Inwestowanie – podstawy dla początkujących

Podejrzewam, że już wiesz czym jest inwestowanie, ale na wszelki wypadek zdefiniujmy pojęcia inwestowania. Wówczas wyjaśnimy Ci jak to robić.

Czym jest inwestowanie?

Inwestowanie polega na angażowaniu pieniędzy w celu uzyskania zwrotu finansowego. Oznacza to przede wszystkim, że inwestujesz pieniądze, aby zarabiać i realizować swoje cele finansowe.

Jest to bardzo zwięzła definicja inwestowania, która pochodzi dzięki uprzejmości wealthsimple.com. Niezależnie od tego, gdzie inwestujesz pieniądze to zasadniczo przekazujesz je firmie, rządowi lub innemu podmiotowi w nadziei, że zapewnią Ci więcej środków w przyszłości. Ludzie zazwyczaj inwestują pieniądze mając na uwadze konkretny cel. Na przykład emerytura, edukacja dzieci, dom – lista jest długa.

Inwestowanie różni się od oszczędzania lub handlu na giełdzie. Generalnie inwestowanie wiąże się z odkładaniem pieniędzy na długi okres czasu, nie zaś z regularnym obrotem akcjami. Inwestowanie jest obciążone większym ryzykiem niż oszczędzanie. Oszczędności są gwarantowane, lecz inwestycje nie. Gdybyś miał trzymać pieniądze pod materacem i nie inwestować – nigdy nie miałbyś więcej pieniędzy niż to, co sam odłożyłeś.

Z tego właśnie powodu wielu ludzi decyduje się inwestować swoje pieniądze. Istnieje wiele możliwości zainwestowania. Oto tylko kilka z nich.

Rodzaje inwestycji

Zdaje sobie sprawę, że chętnie poznasz podstawy inwestowania zważywszy, że czytasz ten artykuł. Poczekajmy jednak chwilę i zastanówmy się czy w ogóle powinieneś inwestować.

Kwestie, do rozważenia przed dokonaniem inwestycji

Po pierwsze. Przed rozpoczęciem inwestowania w cokolwiek, należy zadać sobie kilka ważnych pytań. Pytania te determinują, czy jesteś w wystarczająco dobrej kondycji finansowej, aby już teraz zacząć inwestować – oto podstawy:

1. Czy masz wysokie zadłużenie na kartach kredytowych?

Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, prawdopodobnie nie jesteś jeszcze w stanie inwestować. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zlikwidować ten dług, ponieważ żadna inwestycja, którą zobaczysz, nie będzie systematycznie przewyższać oprocentowania wynoszącego około 14%. Prawdopodobnie przekazujesz je operatorowi karty kredytowej w celu obsługi długu. To świetny moment, aby zacząć planować likwidację zadłużenia.

2. Czy posiadasz fundusz awaryjny?

Grzecznie mówiąc, czasami zdarza się wtopa. Zwolnienia, klęski żywiołowe, choroby – liczmy w jaki sposób życie można wywrócić do góry nogami. Każdy doradca finansowy powie Ci, że aby uniknąć totalnej ruiny powinieneś mieć oszczędności na sześć miesięcy do roku całkowitych wydatków na życie w gotówce lub na koncie oszczędnościowym. Na wypadek, gdyby stało się coś nie do pomyślenia. Jeśli tego nie masz, dodaj ten artykuł do ulubionych, zacznij oszczędzać i wróć jak tylko fundusz kryzysowy zostanie odliczony.

Porady dla początkujących inwestorów

Zanim przejrzymy konkretne rozwiązania dotyczące tego, w co powinieneś zainwestować – czy to w akcje, obligacje, czy też w gospodarstwo twojego kuzyna Janusza – najpierw omówimy podstawy inwestowania.

Inwestowanie jest tym co się dzieje, gdy otrzymujesz wypłatę i po opłaceniu niezbędnych wydatków zostaje Ci kilka złotych. Inwestowanie nie dzieje się bez odkładania pieniędzy. Jak możesz znaleźć te ulotne dodatkowe złotówki, aby zaoszczędzić? Oto jak.

