Inwestowanie małych kwot – jak pomnożyć 100zł, 500zł, 1000zł?

Stresujesz się finansami? Chciałbyś wiedzieć się w co inwestować małe kwoty? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Prezentujemy wiele ciekawych sposobów na zainwestowanie 100zł, 200, 500zł czy 1000zł. Nieważne, czy chcesz zacząć budować swój portfel aktywów na starość czy dowiedzieć się czegoś nowego o finansach osobistych. Bardzo wiele osób nie inwestuję swoich niewielkich środków w żaden sposób, ponieważ boi się je utracić.

Często usłyszeć można głosy, że inwestować można tylko duże kwoty, a do tego trzeba posiadać specjalistyczną wiedzę w zakresie finansów osobistych. Złamiemy ten stereotyp. Ten artykuł ma pokazać, że inwestować może każdy –  niezależnie od posiadanej wiedzy i zasobności swojego portfela. W szczególności niskie kwoty!

Pomnażanie małych kwot i kapitał za 25 lat

Czy warto oszczędzać? Nie tyle co warto, co trzeba oszczędzać i inwestować nawet drobne środki. Życie pisze swoje scenariusze i jest wiele sytuacji nieprzewidzianych. Raz do roku potrafi nam się zepsuć samochód, sprzęt RTV czy AGD. Raz na jakiś czas pojawiają nieplanowane wydatki. Jeśli nie posiadamy finansowej poduszki bezpieczeństwa, będziemy zmuszeni zaciągnąć kredyt.

Wszytko zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Od twojego zaangażowania oraz tego czy chcesz poprawić coś w swoim życiu. Nikt inny o to nie zadba jak ty. Powinieneś pilnować swojego budżetu, swoich wydatków i planować swoje oszczędności. Dzięki temu utrzymasz stabilizację finansową, a także będziesz budował małymi kroczkami swoją przyszłą emeryturę.

Poniżej przedstawiono symulację, która pokazuje nam ile możemy uzbierać inwestując bardzo niewielkie kwoty. Koncepcja zakłada odkładanie pewnej sumy co miesiąc oraz pomnażanie jej poprzez inwestycje.

Inwestowanie co miesiąc kwoty 100 PLN

Małą kwotę 100 PLN możemy zaoszczędzić każdego miesiąca bez większego problemu. Jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować takich pieniędzy z budżetu, zastanów się gdzie możesz te pieniądze zaoszczędzić. Zmniejsz abonament telefoniczny, odmów sobie kawy na stacji benzynowej lub wyjścia na piwo raz w miesiącu.

Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 100 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 4% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 51 584.22 PLN
Źródło: totalmoney.pl
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 100 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 7% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 81 479.71 PLN
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 100 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 10% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 133 789.03 PLN

Inwestowanie co miesiąc kwoty 250 PLN

Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 250 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 4% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 128 960.83 PLN
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 250 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 7% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 203 699.28 PLN
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 250 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 10% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 334 472.59 PLN

Inwestowanie co miesiąc kwoty 500 PLN

Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 500 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 4% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 257 921.66 PLN
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 500 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 7% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 407 398.56 PLN
Symulacja hipotetyczna: Inwestycja 500 PLN / miesiąc | Oprocentowanie 10% w skali roku | Okres 25 lat
Zebrany kapitał: 668 945.17 PLN

Mikro inwestycje czyli sposoby inwestowania drobnych kwot

Inwestowanie w złoto i srebro

Pierwszym sposobem na zainwestowanie 100 zł jest zakup srebrnej monety lokacyjnej. Koszt takiej monety to około 85 zł na dzień dzisiejszy. Zamykamy się więc w naszym przedziale z lekkim zapasem. Srebro, pomimo, że jest znacznie tańsze od złota, jest doskonałym środkiem lokacji kapitału. Jego cena jest powiązana z ceną złota. Ponadto, gdy na rynku panuje niepokój, ceny surowców rosną. Jest to dobra inwestycja w czasach niepewności na rynkach finansowych.

Drugim sposobem na zainwestowanie 100 zł są banknoty i monety okolicznościowe. Jest to podobny sposób inwestycji środków jak w pierwszym sposobie. Narodowy Bank Polski od 1995 roku emituje na rynku nie tylko zwykłe banknoty i monety obiegowe, ale również takie, które wykonywane są na daną okoliczność. Ilość takich monet jest znacznie mniejsza, ponadto różnią się one wizerunkiem, który je zdobi. Monety i banknoty okolicznościowe możemy nabyć w placówkach NBP, jak również na ich stronie internetowej.

