Słowo „baryłka” najczęściej kojarzy się z ropą naftową, ponieważ po wydobyciu jest ona przechowywana w beczkach (prawidłowo nazywanych baryłkami). Potem trafia do dystrybutorów, przetwórców i innych gałęzi przemysłu. Ostatecznie nawet cena ropy ustalana jest za baryłkę, a nie za litr czy kilogram. Tak więc, dobrze jest wiedzieć co się kryje za baryłkami, bo wiele rzeczy może cię tu zaskoczyć.
Po pierwsze, wyjaśnijmy kwestię ilości litrów przypadających na baryłkę ropy. Wprawdzie nie mamy tylko jednego rodzaju oleju, ale zawsze można zmieścić tę samą ilość w beczce, więc w tej kwestii mamy jasność. Jedna baryłka to 42 galony, co jest amerykańską jednostką objętości. Jeśli przeliczymy to na nasze jednostki, to jedna baryłka zawiera 158,987 litrów, czyli w przybliżeniu 159 litrów ropy.
Różne oleje, różna waga baryłki
Mamy zatem jasność co do ilości. Jedna baryłka to w przybliżeniu 159 litrów ropy. Ważenie baryłek jest bardziej skomplikowane, ponieważ wydobywane są różne rodzaje ropy, a każde pole naftowe ma nieco inny skład ropy. Jest to całkiem logiczne, bo decyduje o tym wiek ropy, skład otaczającej ją skały macierzystej i wiele innych czynników. Nie chcemy tu wchodzić w skomplikowane szczegóły, więc przyjmijmy, że gęstość oleju waha się zwykle od 0,61 do 1,05 grama na centymetr sześcienny. Jeśli więc mamy baryłkę wypełnioną olejem, to jej waga może się zmieniać w zależności od gęstości. Zazwyczaj waga baryłki waha się od 97 do 167 kilogramów.
Do czego wykorzystuje się ropę naftową?
Ropa naftowa jest dziś najważniejszym surowcem, który ma zastosowanie na całym świecie, a my często nie mamy pojęcia, do czego to wszystko zmierza. Kiedy już zabraknie nam zapasów, światowa gospodarka znajdzie się w niebezpieczeństwie, a wielu dużych producentów będzie zupełnie bezsilnych. Ropa naftowa nie tylko jest przerabiana na diesla i dodawana do benzyny, bez której nie może się obejść większość samochodów i maszyn drogowych, ale jest też dodawany do oleju silnikowego. Ropa jest też używana w elektrowniach opalanych ropą do wytwarzania energii elektrycznej, jest wykorzystywana do produkcji ważnego gazu – propanu, jest dodawana do mieszanki używanej do produkcji plastiku, jest używana do produkcji kondensatów roślinnych, wosku i różnych rozpuszczalników.
Co może powstać z jednej baryłki ropy?
Możesz spróbować sobie wyobrazić, że udało Ci się zdobyć jedną pełną baryłkę ropy. Jako amator pewnie niewiele na tym zarobisz, ale zawodowcy cenią taką beczkę ponad złoto. Baryłka ropy kosztuje obecnie na giełdzie około 95 dolarów. Jeśli więc przekażesz ją odpowiednim ludziom, mogą oni dosłownie zdziałać z nią cuda – mogą na przykład stworzyć jeden litr oleju silnikowego (co nie wydaje się dużo, gdy masz prawie 159 litrów oleju jako bazę, ale bez niej po prostu nie mógłbyś tego zrobić). Jeśli zabierzesz baryłkę ropy do producentów asfaltu, jedna wystarczy do wyprodukowania 3,8 litra asfaltu. Jeśli zaś baryłka ropy trafi do elektrowni pracownicy i maszyny mogą ją zamienić na 70 kWh energii elektrycznej.
Baryłka baryłce nie równa
Do tej pory mówiliśmy tylko o ropie naftowej, ale nie jest to jedyny płyn, który tradycyjnie przechowuje się w beczkach. O beczce można myśleć jak o zwykłej, szczelnie zamkniętym pojemniku. Wielkość takich beczek może się oczywiście różnić w zależności od ich przeznaczenia. Ponieważ beczka jest rozumiana zasadniczo jako jednostka miary, oczywiste jest, że nie pojawia się ona zbyt często na rynku krajowym (choć często używamy tego terminu w odniesieniu do beczek i keg niezależnie od ich wielkości). W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych piwo jest przechowywane w beczkach. Pojemność beczek nie jest jednak taka sama. W Anglii baryłka (piwa) to 36 galonów brytyjskich, czyli 163,65 litra. Z kolei w Stanach Zjednoczonych baryłkę (piwa) przelicza się na 31,5 galonów amerykańskich, czyli 119,24 litrów.
eToro to wieloaktywowa platforma inwestycyjna. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.
Brak prowizji oznacza, że nie zostanie naliczona opłata maklerska podczas otwierania lub zamykania pozycji i nie dotyczy to pozycji krótkich ani dźwigniowych. Obowiązują inne opłaty, w tym opłaty za wymianę waluty przy wpłatach i wypłatach w innej walucie niż USD. Twój kapitał jest zagrożony.
Kontrakty CFD to skomplikowane instrumenty, które wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. {etoroCFDrisk}% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Inwestowanie w aktywa kryptograficzne jest bardzo zmiennym i nieuregulowanym w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Możliwe są podatki od zysków.
Copy Trading nie stanowi porady inwestycyjnej. Wartość Twoich inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.