Unikaj rozrzutnego stylu życia

Najprawdopodobniej zarabiasz więcej pieniędzy w wieku trzydziestu lat niż w wieku dwudziestu lat, a nawet więcej niż w wieku lat czterdziestu. Kluczem do oszczędzania jest dołożenie wszelkich starań, aby uniknąć tego, co nazywa się rozrzutnością. Jeśli wcześniej o tym nie słyszałeś, pozwól mi to wyjaśnić.

Rozrzutny stylu życia oznacza, że gdy zarabiasz więcej pieniędzy, to, co kiedyś wydawało się luksusem dziś dla Ciebie staje się koniecznością. Smażony stek i sushi może być wysublimowany. To, że na koncie masz 300 zł na pokrycie rachunku za obiad w nie oznacza, że powinieneś to robić. Zamiast tego powinieneś zrobić wszystko, aby żyć tak samo jak zawsze. Zamiast zwiększać wydatki odłóż na bok dodatkowe pieniądze, które zarabiasz na premiach. Pomiń stek, kup sobie spaghetti i zainwestuj zaoszczędzone 250 zł!

Zacznij inwestować – choćby tylko trochę

Kiedy już będziesz dysponował oszczędnościami, na pewno będziesz musiał zainwestować. Inflacja prawie zawsze przewyższa stopę procentową, którą można uzyskać na koncie oszczędnościowym. W tym samym czasie będziesz skutecznie oszczędzał i tracił pieniądze. Dlatego powinieneś zacząć inwestować jak najszybciej.

Inwestowanie nie jest tylko dla Warrena Buffeta. Jeśli masz trudności z odkładaniem co miesiąc pieniędzy na inwestycje, spróbuj skorzystać z aplikacji do kontrolowania wydatków. Serwisy te zaokrąglają Twoje zakupy pozwalając Ci inwestować niewielkie ilości pieniędzy, które niemalże są niewidoczne. Dla przykładu, jeśli wydałeś 5,50zł na kawę, to 0,50zł zostanie zainwestowane.

Inwestowanie niewielkich sum pieniędzy to świetny nawyk, aby się w nie zaangażować, a Twoje pieniądze z czasem się sumują. Jeśli szukasz łatwiejszych sposobów inwestowania z niewielką ilością pieniędzy, oto one.

Jak inwestować mając niewielkie pieniądze?

  • Inwestuj po kilka złotych na raz, korzystając z aplikacji do inwestowania drobnych
  • Ustaw małe, miesięczne przelewy z konta bieżącego
  • Korzystaj z niedrogich usług inwestycyjnych
  • Zamiast kupować kawę na stacji zrób ją sobie sam na wynos
  • Niezwłocznie inwestuj wszelkie zwroty podatku
  • Inwestuj podwyżki pensji zamiast zmieniać swój styl życia
  • Poproś krewnych o pieniądze na inwestycję zamiast prezentów

Wiedz, po co inwestujesz

Sposób inwestowania zależy od tego po co dokładnie inwestujesz. Być może inwestujesz pieniądze, aby pomóc swojemu 18-latkowi z przyszłymi opłatami za studia. Być może chcesz zainwestować, aby być na emeryturze za około 20 lat. Horyzonty czasowe każdej z tych inwestycji są bardzo różne. Ponieważ będziesz potrzebował dostępu do niektórych z nich wcześniej niż do innych. Ci, którzy mają krótsze horyzonty, powinni inwestować bardziej konserwatywnie. Ci, którzy inwestują pieniądze, których nie potrzebują przez dłuższy czas mogą wybrać bardziej ryzykowne inwestycje.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)

Inwestować
w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

Ostrzeżenie o ryzyku: {etoroCFDrisk}% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Twój kapitał jest obciążony ryzykiem. Obowiązują także inne opłaty. Szczegółowe informacje znajdziesz na etoro.com/trading/fees.