Monety inwestycyjne i okolicznościowe emitowane przez Narodowy Bank Polski
Źródło: nbp.pl

Nominały monet okolicznościowych to zwykle: 2 zł, 5zł, 10zł, 20zł, 50zł, 100zł i 200 zł. Wykonane są również z różnego rodzaju stopów. Na przykład monety 20 złotowe wykonane są ze srebra o próbie 925. Możemy więc zainwestować nasze 100 zł na różne sposoby. Po pierwsze możemy zakupić kilka monet o nominale 2zł i 5 zł lub dokonać zakupu jednej srebrnej monety o nominale 20 zł. Banknoty i monety kolekcjonerskie są o tyle ciekawą formą inwestycji, iż każda z nich posiada określony nominał i są prawnym środkiem płatniczym. W związku z tym mamy gwarancję, że w razie niepowodzenia inwestycji, posiadamy środek płatniczy o określonym nominale. Oczywiście moneta srebrna 20 zł zawsze będzie warta więcej niż jej nominał. Wykonana jest przecież ze stopu srebra.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie jak inwestować w złoto, przeczytaj obszerny artykuł z powyższego odnośnika.

Masz ziemię? Posadź drzewa

Sposobem na zainwestowanie i pomnożenie małej kwoty jest zakup sadzonek drzew. Mówi się, że mężczyzna powinien zrobić trzy rzeczy w swoim życiu. Spłodzić syna, postawić dom i posadzić drzewo. To ostatnie okazuje się świetną inwestycją! Pomimo, że jest ona długoterminowa, to zachęcam was wszystkich do jej realizacji. Zwłaszcza jeśli posiadacie dzieci i chcecie zapewnić im zaplecze na przyszłość. Jeżeli posiadamy kawałek nieużywanej ziemi, to znakomitą inwestycją jest posadzenie własnego lasu. Za kwotę 100 zł możemy zakupić nawet do 300 sadzonek. Po 20 lub 30 latach będziemy mieli swój własny las, który możemy przeznaczyć na sprzedaż lub wycinkę na własne potrzeby. W jednym i w drugim przypadku zainwestowana kwota zwróci się nam po stokroć.

Jeśli dysponujesz większą kwotą, możesz zainteresować się pełną wersją biznesu. Dobrym pomysłem na biznes wydaje się sadzenie drzew tlenowych.

Źródło: oxytree.pl

Kup i sprzedaj

W sieci możemy znaleźć nieskończoną ilość okazji, które pozwolą nam pomnożyć pieniądze. Wystarczy być wytrwałym i konsekwentnym w poszukiwaniu okazji, a na pewno na nią trafimy. Czasami możemy kupić coś co jest popsute, naprawić i odsprzedać za dużo większą kwotę. Na przykład ostatnio w sieci pojawił się piękny rower, który kosztował tylko 50 zł. Właściciel sprzedawał go, ponieważ dzieci już z niego wyrosły. W dodatku powietrze z kół uciekało. Tego typu rowerek w dobrym stanie jest warta około 200 – 250 zł. Po naprawie, która nie jest trudna, ani nie jest kosztowna, bez większego wysiłku moglibyśmy go sprzedać z zyskiem. Jak widać okazji nie brakuje.

Kolejnym sprawdzonym biznesem na kupnie taniego towaru i sprzedaż z zyskiem, to handel towarami z chin.

Towar sprzedawany na portalu aukcyjnym w Polsce
Ten sam towar kupowany w Chinach za 1.94 USD z darmową przesyłką do Polski

Inwestuj w siebie

Zdobycia nowych umiejętności lub wiedzy to najlepsza forma inwestowania. Jeśli więc interesujecie się określoną dziedziną życia, warto w nią zainwestować. W sieci istnieje wiele kursów i książek do kwoty 100 zł. które podniosą wasze kwalifikacje. Nauczą czegoś nowego. Od siebie mogę polecić wam stronę udemy.com Znajdziecie na niej masę różnego rodzaju kursów o bardzo szerokiej tematyce. Dzięki nim można podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć nowe umiejętności. Ceny kursów zaczynają się od kilkudziesięciu zł, także spokojnie zmieścimy się w granicy małej kwoty 100 zł. Jak widać pomimo że kwota 100 zł nie jest wysoka, to istnieje kilka ciekawych sposobów na jej zainwestowanie.


Czy wiesz, że już teraz możesz…?

