szereg wariantów i podsektorów z których można wybierać.

Inne fundusze obejmują:

  • Fidelity Select Healthcare Portfolio (Fundusz Opieki Zdrowotnej)
  • Vanguard Health Care Fund
  • Vanguard Health Care ETF
  • Fidelity MSCI Health Care Index ETF

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje spółek z sektora opieki zdrowotnej?

Opieka zdrowotna jest silnie regulowana. Producentom leków i urządzeń medycznych może nie udać się uzyskać niezbędnych zezwoleń na wprowadzenie na rynek nowych produktów. Zmiany regulacyjne mogą drastycznie zmienić perspektywy wzrostu akcji sektora opieki zdrowotnej. Inwestując poprzez CFD w Stanach Zjednoczonych warto wiedzieć, że Food and Drug Administration (FDA) nadzoruje regulacje dotyczące leków i urządzeń medycznych. Dobrze jest zwracać uwagę na wszelkie wydarzenia związane z FDA dotyczące akcji, które obserwujemy.

Wiele spółek z sektora opieki zdrowotnej jest również narażonych na znaczne ryzyko sporów sądowych. Przykładowo, spółki biofarmaceutyczne, producenci urządzeń medycznych i świadczeniodawcy opieki zdrowotnej mogą zostać pozwani jeżeli pacjenci uważają, że produkty i usługi tych spółek wyrządziły im krzywdę.

Ponadto, producenci leków i sprzętu medycznego muszą przekonać instytucje finansujące, w tym ubezpieczycieli i agencje rządowe, aby zechciały zapłacić za ich produkty. Jeśli firmom nie uda się uzyskać zgody na refundację może to ograniczyć ich perspektywy rozwoju.

Najważniejsze wnioski

Akcje spółek medycznych oferują niezwykłe bogactwo wyboru i różnorodności. Inwestorzy nastawieni na wzrost, wartość, agresywni i o niskim ryzyku mogą znaleźć możliwości wyboru. Sam jego rozmiar, wzrost zapotrzebowania na opiekę zdrowotną sprawia, że sektor ten jest trudny do zignorowania dla każdego zdywersyfikowanego inwestora.

Prognozy dotyczące wydatków i konsumpcji w służbie zdrowia sugerują dobre perspektywy wzrostu dla całej branży. Jednak, jak każda inwestycja, opieka zdrowotna ma swoje minusy i charakterystyczne ryzyka. Należą do nich m.in. wrażliwość na regulacje prawne i polityczne. Z tego powodu gruntowne analizy są ważnym elementem inwestowania w sektorze medycznym.

eToro to platforma obsługująca wiele aktywów, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy wynikającej z dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD u tego dostawcy. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Przedstawiona historia handlu jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Copy Trading nie jest doradztwem inwestycyjnym. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest narażony na ryzyko.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla danego podmiotu.

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.