Zrozumienie podejmowanego ryzyka

Zanim zdecydujesz,gdzie zainwestować musisz najpierw ocenić swoją osobistą tolerancję na ryzyko. Jest to fantazyjny sposób na stwierdzenie jak wiele z Twoich inwestycji naprawdę możesz stracić. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na czynsz za następny miesiąc, masz bardzo niską tolerancję na ryzyko.

Jeśli twoje życie nie ucierpi w żaden sposób gdy zamiast inwestować pieniądze je podpalisz, to twoja tolerancja na ryzyko jest duża. Odporność na ryzyko jest często podyktowana tak zwanym „horyzontem czasowym”. Brzmi to jak coś, co usłyszysz na mostku statku kosmicznego Enterprise, ale to tylko termin, który oznacza czas trwania danej inwestycji.

Rachunki oszczędnościowe są zazwyczaj postrzegane jako te obarczone niskim ryzykiem. Są one właściwe do przechowywania funduszu kryzysowego, pieniędzy na czarną godzinę lub na czynsz. Inwestowanie jest bardziej adekwatne w przypadku pieniędzy, których nie potrzebujesz w krótkim terminie. Przykładem mogą być oszczędności emerytalne lub fundusz na edukację uniwersytecką dziecka.

Zróżnicuj swoje inwestycje

Zamiast pełnego udziału w akcjach, które Twoim zdaniem dobrze się sprawdzą – zdywersyfikują Twoje inwestycje. Czyniąc to, jeśli część inwestycji nie pójdzie dobrze nie tracisz wszystkiego. Zróżnicowanie portfela oznacza inwestowanie w wiele różnych regionów geograficznych, branż i klas aktywów (akcje, obligacje, nieruchomości itp.).

Aby z czasem wyrównać zwrot z inwestycji warto zainwestować w wiele niezwiązanych ze sobą projektów.

Wahania nie zawsze są największym ryzykiem na dłuższą metę. Największym ryzykiem jest to jak reaguje się na fluktuacje. Wielu inwestorów ma trudności z dotrzymaniem planu inwestycyjnego, szczególnie podczas ruchów giełdowych. Zdywersyfikowany portfel, podatny na mniejsze zmiany, może okazać się przydatny w radzeniu sobie z emocjami.

Jeśli dywersyfikacja portfela brzmi dla Ciebie zbyt poważnie – to dlatego, że tak jest. Zautomatyzowane inwestowanie jest dobrą alternatywą dla kogoś, kto chce zróżnicować portfel, ale nie chce podejmować wysiłku samodzielnego kupowania wielu aktywów. Takie jak akcje, obligacje i nieruchomości.

Inwestuj w perspektywie długoterminowej

Jeśli możesz, inwestuj na dłuższą metę. Wiele badań pokazuje, że inwestorzy, którzy utrzymują akcje przez okres dłuższy niż 10 lat otrzymają wyższe zwroty, które zrekompensują krótkoterminowe ryzyko. Nie oznacza to, że ten trend będzie się utrzymywał albo że ryzyko zostanie całkowicie wyeliminowane. Ryzyko nigdy nie znika, ale można powiedzieć, że łagodnieje z wiekiem.

Jeśli możesz przeznaczyć pieniądze na długi okres czasu, to stać Cię na inwestycje, które są bardziej podatne na wzrosty i spadki. Twój portfel może zawierać mieszankę akcji i innych aktywów, które są zwykle bardziej zmienne niż obligacje.

Niezależnie jak długo inwestujesz, dywersyfikacja portfela jest absolutną koniecznością. Jedno jest pewne – jeśli inwestujesz przez długi okres, korzystasz z potęgi procentu składanego. Jest to proces w ramach którego zarabiane przez Ciebie pieniądze generują odsetki w czasie. Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym więcej zyskujesz na składanym procencie w czasie.

Wystrzegaj się wysokich opłat

Opłaty są pieniędzmi, które wkładasz do czyjejś kieszeni, a nie własnej. Niezależnie od tego w jaki sposób inwestujesz, będziesz płacił prowizje. Musisz uważać na wysokie koszty. Będą one miały znaczący wpływ na Twoje stopy zwrotu. Należy wziąć pod uwagę benefity, którą dostajesz w zamian za uiszczenie odpowiednich prowizji.