Inwestować
w Akcje
(pełna lista)


Inwestować w Waluty
(pełna lista)

Inwestować
w ETF-y
(pełna lista)

Kopiować
Innych
(pełna lista)

67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze inwestując z tym dostawcą.
Upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.


Inwestycje w obligacje

Zaczniemy od pierwszej inwestycji w obligacje Skarbu Państwa. Wystarczy że wpiszemy w Google “obligacje Skarbu Państwa” i wyskoczy nam właśnie ta strona:

Na inwestycjach małych kwot w obligacje skarbowe możemy zarobić od 1,5% do 3,2% w skali roku. | Źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/

Cena wejścia w tą inwestycję jest dość niska, bo wynosi 100 zł. Jednak zważając na czas inwestycji proponujemy przemyślenie sposobu. Jednak wiele osób, które kupują obligacje Skarbu Państwa. Są to zwłaszcza osoby starsze, które uważają po prostu, że to jest bezpieczne.

Konto oszczędnościowe lub lokata bankowa

Kolejną możliwością są konta oszczędnościowe. Uważane są za bardzo bezpieczne formy inwestycji. Przykładem może być tutaj mBank. Taki rachunek oszczędnościowy do kwoty 30,000 zł gwarantuje nam oprocentowanie w skali 3% rocznie dla nowych klientów.

Ranking kont oszczędnościowych
Źródło: parkiet.pl

Kolejnym sposobem, bardziej atrakcyjnym finansowo są lokaty. Pozwalają nam oszczędzać i pomnażać niewielkie pieniądze na lepszym oprocentowaniu niż obligacje i konta oszczędnościowe. Przykładem może być lokata Happy w Idea Banku. Oprocentowana była kiedyś na 4% w skali roku. Jak widzimy, minimalna kwota lokaty to 500 zł. Z punktu oprocentowania jest to dużo lepsze rozwiązanie niż dwa powyższe.

Pożyczki społecznościowe

Propozycja to strona kokos.pl. Są to pożyczki społecznościowe. Można tutaj zacząć inwestowanie od 200 zł. No i tak naprawdę dopiero teraz możemy nazwać to inwestowaniem, bo zwrot z inwestycji sięga nawet do 10%. Aby rozpocząć pożyczanie pieniędzy na procent (legalnie) zakładamy konto, wysyłamy skany dowodu osobistego i wyszukujemy ofert pożyczek. Działa to tak, że jeśli ktoś chce pożyczyć 4,000 zł, a nasz udział w tej pożyczce jest 10-procentowy, to oznacza, że pożyczamy tylko 400 zł, a reszta użytkowników daje resztę. W ten sposób pożyczkobiorca otrzymuje pełną kwotę, a my zarabiamy na określonym z góry procencie. Oprocentowanie i okres czasu jest znacznie bardziej atrakcyjne niż z lokaty, ale jednocześnie jest to bardziej ryzykowne. Nie mamy bowiem stuprocentowej pewności, że pożyczkobiorca odda pełną kwotę.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne należą do tego typu produktów czy rozwiązań finansowych, które mogą, a nawet powinny stanowić element naszego koszyka inwestycyjnego. Szczególnie, jeśli mówimy o inwestowaniu w długim terminie. Jeśli chcemy inwestować w fundusze inwestycyjne powinniśmy spełnić trzy podstawowe warunki.

Musimy mieć podstawową wiedzę na ich temat. Musimy wiedzieć jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych, jak działają, musimy także wiedzieć jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne.

Należą one do tego typu produktów, które absolutnie nie są wolne od ryzyka. Wszystko zależy od tego, jak są skonstruowane.

Trzeci warunek – musimy pamiętać o tym, żeby żeby fundusze inwestycyjne traktować jako jeden z elementów naszego koszyka inwestycyjnego, a nie jak to się potocznie mówi – wkładać wszystkie jaja do jednego koszyka.

Czym jest fundusz inwestycyjny? W przestrzeni publicznej istnieje wiele definicji. Można powiedzieć, że jest to forma wspólnego lokowania środków w określone walory czy dobra. Oczywiście funduszami inwestycyjnymi zajmują się profesjonalnie zarządzający specjaliści, którzy poświęcone przez ludzi środki inwestują w określona dobre zgodnie z przyjętą strategią danego funduszu.

Jakie mamy rodzaje funduszy inwestycyjnych? Fundusze inwestycyjne ogólnie dzieją się na fundusze inwestycyjne:

  • otwarte
  • specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte
  • fundusze inwestycyjne zamknięte

W tym artykule skupimy się wyłącznie na tej pierwszej grupie – funduszy inwestycyjnych otwartych czyli w skrócie FIO.

Samych rodzajów FIO jest bardzo wiele. Wszystko zależy od ich struktury i profilu inwestycyjnego. Co w praktyce to oznacza? Myśląc o funduszach mamy do dyspozycji przede wszystkim:

– fundusze akcji (polskich i zagranicznych spółek)

– fundusze akcji mieszanych małych i średnich przedsiębiorstw (warto pamiętać, że są to fundusze chyba najbardziej ryzykowne – biorąc pod uwagę to, jak zmienna jest cena akcji na giełdach.

Z drugiej strony mamy fundusze bardziej bezpieczne – fundusze papierów dłużnych czyli obligacji. Są też fundusze gotówkowe, które inwestują aktywa czy walory o niskiej stopie zwrotu, ale charakteryzują się tym, że są właśnie bardziej bezpieczne. Oczywiście jest dostępna cała paleta funduszy mieszanych, które bardzo często zwodzą klientów samą nazwą – fundusz Stabilnego Wzrostu wcale nie musi oznaczać stabilnego wzrostu i tego, że jest wyłączony z ryzyka.

Ranking funduszy inwestycyjnych 2018
Źródło: analizy.pl

Fundusze mieszane, to tak naprawdę pełna paleta różnego rodzaju walorów, papierów wartościowych. Przed podjęciem decyzji inwestowaniu pieniędzy w dany fundusz mieszany czy Stabilnego Wzrostu koniecznie należy sprawdzić, w co dany fundusz inwestuje. Warto też spojrzeć na historię – jak fundusz zachowywał się w latach wcześniejszych. W czasach koniunktury, czy dekoniunktury. Bardzo agresywne bywają również fundusze aktywnej alokacji, które bardzo często agresywnie inwestują nasze środki. To oczywiście przekłada się potem na wyniki.

Bardzo ciekawie przedstawiają się wyniki funduszy nieruchomościowych. Szczególnie w ostatnim czasie nieruchomości dają naprawdę bardzo dobrze zarobić. Pamiętajmy, że tak nie musi być zawsze. Bardzo ciekawie przedstawiają się też fundusze inwestujące w surowce, ale tam znowu również zmienność bywa bardzo wysoka. Bardzo istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne dokładne zapoznanie się z konstrukcją samego funduszu.

Co to jest podejście do ryzyka? Tak naprawdę określa ono jak zachowujemy się w momencie, kiedy nasz portfel inwestycyjny straci z dnia na dzień 20%. Niemożliwe? Oczywiście że jest to możliwe!

Inwestowanie za pomocą kontraktów CFD

Kolejną formą inwestycji są również kontrakty CFD. Przy pomocy inżynierii finansowej i mechanizmów rynkowych kurs kontraktów naśladuje zmiany twojego instrumentu bazowego. Mogą nimi być indeksy giełdowe jak również obligacje, kursy walut, surowców czy też metali szlachetnych. Kontrakty CFD u brokerów market maker są zarządzane pasywnie, oznacza to, że ich brokerzy naśladują rynki międzybankowe. W zadaniach zarządzającego kontraktami CFD jest jak najwierniejsze śledzenie instrumentu bazowego. Jest to również instrument, który daje nam możliwość inwestowania w swoim portfelu inwestycyjnym w na przykład akcji amerykańskiej giełdy. Wystarczy nabyć kontrakt danej spółki i będzie on naśladował amerykańską giełdę papierów wartościowych.

Do zalet CFD możemy zaliczyć:

  • tani i łatwy dostęp, dywersyfikację portfela inwestycyjnego
  • możliwość uzyskania dostępu do zagranicznych aktywów
  • niskie opłaty
  • możliwość błyskawicznego sprzedania aktywów
  • możliwość zarabiania zarówno na wzrostach jak również na spadkach

Możesz automatycznie kopiować innych inwestorów z dobrymi wynikami

Przeczytaj także artykuł na temat tego czym jest Copy Trading. Tłumaczę w nim jak działa metoda kopiowania popularnych inwestorów.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Jak zacząć inwestować za pomocą kontraktów CFD?