Warto zapłacić za profesjonalnie zaprojektowany portfel inwestycyjny. Może on być dostosowywany do zmian w Twoim życiu. Przydatne jest również posiadanie takich udogodnień, jak automatyczne bilansowanie portfela. Gwarantuje to, że Twój portfel zawsze zawiera właściwy zestaw aktywów. Niektóre platformy inwestycyjne online mają świetne zestawienie tych usług, jak również niskie opłaty.

Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić to przepłacić. Jeśli będziesz płacił 1-2% w prowizjach to możesz stracić do 40% oczekiwanych zwrotów z inwestycji. Ponieważ opłaty są tak ważne trzeba upewnić się, że nie przepłacisz za usługę, którą otrzymujesz.

Stwórz plan inwestycyjny i trzymaj się go

Jednym z największych powodów dla których wielu inwestorów ma niskie zyski jest to, że dokonują sprzedaży w niewłaściwym czasie. Często opierają swoje decyzje na bieżących wynikach. Przyglądają się temu co ostatnio dobrze lub nie tak dobrze się sprawdza. Wielu inwestorów ma tendencję do kupowania dóbr, które zyskały na wartości i sprzedawania tych, które straciły.

Zamiast tego powinieneś stworzyć plan, który pomoże Ci osiągnąć cele w określonym czasie. Nie przestawaj jednak inwestować z powodu złych wyników. Trzymaj się planu bez dokonywania zakupów lub sprzedaży w oparciu o opinię, co stanie się w najbliższej przyszłości.

Jeśli jesteś gotowy, aby wszystkie te wskazówki inwestycyjne dla początkujących dobrze wykorzystać, znajdź platformę inwestycyjną. Jeśli zastanawiasz się które z nich wybrać mogę pomóc.

Która platforma giełdowa jest najlepszy dla początkujących?

Zarówno początkujący i doświadczeni inwestorzy znajdą idealne połączenie funkcji i będą mogli korzystać z bezkonkurencyjnego handlu z eToro.

Rodzaje inwestycji

Istnieje wiele różnych rodzajów inwestycji w tym w nieruchomości, obligacje, akcje i inwestycje zautomatyzowane.

InwestycjaCzym jestJak lokować
ObligacjePożyczka na rzecz innego podmiotu z odsetkami. Są one często wystawiane przez władze publiczne. Stopy procentowe zazwyczaj przewyższają stopy procentowe banków, jednak podejmuje się większe ryzyko niż w przypadku standardowego rachunku oszczędnościowego. Jeśli inwestujesz tylko w obligacje, posiadasz wszystkie jajka w jednym koszyku.Można je nabyć bezpośrednio za pośrednictwem instytucji rządowych, domu maklerskiego lub platformy handlowej. Często są one również uwzględnione w funduszach inwestycyjnych.
AkcjeNiewielki kawałek firmy, który każdy może kupić. Akcje są zmienne i chociaż można wiele zarobić to można też wiele stracić. Kiedy wybierasz pojedyncze spółki akcyjne, brakuje nam dywersyfikacji.Za pośrednictwem brokera, domu maklerskiego lub zautomatyzowanej platformy inwestycyjnej. Akcje stanowią dużą część zarządzanych portfeli.
NieruchomościObejmuje zakup nieruchomości takich jak mieszkania lub domy. Może istnieć wysoka bariera wejścia ponieważ nieruchomość jest droga. Fundusze powiernicze nieruchomości umożliwiają inwestowanie w część własności nieruchomości.Bezpośrednio od właściciela nieruchomości. Fundusze powiernicze można nabyć za pośrednictwem brokera. Fundusze i zarządzane portfele często zawierają w sobie część nieruchomości.
Zautomatyzowane inwestowanie Podejście do inwestowania w trybie automatycznym. Zautomatyzowane inwestowanie pozwala na inwestowanie w dużą część rynku. Jest to korzystne, ponieważ wiąże się z dywersyfikacją i niskimi minimalnymi wymaganiami dotyczącymi rachunku.