Aby inwestować z eToro warto najpierw przeczytać ten artykuł, a potem:

1. Zarejestrować konto
2. Potwierdzić swój profil (będzie potrzebny jedynie dowód osobisty)
3. Dokonać depozytu środków inwestycyjnych

ZAREJESTRUJ SIĘ

67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze inwestując z tym dostawcą.
Upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Spółki dywidendowe

Trzecim sposobem na zainwestowanie 1000 zł jest inwestycja w akcje spółek dywidendowych. Spółki tego typu rokrocznie wypłacają swoim udziałowcom część wypracowanego zysku w postaci dywidendy. Wysokość dywidendy uzależniona jest od wielu czynników. Między innymi koniunktury, czy też ogólnej kondycji branży, jak również samego przedsiębiorstwa. Niemniej jednak jest to bardzo ciekawa forma inwestycji, ponieważ oprócz dywidendy którą otrzymujemy, w swoim portfelu posiadamy także akcje tejże spółki, które w każdej chwili możemy sprzedać. Zyskujemy więc podwójnie. Polskie spółki stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie dywidend, które wypłacane są albo nieregularnie albo są na bardzo niskim poziomie. Niemniej jednak na polskim parkiecie firmy, które wypłacają dywidendę od ponad 10 lat. Są nimi choćby Wawel czy Asseco Poland.

Oczywiście jeśli inwestujesz pieniądze na rynku kapitałowym, to nigdy nie będą one pewne jak w banku. Można przynajmniej próbować to ryzyko zminimalizować.

Jak zminimalizować ryzyko inwestycji?

Po pierwsze inwestuj długoterminowo. Im dłuższy twój horyzont inwestycyjny, tym mniejsze znaczenie mają okresowe wahania wartości twej inwestycji, a większe znaczenie ma długoterminowy trend. Ten powinien być pozytywny. Mówiąc o funduszach inwestycyjnych, jesteś współwłaścicielem kawałków wielu firm. Jeśli są one w miarę dobrze zarządzane, to wartość tych kawałków powinna rosnąć.

Po drugie, dziel inwestycje na kilka części. W inwestowaniu nigdy nie wolno stawiać na jednego konia. Jeśli mówimy o funduszach inwestycyjnych, to podziel pieniądze na przykład na takie, które inwestują w akcje dużych spółek i takie, które inwestują w akcje małych spółek. Na takie, które inwestują tylko w Polsce i takie które inwestują nad przykład w Europie Środkowej albo również Azji.

Po trzecie – inwestuj systematycznie. Jeśli będziesz co miesiąc, co kwartał czy co pół roku kupował jednostkę uczestnictwa funduszu za ściśle określoną stałą kwotę,  uśrednisz ceny tych zakupów. Gdy w danym momencie ceny będą niskie, za daną kwotę kupisz więcej udziałów, czyli takich przysłowiowych cegiełek. O ile ceny będą wysokie, kupisz mniej, a przede wszystkim unikniesz ryzyka, że władujesz wszystkie pieniądze w inwestycje w najmniej korzystnym momencie.

Po czwarte – Bądź konsekwentny. Nie przejmuj się modami, paniką, zmianami nastrojów panującymi na rynku. Pamiętaj o tym, że większość drobnych mało doświadczonych inwestorów kupuje akcje wtedy, kiedy są już drogie. Sprzedaje je w najgorszym możliwym momencie. Bądź od nich mądrzejszy i po prostu konsekwentnie rób swoje.

Jeszcze jedna, ostatnia, ale być może najważniejsza rada. Jeśli jesteś dopiero początkującym inwestorem – pamiętaj o tym, żeby nie przeznaczać na inwestowanie na rynku kapitałowym więcej niż 20% wszystkich swoich oszczędności. Najlepiej, żeby to były te pieniądze, których nie będziesz potrzebował przez najbliższych kilka lat. Tak będzie bezpieczniej. W ten sposób zapewnić sobie spokojny sen.

Przeczytaj także:

Ostrzeżenie o ryzyku: eToro to platforma złożona z wielu instrumentów, która oferuje inwestowanie w akcje, kryptoaktywa oraz kontrakty CFD.

Zwracamy uwagę, że kontrakty CFD to złożone instrumenty finansowe i korzystanie z nich wiąże się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu stosowania dźwigni finansowej. Inwestując w kontrakty CFD u tego dostawcy, 67% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze. Należy upewnić się, że rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i zastanowić się, czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.

Wyniki historyczne nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

Kryptoaktywa to instrumenty charakteryzujące się wysoką zmiennością w krótkim czasie, dlatego też nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W przeciwieństwie do kontraktów CFD, handel kryptoaktywami nie jest regulowany, w związku z czym nie podlega nadzorowi przez żadną instytucję UE.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie ponosi odpowiedzialności za treść i adekwatność publikacji, które zostały przygotowane przez partnerów dostępnych publicznie, w szczególności informacji dotyczących eToro.