Podstawy inwestowania w akcje

Gdy masz kilka wskazówek dotyczących inwestowania – nadszedł czas, aby nauczyć się podstaw inwestowania w akcje. Jest szansa, że na jakimś spotkaniu rodzinnym, wujek pod wpływem alkoholu powiedział ci, że rynek akcji jest „fałszywy”. Oczywiście, to nieprawda.

Inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje online nie może być łatwiejsze. Jednym z najprostszych i prawdopodobnie najtańszych sposobów jest korzystanie z platformy inwestycyjnej online. Zarejestrowanie się zajmuje kilka minut. Potrzebujesz tylko podstawowych danych, takich jak adres, numer telefonu i dowód osobisty.

Ryzyko kontra zysk

Rynek akcji opiera się na założeniu, że inwestorzy będą inwestować tylko wtedy, gdy otrzymają rekompensatę za podjęcie ryzyka zakupu akcji. Pomyśl o tym. Nikt nie inwestowałby w akcje, które miałyby rosnąć o 1,5% rocznie. Można potencjalnie uzyskać taki sam lub lepszy zwrot z czegoś takiego jak konto oszczędnościowe. Można by było uzyskać taką samą lub lepszą stopę z dowolnej liczby innych inwestycji, które nie niosą ze sobą takiego samego ryzyka jak akcje. Bylibyśmy szaleńcami podejmując większe ryzyko dla uzyskania takiego zwrotu.

Jednym ze sposobów patrzenia na ryzyko i zysk jest spojrzenie poprzez koncepcję znaną jako „equity risk premium” (ERP). Jest to szacunkowa ocena oczekiwanego zwrotu z akcji. Stopa procentowa, którą można uzyskać ponad tak zwaną „stopą wolną od ryzyka”. Stopa wolna od ryzyka to zwrot, który można uzyskać poprzez umieszczenie pieniędzy w obligacjach rządowych o niemal zerowym ryzyku. Bez możliwości osiągnięcia znacznych zysków, wszystkie akcje trafiłyby prosto do kosza.

Wybór akcji

Błędem byłoby myślenie, że wybierając jedną spółkę jest sposobem na osiągnięcie korzyści z tej formy inwestowania. Warren Buffett, który prawdopodobnie zostanie zapamiętany w książkach jako najlepszy na świecie selekcjoner akcji, konsekwentnie doradza, by nie próbować wybierać pojedynczych spółek, ale raczej różnicować je tak, by korzystać z rozwoju całego sektora. Dawno temu Buffett powiedział:

Celem nie powinno być wybieranie zwycięskich podmiotów – ani ja, ani moi doradcy nie są w stanie tego dokonać. Powinno się raczej dążyć do tego, by posiadać portfel przedsiębiorstw, które wspólnie będą w stanie radzić sobie dobrze.

Dlaczegóż to prawdopodobnie nie dasz rady wybrać papierów wartościowych odpowiedniej spółki? Być może jesteś bardzo inteligentny, ale gdy kupujesz akcje po określonej cenie, kupujesz je od kogoś, kto również może być inteligentny i ma dostęp do tych samych informacji, co ty. Zakładasz, że pójdą w górę, gdy on obstawia, że pójdą w dół. Czy naprawdę jesteś przekonany, że jesteś mądrzejszy od niego? Wybieranie akcji jest niezwykle trudne i ci, którzy to robią powinni być przygotowani na utratę dużego procentu swoich inwestycji.

Jeśli to, co powiedzieliśmy o dywersyfikacji wzbudziło zainteresowanie, zapewne będziesz chciał zainwestować w nieruchomości, obligacje i wiele różnych akcji. Jest to jeden ze sposobów rozłożenia ryzyka.

Powiedzmy, że decydujesz, iż akcje Netflix zapewnią Ci najlepszy zwrot w dłuższym czasie. I jeżeli historia jest jakąkolwiek wyrocznią to może tak być. Co jeśli Amazon znajdzie sposób na pokonanie Netflixa? Co jeśli zmienią się upodobania i ludzie wybiorą oglądanie filmów wideo z zabawnymi kotami na YouTube zamiast drogich dramatów? Akcje będą spadać na łeb na szyję, podobnie jak Twoje zyski z inwestycji.

Z tej przyczyny należy nie tylko dywersyfikować inwestycję poprzez lokowanie jej w wiele akcji, ale także w wiele różnych sektorów rynku. Ponadto w obligacje, nieruchomości i innych aktywa.

Oznacza to, że jeśli jeden sektor ucierpi na dużym niepowodzeniu, nie utopi całego Twojego portfela. W katastrofie Dotcom z 2000 roku spadły ceny akcji wielu spółek technologicznych. Gdybyś zainwestował wszystko co miałeś w firmy technologiczne, poniósłbyś bardzo dużą porażkę.

Inwestowanie w akcje poprzez ETF-y

Najskuteczniejszym sposobem dywersyfikacji portfela jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne lub ETF. Stanowią one nośnik setek różnych akcji lub obligacji. Wiele z nich będzie odzwierciedlać skład znanych indeksów takich jak FTSE 100. Można znaleźć wielu operatorów inwestycyjnych, którzy pozwalają lokować swoje środki w ETF śledzące indeksy giełdowe.

Inwestorzy muszą nie tylko brać pod uwagę dywersyfikację, ale także to ile kosztują ich inwestycje. Prowizje są jak głodomory inwestowania – zawsze jedzą i nigdy nie są zadowolone. Aktywnie zarządzane fundusze inwestycyjne mają tak zwaną kwotę opłat bieżących, która jest procentem całego funduszu. Jest to wartość, którą fundusz inwestycyjny co roku szacuje, aby płacić swoim menedżerom, personelowi, za reklamę, wynajem i wszystko inne, co można sobie wyobrazić.

W Polsce 1% opłat nie jest rzadkością a nawet bardziej prawdopodobne, że będzie to bliżej 2%. Niezależnie od tego, czy wartość funduszu wzrośnie o 15% czy straci 5% w ciągu roku, odsetek ten zawsze będzie pobierany z góry.

Z tego powodu wielu inwestorów odrzuciło stare metody działania funduszy inwestycyjnych na rzecz tanich, pasywnych funduszy ETF. Ich celem jest raczej odzwierciedlenie rynku niż jego pokonanie, ponieważ koszty związane z tymi pasywnymi inwestycjami stanowią zazwyczaj ułamek kosztów aktywnie zarządzanych funduszy.

Podstawy inwestowania w nieruchomości

Istnieje cały szereg programów telewizyjnych, które sprawiają, że kupno i obracanie nieruchomości jest nowoczesną formą inwestowania. Wydawałoby się, że każdy z nas ma wspaniałą zdolność zamiany płyt gipsowo-kartonowych w złoto. Ci, którzy kupują nieruchomości mając nadzieję na szybkie zarobienie pieniędzy powinni zrozumieć zagrożenia.

Nieruchomość to biznes, który obarczony jest ogromnymi, kosztownymi utrudnieniami. Takie mogą potencjalnie zrujnować spekulantów. Wszelkie obliczenia zysku muszą uwzględniać wydatki, takie jak podatki od nieruchomości, ubezpieczenie i utrzymanie.

W ciągu ostatnich 25 lat indeks S&P TSX Composite wzrósł o około 325%. W tym samym okresie średnia cena domu wzrosła o około 250%. Z tego powodu od pokoleń kupno domu było rodzajem wymuszonego planu oszczędzania dla niezdyscyplinowanych inwestorów. Być może nie jest to zdecydowanie najlepsza inwestycja, ale bez tej miesięcznej raty kredytu hipotecznego niektórzy mogliby niczego nie zaoszczędzić. Ci, którzy szukają dywersyfikacji w swoim portfelu (oprócz akcji i obligacji) powinni inwestować w nieruchomości bez zadawania pytań.

Jesteś gotowy, aby wykorzystać wszelką nową wiedzę i zacząć inwestować na serio?

eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.

Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej.
{etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.

Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony
.